Skocz do zawartości

dlaczego sprzęt audio jest taki drogi?


rookie01

Recommended Posts

Wszystko co ma dedykację typu kurtka żeglarska od razu kosztuje drożej. Siostra mojej żony robiła w tym roku wesele i miała to samo wrażenie. Balony są po 30gr a balony weselne już po 1zł. Pamiętam ileś lat temu pierwsze lepsze kieliszki na szampana z grawerem 35zł i takie same o nazwie weselne 100zł (na obu dokładnie to samo, imiona, data ślubu itd). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rookie01 napisał:

Tak wracając do źródeł to może ktoś się orientuje np w przypadku jakiegoś wzmacniacza za 10k. Ile mogłyby kosztować komponenty w jakimś sklepie z elektroniką lub bezpośrednio u producentów? Bo powiedzmy ktoś, kto ma pojęcie, chciałby zbudować replikę. 

O ile będzie chodziło o komponenty które są ogólnie dostępne jak kondensatory, rezystory, wtyczki itp, to koszty są śmieszne. Będzie problem z budżetem jak będziesz chciał zrobić elementy które nie są ogólnie dostepne a które będzie trzeba zaprojektować od zera bądź w najlepszym wypadku zlecić komuś gotowy projekt. Przy produkcji prototypowej i jednostkowej ceny mogą być wystrzelone w kosmos i docelowo to wszystko może przekroczyć wartość pierwowzoru. Mam na myśli głownie takie części jak płyty główne i obudowy. A im bardziej będziesz chciał być niepowtarzalny tym gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz zliczyć kosztów podzespołów i .......już. Już masz sprzęt hifi......

To tak nie działa. 

Kupując gotowy, markowy sprzęt płacisz poza opłatą za markę, reklamę itp. także ze : dział badań, rozwoju, projektantów, inżynierów, legislatorów, ekspertów etc

Tak z przymrużeniem oka.

 A może złożysz sobie samochód ? Też można kupić dowolne podzespoły. Zacznij od kupna sprzęgła, silnika i kierownicy....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale ludzie budują sami sobie wzmacniacze i kolumny. Może ktoś taki poda koszty zbudowania takiego klocka. A możesz mi wytłumaczyć wzrost ceny tego Teaca o 8 tys. Wiem , że euro podrożało ale nie aż tak. Przykład samochodu nie jest najlepszym przykładem możesz kupić sprzęgło firmy X za 150 zł lub firmy Y za 300 zł. W przypadku naszego hobby dużą rolę odgrywają emocje i pogoń za króliczkiem i na tyn bazują producencie i dystrybitorzy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Slawko69 napisał:

A możesz mi wytłumaczyć wzrost ceny tego Teaca o 8 tys.

To Ty mi wytłumacz dlaczego chleb kosztuje 4,9zł zamiast 2zł, mleko 4,2zł zamiast 1,8zł itd. Jak sobie wyobrażasz wzrost inflacji która nie ma wpływu na branżę AV? Pracuję w branży produkcyjnej, chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę jak bardzo podrożały surowce. Akurat mam w ręku drobny projekt który od wielu lat cyklicznie się powtarza w tej samej ilości więc łatwo mi porównać. 10 lat temu 120zł. 5 lat temu 170zł. 3 lata temu 230zł. Dziś 620zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Slawko69 napisał:

Może ktoś taki poda koszty zbudowania takiego klocka.

Nie wiem jak wzmacniacz , ale wiem ile kosztuje wykonanie głupiej listwy zasilającej. i to przy założeniu , że zamawia się dziesięć obudów. Mnie to wyniosło w 2019 r. ok. 2700 zł. , z czego sama obudowa z personalizacją1500 zł. Nie liczę tego co muszą sobie wkalkulować firmy produkcyjne a więc :

- koszty stałe / wynagrodzenie pracownika , energia , czynsz . odpady, ogrzewanie, ZUS ...../

- forsa na rozwój

- podatki

- transport

- opakowania

- zysk / w końcu taki jest cel prowadzenia działalności by coś z tego mieć  ,a nie robić po kosztach. Wiele osób niestety tego nie kuma 😄/

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żebyście nie pomyśleli , że jestem przeciwny zyskom generowanym przez producentów. Oczywiste jest , że każda firma musi zarabiać i nie mam nic przeciwko temu. Sam pracuję w handlu w branży motoryzacyjnej i u nas ceny po początkowym szoku wywołanym najpierw pandemią a później wojną zaczęły delikatnie spadać. Spowodowała to duża konkurencja na rynku i branża w której emocje nie grają żadnej roli. W audio niestety my klienci ciągle gonimy króliczka. Byłem ostatnio na odsłuchu kolumn. Sprzedawca stwierdził na koniec " Pan bierze bo będzie drożej" Odpuściłem temat. Ilu da się złapać na taki tekst? I właśnie w ten sposób my sami poniekąd nakręcamy wzrost cen. Póki towar się sprzedaje ceny będą rosnąć.  Wyobraźcie sobie czysto utopijną sytuację : przez pół roku nikt z nas nic nie kupuje , żadnego wzmaka   odtwarzacza   kolumn itp. Ciekawe jak wówczas wyglądały by ceny? Pamiętacie bojkot sieci sklepów budowlanych LM? Nagle ceny spadły.  Ale to tylko utopia. Będziemy płakać i płacić . Marzenia są bezcenne. Jesteśmy jak alkoholicy.

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa ORLEN osiągnęła:

- EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł, wyższą o 0,4 mld zł (r/r)

- Sprzedaż w wysokości 9,6 mt, wyższą o 15% (r/r)

- Zysk netto w wysokości 2,8 mld zł, wyższy o 1 mld zł (r/r)

- Przychody na poziomie 45,4 mld zł, wyższe o 85% (r/r)

To ze strony Orlenu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy jak alkoholicy:):):):):) potwierdzam. Pisałem o tym kilka postów temu. Tylko psychiatra może pomóc 

Chociaż ja po skompletowaniu systemu obiecałem sobie ze przez kilka lat nic nie wymieniam. Zobaczymy czy się uda ponieważ z premedytacją kupiłem kolumny które są w wyższej klasie aniżeli wzmak. Jedyny ale bardzo istotny ogranicznik jaki mam to ............ żona 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ADAM7 napisał:

Chociaż ja po skompletowaniu systemu obiecałem sobie ze przez kilka lat nic nie wymieniam. Zobaczymy czy się uda ponieważ z premedytacją kupiłem kolumny które są w wyższej klasie aniżeli wzmak. Jedyny ale bardzo istotny ogranicznik jaki mam to ............ żona 

hehehe....oczywiście....................heheh

Ja, co jakiś czas, chociaż jakiś kabelek musze sobie sprawić...heheh

 "kolumny które są w wyższej klasie aniżeli wzmak"

Mogę założyć się o wiele, że za jakiś czas nowy wzmak zagości u Ciebie w chałupie. :)

A z żonami...............tak, lekko nie ma........ja swojej wspomniałem tylko ,tak żeby rozpocząć budowanie gruntu na kiedyś tam, że chodzi mi po głowie AS 3200...no i co się zaczęło... nasłuchałem się, że chyba mnie pokręciło, ...że ten obecny wzmak jest przecież nowy (a mam go już 2 lata :) ) , po co - przecież dobrze gra etc ........

Za jakiś czas spróbuję znowu zagaić rozmowę :)    ale na razie jeszcze nie....jeszcze strach..... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to że forum opanowane jest glownie przez mężczyzn. Oczywiście mamy kilka kobitek które pojawiają się na forum ale to jednak mniejszość. Czy ktoś ma jakieś wytłumaczenie dlaczego tak jest? Czy kobiety nie mają takiej wrażliwości jak my? Nie potrzebują doznań w dzwieku przestrzennym stereofonii. Mojej mam wrażenie wystarczy byle małe radyjko grające w tle. Chyba jesteśmy bardziej wrażliwi:) to jedyny wniosek który przychodzi mi do głowy 

Terracan yamaha dobrze gra i jest piękna sam mam obecnie na półeczce odłączoną as 1000. Dla mojej żony to piękny mebel.😒

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ADAM7 napisał:

Czy ktoś ma jakieś wytłumaczenie dlaczego tak jest? Czy kobiety nie mają takiej wrażliwości jak my? Nie potrzebują doznań w dzwieku przestrzennym stereofonii. Mojej mam wrażenie wystarczy byle małe radyjko grające w tle. Chyba jesteśmy bardziej wrażliwi:) to jedyny wniosek który przychodzi mi do głowy 

Stąpasz po cienkim lodzie 😂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, ostatnio chłopakom w pracy powiedziałem, że są jak dziewczyny. Wystarczy że któregoś nie ma to od razu ma obrobioną dupę no i ogólnie rozmowa się pięknie klei. Jak są wszyscy to nie ma o czym, czy tam o kim rozmawiać. 

Ale faktycznie zastanawiające, czemu kobiety nie przepadają za audio. A to nie jest czasem tak, że my nie słuchamy muzyki tylko sprzętu? Kobiety raczej mniej techniczne są z natury. My faceci to od razu, ile ci pali, ile pamięci masz w telefonie, ile cali masz telewizor? No i audio to też przecież taki gadżet, gdzie można sobie pobyć technokratą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...