Skocz do zawartości

Zestaw kolumny(Teufel) + jaki wzmacniacz calosc = 5 tys


Szalik

Recommended Posts

W takiej kubaturze nie będzie separacji głośników stosując soundbar .

Zrobisz jak uważasz .

Ale myślę , że taki Marantz NR 1508 jest wystarczający na te warunki .

Większej mocy nie wykorzystasz , bo nie pozwalają na to warunki . A ma wszystko , co potrzebne do świata 4K .

 

Nie myśl o żadnej belce :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu na forum pełno przypadków z chęcią budowania kina przy tragicznej akustyce. Jeśli zmiana aranżacji wnętrza nie wchodzi w rachubę, to moim zdaniem wybór soundbar/amplituner nie będzie kluczowy. Chodzi mi o potencjalne problemy z basem, może być tragedia zarówno z soundbarem z subem, jak z pełnoprawnym kinem domowym. Możesz próbować, ale jeśli będzie słabo to po prostu zrezygnuj z suba i metodą prób i błędów wytnij niższe pasmo na kolumnach. Jest szansa że treści z głośników będą wyraźne i zrozumiałe jeśli odpuścisz niższe częstotliwości. Amplituner da Ci przy okazji efekty przestrzenne, z soundbara uzyskasz co najwyżej wyraźniejszy dźwięk w porównaniu do fabrycznych głośników TV.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@STELVIO

 

Wiadmo, że za dobry sprzęt trzeba zapłacić, a to i tak nie wszystko bo jeszcze fajnie jakby był przystosowany akustycznie.

Tak ogólnie wymiarowo wygląda u mnie salon i przyległa oddzielona tylko kominkiem jadalnia. Można z czasem coś pokombinować z ustawieniem i dołożeniem kanapy/fotela.

Docelowo na czarnej ścianie ma być duży obraz 3.5m x 1.5m chrobotka reniferowego, a on doskonale absorbuje dźwięki więc akustyka moze co nieco się poprawi.

Mam zamiar też dodać zasłony może za jakiś czas plus fotel, szafka pod telewizorem też będzie wieksza trochę bo amplituner na głębokość mi się nie zmieści i będzie musiał stać na ziemi narazie chyba że go bokiem ustawię. Rozumiem że jak kupię przyzwoity amplituner to będę mógł się pobawić w kalibrację dźwięku i są tam jakieś ustawienia typu układ i odległości od poszczególnych kolumn ?

Screenshot-20230107-143621-Adobe-Acrobat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mamy mieć amplituner wielokanałowy to jest kilka spraw które weź pod uwagę.

Nie będzie u Ciebie łatwo z przednimi kolumnami, chyba że nie przeszkadza Ci że jedna będzie kolidować z wyjściem na taras. Przy tej odległości od sofy nie mogą stać przy samym TV, powinny być solidnie rozstawione.

Kupiłeś zestaw Teufel Ultima 40, wygląda no to że niezbędne będą w podstawki dla surround. Rozstaw je po bokach sofy, lekko z tyłu, dla lepszego efektu conajmniej 1,5m od najbliższego słuchacza, na wysokości uszu i gdy siedzisz skierowane w Twoją stronę. Surround nie stawia się przy suficie, w obecnych kodekach Dolby dopuszcza max 1,5m od podłogi.

Amplituner w żadnym wypadku nie wstawiaj do szafki, jeśli zależy Ci na jego długim działaniu to trzeba zapewnić mu dużo przestrzeni dla prawidłowej wentylacji. To cholerstwo zazwyczaj się mocno grzeje, a dla elektroniki to nic dobrego. Odkryte plecy to za mało. 

Na fotkach widzę ża masz jakieś kolumienki przy suficie. Na przyszłość możesz je wykorzystać, nie demontuj ich. Jeśli. JEŚLI pokusisz się na lepszy amplituner (conajmniej 9-kanałowy), to mógłbyś bez problemu skonfigurować tu Atmos w systemie 5.1.4. Warunkiem by było jednak przysunięcie kanapy trochę (~1m) do przodu. Wiem że budżet przez kiepskie czasy jest jaki jest, ale miej z tyłu głowy że masz taką opcję.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler

Całe szczęscie główne wyjście na taraz mam z innej strony a z tego rzadko korzystam.

Do tego mogę dorobić kabel(wiem że się nie powinno ale można to zrobić dobrze na odpowiednich złączkach), przedłużyć go i puścić w listwie przypodłogowej za oknem jest jeszcze jedna ścianka(tam gdzie jest gniazdko) i tutaj mogłaby sobie kolumna stać jedna.

1.jpg

To przy suficie to Lampy są :) wyglądają jak kolumny. Ale mam też pod sufitem kable schowane gdyby kiedyś udało się zrobić prawdziwy system ATMOS.

Jak już kupię Amplituner to będę się bawił w ustawienia i dla porównania przestawię kanapę o te 1.0/1.5m bliżej środka by zobaczyć różnicę w dźwięku przestrzennym.

Amplituner będzie stał narazie na ziemi, kiedyś jak już wszystkie kable pochowam to zaplanuję szafkę pod TV z wbudowanymi wentylatorami i odpowiednią przestrzenią.

Edytowano przez Szalik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy? Hahaaha, w życiu bym nie pomyślał że to lampy. Ale to akceptowalne miejsce na Atmosy w Twoim układzie ;) Nie idealnie, ale serio by było ok.

Jak fronty możesz rozstawić, to rozstaw. Siedzisz za daleko by można było inaczej kombinować. Może jest ewentualnie opcja zmiany otwierania drzwi na rozsuwane...

Przysunięcie kanapy do środka (pomijając Atmos) pozwoli Ci na zmianę charakteru dźwięku. Może być tak że zbliżając/oddalając się od frontów sam określisz gdzie ten dźwięk będzie najbardziej satysfakcjonujący. Sam zobaczysz. 1 metr różnicy, tu bas jest, a tam go nie ma.

Apropo amplitunera, nie musi on stać na froncie w/na szafce niczym w ołtarzyku. Możesz dać go gdzieś w rogu czy z tyłu - o ile okablowanie pozwoli oczywiście.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę, to bezpośrednia fala dźwiękowa z sufitu w stronę odsluchu. Bardziej o bas bym się martwił,  niskie tony mogą solidnego psikusa koledze robić. Serio, robiąc testy brałbym pod uwagę odpuścić w ogóle niskie tony. Ale kto wie... Do puki nie podłączy wszystkiego to się nie dowie. Kolumny już ma, więc pierwszy krok zrobiony. Teraz tylko sensowny amplituner i zobaczymy co kalibracja z mikrofonem ustawi.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przeszklenia, tam kuchnia, wyżej sufit jak w hangarze... No ja nie wiem czy sypnięcie groszem nie musilo podwoić/potroić budżetu. Czekamy na relację.

Jak bedzie kibel, to wstawi sobie kolega system do sypialni albo do piwnicy i problemy się same rozwiążą. A w salonie zrobi warcaby, bierki i bilard a nie kino :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to bez sprawdzenia systemu w tym konkretnym pomieszczeniu to potrwa to wyjątkowo długo.

Weź coś odsłuchaj. Sprawdź. Pozmieniaj ustawinia, co gdzie i kiedy gra lepiej. Wtedy wróc. Serio pojdzie nie dość że szybko to jeszcze lepiej.

Mowie żeby wybrac system z opcji wypozyczenia.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do tematu, szukam budżetowego sprzętu do muzyki i oglądania filmów. Będą umieszczone w salonie o powierzchni niecałych 40m2, do tego potrzebny jest mi wzmacniacz. Na teraz nie wiem czy będę chciał w przyszłości rozbudowywać zestaw o głośniki przestrzenne czy tylko o subwoofer - to zależy od efektów, gdyż dźwięk przestrzenny nie jest dla mnie priorytetem. Szukałem na forum opinii użytkowników którzy posiadają/słyszeli te kolumny. Muzyka jaka będzie na nich słuchana to przeważnie dance i pop, preferuję dobrze podkreślony bas. Nie jestem jakoś bardzo mocno napalony akurat na kolumny Teufel Theater 500, jednak chciał bym za zestaw wzmacniacz + kolumny zamknąć się w kwocie 5000 pln, jednak co do wzmacniacza wymogiem jest posiadanie bluetooth. Czekam na podpowiedzi i pomoc, gdyż również zaczynam przygodę z audio. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marek Waga napisał:

Podłączam się do tematu, szukam budżetowego sprzętu do muzyki i oglądania filmów. Będą umieszczone w salonie o powierzchni niecałych 40m2, do tego potrzebny jest mi wzmacniacz. Na teraz nie wiem czy będę chciał w przyszłości rozbudowywać zestaw o głośniki przestrzenne czy tylko o subwoofer - to zależy od efektów, gdyż dźwięk przestrzenny nie jest dla mnie priorytetem. Szukałem na forum opinii użytkowników którzy posiadają/słyszeli te kolumny. Muzyka jaka będzie na nich słuchana to przeważnie dance i pop, preferuję dobrze podkreślony bas. Nie jestem jakoś bardzo mocno napalony akurat na kolumny Teufel Theater 500, jednak chciał bym za zestaw wzmacniacz + kolumny zamknąć się w kwocie 5000 pln, jednak co do wzmacniacza wymogiem jest posiadanie bluetooth. Czekam na podpowiedzi i pomoc, gdyż również zaczynam przygodę z audio. Pozdrawiam.

No to nie kino. Bo tyle to wexmie sam amplituner.

W takim razie wzmak i dwie kolumny z zamknięciem się na rozbudowę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

No to nie kino. Bo tyle to wexmie sam amplituner.

W takim razie wzmak i dwie kolumny z zamknięciem się na rozbudowę.

 Dziękuję za odpowiedź. Teraz wzmacniacz , dwie kolumny i jeżeli zajdzie taka potrzeba to subwoofer. Jeżeli taki zestaw się nie sprawdzi to później wymiana wzmacniacza i dokupienie kolumn surround. Na razie tylko możliwie dobre jak na założony budżet  stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc od początku... Patrząc na to jaką masz szerokość tej ścianki RTV (180 [cm]) to tak czy inaczej rozstawienie kolumn na taką szerokość w stosunku do tego jak daleko będziesz siedział jest dość wąskie - niewiele szersze niż sam soundbar. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto iść w klasyczne kino, bo efekt będzie tak czy inaczej sensowniejszy pomimo to. 

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, żeby nie tracić przejścia na balkon było by przeciągnięcie okablowania w punkty oznaczone na zielono (okolice belek - jednej po lewej stronie przy samym oknie i drugiej po prawej stronie za skrzydłem wyjściowym na taras gdzie jest ścianka z gniazdkiem 230V). Tylko pytanie czy uda się na tym etapie jeszcze coś w tej kwestii zdziałać. Moje przemyślenia w kwestii kabli są takie: widzę, że pod skrzydłami okiennymi jest chyba jeszcze jakaś przestrzeń (przynajmniej pod prawymi na zdjęciu tak to wygląda, więc może jakiś kabel by się udało przerzucić na drugą stronę), pytanie czy jest się szansa tam rzeczywiście z czymś zmieścić (domyślam się, że na tym etapie przekuwanie się górą nad "oknami" już nie wchodzi w grę ). Wtedy byś miał układ niemalże idealny pod kątem audio, nie kolidowało by to z wyjściem na taras a w świetle okien nie miałbyś dwóch kolumn.

Co do lewej kolumny frontowej, to widzę, że chyba jakieś zmiany w projekcie były, albo na zdjęciach sprytnie się ukrył grzejnik kanałowy, dlatego też celowo tą kolumnę przesunąłem trochę głębiej do pomieszczenia (zakładam na ten moment, że jednak tam jest, tylko go nie widać na zdjęciach z tej perspektywy). 

Drugą sytuacją jaką tutaj bym widział jako alternatywne rozwiązanie jest budowanie systemu z mniejszymi kolumnami wiszącymi na nadprożu (pochylonymi w kierunku punktu odsłuchu) ze wsparciem sensownego subwoofera. Wspominałeś, że masz okablowanie w suficie, więc domyślam się, że tym kawałkiem kabla można by zjechać na dół na nadproże. Wtedy rozsunięcie kolumn nie było by żadnym problemem. 

Tak to widzę.  

EDIT: Niestety coś forum jest dzisiaj przeciwko mnie i nie udało mi się dodać załącznika ( @RoRo to jakiś chwilowy problem? Rozmiar pliku 336 kb, więc malutki). Próbowałem na 2 sposoby (jako screen i jako plik zarówno w png jak i jpg - wylogować się nawet z forum i na nowo dodać post), ale domyślam się, że da się mniej więcej zrozumieć gdzie te punkty mają być :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

...Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, żeby nie tracić przejścia na balkon było by przeciągnięcie okablowania w punkty oznaczone na zielono (okolice belek - jednej po lewej stronie przy samym oknie i drugiej po prawej stronie za skrzydłem wyjściowym na taras gdzie jest ścianka z gniazdkiem 230V). Tylko pytanie czy uda się na tym etapie jeszcze coś w tej kwestii zdziałać. Moje przemyślenia w kwestii kabli są takie: widzę, że pod skrzydłami okiennymi jest chyba jeszcze jakaś przestrzeń (przynajmniej pod prawymi na zdjęciu tak to wygląda, więc może jakiś kabel by się udało przerzucić na drugą stronę), pytanie czy jest się szansa tam rzeczywiście z czymś zmieścić (domyślam się, że na tym etapie przekuwanie się górą nad "oknami" już nie wchodzi w grę ). Wtedy byś miał układ niemalże idealny pod kątem audio, nie kolidowało by to z wyjściem na taras a w świetle okien nie miałbyś dwóch kolumn.

Co do lewej kolumny frontowej, to widzę, że chyba jakieś zmiany w projekcie były, albo na zdjęciach sprytnie się ukrył grzejnik kanałowy, dlatego też celowo tą kolumnę przesunąłem trochę głębiej do pomieszczenia (zakładam na ten moment, że jednak tam jest, tylko go nie widać na zdjęciach z tej perspektywy). 

 

Cześć :)

No właśnie tak czytam i szukam tych zielonych oznaczeń :D już myślałem że ja coś pokolorowałem :).

Jakby się udało wrzucić załącznik to fajnie, chocfiaż wydaje mi się że wiem o co Tobie chodzi. Całe szczęście zostawiłem sobie właśnie szczeliny pod oknami na ewentualny kabel który potem jeszcze przysłoni listwa przypodłogowa. 

Dokładnie tak jak mówisz, za skrzydłem okiennym gdzie widać gniazdko 230V, tam ustawie jedną kolumnę, dam radę przecisnąć kabel pod oknem. Co do drugiej strony to myślę by ustawić kolumnę obok tej betonowej donicy z której wystają badyle :). Taki układ da dość fajną przestrzeń dla dźwięku i myślę że powinno być ok. Nie wiem jeszcze gdzie miałbym ustawić suba :/

 

Co do głośników na suficie, to owszem mam kable ale narazie odpuszczam bo za dużo zabawy będzie a dopiero co robiłem lampy, szpachlowałem i malowałem a te kable gdzies tam się walają ukryte :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marek Waga napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Teraz wzmacniacz , dwie kolumny i jeżeli zajdzie taka potrzeba to subwoofer. Jeżeli taki zestaw się nie sprawdzi to później wymiana wzmacniacza i dokupienie kolumn surround. Na razie tylko możliwie dobre jak na założony budżet  stereo. 

Tylko że wymiana wzmacniacza poźniej na ampliutner kina zmieni sporo. Nie jest powiedziane że będzie grac tak samo.

15 godzin temu, Butler napisał:

Po pierwsze nie od dzisiaj, po drugie nie tylko przeciwko Tobie. Wysyłaj foty na hosting zewnętrzny i wklejaj linka bo tu się coś porypało.

To już jakiś czas trwa.

10 godzin temu, Szalik napisał:

Dokładnie tak jak mówisz, za skrzydłem okiennym gdzie widać gniazdko 230V, tam ustawie jedną kolumnę, dam radę przecisnąć kabel pod oknem. Co do drugiej strony to myślę by ustawić kolumnę obok tej betonowej donicy z której wystają badyle :).

I wtedy jaki będzie rozstaw?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam link do tej Paint'owej twórczości dla uściślenia :)

https://we.tl/t-G5Ij01XW1Z

No to jak się uda, to by było w sam raz, bo po wymiarach widzę, że będziesz miał około 560 cm od osi do osi kolumny, a pomiędzy ścianą a sofą z projektu (o ile nie poprzesuwałeś nic :)) jest około 540, więc o ile Pitagoras się nie mylił to po skosie do kolumny będziesz miał 608 cm :) Może nie idealny trójkąt równoboczny, ale taką różnicę możemy pominąć.

Subwoofer możesz rozwiązać na dwa sposoby. Jeżeli chcesz kablowe rozwiązanie to za kablem głośnikowym trzeba by przerzucić jeszcze od subwoofera i w miejscu ścianki gdzie jest gniazdko mógłby on stanąć, bo w przypadku niskotonowca jedynym must have jest zasilanie z sieci. Ewentualnie jest jeszcze rozwiązanie drugie - bezprzewodowe (chociaż w obecnych czasach różnie może działać, dlatego przed zakupem polecałbym test. Piszę to dlatego, że o ile w głośnikach bezprzewodowych jak Heos, Sonos, czy Yamaha producenci poszli za rozwojem sieci i potrafią zrobić porządnie działające urządzenie, o tyle moduły bezprzewodowe zewnętrzne - o ile nie jest to rozwiązanie producenckie jakie ma REL, czy Velodyne, SVS, lub sensowne, którego koszt wynosi prawie tyle samo co suba - są na poziomie kalkulatora Casio z końcówki lat 90-tych i czasem zawodzą). W przypadku bezprzewodowej opcji możesz wtedy usytuować go gdzie tylko chcesz i masz większą swobodę, ogranicza Cię tylko miejsce zamontowania gniazdka 230V. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam po przerwie 

 

Zestaw Teufel Ultima 40 już stoi i mam zielone swiatło na amplituner :)

 

budżet 3000 zł. Problem jest że w szafce i na szafce jest mało miejsca. Głębokość 29 cm, zna ktoś jakiś amplituner który by się nadał i był właśnie dość "płytki" aby się zmieścił?.

Będzie pewnie stał na niej ale chodzi o to by nie odstawał 8-10 cm bo będzie to wyglądało niedorzecznie. Szafki już nie zmienię:/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...