Skocz do zawartości

Stereo do 10k


ciaptak

Recommended Posts

22 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Zrobione z głową poprawia to czego nie poprawisz ustrojami

Tylko ilu to potrafi, znam kilka osób którzy są w posiadaniu UMIKa i REW, ale tylko jedna z nich rozumie i potrafi ogarnąć takie pomiary, bo je rozumie od początku do końca,.

To są jego lata doswiadczeń między innymi też praca zawodowa, u niego też gra w pytę bardzo mocno i blisko tego co słyszałem u Sylwka.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DiBatonio napisał:

Tylko ilu to potrafi, znam kilka osób którzy są w posiadaniu UMIKa i REW, ale tylko jedna z nich rozumie i potrafi ogarnąć takie pomiary, bo je rozumie od początku do końca,.

Nie jest tak źle, dwa lata używania, ponad tysiąc pomiarów, ileś setek różnych rodzajów korekt, (setki wyprodukowanych filtrów) i zaczynasz coś łapać. 

Podstawa moim zdaniem to minimalizacja korekt i dobranie sprzętu tak żeby jak najmniej psuł w jakości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

 Nie jakieś ustroje tylko takie, które wzajemnie się uzupelniają. 

Można i bez Bartka, możesz mi wierzyć. 

Nie trzeba zylionow PLNów, żeby sobie poprawić akustykę na tyle dobrze, że nie potrzeba DSP.

Sztuką jest umiejętność złożenia systemu zadowalająco dobrze,  czy nawet bdb bez cyfrowego leczenia akustyki.

Nie neguję DSP, to świetne uzupełnienie dla już zaadoptowanego pomieszczenia, niemniej jednak jest to rodzaj kastrowania pasma kosztem uzyskania "poprawności" akustycznej.

Ja rozumiem, że jesteś w posiadaniau Lyngdorfa, który umożliwia korektę akustyki, zatem Twoim achom i ochom trudno się nie dziwić. 

Widzisz znam kogoś od "mudowania" urządzeń i też jest w posiadaniu Lyngdorfa, a teraz pieje z zachwytu, że ma super granie.

Tyle że wcześniej kiedy bawił się w poprawianie akustyki ustrojami robił to źle i od dupy strony, dlatego nie radził sobie z konwencjonalna adaptacją. Lekarstwem okazał się Lyngdorf.

 


No to ja jestem ciekaw bardzo w jaki sposób uporałeś się bez specjalisty i bez większych ceregieli z niskim tonami. Czas pogłosu, himalaje tam występujące w charakterystyce odpowiedzi częstotliwościowej.
Panel z 10 cm wełny spoko, fajnie sobie radzi w tym zakresie, ale niestety do jakichś 150 Hz może. Co robisz dalej?
Masz strojone pułapki basowe w różnych rogach? Pomierzone perfekcyjnie?
Mam wrażenie, że trochę zbyt luźno podchodzisz do tego, bo akustyka w pokoju to jest bardzo trudny temat i mało kto ma to zrobione idealnie.
DSP to też nie jest idealne rozwiązanie. Absolutnie. Ale pomaga. Zwalcza pewne problemy wynikające z problemów związanych z pomieszczeniem, ale i samych kolumn (np. zwrotnice). To jest kompromis.

Samo wstawienie kilku paneli z wełny 10 cm czy pianek to jest nadal proteza w rozumieniu profesjonalnej adaptacji akustycznej pomieszczenia.

Dla mnie DSP zrobiło mega robotę i jestem zadowolony. Wcześniej testowałem wzmacniacze bez korekcji i zwróciłem wszystkie, bo były problemy. Teraz wielu z nich nie ma dzięki DSP. To nadal jest kompromis, ale jakże skuteczny i pomagający.
Stąd moje achy i ochy nie pochodzą tylko i wyłącznie dlatego, bo posiadam Lyngdorfa, bo ot tak sobie kupiłem i mam, ale zakupiłem go świadomie właśnie po to, żeby zrobił to, czego oczekiwałem. I to mam. Spełnił oczekiwania, których nie spełniły inne wzmacniacze testowane u mnie i odsyłane do sklepów. Więc jak mogę być niezadowolony? Nie testowałem np. Arcama SA30, ale jestem przekonany, że moje zdanie będzie tu podobne.

I to nie jest żadne "kastrowanie pasma", tylko wyrównywanie pasma. Mylisz pojęcia. Jeżeli nie chcesz mieć w miarę równego pasma zawsze można kupić Altusy i rąbać w dobrą Vkę. :) Tylko bez DSP, bo Ci to niestety wyrówna...

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DiBatonio napisał:

Ad.3 dla mnie obcinanie w dB tego co jest zarejestrowane w muzyce jest kastracją, jedynie obniżasz poziom w dB , żeby  nie wzbudzić konkretnego modu pomieszczenia.

To nie tak do końca - "przyciszasz" problematyczną częstotliwość i w efekcie po wzmocnieniu jej modem pomieszczenia, nie masz tam już +15dB tylko np +6dB (tak u mnie na 52Hz). Nie koryguje całości modu bo to troche też charakterystyka pokoju, po drugie używam filtrów o łagodnym Q, a po trzecie niedokorygowanie jest lepsze niż nadmiar korekt 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, DiBatonio napisał:

Ad.3 dla mnie obcinanie w dB tego co jest zarejestrowane w muzyce jest kastracją, jedynie obniżasz poziom w dB , żeby  nie wzbudzić konkretnego modu pomieszczenia.
 

Ale to nie jest obcinanie niczego w muzyce, tylko tego, co generuje pomieszczenie. Pomieszczenie rezonuje, są mody i masz nagle gwałtowny wzrost o 13dB, 11 dB, 15 dB na basie na 32 Hz, potem na 55 Hz, potem na 120. To jest nienaturalne i to właśnie brzmi tak, jakbyś nagle na  płycie w tym rejestrze na tych tonach dodał sam od siebie +13dB. A amplituda pomiędzy taką najwyższą górką w charakterystyce "pomieszczenia", a dołkiem związanym z jakimś węzłem może wynosić nawet ponad 20 dB.
Spójrz na jakieś charakterystyki odpowiedzi częstotliwościowej dowolnych pomieszczeń i zobacz co dzieje się chociażby na basie. To nie jest obcinanie pasma z muzyki, tylko wzbudzeń związanych z tym, co generuje pomieszczenie przez odbicia fali, nakładania się, bla bla.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DiBatonio napisał:

Pomieszczenie samo z siebie nie generuje, musi być bodziec, czyli dźwięk z kolumn. 

Ojejku.
Ale kolumna stojąca na wolnej przestrzeni nie generuje takiej charakterystyki. Pomieszczenie też "gra". Miejscami dodaje, miejscami odejmuje.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zolt napisał:

Mam wrażenie, że trochę zbyt luźno podchodzisz do tego, bo akustyka w pokoju to jest bardzo trudny temat i mało kto ma to zrobione idealnie.

Może i na luźno, ale myślę że z sensem, znam też sytuację, gdzie była branża zrobiła pomiary i zaadoptowała, a z basem się nie udało, bo specyfika pomieszczenia itp.

Nie u każdego muszą być ogromne problemy z basem,.

 

2 minuty temu, zolt napisał:

Ojejku.
Ale kolumna stojąca na wolnej przestrzeni nie generuje takiej charakterystyki. Pomieszczenie też "gra". Miejscami dodaje, miejscami odejmuje.

To jest oczywista oczywistość, że pomieszczenie koreluje z głośnikami właśnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zolt napisał:

No i tu właśnie wkracza DSP. 😎

U mnie nie musi, nie odczuwam takiej potrzeby kiedy słucham muzyki.

System trochę mnie kosztował, okablowanie również, adaptacja też,  od kilku lat niczego nie szukam, nie przewalam.

Skończyłem, nie jestem sprzętowym onanistą, chociaż mam wiele opcji i możlilości wyboru źródła odnośnie muzyki.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ciaptak napisał:

Serio? Żona pozwoli Ci wykleić salon pianką?? Pomijam już fakt, że również moje poczucie estetyki by tego nie dźwignęło :)

Jeszcze póki co mieszkam sam (no nie całkiem, z dwiema kotkami 😁), ale przyszła żona (mam nadzieję) jest dość tolerancyjna w tym zakresie, zna mnie w tej materii, wie o "pierdolcu" na temat audio, więc jest też nastawiona na te kwestie. 😎

Ja sam osobiście nie uważam, żeby panel akustyczny wyglądał źle. Dlaczego? ;)
A nawet jeżeli miałoby być ładniej bez panela, to wybieram lepszy dźwięk kosztem gorszej aranżacji. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, J4Z napisał:

ciaptak, współczuję. 

Czego? :) Serio nie każdy musi myśleć tak samo.

4 minuty temu, zolt napisał:

Niektóre panele wyglądają OK ale zwykła pianka? Rozumiem jednak podejście. Swego czasu ścigałem się na rowerach i bywali goście co mieli rower droższy niż samochód:) Każdy ma prawo żyć wg swoich zasad i wybierać priorytety. Nic mi do tego.

Moje pytanie wynikało jednak z faktu, ze statystyczna kobieta wykazuje się średnio-niską tolerancją na ingerowanie w aranżacje wnętrza :)

Edytowano przez ciaptak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...