Skocz do zawartości

Na ile sobwoofer może pomóc?


mencin

Recommended Posts

Mam pytanie o wspomaganie subwooferem amplitunera. Sytuacja wygląda następująco: mam Focale Aria 926 podłączone do Marantza SR6015. Grają przez 99% czasu w stereo. Impedancja ustawiona na 4 Ohmy, bo przy 6 zaczyna się grzać, a przy 8 to już jest gorący. Przy graniu ze średnią i nieco wyższą głośnością (tak do 70) jest wszystko ok, ale powyżej 75 już zaczynaj być słyszalne zakłócenia. To chyba brak mocy ampli. Pytanie - czy podłączenie suba (myślę o SVS 2000 pro) i ustawienie odcięcia np. na 140 Hz spowoduje, że ampli będzie mniej obciążony i po pierwsze - będzie można ustawić impedancję na 6 Ohmów, a po drugie będzie więcej mocy na tony średnie i wysokie i przestery będą mniejsze przy głośnym graniu? Do jakiej częstotliwości można zazwyczaj podnieść odcięcie, żeby bas był nadal bezkierunkowy?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeśli odciążysz amplituner od zasilania najniższym basem kolumn przednich, co jest wymagające dla wzmacniacza, szczególnie przy Focal Aria, sytuacja poprawi się. Tylko kwestia, czy o to Ci chodzi. Jeśli lubisz dobry bas, niskie zejście, to rzeczywiście zastosowanie tak dobrego subwoofera jak SVS ma sens i popieram. Alternatywą jest zastosowanie dobrej, mocnej końcówki mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Q21 napisał:

Oczywiście jeśli odciążysz amplituner od zasilania najniższym basem kolumn przednich, co jest wymagające dla wzmacniacza, szczególnie przy Focal Aria, sytuacja poprawi się. Tylko kwestia, czy o to Ci chodzi. Jeśli lubisz dobry bas, niskie zejście, to rzeczywiście zastosowanie tak dobrego subwoofera jak SVS ma sens i popieram. Alternatywą jest zastosowanie dobrej, mocnej końcówki mocy.

Dzięki za odpowiedź. Czy w budżecie SVS SB 2000 Pro znajdę "dobrą, mocną" końcówkę mocy? Marantz 7025 już jest taką?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie szukał rozwiązania w subie.

Owszem odciążysz go. ale to nadal amplituner kina domowego. KINA

W 99% stereo to powinna się tam znaleść przy najmniej końcówka a lepiej po prsotu go podmienić na wzmacniacz stereo. I juz.

Wtedy po takich zmianach mozna mysleć czy nadal brakuej dołu czy nie.

4 minuty temu, mencin napisał:

Dzięki za odpowiedź. Czy w budżecie SVS SB 2000 Pro znajdę "dobrą, mocną" końcówkę mocy? Marantz 7025 już jest taką?

Jest końcówką , ale nie specjalnie mocną. Ale jest do kompletu.

Po co Ci ten amplituner? Będziesz budował kino?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2023 o 09:35, mencin napisał:

Przy graniu ze średnią i nieco wyższą głośnością (tak do 70) jest wszystko ok, ale powyżej 75 już zaczynaj być słyszalne zakłócenia.

Z wpisu tutaj Proponuje subwoofer. Jak widać powyżej, nawet na srednich i wyższych poziomach mocy ,wciaz jest ok, dopiero powyżej, zaczynaja sie zakłócenia. Mam wzmacniacz stereo i zachowuje sie dokladnie tak samo. Średnie i wyzsze poziomy wciąż potrafi fajnie grać, a przy b.wysokich już lekko niedomaga.

Czy mozna poprosić o propozycję szanownych użytkowników, który wzmacniacz na rynku oferuje pełną kontrolę, trzymanie sceny w postaci 3D i brak zakłóceń na najwyzszych dostępnych poziomach? Chętnie "wrzucę" tego typu propozycje do "warto sprawdzić".

Może czas zmienić "napęd" ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, J4Z napisał:

Ja jestem ciekaw jak sub radzi sobie z częstotliwościami około 140hz. Radzi sobie? Ktoś zauważył w ogóle to zdanie?

Masz na myśli czy odtwarza 140 Hz? W moim przypadku pod tym kątem sobie jak najbardziej radzi.
Problemem jest, że to zaczynają już być pasma kierunkowe i mając jeden subwoofer, zaczyna być słyszalne źródło tych tonów. Stąd tak wysokie cięcie nie mając dwóch w stereo nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, J4Z napisał:

Ja jestem ciekaw jak sub radzi sobie z częstotliwościami około 140hz. Radzi sobie? Ktoś zauważył w ogóle to zdanie?

To ze może sięgać tych poziomów czestotliwosci nie znaczy że optymalnym jest by pracował "tak wysoko"! Nie bez powodu sprzet nazywany jest jako "subwoofer aktywny" a nie "woofer aktywny" ;)

Sub ma Dopełnić najnizsze pasmo a nie być zamiennikiem tego w kolumnach - chociaz na upartego można i tak próbować.

8 godzin temu, kaczadupa napisał:

Poszukaj na stronie u Szymonfabera. On lubi opisywać dobre HiFi. 

http://szymonfaber.pl/?p=2732

Czy to oznacza ze wśród użytkowników forum nie ma nikogo?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...