Skocz do zawartości

Transformator do wzmacniacza słuchawkowego lampowego


Recommended Posts

Zastanawiam się nad budową jakiegoś prostego wzmacniacza lampowego słuchawkowego. Z racji tego, że będzie to moje pierwsze diy tego rodzaju chciałbym je zrobić po kosztach, bo znając mój talent nie mogę mieć pewności, że w ogóle zadziała. I stąd moje pytanie. Posiadam transformator z rozebranego ekspresu do kawy. Niestety ma ucięte przewody. W załączeniu przesyłam jego zdjęcie. Czy może on się przydać do projektu wzmacniacza słuchawkowego z Chin?

20230425_165841.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Proponuję w pierwszej kolejności zastanowić się jaki wzmacniacz słuchawkowy chcesz mieć, a następnie szukać części po taniości. Bez tej wiedzy nie ruszymy w dalszą podróż. 

Gotowe płytki PCB do projektów można kupić w AVT. Do płytek dostępne są schematy i dokumentacja z opisem jak składać. 

Na przykład taki wzmacniacz OTL jak linkowany wcześniej lub hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy klasy A jak na screenach ;) link do hybrydy

Pozdrawiam

 

 

hybryda.jpg

OTL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala trudności jest podobna. Przy obu trzeba się wgryźć w schematy i doczytać trochę o elektrotechnice. 

Niestety trafo w zależności od topologii wzmacniacza musi dać napięcia do zasilania anodowego lamp jak również ich żarzenia. Więc tych odczepów uzwojeń wtórnych trafa zasilającego może być kilka. W tych linkowanych projektach jest trochę inaczej bo OTL i hybryda ale raczej nie da się na tymtrafie tych projektów udźwignąć. 

Twoje trafo ma jedno napięcie wyjściowe 12V więc co najwyżej można by je wykorzystać do żarzenia lamp i to nie wszystkich typów. Ja bym nie szedł tą drogą tzn. mam jakieś trafo i zbuduję na nim wzmacniacz. Można ale ciężko będzie bez przerabiania schematów i kombinowania jak schemat dostosować do tego co mam. Nie wróżę sukcesu 😎

Jeżeli chodzi o te projekty to OTLa nie słuchałem, ten drugi dzięki uprzejmości @tomek4446 mam i gra rewelacyjnie. Co prawda rzadko słucham w nausznikach ale porównując granie do tego z dziurki wzmacniacza mocy czy Gustarda H16 prezentacja muzyki jest na podobnym poziomie. Można doszukiwać się odmiennej barwy. Jest inaczej. Niektórym hobbystom na pewno może się spodobać. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jeszcze w dziale DIY na Audiostereo. Jest dużo projektów. Można kupić złożone wzmacniacze słuchawkowe, albo w częściach - czasem ktoś sprzedaje dział "Różne kostki do wzięcia".  Możesz zapytać w dziale "Szukam, potrzebuje, kupię" o wzmacniacz słuchawkowy o jakiś sprawdzony projekt.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zomontowalem projekt wzmacniacza słuchawkowego lampowego avt3744/2 i jestem przed jego pierwszym uruchomieniem. Mam tylko teraz pytanie czy prąd z sieci powinien iść najpierw do zasilacza na płytce czy najpierw na transformator, a dopiero później rozdzielić prąd z transformatora na płytki? 

20230506_163603.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ketrab78 napisał:

Mam tylko teraz pytanie czy prąd z sieci powinien iść najpierw do zasilacza na płytce czy najpierw na transformator, a dopiero później rozdzielić prąd z transformatora na płytki? 

Ale jak z sieci na płytkę? To po co transformator byłby? Z sieci dajesz na trafo i z wtórnego uzwojenia trafa na płytkę dopiero.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ketrab78 napisał:

Trafo mam takie: wiem że te dwa czerwone muszę podłączyć pod 230V bezpośrednio?

Na schemacie jest jeszcze bezpiecznik. Włącznik też powinien być przed trafem za gniazdem zasilającym. Jeżeli nie masz bladego pojęcia jak to poskładać to może kogoś poproś o pomoc. To trafo ma odczepy na wtórnym uzwojeniu do podłączenia żarzenia różnych lamp 6,3 lub 13 VAC w zależności jakie będziesz wykorzystywał. 

Wszystko jest opisane w pdfie dostępnym na stronie AVT.

 

trafo.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dziękuję bardzo  :) to już ostatnie pytanko, żeby nie zameczac. Tam w pdf jest sugestia żeby użyć trzyzylowego przewodu zasilającego,  a na schemacie jest że w tym pierwotnym są dwie żyły do trafa. Potem do zasilacza trzyzylowe gniazdo, a do gnd od trafo nie idzie żaden przewód?

Ps. Czytałem ten pdf, ale nie wszystko jest dla mnie w praktyce zrozumiałe.  Tak samo wejscie i wyjscie dwukanałowe po jednym przewodzie L i R a skąd podłączyć masę ?

Edytowano przez Ketrab78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przed montażem czegokolwiek  wypadałoby najpierw zasięgnąć jakichkolwiek informacji na tematy podstawowe, dotyczące budowy układów elektronicznych. O podstawowoych pomiarach układów już nawet nie wspomnę. To, ze ktoś ma trafo zasiilające od jakiegoś sprzetu gospodarstwa domowego to nie oznacza, że będzie ono odpowiednie do wzmacniacza. Gdyby budpowa urządzeń audio była tak łatwa to każdy budowałby sobie sprzęt ji mu się podoba. Tak, niestety nie jest. A polutowanie gotowca nie oznacza , ze on w ogóle zadziała. Natomiast, jeśli jakimś cudem zadział, to po uruchomieniu należałoby jeszcze pomierzyć patrametry.  To, ze komuś nie sprawia trudności zlutowanie końcówek elementów ma się NIJAK do budowy sprzętu audio. @Ketrab78 bez obrazy, ale daj sobie na luz. Czy masz sprzęt do pomiarów po zmontowaniu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kupiłem miernik specjalnie do tego projektu i przeczytałem o pomiarach, napięciu żarzenia itp. Niestety nie oznacza to, że po przeczytaniu pdf'a wszystko zrobię jak należy, bez podpowiedzi kogoś, kto posiada gruntowną wiedzę w tym temacie. Nie posiadam oscyloskopu ani zasilacza laboratoryjnego, ale jeśli okażą się że są niezbędne aby uruchomić moje polutowane końcówki elementów to i w to się zaopatrzę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Ketrab78 napisał:

Potem do zasilacza trzyzylowe gniazdo, a do gnd od trafo nie idzie żaden przewód?

Trzeci przewód to PE. Od gniazdka łączysz go z metalową obudową. Pełni funkcję ochronną przed porażeniem prądem. 

Masę układową wyciągasz z płytki zasilacza - GND przy 210 VAC. Łączysz GND zasilacza przewodem z GND na płytce wzmacniacza. 

Nie podłączasz trafo do GND. GND To jest masa układowa po "wyprostowaniu" napięcia przemiennego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem te dziadostwo. Działa tylko jeden kanał w dodatku bardzo cicho. Obie lampy się grzeją, ale jedna dużo mocniej od drugiej  :/

Kiedyś składałem projekty arduino, programowałem mikrokontrolery i wszystko śmigało od pierwszego uruchomienia. Gdybym wiedział wcześniej że ten projekt to taki szajs nie kupowałbym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego albo robisz sobie jaja :) co też jest jakby nie patrzeć ciekawe:) albo naprawdę zaprzestań projektu póki jest jeszcze czas...

Zamiast bezpiecznika chcesz montować rezystor 1,2 ohm co dyskwalifikuje Ciebie jako osobę do proszenia o pomoc.

Sorry ale ja się boję tutaj cokolwiek doradzać - jest tu duża szansa, iż zostaniesz kaleką lub chałupę puścisz z dymem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, elektron6 napisał:

 

Zamiast bezpiecznika chcesz montować rezystor 1,2 ohm co dyskwalifikuje Ciebie jako osobę do proszenia o pomoc.

 

Do tego już wcześniej sam doszedłem, ale niestety nie mogę już usunąć ani edytować tamtego posta. 

Jeśli przychodzi Ci coś do głowy to doradź proszę. Pracuję wyłącznie na odłączonym od prądu układzie. Niczego nie puszczę z dymem, ale chciałbym żeby to w końcu zagrało 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz bo to już od lat 50 tych w polskiej młodzieży wskrzeszano ducha elektryfikacji przez różnego rodzaju kursy elektryczności i poprzez możliwość udziału w Stowarzyszeniach Krótkofalowców. Na każdej wiosce w każdej świetlicy prowadzono kursy radiotechniczne i młodzież widziała jak zainstalować poprawnie bezpiecznik.

Co zdolniejsi "projektowali" pierwsze odbiorniki radiowe - kryształkowe a prymusy nadajniki AM co było znaczącym otwarciem się na świat.

A teraz mamy internet 5G i inne bajery a z wiedzą jest jak jest..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Korzystam z informacji z sieci i pdf dołączonego do projektu. Podejrzewałem potencjometr, bo jak zmieniałem jego wartość to dźwięk w prawym kanale był cały czas na tym samym bardzo cichym poziomie,  a w lewym nic. Może to być przez masę, że gdzieś źle podłączona?

26 minut temu, elektron6 napisał:

A no widzisz bo to już od lat 50 tych w polskiej młodzieży wskrzeszano ducha elektryfikacji przez różnego rodzaju kursy elektryczności i poprzez możliwość udziału w Stowarzyszeniach Krótkofalowców. Na każdej wiosce w każdej świetlicy prowadzono kursy radiotechniczne i młodzież widziała jak zainstalować poprawnie bezpiecznik.

A no to brawa dla pana Stalina że pozwolił chociaż na wskrzeszania tego ducha elektryfikacji wśród ciemiezonej w Polsce młodzieży. 

Dlugo jeszcze będziesz przeżywał ten bezpiecznik? Daj już na luz i zarzuć jakąś wskazówką w celu wyeliminowania problemu. 

P.s. Co do krótkofalowców to miałem okazję poznać kilku. Bardzo zarozumiałe (i jak to moja babcia mawiała) głupio mądre środowisko. Mają jakieś wygórowane, zupełnie nieuzasadnione mniemanie o sobie. Mam nadzieję,  że nie jesteś jednym z nich ;)

Edytowano przez Ketrab78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...