Skocz do zawartości

Nowy zestaw – kolumny do 20-25 tyś. i wzmacniacz.


Songs for Pilots

Recommended Posts

Cześć!

Po latach bez muzyki znów wracam do słuchania. Dostałem w zeszłym roku w prezencie taki zestaw:
Bowers & Wilkins 703S2
Marantz n40
Marantz CD60.

Ponieważ B&W są nieco chłodne, to zalecono mi wówczas cieplejszy wzmacniacz i tak wybrałem.
Wiedzę audio mam bardzo małą, wręcz żadną – mimo, iż pracowałem w branży muzycznej 20 lat.
Czy myślicie, że warto coś w tym zestawie zmienić? Coś może lepiej grać z B&W, bo je jednak bym
chciał zostawić?

Znam od lat brzmienie B&W i generalnie mi pasuje, ale chciałbym do w/w zestawu dodatkowo chciałbym
dokupić drugi, bo czasem mam ochotę posłuchać inaczej brzmiącego zestawu. Spodobało mi się brzmienie
Dynaudio Evoke 50 i mam kilka pytań.

1) Czy są jakiej kolumny w pół drogi między B&W a Dynaudio Evoke/Contour?
2) Czy myślicie, że lepiej kupić Contour 30i vs Evoke 50? Te drugie są trójdrożne.
3) Co myślicie o KEF-R11? Ewentualnie Canton Referenci 5 czy 7.
4) Czy Focale to są jaśniejsze kolumny od B&W?

W planach mam dokupić wzmacniacz Accuphase E-380, ale pewnie za rok, bo na razie jestem po finansowo
fatalnym okresie.

Słucham w zasadzie każdej muzyki, indie-rocka, jazzu, elektroniki, trochę współczenej (np. Steve Reich).

Z góry dzięki za pomoc!


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

Po latach bez muzyki znów wracam do słuchania. Dostałem w zeszłym roku w prezencie taki zestaw:
Bowers & Wilkins 703S2
Marantz n40
Marantz CD60.

Fajny prezent. Gdzie to trzeba się zakrecić żeby takie dostawać?

4 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

Czy myślicie, że warto coś w tym zestawie zmienić? Coś może lepiej grać z B&W, bo je jednak bym
chciał zostawić?

A co Ci pasuje a co nie?

4 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

1) Czy są jakiej kolumny w pół drogi między B&W a Dynaudio Evoke/Contour?

Tak dużo. Bo akurat wybrałeś faktycznie dość chłodne i analityczne Bowersy oraz Dynaudio które sa bardzo spokojne. Łagodniejsze i melodyjne.

4 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

2) Czy myślicie, że lepiej kupić Contour 30i vs Evoke 50? Te drugie są trójdrożne.

Contour jest niby wyżej ale różnica jest w wykonaniu. Słuchałeś obu?

4 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

3) Co myślicie o KEF-R11? Ewentualnie Canton Referenci 5 czy 7.

Canton to także chlodne granie fajne kolumny analityczne. KEF R11 jest po drugiej stronie. Gra cieplej znacznie, Miesiestym basem, głębiej i łagodniej.

4 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

4) Czy Focale to są jaśniejsze kolumny od B&W?

Bywają. Bo Bowers gra cały czas jasno i dokłądnie i przestrzennie. Natomiast Focal potrafi nie zawsze panowac nad górą i momentami jest ona wręcz ostra.

Moim zdaniem dopisz do listy jeszcze Monitor audio Platinium bo weszła nowa seria i da sięfajnie dostać jeszcze starszą,

Amhion Arggon 7 LS, bardzo dobre kolumny chodź mniej znane

Audio Physic Avanti

Spendor D7.2

Vienna Acoustic? Jest szansa że będzie teraz bardziej dostępna dla końcowego odbiorcy.

No i jak sam wspomniałeś KEF R11

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Fajny prezent. Gdzie to trzeba się zakrecić żeby takie dostawać?

A co Ci pasuje a co nie?

Tak dużo. Bo akurat wybrałeś faktycznie dość chłodne i analityczne Bowersy oraz Dynaudio które sa bardzo spokojne. Łagodniejsze i melodyjne.

Contour jest niby wyżej ale różnica jest w wykonaniu. Słuchałeś obu?

Canton to także chlodne granie fajne kolumny analityczne. KEF R11 jest po drugiej stronie. Gra cieplej znacznie, Miesiestym basem, głębiej i łagodniej.

Bywają. Bo Bowers gra cały czas jasno i dokłądnie i przestrzennie. Natomiast Focal potrafi nie zawsze panowac nad górą i momentami jest ona wręcz ostra.

Moim zdaniem dopisz do listy jeszcze Monitor audio Platinium bo weszła nowa seria i da sięfajnie dostać jeszcze starszą,

Amhion Arggon 7 LS, bardzo dobre kolumny chodź mniej znane

Audio Physic Avanti

Spendor D7.2

Vienna Acoustic? Jest szansa że będzie teraz bardziej dostępna dla końcowego odbiorcy.

No i jak sam wspomniałeś KEF R11

 

Prezent chyba za całokształt.

Dzięki za odpowiedź. Często kolumny danej marki mają firmowe brzmienie, a wiem, że nie dam rady przetestować wszystkich – stąd pytałem.
Na pewno są tu ludzie z dużym doświadczeniem. Ja realnie słuchałem tylko B&W703SW i Dynaudio Evoke 20/30 (Evoke 50 za ciężkie, nie
chciałem już targać, zakładam, że jest pełniejszy dźwięk niż Evoke 30, które jednak są spoko jak się siedzi – a jak wstanie większość dźwięku znika).

W B&W pasuje mi, że to nie jest koloryzowane względem studia nagraniowego, dynamiczne, dokładne i bardzo do przodu. Duża precyzja.
Ale też jednak trochę chłodne. Dynaudio jest przyjemniejsze w odsłuchu, bardziej wszystko sklejone, wyraźniejszy środek (może jedyną wadą,
że czasem też bardziej ten środek ostry, w B&W jest delikatniejszy).

Na pewno nie chciałbym ostrej góry, bo to męczy – a lubię słuchać długo muzyki.

Tak czułem, że coś musi być po środku B&W i Dynaudio, bo się jednak bardzo różnią.

Dziękuję za rekomendację, postaram się gdzieś posłuchać KEF R11 i innych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, opcji masz bardzo dużo. Wybrałeś jednak bardzo różne opcje, ale to dobrze. Może się okazać, że mimo pracy w branży muzycznej polubisz koloryzację brzmienia, zawsze jest to coś innego. 

Sprawdziłbym Polk Audio L600, Audio Physic Classic 15, wspomniane Argony, ale przemyślałbym też Pylon Audio Jasper 25 II, Sonus Fabery Sonneto V oraz ATC SCM40. 

Są to opcje bardzo różnie grające, pozwolą Ci ustalić dalszy kierunek odsłuchów. 

Polki to nasycone brzmienie w każdym zakresie częstotliwości. Bardzo mocny bas, przyjemna średnica, ale i dobrze zarysowana góra. 
Classic 15 to bardziej techniczne podejście, ale z przyjemną lekkością i dociążeniem jednocześnie. 
Jaspery to ponownie nasycone brzmienie, bardzo muzykalne. Doceniają elektronikę z wyższej klasy. 
O Sonus Faberach zrobiliśmy film, który podrzucam tutaj:

W razie czego zapraszamy do nas na odsłuchy :) Na pewno znajdziemy ciekawe rozwiązanie, również w zakresie wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2023 o 10:59, Songs for Pilots napisał:

W B&W pasuje mi, że to nie jest koloryzowane względem studia nagraniowego, dynamiczne, dokładne i bardzo do przodu. Duża precyzja.
Ale też jednak trochę chłodne. Dynaudio jest przyjemniejsze w odsłuchu, bardziej wszystko sklejone, wyraźniejszy środek (może jedyną wadą,
że czasem też bardziej ten środek ostry, w B&W jest delikatniejszy).

No i to jest kluczowe zdanie na temat kolumn.

Bo Twoje

Dnia 28.04.2023 o 10:59, Songs for Pilots napisał:

Na pewno nie chciałbym ostrej góry, bo to męczy – a lubię słuchać długo muzyki.

No i teraz pytanie jak słuchasz długo Bowersów to odbierasz je tak czy nie?

Dynaudio widzę że zdarza Ci się tak odebrać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i kupiłem w końcu KEF R7 jako drugi zestaw (firma leasingowa nagle zachciała 20 dokumentów przy Dynaudio Evoke 50 – i to przesądziło, bo mam bardzo upierdliwą księgową). Jutro podjadę po nie do Łodzi do @Q21. To znaczy nadal mam w planach jeszcze conajmniej jedne na chatę przytargać.

Na razie niestety wylądują obok B&W 703 S2 tutaj podłączone do Marantza 40n/CD60.

BLI00268.JPG.d64f6e3e5b1bee656bf73c5a48a8309d.JPG

Nie wiem czy KEF R7 i Marant 40n to dobra para, ale się przekonamy.

A może jak będę koło południa jutro to uda mi się coś jeszcze potestować w @Q21 (przedział 12 tys. - 20 tys.) – Monitor Audio, Sonus Faber, etc.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Kurde faktycznie za dużo wątków masz.

To jednak koniec? KEFy siadły?

No to jest dużo spokojniejsze od Bowersa. Ciekawe czy siądzie. Dawaj znać.

 

Zaraz schodzę do auta po KEF. Będę informował dla innych i potomności (chociaż obstawiam, że internet kiedyś klapnie cały).

Przed chwilą, Songs for Pilots napisał:

Kurde faktycznie za dużo wątków masz.

Skupiam się na trzech: 1) Podłogówki tutaj z Marantzem 40n 2) Monitory do mikro-pokoju 3) Wzmacniaczowe alternatywy dla n40 w trzecim.

Dnia 28.04.2023 o 07:31, Piotr Sonido napisał:

No i jak sam wspomniałeś KEF R11

Aha – tych nie wziąłem, bo jednak miałem opory mieć w domu głośniki swojej wysokości. A może trzeba był już w R11 pójść, jedynie zakładam salon maks 30m2 maks w przewidywalnej przyłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2023 o 23:55, Songs for Pilots napisał:

Zaraz schodzę do auta po KEF. Będę informował dla innych i potomności (chociaż obstawiam, że internet kiedyś klapnie cały).

W sensie że na Amen? To Ola powinna zapiski z najciekawszych wątków na kartce robić :)

No i jak? Miałeś coś pisać.

Czekamy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamieszkanie zrobiłem. KEF R7 nadal w kartonie na w salonie testuję (później przejdą do mikro-pracowni) Dynaudio Contour 20.
Wypożyczyłem PMA-900HNE (czuję jednak, że biedniejszy ten dźwięk niż w Marantznu 40n) i podłączyłem do niego Contour i B&W703.

Latwo porównać, bo Denon ma możliwość podłączenia dwóch par głośników.

IMG_8865.jpeg.017d749aed8ae51996daaad71228245f.jpeg

IMG_8868.jpeg.5cd788349b6326cd0624fefb3bfdd891.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze odsłuchy za mną. Contour 20 zdecydowanie bardziej neutralny niż Evoke 20, także nieco bardziej szczegółowy i delikatniejszy.
Średnica jednak nadal wysuwa się na przód i jednak wg mnie jest bardziej ostra niż B&W703, które choć chłodniejszy jednak jest mniej ostry.
 

Jadę na bamintona, a później w końcu wyciągam K7 z kartonów. Mam też pytanie - wziąłem Yamaha A-S701 z Media Expert czy czegoś tam tylko na testy (też chyba ma możliwość podłączenia dwóch par głośników. Myślicie, że sprawdzić też na nim, czy jednak różnica nie będzie się jakoś pomiędzy ich brzmieniem drastycznie zmieniała przy zmianie Denona PMA-900HNE na Yamahę A-S701? Ta ostatnia nie ma streamera, ale mogę podłączyć CD60 i tam jest czytnik USB i DAC (chyba nawet ten sam chip co w Marantzu n40).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Songs for Pilots napisał:

Średnica jednak nadal wysuwa się na przód i jednak wg mnie jest bardziej ostra niż B&W703, które choć chłodniejszy jednak jest mniej ostry.

Jeśli uważasz, że Contour 20 za bardzo gra średnicą, to warto spróbować Dynaudio Special Forty (S40), który akcentuje skraje pasma (więcej góry niż w Contour 20 i podbity górny / średni bas). Ale może też być tak, że po prostu Dynaudio to nie Twoja bajka. Podobnie dużym dźwiękiem do Contour 20, ale nie tak gęstą średnicą zagrają wspomniane już przeze mnie Opera Callas. W porównaniu do Dynaudio S40 mają jednak mniej basu, szczególnie tego wyższego. I delikatniejszą barwę - to będzie gdzieś pomiędzy Dyniami i B&W.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafał S napisał:

Jeśli uważasz, że Contour 20 za bardzo gra średnicą, to warto spróbować Dynaudio Special Forty (S40), który akcentuje skraje pasma (więcej góry niż w Contour 20 i podbity górny / średni bas). Ale może też być tak, że po prostu Dynaudio to nie Twoja bajka. Podobnie dużym dźwiękiem do Contour 20, ale nie tak gęstą średnicą zagrają wspomniane już przeze mnie Opera Callas. W porównaniu do Dynaudio S40 mają jednak mniej basu, szczególnie tego wyższego. I delikatniejszą barwę - to będzie gdzieś pomiędzy Dyniami i B&W.

Jeszcze sprawdzę podłogówki KEF R7 jutro od rana. A co myślisz – warto tą Yamahę odpakowywać? To może zmienić coś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Songs for Pilots napisał:

A co myślisz – warto tą Yamahę odpakowywać? To może zmienić coś?

Nigdy nie miałem w domu żadnego pieca Yamahy i chyba nawet nie słyszałem w sklepie. Wzmacniacz może sporo zmienić, ale nie musi. Contour 20 rzeczywiście mają sporo gęstego środka i jeśli Ci to nie leży, to lepiej wybrać inne paczki zamiast z tym walczyć. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Q21 napisał:

Yamaha będzie jaśniejsza, nieco bardziej otwarta w średnicy. Może Ci się spodobać, ale moim zdaniem lepiej byłoby dołożyć i wziąć np Cambridge CXA61. 

No ale jak Dynaudio wydają mi się jasne (choć fakt, gęste) - to dołozyć jaśniejszą od Denona Yamahę (dobrze zrozumiałem @Q21?) chyba nie warto ?
Te Yamahy A-S1200 i wyższe też jaśniejsze (niż np. Accuphase E280/360) czy bardziej neutralne?

Aha – nie powiem, podobają mi się wskaźniki wychyłowe :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Songs for Pilots napisał:

Contour 20 zdecydowanie bardziej neutralny niż Evoke 20, także nieco bardziej szczegółowy i delikatniejszy.
Średnica jednak nadal wysuwa się na przód i jednak wg mnie jest bardziej ostra niż B&W703, które choć chłodniejszy jednak jest mniej ostry.

B&W można odebrać jako rozjaśnione, detaliczne i szczegółowe, ale są tak sprytnie wyważone, że nie zakłują w uszy - zwykle mają dołek na wyższej średnicy i przez to mogą być uważane za przyjemniejsze w odbiorze. Dyńki tam nie żałują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafał S napisał:

Dopiero teraz sprawdziłem cenę tej Yamahy - to przynajmniej dwie ligi poniżej Contour 20. CXA61 też (jego akurat kiedyś miałem). Obydwa to jakiś żart przy kolumnach tej klasy. Oczywiście to tylko moje zdanie. :)

Na Marantzu 40 też słuchałem, ale nie wiem czy wyższej klasy wznacniacz zmieni fakt, że Dynaudio są ostre bardzo w środku i fe facto dużo przyjemniej się słucha B&W. To zwłaszcza przy gitarowej muzyce, gdzie gitary i tak środkiem idą - a przez podbity środek trochę to traci proporcje, a na pewno nie są to kolumny neutralne. Zresztą słuchałem kilka albumów przy produkcji których byłem, więc akurat czuję gdy Dynaudio jednak podbija. Przy elektronice wszelkie kliki i trzaski są też bardziej wysunięte. Jutro zapodam inną muzykę, zobaczymy.


Skądinąd kolega gitarzysta akurat słuchał obu i stwierdził, że woli Dynaudio – choć dodam, że kumple na koncertach go zawsze ściszają, więc tutaj mu bardziej pasowało ;) 

Ja pamiętam te kolumny z salonu z Accuphase, z pierwszego odsłuchu i wówczas podobało mi się, że tyle tej gitary, bo akurat ścianę gitar to lubię, licealna miłość jeszcze (Sonic Youth, My Bloody Valentine, etc.). No niestety do testów muszą mi starczyć Marantz 40n/CD60 i ten Denon niestety. Zresztą Evoke 20 i 30 też miałe te same cechy co Contour 30, nawet nieco bardziej podbite.IMG_8657.jpeg.b045ef33c0d228dc6df9eaeb2ac8d7ed.jpeg

 

Edytowano przez Songs for Pilots
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2023 o 22:22, Songs for Pilots napisał:

Narzeczoną przemęczyła praca i musiałem wziąć w przyrodę.

Są rzeczy wazne i ważniejsze.

12 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Wypożyczyłem PMA-900HNE (czuję jednak, że biedniejszy ten dźwięk niż w Marantznu 40n) i podłączyłem do niego Contour i B&W703

No raczej :)

11 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Denona PMA-900HNE na Yamahę A-S701?

Dla mnie one brzmią inaczej

nie wyciągał bym jej.

No ale w sumie dla testów.....

Ja czekam na KEFy bo to może wyjaśnic wiele :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to się stało, ale nadal KEF R7 w kartonie, bo jeszcze się zastanawiam czy nie oddać zapakowanych i dopłacić do KEF R11. Myślicie, że w jakości dźwięku to będzie różnica? Warto dopłacić? Wziąłem R7 z racji marnych widoków na duże mieszkanie w Warszawie i większy salon niż 25-30m2. Nie wziąłem R11 bo trochę wystraszyłem się wielkości, ale może trza było brać? 

 

20180905194541_R-Walnut-White-LineupWeb.jpg.ea4bcf928e63696dbffd6ac710ee6bf7.jpg
- niestety nie wchodzi mi zdjęcie 😞

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...