Skocz do zawartości

Męska odzież, buty i dżinsy które przetrwają wieki.


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Porządny facet ma zawsze zadbane buty. Jednocześnie odpowiednia pielęgnacja gwarantuje, że buty będą służyły nam przez długie lata. Każdy niby o tym wie ale już nie każdy przykłada do tego uwagę. 

Moje ulubione akcesoria (bo nie tylko o zwykłą pastę do butów chodzi) pochodzą od francuskiej marki Saphir. To profesjonaliści i mistrzowie w swojej dziedzinie.. Kupuję od nich kremy, kondycjonery, mink oil, pigmenty, woski i inne rzeczy.   https://saphir.com/

Znalazłem dla Was polskiego dystrybutora produktów Saphire.  Znajdziecie w dziale "akcesoria"   https://patine.pl/

 

Czy wiecie, że butom można (ręcznie) nadawać patynę wedle gustu i upodobań?  Oczywiście naturalna patyna i formowanie obuwia wynikające z wielomiesięcznego użytkowania jest czymś nieco innym. Ręcznie można patynować niemal każde skórzane buty które posiadamy, kolor nie ma znaczenia. Istnieją też specjalnie do tego stworzone buty do patynowania, uszyte z niepigmentowanej jasnej skóry (tzw crust leather).  Proces patynowania za każdym razem jest odwracalny i możemy mieć buty innego koloru co kilka tygodni. 

 

Buty to element garderoby, który w dużej mierze odpowiada za powodzenie całej stylizacji. Źle dobrane obuwie o niepasującym do pozostałego stroju fasonie sprawi, że całość będzie prezentować się nieestetycznie. Coraz więcej osób, chcąc podkreślić swój indywidualny styl ubierania, decyduje się na patynowanie czarnych butów. Zabieg ten powoduje, że zwykłe obuwie zmienia się w modną parę pasującą do eleganckiej i codziennej stylizacji.

CO TO JEST PATYNA?

Posiadacze skórzanego obuwia starają się o nie dbać jak najlepiej, stosując specjalne preparaty zabezpieczające. Od wielu sezonów trendem w modzie jest patynowanie nosków butów, polegające na stworzeniu niesamowitego efektu starego obuwia. Do takiego zabiegu używa się specjalnych farb na bazie alkoholu, pokrywając patyną te części butów, które mają zostać przyciemnione. Ten zabieg pozwala odświeżyć znoszoną już parę obuwia i nadać jej świeżości. Aby równomiernie nałożyć pigment na wybrane partie, niezbędne są specjalne akcesoria do patynowania.

PĘDZLE I FARBY DO PATYNOWANIA

Do patynowania nadają się najlepiej buty wykonane z wysokiej jakości skóry. Efekt patynowania utrzymuje się na nich znacznie dłużej i prezentuje się wyjątkowo estetycznie i naturalnie. Za powodzenie całego przedsięwzięcia odpowiada nie tylko odpowiednio dobrany pigment, ale także pędzle do patynowania. Pozwalają one równomiernie pokryć noski i brzegi butów farbą i nadać im eleganckiego wykończenia. 

Buty do patynowania   https://patine.pl/category/obuwie-do-patynowania?horizontal

large_yanko-14525O-cambridge-natural-osl

large_yanko-14545-cambridge-natural-suel

 

Patynowanie - niby szewska robota ale jest w tym artyzm 

 

 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry modni faceci.

Ponieważ wątek cieszy się ogromnym zainteresowaniem 🙃 (tutaj dziękuję @Redakcja AUDIO, @DiBatonio, @Fandiscopolo@Dedal75 oraz oczywiście mó ulubiony redaktor muzyczny @Adi777)

Dziś chciałbym Wam powiedzieć trochę o dżinsach. Na celownik biorę moją ulubioną markę Iron Heart. 

 

Na początku (może nie każdy  o tym wie) powiem co to jest tzw. selvedge denim z którego są szyte portki dżinsowe z wyższej półki. Chodzi głównie o jakość wykonania i wykończenie.

Historia Selvage Denimu jest dość ciekawa sama w sobie, a zaczyna sie od starych krosien, które powstałych w późnych latach 1800. Potrafiły one mocno i gęsto pleść ciężkie pasy denimu, które były całkiem wąskie, ale za to długie. W rzeczywistości pasy denimu były tak wąskie, że w celu maksymalnego wykorzystania denimu zdecydowano się pleść aż do samej krawędzi, którą trzeba było oczywiście odpowiednio zakończyć. Selvage robiony jest w różnych kolorach (najczęściej w kolorze biało-czerwonym), a to dlatego, żeby można było łatwo odróżnić krawędzie w poszczególnych materiałach. Kiedyś Levi’s robił właśnie czerwono-białe krawędzie, Lee miały niebieski lub zielony pasek a Wrangler żółty.

Dlaczego maniacy denimu i Ci ciut mniej wtajemniczeni klienci zwracają na to aż tak dużą uwagę? Z definicji to „wykończenie krawędzi tkaniny w taki sposób, aby zapobiec jej strzępieniu, odpowiednie zaplecenie samej krawędzi, co wygląda jak „tasiemka” w innym kolorze”. Wygląda to po prostu schludnie i czysto.

Zauważyliście różnice? Bez Selvedge’u krawędzie są niezbyt dokładnie wykończone i mogą łatwo się pruć. Tam, gdzie jest Selvage, krawędzie są ładnie i dokładnie zakończone. Należy jednak zapamiętać i zwrócić uwagę na to, że Selvedge Denim staje się co raz bardziej popularny i nie zawsze jest zrobiony w dobrej jakości.

800px-Selvagedenim.jpg

 

W moim życiu, jak każdy, miałem mnóstwo par Levi's, Wrangler czy innych popularnych portek dżinsowych.  Ileś lat temu zechciałem poszukać i spróbować czegoś innego, nieco lepszego. Sprawdzałem dżinsy od Momotaro, Studio D'Artisan i kilka innych aż wreszcie trafiłem na Iron Heart. To najbardziej klasyczne, najlepiej skrojone i moim zdaniem najpiękniejsze portki dżinsowe na świecie. Serio, dla dżinsowych maniaków to jest "must have", zdjęcia będą poniżej. 

 

 Iron Heart - przepiękne dżinsy z Japonii, tak jak wiele sprzętów Hi-Fi. 

Krótka historia marki

Shinichi Haraki założył The Works Inc i markę Iron Heart w 2002 roku. Po 20 latach pracy w przemyśle odzieżowym w Japonii, zaczynając jako projektant dla Edwina, a następnie projektant i producent/dyrektor firmy, postanowił połączyć swoje bogate doświadczenie z pasją do motocykli i stworzyć własną markę odzieżową, z naciskiem na grube dżinsy i trwałe tkaniny, zaprojektowaną i skierowaną do japońskiej społeczności motocyklowej. The Works Inc ma siedzibę w Japonii, z biurami w Shibuya, w centrum Tokio i Hachioji, rodzinnym mieście Haraki san na obrzeżach prefektury Tokio. W Tokio, Osace i Kojima znajdują się sklepy Iron Heart.

insta7-2%20copy%20(1).jpg

Założyciel i prezes Iron Heart - Haraki San

H.jpg

 

Wszystkie dżinsy Iron Heart są uszyte z najlepszej jakości bawełny organicznej oraz są barwione przy użyciu naturalnego indygo pochodzącego z rośliny Indigofera.  Zwykle dżins jest barwiony z syntetycznego indygo, które jest tańsze i szybsze w produkcji, ale Iron Heart's rzeczywiście jest wykonany z roślin indygofery. Częściowo z powodu naturalnego indygo, blaknięcie zajmuje bardzo dużo czasu. Kiedy jednak wytrzecie te portki, po jakimś czasie są naprawdę przepiękne. 

Zobaczcie sami 

Dla motorowców polecam, najgrubsze dżiny na świecie (25oz) IH - 555 - XHS 

8fc22192f1034b0c5af5d4b16255ff44.jpg

 

Są tak grube (25oz) że po pierwszym praniu stoją samodzielnie na podłodze 😉

7aba2bd7-fb28-4916-92ed-5dfbcc832dc7.jpg

 

Tutaj wciąż nowe (zdjęcia nie są moje) 

e67aab557a14753a545ce85287db23a0.jpg

A tak pięknie się wycierają 😍

 

44d6c940-544a-45a1-94ed-f889be251588.jpe

2b39e914-b736-44c7-bfb1-b93b97e8f81f.jpe

 

Iron Heart ma mnóstwo fanów na świecie, nawet mają swoje forum gdzie znajdziecie fajne zdjęcia i dużo info jeśli ktoś jest zainteresowany.  Ja jestem zakochany w tej marce i polecam dżinsowym maniakom. 

Przydatne linki - 

 

https://www.ironheart.co.uk/forum/

https://www.ironheart.co.uk/

https://www.ironheart.co.uk/content/about-iron-heart

 

0d4cc8a9917245d4cd34ee123ebb6943--evolut

3224b623828caf406a03301ca90352ac.jpg

image.jpg

8e5f25a39fa26a4de1c1dbdd60c1eda2.jpg

Iron-Heart-IH-666S-21.jpg

5aea66f072a9b8729b0f805ffee97210.jpg

4aa0772c556f4ae807f255f5926aaa92.jpg

55599f0d487c28c0a49859fdac0f215e.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41936260_2174809172589957_35475800394553

2 minuty temu, Adi777 napisał:

Zapewne sporo jest dobrych marek butów i ciuchów, ale czy nie uważasz, że lepiej jest zamówić je sobie na wymiar?

Nie musisz się martwić o dopasowanie portek od Iron Heart. Oni mają naprawdę różne fasony i kształty. Co jest fajne, przy każdym modelu jest szczegółowa tabelka ze wszystkim, możesz zobaczyć rozmiar w pasie, w udzie, kolanie w stanie i w kostce. Wszystko jest pokazane. 

 

Nie trzeba szyć dżinsów na wymiar, nawet nie słyszałem o tym. To nie garniak, żeby szyć na wymiar. 

 

Buty które pokazaleś to tzw Chelsea boots.  Lubię i takie ale wolę sznurowane buciory. 

 

Tutaj moje Iron Heart 555 XHS 25 Oz, ciągle jak nowe. Czekam aż sięfajnie wytrą. Grubszych i piękniejszych nie znajdziecie 😉

 

20230508_152826.jpg.a80ce1bd260b742d1d95412816fb8201.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będę mało oryginalny, ale w identyczny sposób wycierały sie jedne z moich pierwszych jeansów. Kosztowały majatek (jak dla mnie - nastolatka w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku). A były to SUPER RIFLE. Ani wcześniej, ani później żadne inne nie wycierały się tak. A jesli chodzi o grubość to krawcowa skracająca mi je narzekała że podobnej ,,blachy,, nigdy wcześniej nie przerabiała.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
8 minut temu, Rega napisał:

osztowały majatek (jak dla mnie - nastolatka w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku). A były to SUPER RIFLE.

Super!  Pamiętam stare marki i dżinsy z pewexu albo przywiezione z hameryki. Pamiętam jak znalazłem (chyba 40 lat temu) w szafie rodziców jakąś dzinsową kurtkę, chyba Rifle to było albo Wrangler. Piękna i bajeczna, pamiętam do dziś. Jumnąłem ją z szafy i poprzerabiałem. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych spodni poczatkowo byłem bardzo niezadowolony bo były jakieś takie nijako szare, a wszyscy kumple nosili Wranglery, które były niebieskie właściwie od samego kupna. Najprawdopodobniej jakieś marnej jakości. Dopiero potem okazało się , ze moje sa piękne indygo a ich już niestety wyblakły i były bardziej białe niż indygo😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dżinsy barwione oryginalnym roślinnym indygo  są badzo ciemne kiedy nowe, takie bure nawet. Jednak po jakimś czasie wychodzi fajny granatowy/niebieski kolor i piękne wytarcia. Sztuczne barwniki indygo nie mają polotu ani szans z naturalnym roślinnym barwnikiem indygo. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
11 minut temu, Adi777 napisał:

No dobra, a buty?

Jeśli rzeczywiście Ci na tym zależy i masz taką potrzebę to firma White's uszyje Ci buty na wymiar pod Twoją stopę. Załóż konto na ich stronie a oni wyślą Ci kilka pytań i  zajmą się resztą. Obmierzysz swoje stopy w każdym wymiarze i oni uszyją buty specjalnie dla Ciebie. Ja mam już swój profil/konto u nich, są tam zapisane wszelkie wymiary mojej stopy. 

https://whitesboots.com/fitting/

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

@Bebop Zapewne sporo jest dobrych marek butów i ciuchów, ale czy nie uważasz, że lepiej jest zamówić je sobie na wymiar? Teoretycznie powinno być wygodniej. Czy lepiej jakościowo? Tego nie wiem. Pewnie zależy od konkretnej marki.

O, takie coś mi się podoba. Proste i eleganckie. 

image.png.9ce23fba9baba1df75ce62a49b579465.png

 

Popularne sztyblety.

Większość marek ma w swojej ofercie, patrz Lasocki, Badura, Wojas, Kazar itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, DiBatonio napisał:

Popularne sztyblety.

Większość marek ma w swojej ofercie, patrz Lasocki, Badura, Wojas, Kazar itp.

Kiedyś na Zalando były fajne buty w takim stylu, z Hiszpanii, prawdopodobnie Lottusse. Pamiętam, że były w całości ze skóry. Chyba coś koło 500 Euro kosztowały, ale już ich nie ma. Ewentualnie była to inna marka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adi777 napisał:

Kiedyś na Zalando były fajne buty w takim stylu, z Hiszpanii, prawdopodobnie Lottusse. Pamiętam, że były w całości ze skóry. Chyba coś koło 500 Euro kosztowały, ale już ich nie ma. Ewentualnie była to inna marka.

Wymienione marki też mają obuwie ze skóry m.in. wspomniane sztyblety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mnie się wydaje czy nie ,ale jakość butów "popularnych" czyli wszelako sportowe reebok,nike,puma,adidas itp. poleciała w dół ? Obecnie po 7msc moje zwykłe czarne reeboki wyglądają jak na śmietnik , eko dziadowska skóra , masakra. Mam też bardzo fajne reeboki do koszykówki z lat 90 , pełna gruba skóra , buty zaorane graniem , wycieczkami górskimi - wyglądają lepiej i się nie rozpadają jak te "nowe" ;)

Sytuację poratowały pełno skórzane buty od jakiegoś PL producenta znanego (2x droższe niż obecne sport dziadostwa) btw te nowe reeboki kosztowały tyle samo co te z przed jakiś 25 ... cóż
Co do odzieży też widzę znaczący spadek jakości , nie wiem czy ktoś pamięta markę STARTER (odzież sportowa , często drużyn nba,nfl,nhl,itp.) - krótkie spodenki przeżyły ponad 15lat intensywnego użytkowania.

Dżinsy marketowe h&m czy inny taki c&a nawet nie wymagają komentarza , nie opłaca się tego kupować ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubakk  Masz rację w tym co piszesz. 

Ja rozumiem, że nie każdego stać na buty czy inną odzież  za 1.5k lub 4k pln a może i więcej.    Są też tacy których stać ale i tak kupią tanie, nie wnikam.  Mnie nie stać na tanie buty które się rozlecą po sezonie czy dwóch. Wszystkie buty o których wspominałem wytrzymają nawet 20 lat, jeśli podeszwa się zużyje można ją wymienić bo jest przyszywana. Biorąc pod uwagę ile lat mogą posłużyć droższe buty, finalnie nie wychodzi tak drogo. 

W moim przypadku dochodzi jeszcze fakt, że po spróbowaniu tych "lepszych" dostałem lekkiego hopla i nie chcę już wracać do tzw "popularnych".  Warto czasem zaszaleć i mieć coś super fajnego na długie lata. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

The Legend of White's Boots

As the legend goes, Edward White established a one man shoe shop in Connecticut before the Civil War. He was the first of three generations of bootmakers to span from 1853 to 1972—a remarkable feat for a family business in America. Edward never dreamed the ‘White boot’ would soon be a source of pride to lineman and log drivers and smokejumpers in the Pacific Northwest. His only dream was to make a good boot and get paid for it.

 

https://whitesboots.com/our-legacy/

legend-of-whites-large-image.jpg

logger-history-body-2.jpg

anatomy-of-a-legend.jpg

 

4Q-whites-engineer-blog-feature.jpg

 

4Q-blog-body-fullwidth.jpg

 

Tyle lat i ciągle topowa amerykańska marka butów. Fascynujące. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Część mojego zestawu pucybuta. Saphir - to moim zdaniem najlepsza na świecie marka produktów do pielęgnacji butów. 

20230723_154350.jpg.5553d6caa87a88dd6e97570670397e15.jpg

Brązowe dostają zawsze tylko mink oil - bo chcę ,żeby były matowe i lekko porysowane.

Czarne krem renowacyjny Saphir + odrobinę wosku Saphir na noski i pięty - dla lekkiego połysku. 

Wygląd butów można zmieniać wedle upodobania. 

20230723_161126.jpg.bd2bf9fa811722438969f34e0e1d6d27.jpg

20230723_161102.jpg.3bc4f868491c85f53c91f23580a303f7.jpg

20230723_161345.jpg.bfb9530577fbf26479d7e5fe2532f6af.jpg

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...