Skocz do zawartości

jaki amplituner


Józef67

Recommended Posts

2 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

1. Kolumny przednie frontowe powinny odtwarzać same prawidłowo jak najszerszy zakres pasma.

Nie zgadzam się. W zestawach kinowych korzystniejszą opcją jest ustawienie "small", czyli obcięcie poniżej 80Hz. Za bas ma odpowiadać sub bądź suby. Mamy wówczas dużo większe pole manewru by walczyć z odpowiedzią pomieszczenia. Dwie frontowe kolumny muszą stać na swoim miejscu, a subami przecież możemy manewrować. Celem jest to, by krzywa niskich częstotliwości była jak najbardziej spłaszczona w miejscu odsłuchu, bez podbić i dołków. Na wyłącznie dwóch frontowych kolumnach to niewykonalne, DSP do jakiegoś pewnego tam stopnia to ogarnie, ale wyłacznie pudrujemy wtedy problem, ponadto coś jest tu kosztem drugiego.

Jesli chodzi o budżetowe amplitunery, wycinajac niskie Hz do kolumn zyskujemy wiekszy zapas mocy na zasilenie pozostalych częstotliwości oraz pozostałych kanałów w kinie. Wydajnosc zasilaczy z reguły nie pozwala na pracę wielokanałową z taka samą moca jak na 1 czy 2ch.

Granie frontów na "big" z załączonym  subem nie jest referencyjnym setem, aczkolwiek wiem że niektórzy tak robią. Ja nie polecam, ciężko to prawidłowo skonfigurować 

2 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

4. Kolumny frontowe jak i centralny powinny znajdować się na tej samej wysokości względem przekazu średnich i wysokich tonów.

Wszystkie głośniki toru podstawowego powinny być na tej samej wysokości, nie tylko LCR, surround także.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Nie zgadzam się. W zestawach kinowych korzystniejszą opcją jest ustawienie "small", czyli obcięcie poniżej 80Hz. Za bas ma odpowiadać sub bądź suby. Mamy wówczas dużo większe pole manewru by walczyć z odpowiedzią pomieszczenia. Dwie frontowe kolumny muszą stać na swoim miejscu, a subami przecież możemy manewrować. Celem jest to, by krzywa niskich częstotliwości była jak najbardziej spłaszczona w miejscu odsłuchu, bez podbić i dołków. Na wyłącznie dwóch frontowych kolumnach to niewykonalne, DSP do jakiegoś pewnego tam stopnia to ogarnie, ale wyłacznie pudrujemy wtedy problem, ponadto coś jest tu kosztem drugiego.

Jesli chodzi o budżetowe amplitunery, wycinajac niskie Hz do kolumn zyskujemy wiekszy zapas mocy na zasilenie pozostalych częstotliwości oraz pozostałych kanałów w kinie. Wydajnosc zasilaczy z reguły nie pozwala na pracę wielokanałową z taka samą moca jak na 1 czy 2ch.

Granie frontów na "big" z załączonym  subem nie jest referencyjnym setem, aczkolwiek wiem że niektórzy tak robią. Ja nie polecam, ciężko to prawidłowo skonfigurować 

Wszystkie głośniki toru podstawowego powinny być na tej samej wysokości, nie tylko LCR, surround także.

Dobrze wyjaśnione. Ja jestem również z dystansem nastawiony do purystycznego podejścia względem kolumny centralnej. Dialogi to tak wąski zakres pasma, że według mnie jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie może dać z tej samej serii to nie powinien się z tego powodu katować. Według mnie świat się w takim przypadku nie zawali. Wiadomo, że wtedy jest ładniej a i spokój ducha większy, ale jest wiele bardziej istotnych kwestii niż to. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fachowiec się wypowiada w sposób jasny odnośnie niskich częstotliwości i ustawień.

 

 

 

@S4Home aż wstyd czytać od fachowca takie tezy niewiadomo skąd.

Poniżej cytaty z książki fachowej na ten temat.

W zalaczniku Dla łatwiejszego znalezienia źródła jest to książka ,,głośniki i zestawy głośnikowe , Jerzy Krajewski wydawnictwa komunikacji i łączności. Rozdział 9 strony 196 - 213. 

 

 

Tyle mam Państwu do powiedzenia w temacie autor wątku sam weźmie na poprawkę te  informacje, które uzna za słuszne.

 

Pozdrawiam 

20230711_123319.jpg

20230711_123336.jpg

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

 

 

Fachowiec się wypowiada w sposób jasny odnośnie niskich częstotliwości i ustawień.

 

 

 

@S4Home aż wstyd czytać od fachowca takie tezy niewiadomo skąd.

Poniżej cytaty z książki fachowej na ten temat.

W zalaczniku Dla łatwiejszego znalezienia źródła jest to książka ,,głośniki i zestawy głośnikowe , Jerzy Krajewski wydawnictwa komunikacji i łączności. Rozdział 9 strony 196 - 213. 

 

 

Tyle mam Państwu do powiedzenia w temacie autor wątku sam weźmie na poprawkę te i informacje, które uzna za słuszne.

 

Pozdrawiam 

20230711_123319.jpg

20230711_123336.jpg

Czekałem aż dostanie mi się za to po uszach. Napisałem, że nie jestem purystą w tej dziedzinie a nie, że wiedza zaprezentowana w książce i zasada budowania systemów nie jest taka jak opisana w książce. Widzę jakie klienci mają systemy i jestem w stanie odróżnić ich poziom zadowolenia od centralki z zestawu w stosunku do innej. To samo tyczy się układu kolumn w tych systemach. Praktyka pokazuje, że nieprzykładanie wagi do tej kwestii nie powoduje, że system się rozlatuje. Aż chciałoby się napisać, że szkoda, że w innych kwestiach z tematyki audio wiedza naukowa nie jest traktowana tak poważnie jak w przypadku opisanym powyżej. I żeby nie było - gdyby zależało to ode mnie - kazałbym wszystkim projektować domy pod audio. Wówczas większość omawianych tu problemów nie miałaby prawa bytu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, S4Home napisał:

Czekałem aż dostanie mi się za to po uszach. Napisałem, że nie jestem purystą w tej dziedzinie a nie, że wiedza zaprezentowana w książce i zasada budowania systemów nie jest taka jak opisana w książce. Widzę jakie klienci mają systemy i jestem w stanie odróżnić ich poziom zadowolenia od centralki z zestawu w stosunku do innej. To samo tyczy się układu kolumn w tych systemach. Praktyka pokazuje, że nieprzykładanie wagi do tej kwestii nie powoduje, że system się rozlatuje. Aż chciałoby się napisać, że szkoda, że w innych kwestiach z tematyki audio wiedza naukowa nie jest traktowana tak poważnie jak w przypadku opisanym powyżej. I żeby nie było - gdyby zależało to ode mnie - kazałbym wszystkim projektować domy pod audio. Wówczas większość omawianych tu problemów nie miałaby prawa bytu :)

Kolumna centralana jest przedłużeniem bazy stereofonicznej. Wsadzenie kolumny inaczej grającej od frontów można porównać to użycia dwóch różnych kolumn w stereo.

Nie miałem na celu nikogo ,, bić po uszach,,  ani obrazić jeżeli tak się stało to przepraszam.

Osobiście chce tylko podzielić się wiedzą by autor mógł świadomie budować swój zestaw i był z niego zadowolony.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Nie wszystko wiedzący napisał:

Kolumna centralana jest przedłużeniem bazy stereofonicznej. Wsadzenie kolumny inaczej grającej od frontów można porównać to użycia dwóch różnych kolumn w stereo.

Nie miałem na celu niego ,, bić po uszach,, jeżeli tak się stało to przepraszam.

Osobiście chce tylko podzielić się wiedzą by autor mógł świadomie budować swój zestaw i był z niego zadowolony.

Jasne, napisałem to półżartem. Potwierdzenie mojego przekazu znajduje się trochę w tej książce. Z jednej strony zalecana jest ta sama polaryzacja a za chwilę napisane jest, że ze względów estetycznych większość osób stawia kolumnę centralną poziomo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro autor publikacji powołuje się na normy THX, to zapewnie wyczytałeś/usłyszałeś że wszystkie głośniki powinny być obcięte poniżej 80Hz. To właśnie THX w swoich zaleceniach od lat przedstawia to rozwiązanie. Nie wiem skąd Ci się wzięło że fronty muszą być full band.

Zaznaczę że mówimy o amatorskich domowych zestawach kina domowego, a nie profesjonalnych rozwiązaniach w kinach komercyjnych.

To że głośnik centralny jest bardzo ważny, albo i najważniejszy to popieram. Od dawna o tym pisałem. Ale teoretyczne rozważania by był na tej samej wysokości co L/R można sobie między bajki włożyć bo wówczas TV u Kowalskiego trzeba by było nienaturalnie wysoko montować. To założenie zdaje egzamin wyłącznie jak mamy projektor i ekran akustycznie transparentny, wówczas całe LCR ląduje za tym ekranem. Ale ilu z nas tak ma...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mogą być tacy, którym podświadomość zablokuje chęci do słuchania i zamiast się skupiać na rozrywce będą tylko myśleli o przekroczeniu jakiegoś wymiaru o 1-2cm.. Kino to dźwięk i obraz, więc pierwszy punkt instrukcji powinien brzmieć "nie zawsze można to pogodzić"

U siebie priorytetowo najpierw wybrałem odpowiednią wysokość dla TV - tu musi być wygodnie, a central jak wypadł tak wypadł - akurat wyszło, że wpisuje się tu z wysokością w "normę purystyczną", chyba nawet lepiej niż na tej prezentacji z YT ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lion napisał:

Rozumiem, że mogą być tacy, którym podświadomość zablokuje chęci do słuchania i zamiast się skupiać na rozrywce będą tylko myśleli o przekroczeniu jakiegoś wymiaru o 1-2cm.. Kino to dźwięk i obraz, więc pierwszy punkt instrukcji powinien brzmieć "nie zawsze można to pogodzić"

U siebie priorytetowo najpierw wybrałem odpowiednią wysokość dla TV - tu musi być wygodnie, a central jak wypadł tak wypadł - akurat wyszło, że wpisuje się tu z wysokością w "normę purystyczną", chyba nawet lepiej niż na tej prezentacji z YT ;)

Fajnie, że Panu się udało rozmieścić dobrze kino. Z przyjemnością bym na takim zestawie oglądał filmy.

To, że część odbiorców kłóci się z fachową porada ludzi którzy się tematem zajmują profesjonalnie to już kwestia natury psychologicznej. 

Przekazałem link oraz cytat ze źródłem. Jak coś zawsze można się kłócić z ich autorami. Ja nie mam zamiaru gdyż rozumiem powagę autorytetu nawet gdy nie mam doskonałego  purystycznego systemu

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Przekazałem link oraz cytat ze źródłem. Jak coś zawsze można się kłócić z ich autorami. Ja nie mam zamiaru gdyż rozumiem powagę autorytetu nawet gdy nie mam doskonałego  purystycznego systemu

To po co zaczynasz dyskusję? Wybiórczo wyciągnąłeś pewne wnioski z opracowania i ślepo je tu wrzuciłeś.

Jeśli chodzi o rynek konsumencki, bardzo mało jest produktów LCR które by miały identyczne parametry. To wręcz nisza. Do tego z pełnym zakresem? Absurd. Rzut okiem na oferty i co? Standard to dwa fronty podłogowe, do tego 2x surround podstawkowe i rownie maly central. Wynika to z tego że producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów, w większości nie da rady inaczej tego zainstalować w domu. Można się bawić w opcje instalacyjne, a więc opcja za ekranem o ktorej wspomniałem. Ale o ile jest jakaś grupa co decyduje sie na surround w takiej opcji (ja), tak niewielki odsetek tej grupy ma je również na froncie bo to wymaga z reguły dedykowanego pomieszczenia pod kino projekcyjne. Mam na myśli konieczność zaciemnienia, malowanie ścian na czarno itd. Ciężko to pogodzić w typowym wielofunkcyjnym salonie. Nie mówię że się nie da... Ale to level który rzadko jest spotykany w Polskich warunkach bo przecietny sensowny projektor dorównuje cenom kilkuletniego auta średniej klasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

To po co zaczynasz dyskusję? Wybiórczo wyciągnąłeś pewne wnioski z opracowania i ślepo je tu wrzuciłeś.

Jeśli chodzi o rynek konsumencki, bardzo mało jest produktów LCR które by miały identyczne parametry. To wręcz nisza. Do tego z pełnym zakresem? Absurd. Rzut okiem na oferty i co? Standard to dwa fronty podłogowe, do tego 2x surround podstawkowe i rownie maly central. Wynika to z tego że producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów, w większości nie da rady inaczej tego zainstalować w domu. Można się bawić w opcje instalacyjne, a więc opcja za ekranem o ktorej wspomniałem. Ale o ile jest jakaś grupa co decyduje sie na surround w takiej opcji (ja), tak niewielki odsetek tej grupy ma je również na froncie bo to wymaga z reguły dedykowanego pomieszczenia pod kino projekcyjne. Mam na myśli konieczność zaciemnienia, malowanie ścian na czarno itd. Ciężko to pogodzić w typowym wielofunkcyjnym salonie. Nie mówię że się nie da... Ale to level który rzadko jest spotykany w Polskich warunkach bo przecietny sensowny projektor dorównuje cenom kilkuletniego auta średniej klasy.

Tamci Panowie są autorytetami w temacie.  Jeden napisał książkę a drugi pracuje aktywnie w zawodzie. Pan nie jest autorytetem żadnym przy nich.

Dziękuję i do widzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ale to level który rzadko jest spotykany w Polskich warunkach bo przecietny sensowny projektor dorównuje cenom kilkuletniego auta średniej klasy.

Zdziwiłbyś się  jakie sale kinowe z prawdziwego zdarzenia mają w Polsce bogaci kinomaniacy.

Pewno niektóre można znaleźć w galeriach realizacji akustycznych naszych rodzimych firm, chociaż te na wypasie zazwyczaj robią zagraniczne firmy łącznie z fotelami kinowy i.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DiBatonio napisał:

Zdziwiłbyś się  jakie sale kinowe z prawdziwego zdarzenia mają w Polsce bogaci kinomaniacy.

Pewno niektóre można znaleźć w galeriach realizacji akustycznych naszych rodzimych firm, chociaż te na wypasie zazwyczaj robią zagraniczne firmy łącznie z fotelami kinowy i.

 

Oczywiście, że tak. Sztuka budowania kina jest znana i fachowcy się wypowiadają, piszą i publikują książki a to, że w domach dużo ludzi ma to zrobione nie zgodnie ze sztuką świadczy tylko o tym, że się do niej nie stosują. Jak jest zadowolenie to ok ale nie jest to zgodne ze sztuką koniec kropka.

Uważam, że w miarę możliwości trzeba naśladować najlepszych a nie obrażać się na stan faktyczny. 

 

20230711_165215.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ten przyjmujący zlecenie na budowę sali kinowej nie szuka poradnika na forum, a amator z ograniczonym budżetem nakryje się nogami albo wpadnie w kompleksy jak przeczyta, że wszystko źle ustawił i do tego jeszcze badziew kupił. Z "naukowcami" widzę tylko taki problem, że jak wyjdą poza strefę komfortu /zakres teoretyczny to rozkładają ręce i każą wybudować nowy dom z salą kinową, bo inaczej się nie da/nie można, a wchodzi ogarnięty praktyk i zrobi co można by dobrze zagrało. Obu warto posłuchać, a robić pod siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Kalibracja to tak naprawdę tylko ,,lukier na pączku,, 

Lubię lukrowane pączki, ale będę musiał zadowolić się cukrem "pudrem".
Jest zupełnie niemożliwe by zrealizować warunek tej samej wysokości centrala i frontowych, bo na tej wysokości jest środek ekranu TV, u mnie tylko 49" ale niektórzy maja 65" i więcej więc to już różnica wysokości ponad 0,5 m, to dużo.
Pokój dzienny (dawniej zwany gościnnym :P ) w którym mam zestaw ma rozmiary 4,5 x 3,5 m. Na drodze dźwięku ławo-stół i ja ok. 3 m od ekranu TV.
Kolumny frontowe są rozstawione pod kątami lekko ponad 40 stopni.
Nie wierzę, że uda się zrobić kalibrację z dobrym efektem.
Dla mnie liczy się efekt przestrzenności dźwięku, udało się to z Panasonikiem więc pewno uda się z Denonem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Zdziwiłbyś się  jakie sale kinowe z prawdziwego zdarzenia mają w Polsce bogaci kinomaniacy.

Nie napisałem że ich nie ma, tylko to rzadkość. Miałem z kilkoma do czynienia, najlepszą widziałem w Gdyni u pana Bartkowiaka (Vectra). Ale schodzimy ns ziemię Panowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

 

 

3 godziny temu, Butler napisał:

To że głośnik centralny jest bardzo ważny, albo i najważniejszy to popieram.

Jestem totalnym laikiem w tym temacie. Moim "centralem" jest głośnik z zestawu Yamahy (widać go na fotce) bo na razie nie chcę na rtv-ce położyć dość dużego centrala od TAGA 506 i do końca rozpieprzyć niedużego pokoju całym zestawem między którego elementami będą przeciskać się ludzie. (nie jestem jedynym dysponentem tej przestrzeni)
Wracając trochę do meritum to lubię czuć gdzie są osoby mówiące/śpiewające na "scenie muzycznej". Nie fajnie gdy gostka który ewidentnie stoi po lewej stronie słyszę z centrala. By go usłyszeć z lewej, w zestawie Panasonica wręcz lekko wyciszałem centrala.
Z pozycji ignoranta można by powiedzieć ... w zestawach 2.0, 2.1 nie ma centrala a te systemy mają wielu zwolenników. I są oni skłonni dać za taki wzmacniacz  nawet 12 tysięcy. (pewno niemądrze to pisać, ale nie wiem dlaczego)
Gdy obejrzę wyżej wrzucony film będę pewno trochę mądrzejszy i zmienię trochę podejście do tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Józef67 napisał:

 

Jestem totalnym laikiem w tym temacie. Moim "centralem" jest głośnik z zestawu Yamahy (widać go na fotce) bo na razie nie chcę na rtv-ce położyć dość dużego centrala od TAGA 506 i do końca rozpieprzyć niedużego pokoju całym zestawem między którego elementami będą przeciskać się ludzie. (nie jestem jedynym dysponentem tej przestrzeni)
Wracając trochę do meritum to lubię czuć gdzie są osoby mówiące/śpiewające na "scenie muzycznej". Nie fajnie gdy gostka który ewidentnie stoi po lewej stronie słyszę z centrala. By go usłyszeć z lewej, w zestawie Panasonica wręcz lekko wyciszałem centrala.
Z pozycji ignoranta można by powiedzieć ... w zestawach 2.0, 2.1 nie ma centrala a te systemy mają wielu zwolenników. I są oni skłonni dać za taki wzmacniacz  nawet 12 tysięcy. (pewno niemądrze to pisać, ale nie wiem dlaczego)
Gdy obejrzę wyżej wrzucony film będę pewno trochę mądrzejszy i zmienię trochę podejście do tematu.

Prawidłowy system stereofoniczny buduje scenę dźwięku po środku bez kolumny centralnej. Jeżeli wolakisa ,,spiewa na środku to słychać go pomiedzy kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lion napisał:

Z "naukowcami" widzę tylko taki problem, że jak wyjdą poza strefę komfortu /zakres teoretyczny to rozkładają ręce i każą wybudować nowy dom z salą kinową, bo inaczej się nie da/nie można, a wchodzi ogarnięty praktyk i zrobi co można by dobrze zagrało. Obu warto posłuchać, a robić pod siebie.

Jak mówią gdy ma się wolny pokój 5 x 7 m i wolne 15 do 30 tysięcy nie sztuka zrobić domowe kino. Znaczna część audiofilów ma znacznie mniejsze możliwości a muszą ogarnąć temat. Nie na pokaz ale po to by cieszyć się muzyką i filmami na możliwie dobrym poziomie. 
Jak się doczytałem wielu amatorów hi fi nie może skutecznie przeprowadzić kalibracji bo w ograniczonej przestrzeni do tego "zabudowanej" meblami niezbędnymi do życia jest to jeśli nie niemożliwe to bardzo trudne. 

Wgryzam się w instrukcję amplitunera, próbuję różnych ustawień, z pewnością w końcu trochę również dzięki szacher macher z kodekami uda mi się ustawić tak by cieszyć się muzyką na dobrym poziomie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, S4Home napisał:

Jasne, napisałem to półżartem. Potwierdzenie mojego przekazu znajduje się trochę w tej książce. Z jednej strony zalecana jest ta sama polaryzacja a za chwilę napisane jest, że ze względów estetycznych większość osób stawia kolumnę centralną poziomo. 

Ma Pan rację ze względów estetycznych tak się robi. Ze wzgledow akustycznych jest to nie poprawne.

U siebie zrezygnowałem z kolumny centralnej właśnie z braku możliwości prawidłowego ustawienia. Jestem osobą bardzo wyczuloną na zaburzoną scenę a kolumna centralana ustawiona w sposób wizyalne atrakcyjny zaburzała scenę całkowicie.

Próbowałem również zastosować dwie dodatkowe kolumny frontowe jako jeden centralny ustawione blisko telewizora po bokach ale tu zaś powstał problem z impedancją albo w jedną albo w drugą stronę. Przy zastosowaniu dodatkowej końcówki mocy udało się. Scena bardzo dobra ale za dużo kablologii. 

11 godzin temu, Józef67 napisał:

Jak mówią gdy ma się wolny pokój 5 x 7 m i wolne 15 do 30 tysięcy nie sztuka zrobić domowe kino. Znaczna część audiofilów ma znacznie mniejsze możliwości a muszą ogarnąć temat. Nie na pokaz ale po to by cieszyć się muzyką i filmami na możliwie dobrym poziomie. 
Jak się doczytałem wielu amatorów hi fi nie może skutecznie przeprowadzić kalibracji bo w ograniczonej przestrzeni do tego "zabudowanej" meblami niezbędnymi do życia jest to jeśli nie niemożliwe to bardzo trudne. 

Wgryzam się w instrukcję amplitunera, próbuję różnych ustawień, z pewnością w końcu trochę również dzięki szacher macher z kodekami uda mi się ustawić tak by cieszyć się muzyką na dobrym poziomie.

Proszę dać znać jakie odczucia po korektach 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Tamci Panowie są autorytetami w temacie.  Jeden napisał książkę a drugi pracuje aktywnie w zawodzie. Pan nie jest autorytetem żadnym przy nich.

Dziękuję i do widzenia

Przemęczyłem  materiał YT co wkleiłeś. Poziom wykładu jest bardzo zmienny, pelna profeska miesza sie z amatorką bądź spłaszczeniem tematu. Żart nr.1. Aktywne bastrapy? "Tylko ciekawostka" No szkoda że więcej na ten temat nie miał do powiedzenia, bo to nie jest taki kosmos. Żart nr. 2. "Suby się różnią tylko zejściem" Dopiero po pytaniu publiki niechętnie przyznaje że sa konstrukcje szybsze i wolniejsze. Onomatopeja sluchacza przy tym epicka haha. W 58:50 słyszymy ze głośniki powinny być full range bo to wiecej subów... A nagle 1:09:30... "THX zaleca crosover 80Hz do wszystkich kolumn..." Przecież o tym pisałem, a Ty jakieś głupoty walisz o autorytetach. Nie znasz się na temacie i wyrywkowo cytujesz wypowiedz nie studiując jej kontekstu, żenujące. Posłuchaj jeszcze raz co zaleca THX jak tego nie rozumiesz.

Jako wisienka niewybredny żart o grubasie i jego rola jako absorber w salce kinowej. Troche czarny ten humor.

Jeśli chodzi o merytorykę,  nie do końca się zgodzę z zaleceniami  pełnej asymetrii subów. Dwa na przedniej ścianie to pełna zgoda że to zło, pisalem o tym wielokrotnie bo sam sie na tym sparzyłem. Ale Vis a Vis robi  w pomiarach i na żywo bdb robotę, z chęcią podyskutował bym z nim na ten temat.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Ma Pan ...

Odpuść "Pan" ... :) bo zmienię login na Józef87 ... chyba niepotrzebnie wyjaśniłem to 67. 
W wirtualu "siedzę" blisko 30 lat i uważam, że tutaj nie mamy wieku, różnimy się tylko wiedzą i poglądami. 
Jeśli by ktoś nie życzył sobie "walenia na Ty" to trzeba napisać.

Z kablami u mnie OK, ukryte za meblami. Pomału zdaję się dojrzewać do polubienia centrala z Taga skoro to ważne by był z tej samej "linii". Ale to grozi wejściem w obszar wolności i prawa do współdecydowania mojej "ładniejszej połówki" :) A nie podziela mojego szaleństwa.

Aktualnie wkurza mnie, że nadal nie umiem przesłać audio z TV na ampla kablem HDMI.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Józef67 napisał:

Aktualnie wkurza mnie, że nadal nie umiem przesłać audio z TV na ampla kablem HDMI.

Mam LG C1 i u mnie po prostu z menu na ekranie wybierasz ikonę głośnika i tam wybierasz wyjście dźwięki HDMI Arc (poruszając się kursorem lewo-prawo). Nie wiem jak jest u Ciebie. Oczywiście tak jak pisałem wcześniej trzeba upewnić się ze mamy odpowiedni kabel podłączony do właściwego HDMI w TV. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Q21 napisał:

Jaki masz TV? Może coś w ustawieniach trzeba pogrzebać? Mój TV potrafi wypuszczać na optyka i swoje głośniki w tym samym czasie, ale ARC muszę oddzielnie ustawiać. 

Mam LG 49M8200PLA. W wyjściu dźwięku/HDMI ARC próbowałem różnych opcji: PCM, Auto, Pas Through.
Zero dźwięku.
 

8 godzin temu, PanKlor napisał:

Mam LG C1 i u mnie po prostu z menu na ekranie wybierasz ikonę głośnika i tam wybierasz wyjście dźwięki HDMI Arc (poruszając się kursorem lewo-prawo). Nie wiem jak jest u Ciebie. Oczywiście tak jak pisałem wcześniej trzeba upewnić się ze mamy odpowiedni kabel podłączony do właściwego HDMI w TV. 

Sprawdziłem na sugestię w jednym z powyższych postów że ARC nie musi być pod HDMI 1 i rzeczywiście w moim TV jest pod HDMI 2. Było i jest połączone właściwie. Zmieniałem ustawienia ale bez skutku.

Nadal nie mogę złapać sygnału TV audio i zastanawiam się czy w amplu nie trzeba coś przestawić.
Zastanawia mnie ten X w przypisaniach wejścia, próbowałem to zmienić ale bez sukcesu.
 

den22.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...