Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw stereo do salonu 17m2 w budżecie 6000-8000 zł


Johnny Lynch

Recommended Posts

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Za dużo myślisz o elektronice, a za mało o kolumnach. To nie jest przepis na sukces. 

A masz jak ten sprzęt dobrze ustawić? Jaką masz akustykę. To kolejna sprawa ważniejsza od wyboru konkretnego wzmacniacza czy CD. 

Może wrzucisz zdjęcia swojego pomieszczenia?

Myślę że z akustyką może być w miarę dobrze, nie mam dywanu, mam zasłonki, dużo kwiatów. Niestety ściana naprzeciwko telewizora jest dosyć pusta, jest tam tylko kanapa. Postaram się jutro podrzucić może jakiś mały plan.

Rozumiem że może za bardzo skupiam się na wyborze elektroniki, ale człowiek czyta i czyta i próbuje znaleźć coś najlepszego w danej cenie. 
Dlatego finalnie zawęziłem wybór do Denona DRA-800H oraz Magnata MR 780. Teraz chciałbym dobrać do nich kolumny, które będę mógł odsłuchać w jakimś sklepie. Dla Denona mam już kandydatów, czekam na jeszcze inne propozycje:

- Bowers 606 AE
- KEF Q350 
- Klipsch RP 600M

- Focal Chora 806 

- Heco Revolution 3 

- KEF LS50 META

Jakie zatem kolumny moglibyście polecić do Magnata MR 780? I jakie odjąć/dodać do Denona DRA-800H? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowano przez Johnny Lynch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, że myślisz dużo o elektronice. Wszystko zależy co wolisz. Czy funkcjonalność i wygodę denona czy odrobinę lepszy dźwięk magnata. Ja na początku wybrałem właśnie Denona i byłem z niego zadowolony fajny grajek na start bo ma wszystko poza cd. A z czasem możesz sobie zmienić;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Johnny Lynch napisał:

Teraz chciałbym dobrać do nich kolumny, które będę mógł odsłuchać w jakimś sklepie

Zachęcam Cię do pójścia inną drogą, ponieważ jestem prawie przekonany, że gdybym i ja tak wybrał na początku swojej drogi, to zostało by mi dzisiaj kilka tysięcy na moje inne hobby.

Kolumny/monitory najsamprzód😃, jak najpiękniejsze brzmienie za jak najmniej. A kroczek dalej za resztę wzmacniacz/ampli. 
A gdybyś jeszcze z czasem pomyślał o lepszym brzmieniu, to zachęcam mega mega serdecznie, byś spróbował „wyciszyć” swój salon odsłuchowy/kinowy. 
Gdy go ściszysz, to daję głowę, że dane Ci będzie usłyszeć jeszcze więcej detali, szczególików, informacji, bez kłucia w uszy i tak jak także potrzebujesz - przy niskich poziomach głośności.

 

Na to „ściszenie” pokoju zapraszamy z kolegami do zakładki Akustyka. Mamy tam pewnego kolegę akustyka, który często nam pomógł w znacznej poprawie brzmienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po finalnym rozeznaniu w temacie elektroniki decyduję się jednak na zestaw Denon PMA-900HNE + DCD-900NE. Zmieniałem zdanie kilka razy w międzyczasie, ale poczytałem opinie, zasugerowałem się również tym że warto jednak dopłacić do Denon PMA-900HNE względem Denon DRA-800H w kontekście jakości dźwięku i to jest mój finalny wybór. Zwłaszcza że sprzęt, który kupuję będzie na lata i nie będę miał możliwości wymienić go tak szybko. Wolę zrezygnować z HDMI w Denon DRA-800H na rzecz dźwięku w Denon PMA-900HNE. Czy kolumny, które dobierałem do Denon DRA-800H będą również pasowały do Denon PMA-900HNE czy proponujecie coś innego? Co się najlepiej zgra z Denon PMA-900HNE?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AudioTube napisał:

Zachęcam Cię do pójścia inną drogą, ponieważ jestem prawie przekonany, że gdybym i ja tak wybrał na początku swojej drogi, to zostało by mi dzisiaj kilka tysięcy na moje inne hobby.

Kolumny/monitory najsamprzód😃, jak najpiękniejsze brzmienie za jak najmniej. A kroczek dalej za resztę wzmacniacz/ampli. 
A gdybyś jeszcze z czasem pomyślał o lepszym brzmieniu, to zachęcam mega mega serdecznie, byś spróbował „wyciszyć” swój salon odsłuchowy/kinowy. 
Gdy go ściszysz, to daję głowę, że dane Ci będzie usłyszeć jeszcze więcej detali, szczególików, informacji, bez kłucia w uszy i tak jak także potrzebujesz - przy niskich poziomach głośności.

 

Na to „ściszenie” pokoju zapraszamy z kolegami do zakładki Akustyka. Mamy tam pewnego kolegę akustyka, który często nam pomógł w znacznej poprawie brzmienia.

Rozumiem jednak funkcjonalności, które sobie narzuciłem dla elektroniki mocno determinują mój wybór i jestem zmuszony wybrać jednak elektronikę najpierw ,a później do tego kolumny. :)
Jeśli chodzi o akustykę i ściszenie to będę nad tym na pewno pracował w miarę możliwości miejsca w pokoju.

3 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

Bardzo dobrze, że myślisz dużo o elektronice. Wszystko zależy co wolisz. Czy funkcjonalność i wygodę denona czy odrobinę lepszy dźwięk magnata. Ja na początku wybrałem właśnie Denona i byłem z niego zadowolony fajny grajek na start bo ma wszystko poza cd. A z czasem możesz sobie zmienić;) 

Finalnie postawię na dźwięk i wybiorę Denon PMA-900HNE. Najwyżej dokupię CD później jeśli po kupieniu kolumn zabraknie budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Johnny Lynch napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i sugestie. Daliście mi pogląd na pewne rzeczy i zaczynam poważnie się zastanawiać nad wyborem Denon DRA-800H. Ma w sumie wszystko co potrzebuję, nawet HDMI, mogę dokupić odtwarzacz CD. Wiem że inne amplitunery/wzmacniacze byłyby lepsze, ale nie wiem czy jest sens rzucać się na głęboką wodę w przypadku pierwszego zestawu stereo. Zrobiłem rozeznanie i jeszcze jeden model wpadł mi w oko - Marantz NR1200. Stąd mam kilka nowych pytań:
1. Czy Marantz NR1200 to rozwiązanie lepsze od Denona DRA-800H? Czytałem że Marantz NR1200 gra trochę jaśniej.
2. Czy Denon DRA-800H jest dużo gorszy niż Denon PMA-900HNE? Czy warto dopłacać do Denon PMA-900HNE?

3. Kusi mnie wspomniany CXA61, czy jest to duży przeskok względem Denona DRA-800H? Czy warto naginać budżet i np zrezygnować z CD na rzecz CXA61?
4. Jakie inne jeszcze amplitunery/wzmacinacze mogą mi zapewnić ciepłe/melodyjne/przestrzenne granie?

5. Zakładając że przechylam się w kierunku kupna Denon DRA-800H, jakie kolumny byłyby najlepsze do tego amplitunera? Głównie zależy mi na graniu ciepłym, melodyjnym, w mairę przestrzennym, łatwym dla ucha, tak najłatwiej jest mi to opisać. Szczególnie chciałbym żeby przy niższych poziomach głośności muzyka nie traciła na "jakości", często jak słyszę u kogoś "dobre audio" to nawet przy niższym poziomie głośności bas daje o sobie znać. Przepraszam za skróty i kolokwializmy w opisie :) Kolumny, które mogą pasować, prosiłbym o pomoc w wyborze:
 - wspomniane wyżej 
Bowers 606 AE lub Heco Revolution 3 
- KEF Q350 
- Klipsch RP 600M

- Focal Chora 806 
A może coś innego? Nie zamykam się na inne rozwiązania. Dobrze gdyby bass reflex był z przodu ale nie jest ot wymóg. Z góry dziękuję za kolejne odpowiedzi.

1. Po prostu są inne. 

2. Tak, PMA-900HNE gra zauważalnie lepiej
3. Bardzo duży przeskok, ale tracisz CD i usługi sieciowe. Dodatkowo gra on ponownie inaczej, jaśniej
4. Rega Elex-R (mamy ją w outlecie w świetnej cenie), Magnaty (większość modeli w tej półce cenowej), wzmacniacze hybrydowe od Taga Harmony, Audiolab 6000A, Quad Vena II, Atoll IN50. No opcji jest bardzo dużo. 
5. Do Denona poszedłbym w Heco, Klipsche lub Focale, ale jeśli spodobają Ci się KEFy, to mnie to wcale nie zdziwi ;) 

  

11 godzin temu, Johnny Lynch napisał:

@Q21 Czy moglibyście się jakoś odnieść do moich propozycji? Chętnie podjechałbym do Was na odsłuch zestawów jeśli czas pozwoli. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie uwagi :)

Na miejscu, tak czy siak, pewnie chłopakom wpadnie do głowy jeszcze dodatkowy pomysł. Nie ma też co zamykać się na ten moment przy czytaniu, bo my możemy inaczej rozumieć sformułowania, których używasz — to całkowicie normalne, w końcu nie ma jednego audiosłownika ;) 

Ja bym zostawił listę kolumn, którą masz do Denona i sprawdził najciekawsze z nich z Magnatem. Najprostsza ścieżka moim zdaniem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Q21 napisał:

1. Po prostu są inne. 

2. Tak, PMA-900HNE gra zauważalnie lepiej
3. Bardzo duży przeskok, ale tracisz CD i usługi sieciowe. Dodatkowo gra on ponownie inaczej, jaśniej
4. Rega Elex-R (mamy ją w outlecie w świetnej cenie), Magnaty (większość modeli w tej półce cenowej), wzmacniacze hybrydowe od Taga Harmony, Audiolab 6000A, Quad Vena II, Atoll IN50. No opcji jest bardzo dużo. 
5. Do Denona poszedłbym w Heco, Klipsche lub Focale, ale jeśli spodobają Ci się KEFy, to mnie to wcale nie zdziwi ;) 

 

1. Po prostu są inne. 

2. Tak, PMA-900HNE gra zauważalnie lepiej
3. Bardzo duży przeskok, ale tracisz CD i usługi sieciowe. Dodatkowo gra on ponownie inaczej, jaśniej
4. Rega Elex-R (mamy ją w outlecie w świetnej cenie), Magnaty (większość modeli w tej półce cenowej), wzmacniacze hybrydowe od Taga Harmony, Audiolab 6000A, Quad Vena II, Atoll IN50. No opcji jest bardzo dużo. 
5. Do Denona poszedłbym w Heco, Klipsche lub Focale, ale jeśli spodobają Ci się KEFy, to mnie to wcale nie zdziwi ;) 

 

Dzięki wielkie za odpowiedzi! Jak wspomniałem wyżej wybór padł finalnie na Denon PMA-900HNE. Czy możecie polecić jakieś konkretne kolumny do tego modelu? Czy będą to te same kolumny co w przypadku Denon DRA-800H czy może Denon PMA-900HNE ma inną charakterystykę i jakieś inne kolumny będą do niego pasowały? Pomieszczenie jest małe (17m2) więc nie myślałem raczej o kolumnach podłogowych, nie mam też na nie miejsca za bardzo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Q21 napisał:

4. Rega Elex-R (mamy ją w outlecie w świetnej cenie),

@Johnny Lynch Elex-R to rewelacyjny piec w swojej cenie. Lepszy niż CXA61 i bardziej uniwersalny. Jedno z niewielu urządzeń, które faktycznie mógłbyś kupić w ciemno. Potarguj się z Q21 o dobry rabat i rozważ zakup. Sprawdzi się z wieloma kolumnami. To faktycznie wzmacniacz na lata. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Q21 napisał:

Spokojnie możesz iść w te same kolumny, co do DRA-800H. Polecę też nasz film z podłogówkami do małych pomieszczeń, bo o ile nie planujesz umieszczać ich na szafce RTV, to zajmą tyle same miejsca, co podstawkowe + standy

 

Raczej będą na szafce rtv stały. A które modele najbardziej polecacie do Denon PMA-900HNE?

16 minut temu, Rafał S napisał:

@Johnny Lynch Elex-R to rewelacyjny piec w swojej cenie. Lepszy niż CXA61 i bardziej uniwersalny. Jedno z niewielu urządzeń, które faktycznie mógłbyś kupić w ciemno. Potarguj się z Q21 o dobry rabat i rozważ zakup. Sprawdzi się z wieloma kolumnami. To faktycznie wzmacniacz na lata. :)

Niestety nie widzę żadnego odtwarzacza CD dedykowanego dla niego a jest to must have dla mnie. Wybór jednak padnie na Denon PMA-900HNE ze względu na funkcjonalności i dedykowany odtwarzacz CD do dokupienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Q21 napisał:

Nie da się tego tak łatwo określić, bo zależnie od oczekiwań może to być naście lub nawet dziesiąt modeli ;) 

A spośród tych modeli?

- Bowers 606 AE
- KEF Q350 
- Klipsch RP 600M

- Focal Chora 806 

- Monitor Audio Bronze 100 

- Q Acoustics 3030i 

- Elac Debut Reference B6

Lubię granie dosyć miękkie, melodyjne, łatwe dla ucha, nieco energiczne, z widocznym, ale nie przesadzonym basem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2023 o 11:36, Kraft napisał:

Kolumny za 1600 zł w zestawie za 8000 zł? Absurd.

U mnie jest nawet większa dysproporcja w zestawie. Widzisz, taki paradoks, ponieważ kolumny grają pierwsze skrzypce.

W przyszłym tygodniu postaram się założyć nowy temat i tam porozmawiamy, bo zagadnienie jest bardziej złożone niż to, co ma być droższe w zestawie kolumny czy wzmacniacz.

P.S. Proszę wytłumacz autorowi wątku czemu sam nie masz elektroniki tańszej od kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2023 o 11:36, Kraft napisał:

4. Kolumny Dynaudio Emit 20 - 4000 zł, wzmacniacz sieciowy Denon DRA-800H - 2700 zł, CD Denon DCD-600NE - 1450 zł. 

Widzisz, a dla mnie to połączenie jest absurdem ( masło maślane ).

Fajne kolumny, choć wolę niższy model czyli Emit 10.

 

 

4 godziny temu, Q21 napisał:

Spokojnie możesz iść w te same kolumny, co do DRA-800H.

Spokojnie to one grają inaczej tzn. DRA-800H gra o wiele cieplej, a PMA-900HNE jest żywszy i ma bardziej kontrolowany bas w sumie taka "V".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kraft napisał:

Za dużo myślisz o elektronice, a za mało o kolumnach. To nie jest przepis na sukces. 

Jarek, a jaki jest przepis na sukces? 

Nie rozumiem Twojego podejścia. Też nie jestem zwolennikiem kwiecistych opisów brzmienia wzmacniaczy ale jakieś tam różnice pomiędzy markami i modelami słyszę. Ty natomiast starasz się przekonać wszystkich do swojego zdania bo na podstawie lektury jakiegoś artykułu i swoich doświadczeń, stwierdziłeś, że wszystkie poprawnie skonstruowane wzmacniacze grają tak samo. I nawet jeśli Twoja teza jest słuszna, nie pozwalasz innym przekonać się, że tak właśnie jest. 

Przepraszam, że to powiem ale Twoja działalność w kwestii wzmacniaczy jest dla mnie równie szkodliwa, jak pewnego kolegi, który twierdzi, że tylko wzmacniacze od (nie wiem jaka jest teraz dolna granica) ... PLN, grają i broń panie Boże nie mogą być to chińczyki bo wtedy to już jest totalne faux pas.  

Pozdrawiam 

Edytowano przez KrólKiczu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

@lysy Rafał, my wiemy swoje, ale autor wątku już wybrał wzmacniacz (chociaż nie wiem, czy go słuchał), więc szkoda czasu pisać tutaj. :)

Nie słuchałem niestety. Natomiast ze względu na funkcjonalność i wąski wybór przy założeniach które sobie narzuciłem myślę że będzie to dobry wybór. Pozostaje kwestia kolumn, które nadadzą właściwego brzmienia. I odsłuch chciałbym zrobić właśnie z Denonem PMA-900HNE + jakimiś 3-4 różnymi rodzajami głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysy napisał:

Spokojnie to one grają inaczej tzn. DRA-800H gra o wiele cieplej, a PMA-900HNE jest żywszy i ma bardziej kontrolowany bas w sumie taka "V".

Moje odczucia po ich odsłuchu były inne, ale też rozumiem, że mogłeś je tak odczuć :) Różnią się między sobą, ale w dalszym ciągu pasują do nich podobne kolumny. 

4 godziny temu, Johnny Lynch napisał:

A spośród tych modeli?

- Bowers 606 AE
- KEF Q350 
- Klipsch RP 600M

- Focal Chora 806 

- Monitor Audio Bronze 100 

- Q Acoustics 3030i 

- Elac Debut Reference B6

Lubię granie dosyć miękkie, melodyjne, łatwe dla ucha, nieco energiczne, z widocznym, ale nie przesadzonym basem.

Sprawdziłbym w takim razie w tej kolejności KEFy, Monitor Audio, Elaci, Klipsche, Focale, Bowersy. Nie bałbym się oczywiście kolumn z końca mojej listy, bo jak mówiłem, to, że coś dla mnie może być miękkie i melodyjne, to nie musi być takie dla Ciebie :) 

Odczucie basu może być znacznie inne w salonie i u Ciebie, więc w tym zakresie podszedłbym bardzo na spokojnie. Potężną rolę zagra akustyka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Q21 napisał:

Moje odczucia po ich odsłuchu były inne, ale też rozumiem, że mogłeś je tak odczuć :) Różnią się między sobą, ale w dalszym ciągu pasują do nich podobne kolumny. 

Sprawdziłbym w takim razie w tej kolejności KEFy, Monitor Audio, Elaci, Klipsche, Focale, Bowersy. Nie bałbym się oczywiście kolumn z końca mojej listy, bo jak mówiłem, to, że coś dla mnie może być miękkie i melodyjne, to nie musi być takie dla Ciebie :) 

Odczucie basu może być znacznie inne w salonie i u Ciebie, więc w tym zakresie podszedłbym bardzo na spokojnie. Potężną rolę zagra akustyka. 

Dziękuję za odpowiedź. A co sądzisz o Q Acoustics 3030i? Podobno grają dynamicznym basem i potrafią zejść niżej i zagrać fajnie przy niższych głośnościach. 

Które z głośników można odsłuchać u Was stacjonarnie razem z PMA-900HNE? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, KrólKiczu napisał:

I nawet jeśli Twoja teza jest słuszna, nie pozwalasz innym przekonać się, że tak właśnie jest. 

Seba, jak ja mogę "nie pozwolić" innym przekonać się na własnej skórze? Dzielę się tylko swoimi poglądami. Co kto z nimi zrobi, to już jest poza mną.

54 minuty temu, KrólKiczu napisał:

Przepraszam, że to powiem ale Twoja działalność w kwestii wzmacniaczy jest dla mnie równie szkodliwa...

No to tutaj się różnimy. Ja uważam, że ma sens. Zresztą inaczej bym tego nie robił.

56 minut temu, KrólKiczu napisał:

Jarek, a jaki jest przepis na sukces? 

Kolega poczytał różne opinie o wzmacniaczach. Wyrobił sobie na tej podstawie zdanie i zadecydował jaki wzmacniacz kupi. Teraz pyta się, jakie kolumny będą do niego pasować. Dostaje w odpowiedzi pakiet wydumek na podstawie których (najprawdopodobniej) zakupi kolumny. Czy to będzie jego dźwięk i dźwięk pasujący do jego pomieszczenia. Może fuksem tak, a może jednak nie. To moim zdaniem właśnie zła droga. Prawdopodobieństwo sukcesu jest większe, gdy kolega pochodzi po salonach, posłucha kilku par kolumn, wybierze najbardziej mu odpowiadające, pożyczy do domu, sprawdzi w swojej akustyce i dopiero wtedy podejmie ostateczną decyzję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

posłucha kilku par kolumn, wybierze najbardziej mu odpowiadające, pożyczy do domu, sprawdzi w swojej akustyce i dopiero wtedy podejmie ostateczną decyzję. 

Skoro może posłuchać kilku par kolumn, może też posłuchać kilku wzmacniaczy. Nawet jeśli okaże się, że różnice w ich brzmieniu są dla niego nieistotne, to będzie to jego doświadczenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...