Skocz do zawartości

U zrodel, czyli...


ProjectPi

Recommended Posts

17 minut temu, Adi777 napisał:

To to jest jakiś obraźliwy temat? 

 

Nie, skadze.

45 minut temu, Wito76 napisał:

Była bardziej rozwięzła, ale za chwilę przyszła refleksja "nie karmić... xxx" i wyedytowałem zostawiając kropkę. I tak niech zostanie, gdyż zaczynam cenić sobie spokój.

Niepojete dla mnie, przyznaje.

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli mowa o "mierzeniu dźwięku" to myślę że warto najpierw odpowiedzieć na pytanie co mozna zmierzyć, a czego nie i dlaczego?

Zdaje mi sie, ze to konsekwencja znaczenia "mierzyc dzwiek". Jak wiadomo, co sie za tym kryje, to i mozna zastanawiac sie, co tym mozna robic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak mierzenie dźwięku. Mierzy się napięcie, ciśnienie itp. Dźwięk w sporym uproszczeniu jest wytworem mózgu, który na podstawie bodźców zewnętrznych tworzy pewne wyobrażenia tego co "słyszymy". Mierzy się wielkości fizyczne tj częstotliwość, amplitudę napięć, prądu, fazy, ciśnień związanych z drganiami cząsteczek w powietrzu. Nie mierzymy "wyobrażeń" czy wrażeń słuchowych. Bez mózgu nie ma dźwięku są tylko "drgania" (częstotliwość) prądu, ruch cewki w polu magnetycznym, drgania membrany, drgania cząsteczek powietrza. Dźwięk jest produktem wtórnym związanym z pracą naszego narządu słuchu i mózgu, Jego algorytmów związanych z przetwarzaniem impulsów elektrycznych na wyobrażenia. Stąd tak dużo subiektywnych treści związanych z opisywaniem dźwięków. 

Poza technicznymi metodami pomiaru napięć czy ciśnień związanych z odtwarzaniem dźwięków jest jeszcze metoda związana z naszą fizjonomią. Ja mierzę i oceniam dźwięki grymasem na twarzy i fakturą skóry gdy na przykład włosy stają dęba (gęsia skóra) lub łzami wzruszenia gdy słysząc konkretną realizację muzyczną zapominam, że to tylko drgające powietrze napędzone do ruchu membraną przetwornika.

Temat jest ciekawy ale nie wróżę wypracowania jednoznacznej odpowiedzi co prawdopodobnie będzie skutkowało kolejną porcję sporów mniej lub bardziej merytorycznych. Jeżeli zdecydujecie się dyskutować to z góry apeluję o spokój i przestrzeganie zasad netykiety ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posilkujac sie wiki

In physics, sound is a vibration that propagates as an acoustic wave, through a transmission medium such as a gas, liquid or solid.

In human physiology and psychology, sound is the reception of such waves and their perception by the brain.

Mialem na mysli aspekt fizyczny fali akustycznej, w praktyce reprezentowany najczesciej przez prad/napiecie jesli postaci analogowej, nie percepcje. Acz pomiary aktywnosci mozgu zwiazane z dzwiekiem moglyby byc arcyciekawe.

 

26 minut temu, MariuszZ napisał:

nie wróżę wypracowania jednoznacznej odpowiedzi 

Nie spodziewam sie takiej, po prostu jestem ciekaw interpretacji, jako ze roznice terminologiczne leza u podstaw znakomitej czesci sporow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

To lepiej nic nie piszmy. Ograniczmy się do czytania. 

Ja zachęcam do pisania Jarku ale na temat. Czasami niestety dyskusja się rozmywa na rzecz różnic w postrzeganiu świata i konsekwencji z tego płynących. Jeden patrzy na jakość muzyki przez pryzmat doznań i wrażeń, a drugi przez pryzmat technicznych osiągów sprzętu i jakości parametrów opisujących jego możliwości.

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

jestem ciekaw interpretacji, jako ze roznice terminologiczne leza u podstaw znakomitej czesci sporow.

Były już próby ujednolicenia terminologii. Wg mnie jest mało prawdopodobne by w jakimś stopniu dojść do forumowej "unifikacji" ale trzymam kciuki za to 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...