Skocz do zawartości

Dsp w stereo. Ogólnie korekcja pomieszczenia itp.


Recommended Posts

Cześć. Czy ktoś ma doświadczenie z Dsp w stereo z korekcją pomieszczenia? 

Pytam z ciekawości gdyż sam korzystam z taniego hk 990, który posiada funkcję korekcji pomieszczenia i efekty są lepsze jak bardzo dobre.

Przede wszystkim zostają zniwelowane rezonanse pomieszczenia. Tam gdzie bas jest podbity dsp ujmuje go tam gdzie jest go za mało działa odwrotnie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam ampli arcama z dirac live głównie by zgrać sub z resztą (w stereo mam zawsze 2.1 także taki nie do końca stereo ale mi pasuje) , efekt basowy jest taki ,że bas masz 10cm przed twarzą - już się wydaje że wypłaci Ci plaszczaka a tu jednak nie (robi to wrażenie) ,nie idzie rezonans od ściany. Często wydaje mi się ,że bass jest chudszy , wyłączam filtr , pojawia się dudnienie (odczuwalny syfik) , odpalam z powrotem DL i jest jednak grubiej , kontrola robi robotę , a i finalnie taki skoncentrowany na słuchaczu basik jest przyjemniejszy.
Odkąd kupiłem svs sb1000pro polecałem DSP , ale DL by ustawić po całości to już skok o lvl w górę , polecam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, kto ma doświadczenie. @marcinmarcin już podał nick usera Xajas z AS. 
Chłop wyjaśnił mi wiele spraw. Nie będę tu spamował więcej. Po prostu polecam. 
 

Pytasz z ciekawości. Jesteś zadowolony z efektów. Witaj w klubie zadowolonych. Jam także zadowolony. Nie będę więcej spamował. Nie podzielę się wiedzą, ponieważ wszystko co ma wspólnego z dsp u mnie w salonie wykonał mi kolega/tylko w paśmie gdzie pracuje subwoofer. Ja jestem noga z dsp. Pozdrawiam innych zadowolonych a niezadowolonych zachęcam, by jeszcze ten jeden raz spróbować. Np. Wystarczy poprosić kolegę, który dsp ma w małym paluszku.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem zadowolony z DSP. Czasami go na chwilę wyłączam ale długo nie mogę bez niego słuchać. 

Próbowałem z jak kolega subwooferem ale nie było takiej potrzeby DSP ustawiał go tak cicho, że nie ma potrzeby go włączać. Dodatkowo od 40 hz w dół. W kwestii pomiaru mikrofonem dla DSP kolumny wyrabiają do tej częstotliwości. 

@KubakkCzy subwoofer nie zaburza ci sceny stereo? W moim przypadku pomimo tego, że mój subwofer od 50 hz w doł gra jakościowo lepszym basem ( kolumny 12 cali na basie a subwoofer 18 cali więc nie ma co sie dziwić ) to jakbym go nie ustawił nawet  ręcznie na te 50hz w dół to scena jest nienaturala. W moim przypadku musiałbym mieć dwa takie subwoofery. Po jednym na kanał. 

Pytam bo ten bas 10cm przed wg. Mnie jest tym efektem, o którym pisze powyżej.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

jakbym go nie ustawił nawet  ręcznie na te 50hz w dół to scena jest nienaturala. W moim przypadku musiałbym mieć dwa takie subwoofery. Po jednym na kanał

U mnie jak miałem jeszcze monitory, subwoofer musiał stać po lewej stronie. Zawsze, nawet najniżej cięty przesuwał mi lekko środek sceny na lewo. Dlatego przeszedłem na podłogowe.... 8 cali mi wystarcza 🙃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcinmarcin napisał:

U mnie jak miałem jeszcze monitory, subwoofer musiał stać po lewej stronie. Zawsze, nawet najniżej cięty przesuwał mi lekko środek sceny na lewo. Dlatego przeszedłem na podłogowe.... 8 cali mi wystarcza 🙃

Nie dziwie sie Ciężko jest nadrobić subwooferem niedoskonałości za małych monitorów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co mam przykładać ucho do suba? :) Przecież nie słucham muzyki z uchem przyłożonym do suba. ;) U mnie nic nie leci poza basem.
Mam suba i wiem, że nie słychać, skąd dochodzi bas i absolutnie nie zakłóca w nawet najmniejszym stopniu sceny stereo.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suba mam odciętego stromym filtrem Butterwortha 4 rzędu. Tnie bardzo stromo. Dlatego nic nie słychać.
Jeżeli cięty dość wysoko i delikatnym filtrem to akurat możliwe, że przenosi wyższe częstotliwości kierunkowe.
Ale ja tnę stromo. Dlatego nie przenosi nic prócz samego dołu. Testowałem różne filtry.

Wszystko to kwestia odpowiedniego zszycia tego. Przy pierwszych testach, ze wzmakami bez DSP, jak jeździłem subem po pomieszczeniu i szukałem optymalnego miejsca, a cięty był dość wysoko i nie wiadomo jakim filtrem w zasadzie, to jak był ustawiony skrajnie z boku to też miałem wrażenie, że czuję, że słyszę lekko z lewej strony.

Ale teraz przy DSP, stromym filtrowaniu i ustawieniu może nie centralnym, ale blisko centralnemu absolutnie nic innego poza niskimi nie wydobywa się z suba. Ale to akurat głównie kwestia filtrowania.
 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2023 o 17:19, Nie wszystko wiedzący napisał:

Tam gdzie bas jest podbity dsp ujmuje go tam gdzie jest go za mało działa odwrotnie. 

 

Trzeba tylko uważać by nie podbijał pasma poniżej czestotliwosci pracy kolumn, bo można w ten sposób b.łatwo wykończyć kolumny.

Pozdr.

Ps: wykończyć czyt. Uszkodzić. Nie mam tu na myśli "wykoncznia" dzwieku w najnizsze składowe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zolt napisał:

Suba mam odciętego stromym filtrem Butterwortha 4 rzędu. Tnie bardzo stromo. Dlatego nic nie słychać.
Jeżeli cięty dość wysoko i delikatnym filtrem to akurat możliwe, że przenosi wyższe częstotliwości kierunkowe.
Ale ja tnę stromo. Dlatego nie przenosi nic prócz samego dołu. Testowałem różne filtry.

Wszystko to kwestia odpowiedniego zszycia tego. Przy pierwszych testach, ze wzmakami bez DSP, jak jeździłem subem po pomieszczeniu i szukałem optymalnego miejsca, a cięty był dość wysoko i nie wiadomo jakim filtrem w zasadzie, to jak był ustawiony skrajnie z boku to też miałem wrażenie, że czuję, że słyszę lekko z lewej strony.

Ale teraz przy DSP, stromym filtrowaniu i ustawieniu może nie centralnym, ale blisko centralnemu absolutnie nic innego poza niskimi nie wydobywa się z suba. Ale to akurat głównie kwestia filtrowania.
 

Dzięki za opis. U Pana jest akurat rozsądnie. W przypadku mojego pomieszczenia jaki by ten subwoofer nie był to zaburza scenę. Czy to filtr elektryczny na wzmacniaczu subwoofera czy dsp w hk 990 bez znaczenia. Postawiłem na kolumny o sporych membramach by mieć ciastko i zjeść ciastko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Trzeba tylko uważać by nie podbijał pasma poniżej czestotliwosci pracy kolumn, bo można w ten sposób b.łatwo wykończyć kolumny.

Pozdr.

Ps: wykończyć czyt. Uszkodzić. Nie mam tu na myśli "wykoncznia" dzwieku w najnizsze składowe ;)

Rozumiem o czym Pan mówi. W moim przypadku membramy są 12 calowe i dość dobrze sobie radzą z przyjmowaniem mocy nawet przy dużych poziomach głośności przekraczających sporo poziom, w którym przyjemnie sie słucha. Samo pomieszczenie też jest wdzięczne jeżeli chodzi o bas DSP jest tą wisienką na torcie.

 

Dsp w moim przypadku działa w całym paśmie i ogólnie w stereo jest mało popularne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo osobiście jestem zwolennikiem subwoofera w stereo, ale dopiero, gdy mamy DSP i możliwości odpowiedniego zszycia go z systemem. U siebie odcinam filtrem i monitory i subwoofer. Do tego jak pisałem, filtruję stromo, a w dodatkowo system korekcji pozwala na "sfazowanie" kolumn i subwoofera i w miarę ogarnięcie modów. Wprowadzam też ręcznie odległości kolumn, subwoofera i parę innych danych względem miejsca odsłuchowego.

Bez DSP już nie do końca. To musi być odpowiednio zestrojone, żeby grało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś opisywałem wrażenia jak sub przyćmiewał stereo , bawiłem się apką na telefonie wyłączając odcięcie i szedł sub do ~300Hz , wtedy zgadza się zaburzy Nam stereo i to dosyć słyszalnie. Jednak jeśli zetnie się przy 80-100hz (zależnie od testów) to jest przyjemnie. Mam tak ustawione pod SET300B lampowy , wszystkie zalety 300B (dla średnich , wysokich) + przywalenie suba w obudowie zamkniętej.  Niemniej jeśli będę miał jeszcze czas na lampowe audio to zapewne zagości coś pokroju nad c658 by zgrać po całości jak w KD. Nie wiem ale z czasem urządzenia all in 1 jak taki nad optymalizują czas / życie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kubakk napisał:

Kiedyś opisywałem wrażenia jak sub przyćmiewał stereo , bawiłem się apką na telefonie wyłączając odcięcie i szedł sub do ~300Hz , wtedy zgadza się zaburzy Nam stereo i to dosyć słyszalnie. Jednak jeśli zetnie się przy 80-100hz (zależnie od testów) to jest przyjemnie. Mam tak ustawione pod SET300B lampowy , wszystkie zalety 300B (dla średnich , wysokich) + przywalenie suba w obudowie zamkniętej.  Niemniej jeśli będę miał jeszcze czas na lampowe audio to zapewne zagości coś pokroju nad c658 by zgrać po całości jak w KD. Nie wiem ale z czasem urządzenia all in 1 jak taki nad optymalizują czas / życie ;) 

Zazdroszczę, że u Pana nic złego się nie dzieje. Sam przerabiałem i RELE, SVS, JL żaden nie zadowolił mnie. Abstrachujac od zaburzonej sceny nawet z udzualem dsp. Chciałem np. wzmocnić 40hz w dół gdyż moje kolumny sprawie grają mniej więcej do tej dolnej wartości a niżej już się zaczyna spadek . Kazdy z nich przy wzmocnieniu jakiego oczekiwałem dodatkowo generował jakieś śmieci tupu turbulencje, tłuczenie się, które dodatkowo da się lokalizować. Problemy są mniej słyszalne gdy dsp jest wyłączony i kolumny wspomagają subwoofer bez odcięcia i tak też używam zestawu przy filmach.

Temat subwooferów jest bardzo złożony. Zwłaszcza w stereo 2.1. Jest tyłu zwolenników co przeciwników takiego rozwiązania. 

Statystycznie to im większe kolumny przy stereo tym żadziej spotyka się subwoofery. 

Trochę odbiegamy od temau. U mnie sam Dsp działa w pełnym paśmie. 

Harman kardon hk 990 ma takie bajery w sobie. Znacie jakieś wzmacniacze dedykowane do stereo z DSP?  Czy ktoś słyszał takie rozwiązania i jakie macie wrażenia? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Znacie jakieś wzmacniacze dedykowane do stereo z DSP?

Posiadam Crown CDI1000. Za 800 zł/używany. Moje potrzeby spełnione w 100%.

Jeśli Pan kiedykolwiek będzie potrzebował informacji dotyczących profesjonalnego zastosowania wzmocnienie + dsp proszę o kontakt na PW. 
Udostępnię numer telefonu, to tylko kilka cyferek, do osoby, która w tym temacie zadowoliła wiele, wiele osób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.06.2023 o 06:14, Nie wszystko wiedzący napisał:

@KubakkCzy subwoofer nie zaburza ci sceny stereo? W moim przypadku pomimo tego, że mój subwofer od 50 hz w doł gra jakościowo lepszym basem ( kolumny 12 cali na basie a subwoofer 18 cali więc nie ma co sie dziwić ) to jakbym go nie ustawił nawet  ręcznie na te 50hz w dół to scena jest nienaturala. W moim przypadku musiałbym mieć dwa takie subwoofery. Po jednym na kanał. 

Moim zdaniem do stereo dwa subwoofery ( takie same ) to najlepsze rozwiązanie, jeżeli oczywiście ktoś chce ich używać w przypadku klasycznego stereo.

Dnia 28.06.2023 o 06:18, marcinmarcin napisał:

U mnie jak miałem jeszcze monitory, subwoofer musiał stać po lewej stronie. Zawsze, nawet najniżej cięty przesuwał mi lekko środek sceny na lewo. Dlatego przeszedłem na podłogowe.... 8 cali mi wystarcza 🙃

Podłogówki robią robotę widzę, a system 2.1 to tylko namiastka stereo według mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...