Skocz do zawartości

Mniejsze kolumny podstawkowe plus subwoofer - czy to ma sens?


mar77a

Recommended Posts

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Robiłem u siebie swego czasu eksperymenty z subem. Hegel H190 w zestawie z Dali Menuet i JMR Lucia + połączenie z REL T/5x. Po kilku dniach walki się poddałem. Udało mi się znaleźć odpowiednie miejsce dla RELa i jakoś znośnie go ustawić na pokrętłach. Niestety charakter samego basu zupełnie mi nie odpowiadał. Wszechogarniająca miękkość, lekkie rozmycie przekazu - to nie dla mnie. Podczas oglądania filmów jakoś to się jeszcze sprawdzało.

Czy odnalazłeś juz kolumny np. Wolnostojące które swym uderzeniem w basie sa lepsze od w/w sub.?

1 godzinę temu, lpomis napisał:

 Zapomniałem wspomnieć właśnie o całkowitym braku uderzenia. Mruczący bas i zejście oczywiście były, ale to wszystko jakby rozpływało się po pokoju, zero kopa, zwarcia i energii.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy odnalazłeś juz kolumny np. Wolnostojące które swym uderzeniem w basie sa lepsze od w/w sub.?

Jeśli rozpatrujemy tylko kwestię samego uderzenia (nie mylić z zejściem) to lepsze były każde kolumny które miałem u siebie - zaczynając od monitorów za 800zł para.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Jeśli rozpatrujemy tylko kwestię samego uderzenia (nie mylić z zejściem) to lepsze były każde kolumny które miałem u siebie - zaczynając od monitorów za 800zł para.

No właśnie! Skoro kolumny mają uderzenie (w tym te które wymieniłeś Dali i JMR - chyba sa w kwocie 800pln para) to dołożenie suba jako dopełnienie najnizszych składowych ktorych te wszystkie kolumny nie potrafia wytworzyć, nie powinno "zabrać" uderzenia juz istniejacego, tylko jeszcze dołożyć dodatkowego jesli sub jest dobrej klasy.

   Jest jednak wyjatek. Jesli nałożymy pasmo suba na pasmo kolumn, jest możliwe że zagra system gorzej niz bez suba (przesunięcia fazy czyt. Brak zgrania) nawet jesli sub jest dobrej klasy. To częsty błąd w łączeniu tego typu.

Dlatego zawsze piszę, że sub jako Uzupełnienie systemu.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Widać nie załapałeś żartu 🤷🏿‍♂️ no ale tłumaczyć mi się nie chce 😁.  Pzdr

Czasem mi się zdarza 🤭

1 godzinę temu, Artur Charicki napisał:

I pomyśleć se 90% słuchaczy kupuje subwoofer za 600, 800 czy 1000zl, stawiają  go gdziekolwiek i są zadowoleni 😄 Wy tutaj piszecie ze nadają się tylko Rele czy Svsy za 3,4 czy 5k po czym ustawiacie je tydzień i to nie gra 🤣 What the fuck??? 

Hm coś w tym jest ... 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.07.2023 o 17:18, mar77a napisał:

Hej, pytanie jak w tytule.
Czy rozsądnym rozwiązaniem z punktu widzenia budowania systemu stereo w dłuższej perspektywie jest skupienie się na lepszej jakości monitorach podstawkowych np. monitor audio gold 50, dobierając np taki Audiolab 6000a (abstrachując od samej „idealnej synergii” tego połączenia, to tylko przykład 😅).

W niedługiej przyszłości (2-3 mies.) uzupełnić zestaw o subwoofer by pokój ok. 23m był prawidłowo wypełniony.

Ma to sens? I czy sama jakość tak kompletowanego zestawu będzie „lepsza” niż np. silverów 100 z wspomnianym audiolabem (oczywiście już bez suba)?

*wszystkie produkty to tylko propozycje, mają pokazać stosunek cena/jakosc/parametry użytkowo-akustyczne 🤗👌

Dla mnie to ma sens tylko, jeżeli wzmacniacz ma funkcje typu crossover i kalibrację. Wtedy odciążymy kolumny subem. Pewnie niektóre modele stereo też tak robią choć to domena KD.

Inna kwestia: Cambridge Audio Minx - maluszki grają cudnie, choć poniżej 150Hz nie schodzą, i dedykowany subwoofer ma ustawienie pod te maluszki właśnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Charicki napisał:

I pomyśleć se 90% słuchaczy kupuje subwoofer za 600, 800 czy 1000zl, stawiają  go gdziekolwiek i są zadowoleni 😄 Wy tutaj piszecie ze nadają się tylko Rele czy Svsy za 3,4 czy 5k po czym ustawiacie je tydzień i to nie gra 🤣 What the fuck??? 

Skąd te dane że 90%?

Jakie pieniądze takie oczekiwania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Skąd te dane że 90%?

Proste że dane z du...y, a skad niby maja byc przecież nie prowadziłem ankiety 🙂 Wystarczy popatrzeć na opinie tanich subow. Prawie każdy ma pozytywne. Sam posiadam Wilson sub 9 i jestem bardzo zadowolony. Kupiłem go do filmów a okazało się że w stereo spisuje się przynajmniej dobrze. Ja ustawiam suba delikatnie. Ok 70, 80Hz i 1/3 volume. Uzupełnia niskie pasmo zadowalająco. Mały sub w 20m² i jest fajnie. Problem się robi jak ktoś chce rozwalać ściany basem. Wtedy jest tragedia i jedno wielkie dudnienie. 30min szukałem miejsca na subwoofer i go ustawiałem a Wy robicie z tego fizykę kwantową 🙂 Kupić, podlaczyc, ustawić odcięcie i głośność, wlaczyc muzykę, jezdzić nim po pokoju i słuchać z miejsca docelowego. Później dopieszczać. Warunek to długie kable.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Artur Charicki napisał:

Proste że dane z du...y, a skad niby maja byc przecież nie prowadziłem ankiety 🙂 Wystarczy popatrzeć na opinie tanich subow. Prawie każdy ma pozytywne. Sam posiadam Wilson sub 9 i jestem bardzo zadowolony. Kupiłem go do filmów a okazało się że w stereo spisuje się przynajmniej dobrze. Ja ustawiam suba delikatnie. Ok 70, 80Hz i 1/3 volume. Uzupełnia niskie pasmo zadowalająco. Mały sub w 20m² i jest fajnie. Problem się robi jak ktoś chce rozwalać ściany basem. Wtedy jest tragedia i jedno wielkie dudnienie. 30min szukałem miejsca na subwoofer i go ustawiałem a Wy robicie z tego fizykę kwantową 🙂 Kupić, podlaczyc, ustawić odcięcie i głośność, wlaczyc muzykę, jezdzić nim po pokoju i słuchać z miejsca docelowego. Później dopieszczać. Warunek to długie kable.

Upraszczając w ten sposób temat to co najwyżej ignorancja no może nie wiedza albo szczęście. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Charicki napisał:

Proste że dane z du...y, a skad niby maja byc przecież nie prowadziłem ankiety 🙂 Wystarczy popatrzeć na opinie tanich subow. Prawie każdy ma pozytywne. Sam posiadam Wilson sub 9 i jestem bardzo zadowolony. Kupiłem go do filmów a okazało się że w stereo spisuje się przynajmniej dobrze. Ja ustawiam suba delikatnie. Ok 70, 80Hz i 1/3 volume. Uzupełnia niskie pasmo zadowalająco. Mały sub w 20m² i jest fajnie. Problem się robi jak ktoś chce rozwalać ściany basem. Wtedy jest tragedia i jedno wielkie dudnienie. 30min szukałem miejsca na subwoofer i go ustawiałem a Wy robicie z tego fizykę kwantową 🙂 Kupić, podlaczyc, ustawić odcięcie i głośność, wlaczyc muzykę, jezdzić nim po pokoju i słuchać z miejsca docelowego. Później dopieszczać. Warunek to długie kable.

Doskonałe podejście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No a co zrobiłeś? Co przetestowałeś? Jakieś wnioski z tej ciekawej dyskusji :)?

Pewnie takie żeby kupić suba za maks 1000zł wstawić tam gdzie go głośniej słychać. 

Pokręcić gałkami na Jana i wystawić pozytywną opinię bo przecież wydało się 1000zł i to musi być trafny zakup.

Taki żarcik

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No a co zrobiłeś? Co przetestowałeś? Jakieś wnioski z tej ciekawej dyskusji :)?

Testy będą w poniedziałek i to przy pomyślnych wiatrach 😬

A wniosek z pewnością nasuwa się tu jeden: „to zależy”..

Po testach wrócę do wątku 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2023 o 11:40, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli nie było kupione na "chybił-trafił" to ok ze polecany. W koncu z czymś tam konkurował i wygrał.

Czy aby?

Nie wiem jakoś w UK to podejście jest inne.

To nie chodzi o porażkę. Chodzi o to że jednemu się podoba jedno a drugiemu coś innego.

Dnia 15.07.2023 o 00:34, mar77a napisał:

Testy będą w poniedziałek i to przy pomyślnych wiatrach 😬

A wniosek z pewnością nasuwa się tu jeden: „to zależy”..

Po testach wrócę do wątku 😉

Były?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2023 o 14:40, Artur Charicki napisał:

I pomyśleć se 90% słuchaczy kupuje subwoofer za 600, 800 czy 1000zl, stawiają  go gdziekolwiek i są zadowoleni 😄 Wy tutaj piszecie ze nadają się tylko Rele czy Svsy za 3,4 czy 5k po czym ustawiacie je tydzień i to nie gra 🤣 What the fuck??? 

Bo dudni lepiej niż ich przenośny głośnik BT od JBL, który jest przecież najlepszym wyznacznikiem jakości basu.

 

Do siebie rozważałem między innymi monitory SF Lumina II z dołożonym subem od REL albo SVS. Również myślałem o Focal Chora 826 gdzie sub jak dla mnie też wydaje się być niezbędny. Tylko u mnie pomieszczenie większe.

Ostatecznie stanęło na podłogówkach, do których suba nie przewiduję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...