Skocz do zawartości

Oscyloskop i inne mierniki w audio


Recommended Posts

Witam. W innym wątku dowiedziałem się , że bez oscyloskopu to ja nie mam pojęcia co i jak gra u mnie. W związku z faktem , że nie wiele wiem o obsłudze tego ustrojstwa proszę o poradę. Ale by coś obsługiwać , trzeba to najpierw posiadać. Jaki model nabyć by można było sprawdzić co dzieje się z naszym sprzętem a szczególnie sygnałem. Tutaj w pierwszej kolejności zwracam się do Panów @elektron6 , @Karol64208. A tak przy okazji czym się wspomagacie / nie mówię o trunkach :) / w sprawdzeniu prawidłowości działania Waszych systemów.

U mnie po za multimetrem przeważają akcesoria do ustawiania drapaka / nawet mikroskop nabyłem :) /. No i kiedyś dzięki @MariuszZ skonstruowałem taką skrzynkę / ostatnie zdjęcie/. Mariusz , przypomnij mi po cholerę , znaczy się do czego miała służyć ? :) 

 

IMG_1054.JPG

20211217_194757.jpg

IMG_0502.JPG

IMG_2079.JPG

IMG_2082.JPG

IMG_2086.JPG

IMG_1882.JPG

oryg. ADC po.jpg

IMG_2093.JPG

IMG_2181.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

No i kiedyś dzięki @MariuszZ skonstruowałem taką skrzynkę

Cześć Tomek. To obciążenie dla portfela jest. Miałeś zająć się tym ustrojstwem i pomiarami tracąc czas i pieniądze zamiast słuchać muzyki ;) Jeżeli jednak interesuje Cię do czego to "sztuczne" rezystancyjne obciążenie z dzielnikiem napięcia służy spieszę z wyjaśnieniem. Możesz podłączyć to ustrojstwo w pętlę wzmacniacz (DAC, pre itp) - przewody - interfejs audio i korzystając z programu REW lub RMAA sprawdzić parametry techniczne podłączonego urządzenia tj THD+N, IMD, przesłuch, pasmo przenoszenia itd. 

Warunkiem jest posiadanie karty audio (interfejsu) z wejściem analogowym (RCA lub XLR). To bardzo użyteczne ustrojstwo można wykorzystywać do sprawdzania parametrów ale również podczas diagnozowania uszkodzeń sprzętu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Wpadniesz , stawiam :) 

Oj droga była by to impreza loty i celnicy a po co dla kogo Pan to przewozi itd🙂. Masz na pewno znajomych w pobliżu.

 

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Możesz podłączyć to ustrojstwo w pętlę wzmacniacz (DAC, pre itp) - przewody - interfejs audio i korzystając z programu REW lub RMAA sprawdzić parametry techniczne podłączonego urządzenia tj THD+N, IMD, przesłuch, pasmo przenoszenia itd. 

Mariusz nie znam tego magicznego przyrządu, ale czy może zmierzyć oba kanały na raz i fazy czy fazy nie są względem siebie przesunięte w całym paśmie 20Hz- 20kHz, szczególnie w paśmie kolumn (zwrotnic). Możesz ewentualnie wyjaśnić.

Tomek musi sprawdzić oddzielnie pre, następnie monobloki i wszystko razem pod obciążeniem kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MariuszZ napisał:

Miałeś zająć się tym ustrojstwem i pomiarami tracąc czas i pieniądze zamiast słuchać muzyki

Dzięki, teraz sobie przypomniałem :) 

A poważnie to wrócę do tematu. ten wątek jest idealny do wyjaśnienie jak z tego i innych urządzeń pomiarowych korzystać.

8 minut temu, Karol64208 napisał:

Oj droga była by to impreza

Czyli więcej niż jeden browar ? Nie było tematu. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ProjectPi napisał:

cos, co to potrafi na wysokim poziomie nazywa sie przykladowo APx555 i kosztuje circa about 30 k USD.

Poczekam az będzie w Lidlu w promocji :) 

A mam pytanie , czy ktoś z Państwa się pokusił o pomiar napięcia na terminalach kolumn ? Był to chyba mój pierwszy pomiar i zaraz potem sprzęt pojechał do serwisu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu instrukcja do niego ma tyle stron ile ma.

Najprosciej, REW albo MultiTone Analyzer

https://distortaudio.org/multitone.html

ADI-2 podlaczone do PC przez USB

ADI-2 jako input w MT albo REW, z uzyciem WASAPI ( w REW jako Java + input device EXCL:xxx) albo ASIO. ADI-2 pracujace w Digital Through Mode (str. 42 instrukcji) albo USB Mode (str. 39) - w tym trybie sygnal na wejsciach cyfrowych jest wystawiany na wyjsciu USB.

Od tego momentu mozna analizowac/nagrywac na PC cyfrowy sygnal wchodzacy na ADI-2. Jak ma byc bit-perfect to SRC do wylaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 żadnych REW itp, najprościej będzie wpiąć generator do wejścia a na wyjściu każdego urządzenia podpiąć oscyloskop 2 kanałowy i porównać sygnały na ekranie. Nie potrzebujesz większej wiedzy i mnóstwa instrukcji.

Proste jak cep😉

Przed tym podepnij inny wzmacniacz i źródło / bez dodatkowych  urządzeń/ i posłuchaj czy jest tak samo, szybki test słuchowy.

15 godzin temu, tomek4446 napisał:

A mam pytanie , czy ktoś z Państwa się pokusił o pomiar napięcia na terminalach kolumn ? Był to chyba mój pierwszy pomiar i zaraz potem sprzęt pojechał do serwisu

Kto ci tak doradził😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, tomek4446 napisał:

Saaam na to wpadłem. A co ? :) Puściłem sygnał z generatorka i pomierzyłem napięcie na zaciskach.

To całkiem prawidłowo zrobiłeś:) na pewno woltomierzem nic nie mogłeś uszkodzić nobchyba ze zawarłeś przypadkowo zaciski…

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.10.2023 o 09:58, Karol64208 napisał:

Kto ci tak doradził

 

3 godziny temu, elektron6 napisał:

na pewno woltomierzem nic nie mogłeś uszkodzić nobchyba ze zawarłeś przypadkowo zaciski…

No bo nie zrobiłem. Przepraszam , źle się wyraziłem. Chodziło mi o to , że miałem takie wrażenie słuchając , iż jeden kanał jest głośniejszy. Aby potwierdzić to podejrzenie ,zrobiłem pomiar napięcia na terminalach kolumn. Okazało , się , że ze słuchem nie jest tak źle , bo wynik potwierdził moją teorię. Monoblok pojechał do serwisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...