Skocz do zawartości

Dobór dobrych kolumn do pokoju 35m2 / 15-24.000 zł


Marek333

Recommended Posts

23 minuty temu, terracan1929 napisał:

Zacząłbym od zasłonięcia na próbę tego kanału i zaobserwowaniu co się zadzieje.

Tu zajrzy i zakryje, tam coś podłoży, podniesie i na ucho, a jakże inaczej. Audiofile to tacy kombinatorzy trochę😉 Poszukiwacze i odkrywcy. A po tygodniu znowu coś nie tak i w kółko Macieju.

A Marek 

1 godzinę temu, Marek333 napisał:

Ale jestem tym całym testowaniem i działaniami pokrewnymi nieco zmęczony

 

29 minut temu, terracan1929 napisał:

Myślę że problem z basem masz także z  powodów które wymienili przedmówcy :

kolumny we wnęce, brak dywanów, brak zasłon, "gołe" szyby etc.

Czy to aby na pewno przyczyny, że dudni? Chętnie się nauczę, ale moje doświadczenia zgoła inne.

38 minut temu, Marek333 napisał:

Dziwiło mnie jak wiele firm na Audio Show prezentowało monitorki. Krzyczało to to wszystko a nie grało soczyście

U córeczki w pokoju stoją ls3/5a. 
Czasami robię tam drzemkę. I także słucham muzyki.
W Bieszczady wracam co dwa lata, to przepiękne dla mnie chwile, niezapomniane. Ale, gdy jadę w Alpy na narty, albo te dwa razy w Pirenejach to „troszkę” inne przeżycia.

Marek, jak już wszystkiego „wypróbujesz”, to zachęcam, byś wykręcił numer telefonu do fachowca zajmującego się pomiarami/adaptacją. Szkoda życia na frustracje, pytania bez odpowiedzi, niekończące się odsłuchy, zwroty itp.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładał wałki, próbował tego i owego, co za problem widzisz w tym ,że na czas próby zasłoni kanał w posadzce ?

Poza tym grałeś kiedyś z kolumną ustawioną zaraz przy takim kanale ? Masz doświadczenie, że nie to jest przyczynkiem problemu ?

Ma człowiek problem, pisze na forum i prosi o poradę, to mu jej udzieliłem.

26 minut temu, AudioTube napisał:

Tu zajrzy i zakryje, tam coś podłoży, podniesie i na ucho, a jakże inaczej. Audiofile to tacy kombinatorzy trochę😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marek333 napisał:

Wczoraj zamówiłem takie podkładki antywibracyjne - to właśnie ten kierunek pomysłu z kocem tylko tak ładniej :)  Kupiłem 3 komplety do różnego ciężaru - potestuję je i dam znać Wam tu a na razie test ręcznikami zamiast koca - chcę takie same - dlatego ręczniki.

 

Masz bass reflex w podłogę. Myślę, że koc czy dywan może tu jednak zrobić większą robotę niż podkładki antywibracyjne. Co nie znaczy, że razem nie zrobią jeszcze większej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po tym jak kupiłeś te kolumny pisałeś, że troszkę za dużo basu... wtedy już wiedziałem, że "przedobrzyleś". Odchudzić bas mo,na na wiele sposobów. Tylko po co.

Ja mam kolumny na kolcach i na grubej płycie granitowej. Nie służy to zmniejszeniu jego ilości tylko konturowosci i precyzji.

Cały tor masz już raczej po ciepłej stronie mocy. Czy filc czy podkładki pomogą? Wątpię. Jeśli tak, to na chwilę, dopóki nie zauważysz, że brakuje precyzji.

Pogadaj że sklepem. Może pożyczą Ci 5. Może będziesz mógł bezpośrednio porównać. Zostawiłeś tam już trochę kasy. Jeśli sprzedawca będzie uczciwy, pójdzie na to. Trochę fobrej woli.

Też jestem przeciwnikiem monitorow+sub. Niby same plusy, a jednak nie. Musiałbyś kupić sub pasujący do monitorów i musiałby ktoś kto ma sprzęt i pojęcie ustawić to w salonie. Kto wie, w którym miejscu wylądowałby sub.

Kanał? W tym salonie jest wiele niekorzystnych czynników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego , polecam monitory i dwa suby :)

Dają pole manewru dla najlepszych modów i możliwość odcięcia , czy to na 110 , czy na 135 Hz ( przykładowo ) 

Ale jak kolega chce szukać i kombinować , to proszę bardzo . Z miłą chęcią będę obserwował poszukiwania i zachwyty co kilka dni , na kilka dni :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, audiowit napisał:

Zaraz po tym jak kupiłeś te kolumny pisałeś, że troszkę za dużo basu... wtedy już wiedziałem, że "przedobrzyleś". Odchudzić bas mo,na na wiele sposobów. Tylko po co.

Ja mam kolumny na kolcach i na grubej płycie granitowej. Nie służy to zmniejszeniu jego ilości tylko konturowosci i precyzji.

Cały tor masz już raczej po ciepłej stronie mocy. Czy filc czy podkładki pomogą? Wątpię. Jeśli tak, to na chwilę, dopóki nie zauważysz, że brakuje precyzji.

Pogadaj że sklepem. Może pożyczą Ci 5. Może będziesz mógł bezpośrednio porównać. Zostawiłeś tam już trochę kasy. Jeśli sprzedawca będzie uczciwy, pójdzie na to. Trochę fobrej woli.

Też jestem przeciwnikiem monitorow+sub. Niby same plusy, a jednak nie. Musiałbyś kupić sub pasujący do monitorów i musiałby ktoś kto ma sprzęt i pojęcie ustawić to w salonie. Kto wie, w którym miejscu wylądowałby sub.

Kanał? W tym salonie jest wiele niekorzystnych czynników.

Bardzo mądrze piszesz i zgadzam się praktycznie  ze wszystkim co napisałeś. Twardy bas i konturowość jest potrzebna a bas był echo-robiący głównie przez dwa czynniki: przyleganie do podłogi powierzchnią podstawy głośnika oraz za dużymi membranami do tego 35m2 pomieszczenia
Z samymi ręcznikami po dokłądniejszym odsłuchu - beznadzieja - płaski obraz bez szczegułów
Kolce zrobiły robotę - super poprawiły wszystko  dramatycznie - i nie ma już przy tym wpływu ścian i szyb 
jest światło w tunelu. Obecne szukam podstawek  do kolców (bo to i tak zastosuję w QR5) ale te co znalazłem fajne  to akurat  esklep znany zresztą ma tylko 7 a nie 8 sztuk, niefart.

Ale mimo poprawy dramatycznej  i testu (z dobrym skutkiem ) kosztem nieźle zarysowanej podłogi ;) 

i tak chcę qr5 bo przetestować  i dokonać wymainy ze sklepem moim,   bo wierzę że będzie ten bas twardszy , mniej mocno-rozlazły niż w tych  wielkoludach ;)  zresztą słuchałem qr5 i wiem jak to dobrze grało bez przesady
Miałeś rację że wyczułeś na początku....  "lata pracy w terenie" ;) ...jak w filmie znanym nam ;)  



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawki pod kolce kupisz nawet na allegro za grosze.

Chyba żadnych kolumn ( przynajmniej ja nie widzialem) nie stawia się bezpośrednio na podłodze. Efekt taki jak słyszysz.

Żeby nie kaleczyć tej pięknej podłogi możesz spróbować np

https://allegro.pl/oferta/soundcare-superspike-m6-kolce-do-kolumn-8-szt-14172139836?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=Cj0KCQjwhfipBhCqARIsAH9msbkXOmsbGmK24kkskGA2f64JwjiyEjuUi7dNF0hHJQXpEjLMPL5sAPoaAjb8EALw_wcB

Tylko sprawdź jaki Ty masz gwint m6 czy m8.

Są oczywiście bardziej wyrafinowane podstawki ale narazie trzeba Ci wyprowadzić dźwięk, a później bawić się w niuanse.

Ja na odcinku 30 cm zrobiłem szramę w podłodze przesuwając swoje 50kg kolumny. Spadł kolec z podstawki, a kolumny były tak ciężkie, że nawet nie zauważyłem jak robię tą szramę....

Adam dobrze prawi. Skup się na ważnych rzeczach. Kolumny i akustyka. Pierdół czyli kable i cała resztę, później

Wkręć na poczatek kolce w kolumny i postaw je na 5zł. Zobacz, czy to ten kierunek, czy niewarto. Jak zadowalającej zmiany nie będzie zaoszczędzisz na podstawkach pod kolce ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marek333 napisał:

BObecne szukam podstawek  do kolców (bo to i tak zastosuję w QR5) ale te co znalazłem fajne  to akurat  esklep znany zresztą ma tylko 7 a nie 8 sztuk, niefart.
 

Mnie polecil pan ze sklepu - monety podlozyc. I tez tak zrobilem. Te podstawki tez z jakiegos metalu sa zrobione, tak jak i monety.

Nie sadze by centy, byly lepszymi podkladkami od groszy 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które podstawki wg Was lepiej zafunkcjonują  z tych dwóch linków , czy bez różnicy ?
Mi podoba się Viablue tylko niefart że mają 6 sztuk a nie 8 potrzebnych na Allegro i w sklepie  fimowym oferenta.
Jak ktoś ma namiar gdzieś w sieci na pełne 8 sztuk tej ładnej ViaBlue  podstawki to bardzo proszę. 

 

https://allegro.pl/oferta/viablue-discs-qtc-xl-black-podkladka-1sztuka-10140068796

https://allegro.pl/oferta/kolce-glosnikowe-przyklejane-niklowane-dali-kolec-6561470866

z moimi kolcami firmowymi od QR7 fotka moich kolców niżej (kolców mi nie potrzeba , tylko podstawki)

20231029_213011.jpg.e9603c7cd8a0490488483c67b85274cc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marek333 napisał:

Moi drodzy,  nowy nabytek - piękne Audiovectory QR7 i słyszę .....  " grzmotowate trumny postawiłeś  w salonie" ...  wg pewnej osoby.... z której zdaniem liczę się jednak.  :) 


I trochę  za dużo basu - to już moje zdanie, może przez twardy parkiet , nie wiem...  , kupię jednak QR5 - taka ostateczna decyzja a te QR7  "wystawiam".

Jak to wczoraj usłyszałem i się uśmiałem nieźle, bo to prawda, najtrudniejszym elementem toru audio są nasze żony..  :) 

Z bólem serca sprzedaję więc te nowe/kilkudniowe  Audiovectory  QR7 - jednak za duże do mojego pomieszczenia, muszę się zgodzić..  Odpowiednie ogłoszenie we właściwej sekcji naszego Forum. Jak zwykle ukłon w stronę naszych Forumowiczów w kwestii  ceny jest. Miłego dnia


Wydaje mi się, że nie zamienię siekierki na kijek :) - jak sądzicie -?  mam w sumie 35 m2 salon.
Będzie wg Was mniej basu w tych QR5 ?  - (podłoga twardawa parkiet drewniany)

Z wyrazami szacunku
Marek

Wybacz bo jest po środku trochę napisane. Jesli cośprzeocze.

Tak QR5 ma tego basu mniej. Dokładności u góry nie stracisz ale nie sypi,ą tak ilością dolnego głębokiego basu. Jest szybszy.

A nie możesz się dogadać ze sklepem na wymianę? Ściągali dla Ciebie?

Próbowałeś zatkać BR? Czy to już kwestia przesadzona bo zona?

 

17 godzin temu, Marek333 napisał:

OK, zrobiłem zdjęcia , zamieszczę. z fotelem z którego słucham.
River, Artur Brol - 
Jeśli chodzi o zwrot do sklepu do te 14 dni dotyczy możliwości zwrotu zakupu na odległość a ja zakupiłem stacjonarnie, więc raczej nie mam możliwości zwrotu jeśli Sprzedawca nie wykaże dobrej woli. Oczywiście jestem w stanie zaakceptować jakąś stratę . 
Na razie weekend więc muszę poczekać do poniedziałku   rozmową o zwrocie lub wymianie na QR5  i zobaczymy jak finalnie uda się rozwiązać sprawę ze Sprzedawcą. Liczę na jego życzliwe  podejście i dobrą wolę ale czas wszystko zweryfikuje , zobaczymy..
Fotki na prośbę jeszcze przedmówcy.

20231029_134006.jpg

20231029_133958.jpg

Wjedzie tu jakiś dywan?

Tak zwrot obligatoryjny to tylko przez internet ale pytanie jak sklep do tego podejdzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze S, wielkie dzięki - to mnie upewniło co napisałeś w słuszności decyzji wymiany
Podjąłem decyzję o wymianie qr7 na qr5 już na 100% . Jakoś to ogarnę , jak mój sklep nie wymieni za jakąś dopłatą, to sprzedam taniej i kupię nowe qr5 -ki po prostu. Liczę że sklep zachowa się po ludzku jednak - w sumie u nich nieco pokupowałem, nie tylko kolumny.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw je wypożycz do domu za kaucją. Jak będzie OK, to dopiero wtedy kup.

Jak nie będzie ok to zwracasz kolumny, odbierasz kaucję i szukasz kolejnych, które znowu wypożyczysz. Dopiero jak będziesz mega zadowolony z grania w domu oficjalnie realizujesz zakup. 

A jak dobierzesz jakieś, gdzie będzie Ci brakowało jakichś niuansików, ale ogólnie będziesz czuł, że chyba TO, to możesz jeszcze za kaucją pożyczać inne wzmacniacze i sprawdzać, czy któryś Ci tych niuansików nie rozwiąże.

Najpierw odsłuch wypożyczonych w domu, a potem finalna transakcja zakupu.   

Edytowano przez Chmarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałem kolce na macie bitumicznej (takiej jak do wygłuszenia samochodu) , kupiłem 1mb , dociąłem do wymiaru podstawy i tyle , nie zrywałem odklejki co by móc sobie suwać ;)
Technikarium opisywało QR7 jako takie mocno walące basem , "że subwoofer zbędny" , niby masz 35m ,ale wnęka odcina także realnie zabawa jest w ~20m

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uznaję, że nie będą cudował z dodatkami jak kabelki, podstawki  itp bo to sztukowanina a nie porządne rozwiązanie sprawy. Decyzja finalna -  kupię Audiovectora QR5 (wcześniej odsłuch u mnie w domu dla ostatecznej pewności) 


Przed chwilą dodałem ogłoszenie na moje QR7 na naszym Forum w sekcji sprzedaży.

Jeśli ktoś ma osobę chętną  - znajomą, to będę bardzo wdzięczny na nakierowanie na nasze Forum i sekcję z moim ogłoszeniem :) 
Chyba dobry interes zrobi  jeśli ...... ma większy salon od mojego :) 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą akustyką pomieszczenia i gorącymi decyzjami zakupowymi nic nie wygrasz.

1. przedyskutuj z żoną aranżację salonu: dywan? jakieś fajne ustroje za kolumnami? półki z książkami obok TV? doniczki z kwiatami? etc

2. jesteś z W-wy, idź do Top Hi Fi i niech Ci do tego Hegla podłączą B&W 702S3, jak Ci się spodoba to je wypożycz i podłącz - najlepiej - po zmianach z pkt.1

 

PS. Na początek wysuń kolumny do przodu i ustaw skosem, opuść te rolety z okna tarasowego na czas odsłuchu, rzuć jakąś grubą kołdrę, pled na podłogę przed kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grały u mnie inne i bez tych zmian wszystkich nie miałem problemu. Problemem jest to że za wielkie membrany niskotonowych są do mojego pomieszczenia,.
Przecież mam w pokoju czekające do sprzedaży Missiony ZX4 - te nic takiego z basem nie robiły. Tylko  troszeczkę za mało miały góry chociaż była przyzwoita ... to "zachciało mi się lepiej" ;)

Także to nie sprawa tych wszystkich ścian i okien - po prostu mam porównanie jak grają kolumny u mnie inne.

Tak samo miałem do ok 2 miesiące wcześniej  - Misssion 753 które miałem a  miałem czasu  i lat i też bas się nie wzbudzał żaden i powierzchnie pokoju nie przeszkadzały jakie są . Mam zresztą żaluzje opuszczone wieczorem i miękko się robi plus spore miekkie kanapy na wprost + miękki tył z albumami.
Pozdrawiam :) 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mocno uczepiłeś się tych "wielkich membran niskotonowych". Wielkość zbyt wiele nie ma do rzeczy. Sam mam 15cali na basie w 21 m2 i nie mam problemu żadnego z niskimi częstotliwościami. Trzeba ruszyć coś akustykę pomieszczenia bo zaraz kolejne kolumny będziesz sprzedawał jak zmienisz trochę głośność odsłuchu lub lekko repertuar. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...