Skocz do zawartości

Dobór dobrych kolumn do pokoju 35m2 / 15-24.000 zł


Marek333

Recommended Posts

6 godzin temu, Marek333 napisał:

Ja w swoim 35 m2 mam na granicy bas tak podaje go ta kolumna nie ma przesady , jest głęboki ale na granicy
Sądzę że QR5 też u mnie by grały doskonale.

O ile model QR5 gra pdobnie nie ma tez problemu z ilością czy kontrola basu. O tyle model 7 pod kątem dolnych rejestrów jest wyraźnie lepszy. Głębszy, nieco cieplejszy. Zdecydowanie milej się go słucha. To najnowszy członek rodziny QR. Widac było ze chyba potrzebowali nieco czasu na doprecyzowanie tej konstrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo głęboki ten bas jest w QR7.
Zastanawiam się czy w moim salonie  nie lepiej grałyby mniejsze QR5. Mam trochę za dużo tego basu w niektórych utworach. Jeszcze czeka mnie zmiana XLR-owych kabli z obecnych Mogami 2549 XLR na bardzo fajne inne  -  planuję kupić (idą już do mnie  do przetestowania z moim sprzętem) Audiomica Rhod Reference XLR.
Zobaczymy  jak będzie to grało w komplecie. Mam nadzieję że do tego basu tak nasyconego przyzwyczaję się :)  
Trochę inaczej mózg odbiera jak człowiek nie miał z taką głębią wcześniej do czynienia. 

Ci

7 godzin temu, Chmarski napisał:

Możesz wrzucić w dziale Giełda tu na forum.

Masz rację, nie wpadłem na to, wielkie dzięki! 👍 
Miłego dnia
... edit ...Już  zamieściłem ogłoszenie "u nas" :)

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do bardziej  zaawansowanych osób z forum , dość nietypowe:

Czy jest możliwe że przy ustawieniu upsamplingu  (na Luminie D3 ) do DSD 256
uzyskuje est gładszy mniej męczący bas niż przy ustawieniu bez upsamplngu czyli w Native ?

Wydaje mi się że tak jest na moich nowych Audiovectorach QR7 które tego absu mają ciut za dużo wg mnie - ale  byłoby dobrze gdyby ktoś bardziej doświadczony mi to "klepnął" , że tak  może być i  też tak  odbiera ?

Z góry dziękuję bardzo.
PS. Pytanie dotyczy dźwięków / utworów  granych z Tidala HiFi PLUS

edit. Popróbowałem z różnym upsamplingiem - dzielę się info z Wami: najlepiej gra mi  nie z najwyższym DSD256 ale z drugim od góry czyli z DSD128
Bas złagodniał troszeczkę na tyle, że jest teraz wg dużo lepiej - chyba, że mózg mi już płata figle :) :) ... ale  tak mi się wydaje (różnica jest niezwykle mała ale wg mnie jest)
I jak to mój syn mówi "gitara gra" :) Wieczorem po pracy jeszcze posprawdzam...

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy porównywałem Tidal do Qobuz to ten pierwszy podbija delikatnie bas, dlatego wybrałem qobuz.

Testowałem tez Lumin U2mini i jego up sampling, czasami była różnica czasami nie.  Ogólnie grało to świetnie, ale u mnie się nie sprawdził właśnie przez mocny i głęboki bas z Lumin`a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiło się z basem  gdy kolumny ustawiłem równolegle -teraz baz nie przesadza :) jest bardzo ładnie.
Wcześniej miałem pod kątem  w stronę mojej głowy.

Czy komuś Tidal czasami trzeszczy - czy to coś u nich - 
raz na 20 utworów mam trzaski średniej głoścności i nie wiem czy to wina Tidal Lumina czy Hegla 
Zauważyłem że to pojawia się w zasadzie głównie na utworach YELLO z żółtej płyty
Czy byłby ktoś uprzejmy poświęcić się :) i odsłuchać całej Album - "Toy"
Ale to nie jest powtarzalne...

Bo na bank nie wina  kolumn -na poprzednich było to samo i na nowych to samo więc na pewno nie jest to wina kolumn


Czy ktoś coś podpowiedzieć może w tym temacie ?
 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie leci dzisiaj cały dzień Tidal i żadnego trzasku nie usłyszałem, ale się nie wsłuchiwałem.

Wczoraj leciał od rana do 3 w nocy, z czego od jakiejś 18 spędziłem czas na testach i ani razu nic się nie objawiło.

Kiedy ostatnio używałeś starych kolumn? 

Czy problem jest powtarzalny dla konkretnych utworów?

Jak masz możliwość rozłącz wszystko od prądu, sprawdź kable połączeniowe czy jakaś końcówka nie jest luźna. Jeśli będą ok, to zepnij na nowo i uruchom ponownie. Może pomoże. 

Ja niestety raczej nie dam rady posłuchać niczego do weekendu bo bladym świtem wyjeżdżam, a teraz lecę na zakupy. Tu już ktoś inny pewnie Cię wcześniej wesprze. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na konkretnych utworach właśnie Yello ten żółty Album ale nie wiem czy na innym utworze się nie pojawiło. Podejrzewałem Lumina ale teraz dochodzę do wniosku że  to może być sprawa jakiś felernych utworów na Tidalu. Efekt nie jest uszkadzający kolumny bo  nie tak głóśny ale to wyraźne trzeszczenie jest i możę nie 1 na 10 utorów ale raczej 1 na 150 -250 utworów a że testowo często słucham tej samej listy w tym Yello to może to być przyczyna . Nie ma  pojęcia . Bo jakby kondensator  w heglu to trzeszczałoby stale a tu może raz na 200 
Jeszcze jedno - może jakiś problem z dekodowaniem być w Luminie bo ja często testując ostatnii wracam ten sam utwór po 10-15 sakund skacząc. Wioęc może to jakiś problem  synchronizacją tak szybkiego skakania po utworach w Tidalu.

Przy okazji dopytam - czy macie jakiś patent na bardzo ciasne wtyczki XLR- strasznie ciężko odpina się mi się kable XLR z Lumina a z Hegla leciutko. Też tak ciasno macie w Luminach swoich  ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się szybko ogarnąć zakupy i już słucham płyty Yello "Toy", bo to chyba o tą chodzi. Na razie niczego niepokojącego nie usłyszałem. Wydaje się wręcz sterylna jak na razie.

Skoro to konkretne utwory to fajnie by było wiedzieć, który i w którym momencie jest problematyczny. Wtedy łatwiej byłoby weryfikować niż przesłuchiwać cała płytę w poszukiwaniu tego momentu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Chmarski napisał:

Skoro to konkretne utwory to fajnie by było wiedzieć, który i w którym momencie jest problematyczny. Wtedy łatwiej byłoby weryfikować niż przesłuchiwać cała płytę w poszukiwaniu tego momentu. 

Słusznie. Zapiszę czas i tytuł który zarzędzi i dam znać. Na razie gra wszystko czysto. Wydaje mi się że powodem mogło być b.szybkie przeskakiwanie po utworach i granie ich po 7 -10 sekund i wtedy aplikacja mogła fragmenty danych mieszać  i robił się ten problem

(bo te fragmenty pamiętam i łatwiej testować) 
Obecnie jak siedzę teraz i normalnie słucham wszystko bez żadnego mruknięcia gra jak żyleta.


A że już potestowałem  to co chciałem teraz czas na relax i słuchanie normalne muzyki -
 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak działa upsampling w Luminie ale może mieć na to wpływ jak najbardziej.

U mnie też sporo kolumn lądowało ustawionych na wprost a nie skierowanych do słuchacza.

To częsty zabieg.

Możesz jeszcze spróbować zatkać port bass reflex.

Nie wiem czy będzie to łatwe nie słyszalem żeby ktoś to robił w tych modelach ale mozna spróbować.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na wprost, całkowicie zlikwidowało problem troszeczkę za głębokiego basu - widocznie jak skierowane były wprost na głowę słuchacza to się kumulował jakoś ten bas.
Teraz stoją na wprost ,( równolegle) i jest IDEALNY DŹWIĘK !!! a dodatkowo ładniej to wygląda, co dla mnie estety, ma znaczenie. :) 
Wybrałem naprawdę świetnie -  kolumny grają jak referencyjne :) i już nic nie zmieniam. 
 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,  nowy nabytek - piękne Audiovectory QR7 i słyszę .....  " grzmotowate trumny postawiłeś  w salonie" ...  wg pewnej osoby.... z której zdaniem liczę się jednak.  :) 


I trochę  za dużo basu - to już moje zdanie, może przez twardy parkiet , nie wiem...  , kupię jednak QR5 - taka ostateczna decyzja a te QR7  "wystawiam".

Jak to wczoraj usłyszałem i się uśmiałem nieźle, bo to prawda, najtrudniejszym elementem toru audio są nasze żony..  :) 

Z bólem serca sprzedaję więc te nowe/kilkudniowe  Audiovectory  QR7 - jednak za duże do mojego pomieszczenia, muszę się zgodzić..  Odpowiednie ogłoszenie we właściwej sekcji naszego Forum. Jak zwykle ukłon w stronę naszych Forumowiczów w kwestii  ceny jest. Miłego dnia


Wydaje mi się, że nie zamienię siekierki na kijek :) - jak sądzicie -?  mam w sumie 35 m2 salon.
Będzie wg Was mniej basu w tych QR5 ?  - (podłoga twardawa parkiet drewniany)

Z wyrazami szacunku
Marek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei.

Upsampling może wpływać na "gladkość" dźwięku. Może powodować też rozmycie konturu basu.

Lumin że swojej natury podbija bas. Dodatkowo jest to bas mało konturowy.

35m2 to za mało dla 7. 5 będzie lepszym wyborem.

Jeśli nie przestawiłeś kolumn tylko zmieniłeś ich dogięcie, nie zmieniłeś "ilości basu" tylko zmianę proporcji wysokie, średnie, niskie.

Błagam, nie traktuj Yello jako płyty testowe. Tam jest efekciarsko, wszystko jest podbite, nie tylko bas.

Klasyka, najchętniejduze orkiestry symfoniczne.

No to jeszcze odemnie. Spojrzałem na Twoje ogłoszenie. Nie dlatego że jestem zainteresowany, tylko jak one stoją. Są wciśnięte w kat. Wyciągnij je w kierunku miejsca odsłuchowego. Bas Ci się podbija.

Dywan Konieczny, nie chodzi o bas tylko ogólnie o akustykę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marku

Wlazłem w Twoje „buty”.

34 minuty temu, Marek333 napisał:

trochę  za dużo basu

Dlaczego, gdzie i ile za dużo tego „basu”. 

36 minut temu, Marek333 napisał:

najtrudniejszym elementem toru audio są nasze żony

Rozumiem co napisałeś. Mam zgoła inną obserwację i doświadczenia.

Jaki design, wielkość, kolor, kształt itp powinny mieć Twoje kolumny, aby została zaspokojona potrzeba Twojej żony. A może nie tylko chodzi o „design”? 😉


Ja jako audiofil słyszę wszystko😉, mam problem ze słuchaniem.

Życzę happy endu.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, AudioTube napisał:

 

Jaki design, wielkość, kolor, kształt itp powinny mieć Twoje kolumny, aby została zaspokojona potrzeba Twojej żony. A może nie tylko chodzi o „design”? 😉


Ja jako audiofil słyszę wszystko😉, mam problem ze słuchaniem.

Życzę happy endu.
 

Cześć , dzięki za post. Żonie chodzi że są za wielkie a mi przeszkadza jakaś częstotliwość w niskich rejestrach.
Zastanawiam się czy przyczyną może być głośnikowy - mam RealCable Prestige 400
Nie wiem, może zbyt pochopnie działam może kablem głośnikowym innym to dałoby się rozwiązać (żona się ogarnie dam radę z tym problemem sobie poradzić jakoś :) ale jest coś co mi przeszkadza jakby się wzbudzało przy niskich i wokalu)

A Tobie nic się wzbudza w niskich  w Q7  ?

Jeśli możesz napisz mi proszę powierzchnię pomieszczenia w  jakim stoją u Ciebie Q7 i czy na kolcach z podkładkami i jakich głośnikowych przewodów używasz, jeśli mogę Cię prosić. 
Może tej drogi jeszcze bym spróbował... Może zmienię i tego wzbudzania by nie było choć ja też przyznaję rację osobom z którymi wczoraj na Audio Show romawiałem że są za doże do mojego pokoju 35m2 - twierdzili niektórzy że powinny pracować w pomieszczeniach od 50m2, wzwyż

Z góry bardzo dziękuję

To jest taki jakby pogłos czy echo jednorodne - ciężko mi to okreslić p jakiś jakby jednolity dźwięk... - wydaje mi się że QR5 mając mniejsze przetworniki nie będą tego aż tak...

 

 

=======

56 minut temu, audiowit napisał:

35m2 to za mało dla 7. 5 będzie lepszym wyborem.

...
....

No to jeszcze odemnie. Spojrzałem na Twoje ogłoszenie. Nie dlatego że jestem zainteresowany, tylko jak one stoją.
Są wciśnięte w kat. Wyciągnij je w kierunku miejsca odsłuchowego. Bas Ci się podbija.

Dywan Konieczny, nie chodzi o bas tylko ogólnie o akustykę.

Bardzo Ci dziękuję za cenne uwagi - to mnie utwierdziło w decyzji zmiany na 5kę.
Dywan nie jest możliwy u mnie, nie tylko z powodu estetyki ale głównie alergików, tak czy inaczej odpada na bank.
Odsunięcie większe niż 30 cm od ściany nie możliwe u mnie z wielu "powodów w układzie" pokoju. Odsuwałem dla testu 1metr i tak samo jest.
Najbardziej podejrzewam kable bo gdzieś czytałem żę ten mój model Prestige 400 wzbudza harmoniczne - dlatego zamówiłem do testu głośnikowe - może zmienią wszystko..

Zostaje mi w ostateczności wymiana na 5kę. ze stratą.  
Czy sądzisz, że mniej będzie tam basu  ?
Pozdrawiam serdecznie
M.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, River napisał:

Możliwe że to wzmak nie ogarnia tych kolumn na basie , dlatego dudni.

Mój hegel H190 ma zdaje się jak pamiętam 80.000 mikro czy też  pikoFaradów. Powinien. To dzieje się też gdy gram nie za głośno. Raczej za duże membrany lub głośnikowy - na to stawiam jako przyczynę po rozeznaniy masy zmiennych i rozmów z wieloma naprawdę życzliwymi osobami na targach  Audio wczoraj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...