Skocz do zawartości

Phonar P30s + Yamaha RX-A4A ?? + kolumna centralna Klipsch RP-404c??


Kris84

Recommended Posts

Witam!

Właśnie rozpoczynam kompletowanie swojego pierwszego zestawu kina/stereo. Z założenia ma to być zestaw do kina i stereo o możliwie najlepszej jakości stereo. 

1) Zachęcony różnymi opiniami, na początek przygody, zakupiłem Phonar'y P30s jako fronty.

2) Jeśli chodzi o amplituner to póki co mój wybór to Yamaha RX-A4A, da radę z phonarami?

3) Proszę o polecenie głośnika centralnego, który dopełni całości. Zastanawiam się nad Klipsch RP-404c

 

Oczywiści jestem otwarty na propozycje, póki co posiadam tylko kolumny Phonar p30s.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że kino ich nie uciągnie. Zakupiłeś fronty i pewnie się na nich skończy. Do tych kolumn wydajny prądowo, mocny wzmacniacz stereo albo końcówka mocy. Phonary lubią prąd pomimo wysokiej skuteczności, potrafią zejść poniżej 4 omów, więc nie dla każdego wzmacniacza. Jeżeli chcesz kino, to nie są kolumny do kina. Musisz pomyśleć czy iść w stereo, bo jak upierasz się przy kinie to szukaj innych kolumn.

BTW. Z budżetowego kina, które daje radę w muzyce polecam Koda. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

Obawiam się że kino ich nie uciągnie. Zakupiłeś fronty i pewnie się na nich skończy. Do tych kolumn wydajny prądowo, mocny wzmacniacz stereo albo końcówka mocy. Phonary lubią prąd pomimo wysokiej skuteczności, potrafią zejść poniżej 4 omów, więc nie dla każdego wzmacniacza. Jeżeli chcesz kino, to nie są kolumny do kina. Musisz pomyśleć czy iść w stereo, bo jak upierasz się przy kinie to szukaj innych kolumn.

BTW. Z budżetowego kina, które daje radę w muzyce polecam Koda. 

Pozdrawiam 

Dzięki za opinię. Raczej nie będę ich sprzedawał bo chciałbym zobaczyć jak grają.... Które Twoim zdaniem wzmacniacze, końcówki mocy są wydajne prądowo i dają radę z phonarami?

Co do muzyki to słucham zróżnicowanej... lubię szczegółowość, szeroką scenę muzyczną, raczej neutralność, ale też precyzyjny, dynamiczny bas...muzyki raczej słucham głośno. Jednak zaznaczam, że jestem do diero na początku poszukiwań swojego brzmienia...kino to bardziej dla mojej żony 😉 ja wolę słuchać muzyki... Miałem nadzieje, że Yamaha RX-A4A da w jakimś stopniu radę - z możliwością dokupienia końcówki mocy...

 

Jeśli chodzi o pomieszczenie to pokój 11,5m x 4,5m z czego strefa do nagłośnienia to ok 4m x 4,5m. Jest to poddasze o wysokości 2,6m - 1,9m z krokwiami i boazerią na suficie. Na ścianie znajduje się lico cegły (co daje dużą nierówność (tłumienie) na podłodze duży dywan...na mój gust przestrzeń przyjmuje idealnie każdy dźwięk, bez rezonansów i odbić..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Phonary są bardzo wymagającymi kolumnami w kwestii doboru do nich wzmacniacza, nie pod kątem mocy nawet, ale samego zgrania się z nimi. 

Jeśli planujesz zestaw 3.0, to jest to bez sensu moim zdaniem. Lepiej postawić na dobry wzmacniacz stereo, dawno ich nie słuchałem, ale widziałbym tu jakiegoś Naima Nait 50, czy Uniti Atom. Linkuję wersję z HDMI, bo pewnie będzie wygodniejsza do obsługi. Taniej to może Rega Elicit MK5 z naszego outletu. Też bardzo fajny wzmak. Te kolumny, jak dobrze pamiętam, lubią grać dość agresywnie, więc takie cieplejsze, może spokojniejsze granie może im się przysłużyć. 

W razie czego zapraszamy na odsłuchy i indywidualne wyceny ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kris84 napisał:

Dzięki za opinię. Raczej nie będę ich sprzedawał bo chciałbym zobaczyć jak grają.... Które Twoim zdaniem wzmacniacze, końcówki mocy są wydajne prądowo i dają radę z phonarami?...

.

A jaki budżet? Kolega post wyżej zasugerował przedział 9k-15k. Czy w grę wchodzą używane?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kris84 napisał:

Miałem nadzieje, że Yamaha RX-A4A da w jakimś stopniu radę - z możliwością dokupienia końcówki mocy...

Poczekaj może na kogoś z branży ( @Q21 @S4Home ) albo @Piotr Sonido to pewnie zasugerują kierunek brzmienia/poszukiwań. Idea jak najbardziej słuszna, jest kilka osób tutaj z podobnymi rozwiązaniami. Ze swojej strony dodam, że końcówka mocy pomogła w stereo ale jej udział w poprawie brzmienia był moim zdaniem mniej istotny niż kalibracja Dirac. Może być to efektem tego, że nie kalibrowałem zestawu bez końcówki - potraktuj to jako subiektywne wrażenia a nie naukowy dowód. 😉 

W podobnym budżecie masz X4800, Onkyo RZ50, Pioneer LX-505... 

Jeżeli bardziej zależy Ci na stereo to za cenę ciut większej komplikacji systemu poszedłbym we wzmacniacz stereo z opcja by-pass i odrobinę tańszy amplituner kina - np. X3800. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega chce także kino, to albo rozdzielamy system całkowicie, albo decydujemy się amplituner z pre-out i wzmacniacz zasilający te kolumny który ma możliwości pracy jako końcówka mocy (bypass itd, różnie to nazywają). 

W kinie wówczas za resztę kanałów odpowiada amplituner np. X3800 o którym wspomniał wyżej @PanKlor, a wzmacniacz stereo jest wykorzystywany tylko jako końcówka mocy. Dla muzyki stereo pomijasz całkowicie amplituner i grasz ze źródeł wzmacniacza.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Kris84   już się wypowiedział. Kino dla żony, dla niego muzyka czyli stereo. Zostajemy przy stereo. Chyba, że będzie zmiana decyzji.

 

47 minut temu, 1Ender napisał:

A jaki budżet? Kolega post wyżej zasugerował przedział 9k-15k. Czy w grę wchodzą używane?

 

W dalszym ciągu czekam na info o budżecie.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmacniacza mam pewien trop. Używany 4000 zł. Nazwa zaczyna się na A i kończy na R. Polska konstrukcja dual mono. Kolor szampański. Model G. Nie słuchałem osobiście, ale z tego co kojarzę to @audiowit.  Mocy powinno być z zapasem. Zastanawiam się czy nie będzie to mezalians z Phonarami? I czy nie będzie zbyt dobry wzmacniacz dla początkującego, i czy ewentualnie nowy nabywca doceni walory dźwiękowe?

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, Phonary są bardzo wymagającymi kolumnami w kwestii doboru do nich wzmacniacza, nie pod kątem mocy nawet, ale samego zgrania się z nimi. 

Jeśli planujesz zestaw 3.0, to jest to bez sensu moim zdaniem. Lepiej postawić na dobry wzmacniacz stereo, dawno ich nie słuchałem, ale widziałbym tu jakiegoś Naima Nait 50, czy Uniti Atom. Linkuję wersję z HDMI, bo pewnie będzie wygodniejsza do obsługi. Taniej to może Rega Elicit MK5 z naszego outletu. Też bardzo fajny wzmak. Te kolumny, jak dobrze pamiętam, lubią grać dość agresywnie, więc takie cieplejsze, może spokojniejsze granie może im się przysłużyć. 

W razie czego zapraszamy na odsłuchy i indywidualne wyceny ;) 

Właściwie to planowałem 5 głośników + ewentualny sub (fronty, centralny i tylne efektowe), ale z wykorzystaniem amplitunera, który obsługuje Atmos (7.1) Wiem, że Yamaha rx-A4A spokojnie sobie z tym radzi....także chciałbym, żeby temat był rozwojowy 😉 Pierwotnie szukałem amplitunera stereo i tu wybór padł na yamahę rx-n803d  (nastawiłem się na ciepłe granie), ale to było do momentu kiedy żona uparła się na kino :D  Myślałem, że da radę to połączyć z Phonarami i stąd wybór na rx-A4A...ale już jestem świadomy, że nie da rady...

Dzięki za propozycje, ale póki co przekraczają mój budżet. 

1) Phonar P30s zapłaciłem 2500zł 

2) Jeśli chodzi o ampli do kina lub ampli do kina + wzmak do frontów to chciałbym, żeby to była rozsądna kwota w stosunku do otrzymanego efektu końcowego (chodzi mi przede wszystkim o to aby P30s zagrały tak jak powinny 😉

3) Skłaniam się w stronę wyższych modeli, ale używanych

Dźwięk w kinie ma być dobry (żona będzie zadowolona :D , a w stereo ma umożliwić rozwinięcie skrzydeł p30s (lub innym możliwym przyszłościowym kombinacjom) 

Jeśli chodzi o stereo to zależy mi na funkcjach stremowych. Jeśli w amplitunerze kina będzie włączony bypass to streaming muzyki będzie z kina i będzie uzależniony od jakości kina, tak?

Inną opcja będzie zastosowanie wzmacniacza stereoz funkcjami streamingowymi (odtwarzanie bezpośrednio na potrzeby stereo), a wykorzystanie wejścia pre out kina aby sterować całością sygnału poprzez wzmacniacz stereo podczas oglądania filmów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 1Ender napisał:

A jaki budżet? Kolega post wyżej zasugerował przedział 9k-15k. Czy w grę wchodzą używane?

 

Co do budżetu to początkowo nastawiłem sie na yamahę rx-A4A głownie dlatego, że myślałem że da radę z p30s, a przy okazji jest to nowoczesny wzmacniacz do kina z dobrymi opiniami (niestety używki póki co niedostępne)  Myślę, że całość będę rozwijał stopniowo, ale chciałbym, żeby funkcje streamowe i Atmos były na dobrym poziomie, a przy tym jakość sygnału, który można wykorzystać na dobrym wzmaku stereo była wystarczająca aby p30s zagrały na miarę swoich możliwości...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój post zrozumiałem tak, jakbyś szukał zestawu 3.0 :)

Yamaha RN-803D moim zdaniem nie jest ciepłym wzmacniaczem, A4A już bardziej. Moim zdaniem możesz pójść jednak w niższy model amplitunera KD i więcej pieniędzy przeznaczyć na wzmacniacz stereo, np. Atoll IN80 lub Musical Fidelity M3si z tych cieplejszych. Do nich dobrze pasować może też Audiolab 7000A. To oczywiście jeśli budżetu nie starczy ;) Jeśli jest zapas, to wyższe modele z obu marek też bardzo fajnie się sprawdzą :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Q21 napisał:

Twój post zrozumiałem tak, jakbyś szukał zestawu 3.0 :)

Yamaha RN-803D moim zdaniem nie jest ciepłym wzmacniaczem, A4A już bardziej. Moim zdaniem możesz pójść jednak w niższy model amplitunera KD i więcej pieniędzy przeznaczyć na wzmacniacz stereo, np. Atoll IN80 lub Musical Fidelity M3si z tych cieplejszych. Do nich dobrze pasować może też Audiolab 7000A. To oczywiście jeśli budżetu nie starczy ;) Jeśli jest zapas, to wyższe modele z obu marek też bardzo fajnie się sprawdzą :) 

Dzięki! Zastanawia mnie jeden fakt co sprawia, że teoretycznie wzmacniacze kina domowego o wyższej mocy niż wzmak stereo nie daja rady z danymi kolumnami? Czy można dojść do tego sprawdzając parametry np prądowe wzmacniacza?

np wspomniana yamaha rx-4A4 ------ Moc wyjściowa: 110 W (8 Ohm, 0.06% THD, 20Hz-20kHz, 2kan. wysterowane)

Audiolab 7000A -------------- 2 x 70W (8 Ohm) / 2 x 110W (4 Ohm) klasa AB

Czy wszystko trzeba sprawdzać doświadczalnie? Byłbym wdzięczny za trochę teorii ;)

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kris84 napisał:

Inną opcja będzie zastosowanie wzmacniacza stereoz funkcjami streamingowymi (odtwarzanie bezpośrednio na potrzeby stereo), a wykorzystanie wejścia pre out kina aby sterować całością sygnału poprzez wzmacniacz stereo podczas oglądania filmów?

Przecież właśnie to napisaliśmy z Butlerem... szukaj amplitunerea z pre-outami. Nowego Denona X3800h kupisz na Amazon za ~4000 PLN. Używane X3700h fantaści wystawiają na OLX/Allegro za 5000 PLN. Starsze X3500h za ok 2800-3200 PLN. W kinie spokojnie da radę pociągnąć 5 kanałów. Jak Ci zabraknie czegoś w stereo to się będziesz zastanawiał, opcja rozbudowy będzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kris84 napisał:

Dzięki! Zastanawia mnie jeden fakt co sprawia, że teoretycznie wzmacniacze kina domowego o wyższej mocy niż wzmak stereo nie daja rady z danymi kolumnami? Czy można dojść do tego sprawdzając parametry np prądowe wzmacniacza?

np wspomniana yamaha rx-4A4 ------ Moc wyjściowa: 110 W (8 Ohm, 0.06% THD, 20Hz-20kHz, 2kan. wysterowane)

Audiolab 7000A -------------- 2 x 70W (8 Ohm) / 2 x 110W (4 Ohm) klasa AB

Czy wszystko trzeba sprawdzać doświadczalnie? Byłbym wdzięczny za trochę teorii ;)

 

Pozdrawiam

Nie moc jest ważna a wydajność prądowa.

Napisz do mnie priv, dam Ci namiary na bardzo przyzwoity wzmacniacz z tymi kolumnami w teorii powinien zagrać bardzo dobrze. Możesz spróbować ponegocjować.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za cenne informacje, poukładałem sobie to wszystko w głowie i jestem trochę mądrzejszy :D 

Jedno pytanie mi się nasuwa....

Czy sygnał PRE OUT z amplitunera KD jest sygnałem wystarczającej jakości aby zestaw stereo zagrał na bardzo dobrym poziomie? (rozumiem, ze zależy to od jakości ampli KD) Zakładając, że interesuje mnie słuchanie muzyki ze spotify ------ to sygnał cyfrowy jest przerabiany na analogowy i trafia na wyjście PRE OUT? Czy coś jeszcze po drodze dzieje się z tym sygnałem - przedwzmacniacz?

 

Drugie pytanie: Czy sygnał z wyjścia pre out powinien trafić na wejście MAIN IN wzmacniacza czy innego typu wejście? Nie każdy wzmak posiada main in...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kris84 napisał:

Czy sygnał PRE OUT z amplitunera KD jest sygnałem wystarczającej jakości aby zestaw stereo zagrał na bardzo dobrym poziomie?

Dla mnie tak, ampli to Denon X4700H, końcówka mocy Atoll AM200

8 godzin temu, Kris84 napisał:

Zakładając, że interesuje mnie słuchanie muzyki ze spotify ------ to sygnał cyfrowy jest przerabiany na analogowy i trafia na wyjście PRE OUT? Czy coś jeszcze po drodze dzieje się z tym sygnałem - przedwzmacniacz?

Tak właśnie to działa, DAC amplitunera jest tu kluczem. Ale jeśli będziesz korzystać z ampli wyłączne jako źródło, to nie potrzebujesz ampli z trybem by-pass, wystarczy Ci dwukanałowa końcówka mocy.

Propozycje w kierunku integry z by-pass pozwalają ominąć Ci kompletnie amplituner przy odsłuchu stereo, powinno to dać wyższy poziom grania. Ale podkreślam, dla mnie amplituner jako procesor jest wystarczający.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Dla mnie tak, ampli to Denon X4700H, końcówka mocy Atoll AM200

Tak właśnie to działa, DAC amplitunera jest tu kluczem. Ale jeśli będziesz korzystać z ampli wyłączne jako źródło, to nie potrzebujesz ampli z trybem by-pass, wystarczy Ci dwukanałowa końcówka mocy.

Propozycje w kierunku integry z by-pass pozwalają ominąć Ci kompletnie amplituner przy odsłuchu stereo, powinno to dać wyższy poziom grania. Ale podkreślam, dla mnie amplituner jako procesor jest wystarczający.

 

Czyli w przypadku końcówki mocy Atoll AM200 wyjście pre out amplitunera KD łącze z wejściem in końcówki mocy? W przypadku wzmacniaczy zintegrowanych potrzebne jest wejście Home Teather (direct in, main in)? Od strony Amplitunera ważny jest przetwornik DAC który w nim zastosowano aby był dobrym źródłem sygnału analogowego... Czy dobrze zrozumiałem?

Atol.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Ogólnie to PRE amplitunera będzie grało najwyższą rolę w tym systemie. Końcówka mocy nie wprowadzi już spektakularnych zmian, ale w przypadku niektórych modeli można się pokusić o zdefiniowanie indywidualnego charakteru poszczególnych producentów.

Dodam jeszcze że w przypadku współpracy amplituner-końcówka, lub amplituner-integra (z main in), warto wybrać sprzęt z triggerem. Pozwala to na automatyczne wyzwalanie podłączonego urządzenia do źródła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale będziesz budował kino faktycznie czy to słonczy się na systemie 3.0?

Bo zasadniczo model A4A który jest następstwem 1080 to bardzo fajny chodz nie tani model. Patrząc na cenę i ilość kanałów no mozna wybrac lepiej. Ale ja akurat uważam że ten model odwdziecza się brzmieniem.

Ale to ma sens tylko przy opcji budowania kina.

Pełnego nie systemu 3.0

Jesli kino będzie to

A4A spoko. Będzie to grało ciekawie.

Opcja Arcama AVR5 albo 11 ale to drożej wyjdzie i masz wydajnie, mocno, pełny dzwiek

wspomniany Denon X 3800 z dobra kalibracją XT32 i do tego końcówka pokroju Atolla, Nu prime

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Yamaha AS1000 to waszym zdaniem dobre połączenie z Phonar p30s? Na ten moment wydaje mi się dobra opcją ;)  Nad amplitunerem KD jeszcze się zastanawiam . 

AS1000 ma wejście Direct in co, mam nadzieję, że umożliwi uzyskanie wystarczjąco zadawalającego dźwięku z KD

AS1000.jpg

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ale będziesz budował kino faktycznie czy to słonczy się na systemie 3.0?

Bo zasadniczo model A4A który jest następstwem 1080 to bardzo fajny chodz nie tani model. Patrząc na cenę i ilość kanałów no mozna wybrac lepiej. Ale ja akurat uważam że ten model odwdziecza się brzmieniem.

Ale to ma sens tylko przy opcji budowania kina.

Pełnego nie systemu 3.0

Jesli kino będzie to

A4A spoko. Będzie to grało ciekawie.

Opcja Arcama AVR5 albo 11 ale to drożej wyjdzie i masz wydajnie, mocno, pełny dzwiek

wspomniany Denon X 3800 z dobra kalibracją XT32 i do tego końcówka pokroju Atolla, Nu prime

 

Piotrek

W przyszłości chce zbudować kino, w oparciu o phonary, ale rónież mam nadzieje, że streaming z amplitunera KD w opcji stereo, przez wzmacniacz/końcówkę mocy pozwoli na uzyskanie naprawdę dobrego dźwięku (nie mówie tu o hi-endzie , ale może o czym co wychodzi nieco wyżej niż przeciętność)

 

Zastanawiam się jeszcze nad RX-A2A czy jakośc dzwięku będzie ta sama co w RX-A4A?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...