Skocz do zawartości

Wybór DAC-a do 1300 zł


Rial

Recommended Posts

Dnia 21.11.2023 o 12:49, Rial napisał:

Budżet 1000-1300 max

PS Audio link III. Poszukaj proszę na giełdach ogłoszeń. Nie mieszkam w Pl, nie ogarniam cen. Miałem kiedyś i za karton przyzwoitego wina kupiłem. Wąski, długi. 
Za nowego, gdy na rynek wyszedł  ponad 1000€ kosztował, dawno temu.

Byłem z brzmienia systemu bardzo zadowolony, mój kolega dalej go posiada i chwali, ponieważ działa bezawaryjnie i brzmienie mu się podoba.

 

 

I jeszcze jeden rodzynek. Micromega Dac. Tylko używka. Raczej nawet w dziale archeologia. Ależ on pięknie mi grał. Pierwszy był i jak to bywa, na zawsze zostanie w pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem, ale ktoś z zaawansowanych forumowiczów tu mocno chwalił Nostromo Wolf 2.

W sumie jeśli z DMP A6 Master Edition rezygnuje się z DAC to może lepiej go sprzedać by odzyskać trochę kasy i wziąć zwykłe DMP A6. W końcu to DAC jest zasadniczą różnicą. Reszta to kolorystyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.12.2023 o 07:02, Piotr Sonido napisał:

A Co ci z klasycznym zasilaczu nie pasowało?

No więc mam w końcu chwilkę żeby coś więcej napisać.
Tak jak wspomniałem wcześniej Irdaca zakupiłem od kolegi forumowicza (świetny kontakt, rozmowy i transakcja to prawdziwa przyjemność) z zasilaczem impulsowym, liniowym (produkcja własna) i z akumulatorem.
Tydzień wcześniej testowałem u siebie Dacmagic Plus więc mogłem porównać stosunkowo na świeżo oba urządzenia.
Dacmagic charakteryzował się dużą dynamiką i wykopem mogącym burzyć ściany,ale nieco był za ostry w górze - po Irdacu oczekiwałem że będzie podobnie dynamicznie ale dojdzie więcej szlachetności i muzykalności.
Testowanie zacząłem od zasilacza liniowego - porządny, świetnie wykonany i świetnie wyglądający kawał urządzenia.
I tu niestety rozczarowanie :( Dźwięk faktycznie szlachetny ale lekko przyduszony, bez błysku i dynamiki , jednowymiarowy. Nie ukrywam że lekko zrzedła mi mina. Nie tego oczekiwałem po tak zachwalanym dacu.
Podłączyłem więc dedykowany zasilacz impulsowy- o dziwo jak dla mnie było lepiej. Pojawiła się dynamika, dźwiękowo zrobiło się podobnie do Dacmagic PLus. To ciągle nie było to czego oczekiwałem ale dźwięk mógł się już (przynajmniej momentami) podobać.   
 Pozostało mi jeszcze spróbować a akumulatorem. Podłączyłem go bez większej nadziei na jakąś znaczącą poprawę (wszak jestem z tych którzy do niedawna uważali że wpływ zasilania  na dźwięk to audio voodoo ) - ot może będzie poprawa tu i tam ale pewnie nie do odróżnienia przy ewentualnym ślepym odsłuchu.
 No więc podłączyłem i ... zadziała się magia. Nie mogłem uwierzyć że to ten sam dac. Zrobiło się mięsiście , kremowo, muzykalnie. Pojawił się bas jakiego wcześniej nie zaznałem na swoim zestawie - w zasadzie odkryłem że wcześniej basu  nie miałem, pojawił się dopiero teraz. W pierwszym utworze soundtracku z ostatniego Indiany Jonesa jest taki moment (coś koło 1min 30s) z mocnym uderzeniem, zejściem - słuchałem akurat dość głośno i gdybym nie siedział to bym na pewno przysiadł z wrażenia , nie sądziłem że moje Pylony (Pearl 25) mogą zejść tak nisko, wręcz subowo. Generalnie jeśli chodzi o muzykę filmową i symfoniczną to jest moc. Bas na "Rubycon" czy "Poland"  Tangerine Dream  (a także na innych płytach z elektroniki) w końcu dudni i masuje tak jak powinien. Ale nie  muląco -jest sprężyście.
 Pojawiły się plany dźwiękowe , detale nie słyszane nigdy wcześniej lub zlepione z resztą tła uzyskały teraz własny byt (choć nie zawsze o czym poniżej) . W miejscach gdzie muzyki brak pojawiło się czarne tło (jeśli można tu zastosować terminologię bardziej z tematyki TV) , wcześniej wszystko się ze sobą mieszało. Plumkania Vangelisa weszły na inny poziom plumkań, a "One second" Yellow to teraz jazda bez trzymanki.
 Floydzi wypadają godnie, "Joshua tree" U2 również choć w klasycznym rocku w  momentach kiedy zaczyna się dziać dużo na scenie to już różnie bywa z rozdzielczością, tu jednak zapewne wychodzą niedostatki reszty mojego systemu. Czasem bywa też (niestety) za ostro w górze.  Świetnie wypada "Love over gold" i "Dire Straits"  Dire Straits. Sting i Police również.  
 Jazz sprawia frajdę, trąbka Milesa w końcu przestała (cytując klasyka) je...ć po uszach od bladego świtu, już nie wywołuje grymasu bólu .
Kobiece głosy (Krall, Norah Jones, Goldfrapp , Kate Bush) wypadają bardzo dobrze ale dużo zależy od jakości nagrania.
O dziwo moje ulubione Dead can dance nie zawsze brzmi najlepiej - ostatnie realizacje są ok, ale wcześniejsze płyty wypadają umiarkowanie.

I jeszcze jedno - świetnie wypada nawet przy bardzo bardzo cichych odsłuchach ( co rzadkością u mnie nie jest) - nawet gdy muzyka jest na granicy słyszalności to słucha się z prawdziwą przyjemnością.
 Generalnie skok jakościowy bardzo duży. Nie sądziłem że może być tak dobrze na moim budżetowym sprzęcie, ale już się zastanawiam nad modernizacją lub zamianą wzmacniacza. Wyczuwam że tu istnieją spore możliwości poprawy.
 Wszystkie odczucia są oczywiście subiektywne-wszystko opiera się na porównaniu do tego co było wcześniej (a był dac za 100 zł, więc nietrudno o poprawę) , bardzo możliwe że ktoś z zewnątrz po usłyszeniu mojego zestawu byłby bezgranicznie zdumiony moimi zachwytami. Sądzę jednak że nie tylko na moim budżetowym sprzęcie ten dac potrafi zdziałać cuda - szczerze polecam!
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rial napisał:

zakupiłem od kolegi forumowicza (świetny kontakt, rozmowy i transakcja to prawdziwa przyjemność

Dzięki, że napisałeś. Warto o takich rzeczach pisać, niech będzie równowaga, dużo dobrego się obok nas dzieje. Żałuję, że to nie ja byłem tym kolegą.

16 godzin temu, Rial napisał:

 możliwe że ktoś z zewnątrz po usłyszeniu mojego zestawu byłby bezgranicznie zdumiony moimi zachwytami

Protestuję.

Bezgraniczne zdumienie tego kogoś a Twoje zachwyty, to dwie „rzeczywistości”. Twoje zachwyty to wartość sama w sobie a za jego zdumienie niech on sam odpowiada.

Gratuluję, ponieważ czytam, że mowy komponent audio poprawił Tobie jakość życia.

A zachęcam, byś nie śpieszył się 

16 godzin temu, Rial napisał:

ale już się zastanawiam nad modernizacją lub zamianą wzmacniacza

Niech zastanawianie potrwa jak najdłużej. Może jeszcze coś wpadnie do głowy?😃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Dzieki za odpowiedź.

Zastanawiasz sięnad modernizacją bo jednak to nie jest to? Czy to czysta kwestia gonienia króliczka?

 

Tak jak napisałem  w recenzji nie wszystko jeszcze mi pasuje w tym dźwięku (czasem bywa za ostro w górze a w utworach gdzie dużo się dzieje jest już problem z rozdzielczością dźwięku) - sądzę jednak że to już nie jest wina DAC-a tylko raczej pozostałych części systemu (głównie chodzi mi o wzmacniacz - jakiś czas temu kupiłem używany AMC 3050a który chyba nie do końca ma firmowe bebechy dlatego myślę o jego modzie lub wymianie na inny). No i chciałbym jeszcze spróbować inny zasilacz liniowy , jednak korzystanie z akumulatora nie jest najwygodniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2024 o 18:16, Rial napisał:

Tak jak wspomniałem wcześniej Irdaca zakupiłem od kolegi forumowicza (świetny kontakt, rozmowy i transakcja to prawdziwa przyjemność) z zasilaczem impulsowym, liniowym (produkcja własna) i z akumulatorem.

 

Dnia 20.01.2024 o 10:41, AudioTube napisał:

Dzięki, że napisałeś. Warto o takich rzeczach pisać, niech będzie równowaga, dużo dobrego się obok nas dzieje. Żałuję, że to nie ja byłem tym kolegą.

 

Jak chwalą to nie wolno siedzieć cicho. Nieskromnie przyznam się, że to o mnie te miłe słowa. Żona mnie nie chwali, dobrze że chociaż obcy ludzie czasem pochwalą :). No może trochę zagalopowałem się, jacy obcy ludzie? - forumowicze toż to nasza druga rodzina :). Ja również muszę docenić kolegę Rial, bardzo miło i sympatycznie nam się gawędziło, dzieliliśmy się nawzajem swoimi wrażeniami i doświadczeniami, mega sympatyczne odczucia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Artur Charicki napisał:

Koledzy a możecie coś powiedzieć o przetworniku Myryad Z20?? Kusi mnie zakup ale jakoś się waham... Może ktoś z forumowiczów go miał?? 

Nie znam się, ale się wypowiem :). Nie, nie miałem go nigdy i nie słyszałem. Ale mam taki budżetowy system, tzn synek nastolatek ma. Komputer PC, Wiim Mini, mini wzmacniacz "lampowy" w klasie D, monitory Sanyo no i DAC SMSL M3, który po USB łączy komputer z wzmacniaczem. Dac to oczywiście taniocha i adekwatny do reszty tego systemu, ale siedzi w nim ten sam przetwornik Cirrus Logic co w Myrad Z20. Gdy czytałem sobie recenzje tego SMSL M3 to właśnie chwalili się, że siedzi w nim niezły przetwornik CS4398, który to siedzi w cedekach za 10-20k oraz właśnie niezłym Myrad Z20. Oczywiście nie powinno porównywać tych dwóch DACów, bo jak każdy mnie tu chętnie poprawi, nie tylko kość gra, ale przede wszystkim jej aplikacja wyjściowa. Ale mogę powiedzieć, że ten mały SMSL gra zaskakująco muzykalnie jak na chińczyka. Słuchałem innych SMSL czy Topping, głownie na AKM, innych DACów na Sabre i ten mały M3, mający trochę wspólnego z Myrad (kość przetwornika) bardzo mi się podoba. Miał być tymczasowo, tak na próbę a wyszło tak, że został na stałe. Ma trochę takiej miękkości w sobie, lecz na pewno nie chińskiej płaskości i ostrości. Takie słowo, które znaczy wszystko i nic to "muzykalny", tak bym go określił. Ma fajną barwę, nie drażni, taki muzycznie uzdolniony.

Jeszcze dopiszę zdanie, te wspomniane inne chińczyki chyba są ciut bardziej detaliczne od tego M3, ale jednocześnie wiadomo, potrafią "krzyczeć" i zajazgotać. SMSL M3 jest bardziej miękki, nie tak żyletkowo precyzyjny, ale za to broni się barwą i przyjemnością słuchania.

 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dorzucę jeszcze swoje 2 grosze. Właśnie zrobiłem kolejną rewolucje w swoim systemie audio. Wymieniłem kolumny Acoustic Energy AESprit 309 na Monitor Audio Silver 300 6g. No i tu zdziwienie bo okazało się że IrDac mocno nie ustępuje Eversolo DMP A6, IrDac lepiej eksponuje scenę (wypycha średnice) i nie eksponuje tak basu. Generalnie oba urządzenia mają neutralną barwę, okazało się że rozdzielczość obydwu jest bardzo podobna. Eversolo ma jednak ciemniejsze tło przez co dźwięk wydaje się być wycięty, sam dźwięk z IrDac jest jednak żywszy z Eversolo jest gładszy. A teraz najlepsze, IrDac gra w ten sposób pod warunkiem że za źródło robi Eversolo :), z każdym innym źródłem grał gorzej.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...