Skocz do zawartości

Prośba o opinię - spalony głośnik


Amator J

Recommended Posts

Witam

Około rok temu zakupiłem zestaw ze sklepu (tak doradzał "specjalista"
a po odsłuchu stwierdziłem że jest to zestaw dla mnie.

CAMBRIDGE AXR100D + Magnat Transpuls 1000 (dane techniczne poniżej)

Ok 2 miesiące temu spalił się głośnik wysokotonowy.
Po oddaniu do serwisu na gwarancji dostałem odmowę naprawy
gdyż ktoś stwierdził (że wzmacniacz został źle dobrany - za mocny).

Nie jestem specjalistą ale wydaje mi się że ten wzmacniacz nie posiada takiej mocy aby spalić głośnik
(Zwłaszcza że jeszcze nigdy nie był ustawiony na max)

Dlatego też mam pytanie: czy ten wzmacniacz ma na tyle mocy aby spalić głośnik?
(czy ten wzmacniacz jest odpowiedni do tych głośników)

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź - pomoc

DANE TECHNICZE
MOC WYJŚCIOWA 100 W (przy 8 omach)
WSPÓŁCZYNNIK THD (NIEWAŻONY) <0,01% dla 1 kHz, 80% mocy znamionowej <0,15% 20 Hz–20 kHz, 80% mocy znamionowej
PASMO PRZENOSZENIA (-1 DB) 5 Hz–50 kHz
STOSUNEK SYGNAŁ/SZUM (PRZY 1 W) >82 dB (nieważony)
IMPEDANCJA WEJŚCIOWA 47 kiloomów
WSPÓŁCZYNNIK TŁUMIENIA WZMACNIACZA MOCY > 50
POBÓR MOCY W TRYBIE CZUWANIA <0,5 W
MAKSYMALNY POBÓR MOCY 550 W
Regulacja poziomu, wzmocnienie/wyciszenie +/- 10 dB dla 100 Hz i 20 kHz

Dane Magnat Transpuls 1000
Konstrukcja 3-drożna bas refleks
Wytrzymały, audiofilski głośnik stereo o legendarnym wzornictwie
Głośnik basowy 260 mm z ultralekką papierową membraną
Impedencja: 4 - 8 Ohm
Częstotliwości zwrotnicy: 750 / 3.800 Hz
Zalecana moc wzmacniacza: 30 - 300 watów
Skuteczność: 92,5 dB (2,8 V / 1 M)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Amator J napisał:

Ok 2 miesiące temu spalił się głośnik wysokotonowy.
Po oddaniu do serwisu na gwarancji dostałem odmowę naprawy
gdyż ktoś stwierdził (że wzmacniacz został źle dobrany - za mocny).

https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/3183-axr100

CAMBRIDGE AUDIO AXR100

Zdalnie sterowany Tak

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8Ω 1K 110

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4Ω 1K 199

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8Ω 2K 110

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4Ω 2K 190

 

Magnat Transpuls 1000 

Zalecana moc wzmacniacza: 30 - 300 watów 

Moim skromnym zdaniem ten Cambridge nie jest za mocny. A powiedz kolego jak głośno słuchasz muzyki? 

Może branża @Q21 @S4Home się wypowiedzą w temacie. 

Mój przedmówca ma rację walcz 😡👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<wow> Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Jak głośno słucham muzyki? Nie wiem jak to opisać
Kiedyś słyszałem, że głośnik trzeba "wygrzać"
więc nigdy jeszcze na tym zestawie nie zszedłem poniżej 20 (zakres na wzmacniaczu jest od 50 do 0)
Głośnik się spalił właśnie przy 20

Z tego co przeczytałem to ten wzmacniacz nie powinien spalić głośników
nawet przy max głośności?
 

 

6 minut temu, RLC2 napisał:

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsze jest to, czy przy tych -20 wzmacniacz generował już zniekształcenia czy wciąż grał czysto. Jeśli grał czysto, to wina głośnika. Jeśli generował już zniekształcenia (zakładam że nie) to wina „obopólna” , choć nawet w takich sytuacjach zwrotnica powinna chronić wysokotonówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Amator J napisał:

Z tego co przeczytałem to ten wzmacniacz nie powinien spalić głośników
nawet przy max głośności

Ale może jesli słucha się przy zwiększonym natężeniu wysokich częstotliwości. Krótko mówiąc, jeśli ma się podbite soprany w celu wyostrzenia i bardziej detalicznego dźwięku. To sie zdarza. Jednakże jest to raczej nie do udowodnienia, więc walcz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rega napisał:

Ale może jesli słucha się przy zwiększonym natężeniu wysokich częstotliwości.

to nie ma znaczenia jak słucha czy wzm. coś tam generuje.

@Amator J jeżeli ponownie odmówią naprawy / na piśmie/udaj się do sprzedawcy, on gwarantuje że wszelkie usterki na gwarancji zostaną usunięte jak nie to wymiana na nowy egzemplarz.

P.S.

Nigdy w mojej karierze z muzą, a trwa od ponad 47 lat nie udało mi się spalić przetworników /głośniczków/😔

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

to nie ma znaczenia jak słucha czy wzm. coś tam generuje.

Wręcz przeciwnie. Ma bardzo duże. Sam przerabiałem spalenie wysokotonowców trzy razy. I własnie przyczyną było maksymalne podbijanie wysokich częstotliwości. Po części właśnie to nauczyło mnie jak słuchać. 😉. Co nie znaczy , ze jest to jedyną przyczyna awarii głosników wysokotonowych, jednakże bardzo częstą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rega napisał:

Wręcz przeciwnie. Ma bardzo duże.

Roman, możesz słuchać jak chcesz i tak więcej nie wydobędziesz z danego wzmacniacza, a nawet mniej.

Jest to typowa wada projektowa kolumn, złe dobrane przetworniki zwrotnica itd, lub wada samych przetworników.

Nie będę pisał co moje kolumny przeszły swoim życiu i wytrzymały, może dlatego że był to odpowiedni producent i projektant🤔

@Amator J serwis nie ma podstaw do odmowy naprawy a jak nie chcą tego zrobić niech potwierdzą to pismem i udaj się do sprzedawcy, są odpowiedzialni za produkt który sprzedają.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, głośniki wysokotonowe są na ogól niskiej mocy i tylko zwrotnica lub kondensator rozdzielający częstotliwości zmniejsza napięcie wychodzące z końcówki mocy wzmacniacza. Czasem zbyt duże wzmocnienie wysokich częstotliwości, nawet w ramach nominalnej mocy wzmacniacza, powoduje przepalenie się cewki głośnika wysokotonowego. Często też zdarza się , ze uszkodzenie głośnika wysokotonowego powoduje wadliwy lub źle działający kondensator w zwrotnicy. Czasem uszkodzenie takich kondensatorów powoduje brak dźwięku w danej częstotliwości, bez uszkodzenia głośnika, jednak czasem powoduje to przepalenie cewki samego głośnika. Jeśli nie wierzysz mnie to powiedzą Ci też  o tym pracownicy zakładów naprawiających głośniki i kolumny. 

PS. Moja stara Kleopatra (2x20W) była sprawczynią przepalenia się głośników w kolumnach zg30c dwa razy. Trzeci raz spowodował to Tandberg (2x55W/8ohm lub 2x85W/4ohm0 z kolumnami Dali gotowych na przyjęcie mocy 130 W.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki grały czysto - kompletnie nic nie charczało
Faktem też jest że mam ustawienie wzmocnienie tonów wysokich +4

Wracając do mojego dodatkowego pytania:
Czy głośniki powinny wytrzymać gdy "ktoś" podczas imprezy rozkręci na maksa wzmacniacz
czy jednak wzmacniacz jest źle dobrany. (czy jednak muszę zmniejszyć wzmacniacz?)

Edytowano przez Amator J
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

33 minuty temu, Rega napisał:

Moja stara Kleopatra (2x20W) była sprawczynią przepalenia się głośników w kolumnach zg30c

wracam do sedna i jednego wniosku, uszkodzenie mogło powstać w dwóch przypadkach:

1. błąd w projekcie kolumn,  zwrotnicy /obliczenia+elementy/ i zły dobór przetworników-głośników

2. Wada ukryta przetworników - poszczególnych głośników.

16 minut temu, Amator J napisał:

Wracając do mojego dodatkowego pytania:
Czy głośniki powinny wytrzymać gdy "ktoś" podczas imprezy rozkręci na maksa wzmacniacz
czy jednak wzmacniacz jest źle dobrany. (czy jednak muszę zmniejszyć wzmacniacz?)

jeżeli nie było w instrukcji obsługi głośników " nie używać samych sopranów i korekcji dźwięku w wzm".- to nie jest Twoja wina.

Postępuj jak napisałem powyżej

Pozdr..

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie poprzedza spalenia się głośników. Nie ma żadnego charczenia. Jest po prostu impuls powodujący przepalenie cewki i .... cisza. Charczenie jest objawem poluźnienia się uzwojenia cewki, przesunięcia cewki w szczelinie lub przecierania się uzwojenia. Lub potrzeby wyczyszczenia lub wymiany potencjometru vol. ,,Rozkręcenia ,, na max wzmacniacza nie spalili głośników wysokotonowych pod warunkiem że są ustawione na 0. Nawet przy ustawieniu na +4 powoduje już dużo większy prąd przy nagłym wzroście mocy wzmacniacza, mogacy przepalić cewkę głośnika wysokotonowego, nawiniętej znacznie cieńszym przewodem niż w głośniku średni czy też niskotonowym.

Nie jest to regułą że komponenty są źle dobrane i niekoniecznie musisz zmieniać wzmacniacz. Wystarczy nie wzmacniać mocno odtwarzania wysokich częstotliwości, a jeśli już to robisz to przede wszystkim, nie robić tego gwałtownie. To moja opinia i Koledzy mogą mieć odmienne. Jednakże po kilku podobnych przypadkach sprzed lat, staram się nie wzmacniać nigdy zbyt mocno i nagle i nie mam teraz takich wypadków przy pracy. Walcz jednak o wynianę lub choćby naprawe. Może się uda. Myślę, jednak, że powód uszkodzenia może leżec nie tylko po stronie wadliwych komponentów uzytych do budowy kolumn.

 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście będę dalej upierał się w sprawie naprawy - dziękuje za wszystkie opinie:)
W innym sklepie gdzie też można kupić ten zestaw (rozmawiałem telefonicznie) twierdzą
że bardziej im do wygląda na jakąś wadę samego głośnika lub zwrotnicy


Czyli wzmacniacz nie jest za mocny i przy rozkręceniu do 0 bez wzmacniania tonów teoretycznie nie powinno się nic stać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem na tym forum jak dobierać kolumny i do nich wzmacniacz ,albo odwrotnie proporcje zalecane było

moc wzm. x min.1,4 (max1,6) moc kolumn (100W wzm - 140Wkolumn)  i tak dobrany sprzęt nigdy mnie nie zawiódł.

Od ponad 44 lat używam JA-S77 który ma 75W i 128dB nie miałem przypadku uszkodzeń kolumn.

28 minut temu, Rega napisał:

mogacy przepalić cewkę głośnika wysokotonowego

gdyby były odpowiedni dobrane dla mocy to by się to nie zdarzyło, poza wadą ukryta, podobnie jak z bezpiecznikiem.

Roman  - kolumny 300W i nie wytrzymały, zgodzisz się że chyba są z kopane albo specyfikacja.

Jak wiesz miałem je ostatnio na testach porównawczych i coś mi w nich nie pasowało, ale to nie moje i nie będę krytykował

Dawniej w pracach projektowych podstawą była fizyka i elektronika, co pozostało......

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chmarski napisał:

A to przypadkiem nie gorzej jak wzmacniacz jest za słaby?

@ChmarskiMasz rację jest za słaby, ale pewnie ktoś koledze tak doradził.

Ten stosunek to efektywność elektroniki i najlepsze odtwarzanie dźwięku przez kolumny inne jest dla elektroniki a inne dla kolumn, dlatego jest taki przelicznik.

Może obecni magicy w sklepie czy nawiedzeni producenci wymyślają własną fizykę😂 i mamy to co mamy.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi w głowie kołacze, że kiedyś oglądałem na YT ReduktoraSzumu gdzie pokazywał co się dzieje gdy wzmacniacz jest za słaby.

Oczywiście można mieć o nim różne zdania, ale tutaj to chyba było rozsądnie pokazane.

 

Niemniej w tym przypadku to trochę dziwne. Pytanie czy ten głośnik jest faktycznie 4OHm czy nie schodzi sporo niżej.

Edytowano przez Chmarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już słyszałem o tym redaktorze, nie będę oceniał jego opinii. Są prawa fizyki  w tym elektronika i niestety tego nikt nie przeskoczy nawet redaktor.

7 minut temu, Chmarski napisał:

Oczywiście można mieć o nim różne zdania, ale tutaj to chyba było rozsądnie pokazane.

YT i Wiki  wielu przypadka to czarna magia i raczej nie wciągnę się w dyskusję, nie jestem magikiem😂

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

YT i Wiki  wielu przypadka to czarna magia i raczej nie wciągnę się w dyskusję, nie jestem magikiem😂

Nie zamierzam dyskutować, bo się nie znam. Zapamiętałem tylko, że oglądałem jego film, z którego wynikało, że łatwiej głośnik uwalić za słabym wzmacniaczem niż za mocnym.

Dalej nie będę kontynuował bo dla mnie to magia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chmarski fajnie że odpuszczamy, ale na koniec dam ci przykład który znasz z domu.

MASZ żarówkę taką zwykła, kiedy ona się szybciej przepali,  kiedy podasz niższe napięcie, czy wyższe?

tak też działa ten dziwny świat elektroniki - fizyka.

Pozdr. miło było porozmawiać.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...