Skocz do zawartości

Kącik komputerowy wątek.


Recommended Posts

16 godzin temu, Bogusław 66 napisał:

Dawno nie zaglądałem do suportu Asusa a tu 5 aktualizacji biosu dla MOBO czekało.

Zawsze się zastanawiałem, czy wgrywać biosy po kolei czy tylko ostatnią?  i chociaż jest to bardziej czasochłonne to zawsze wgrywam je po kolei.

 

 

Wiesz że każdy nowszy ma changelog?

Wgrywa się najnowszy pomijając starsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem to nie raz, ale jakoś tak wgrywam biosy po kolei.

--------

Inny temat ... chyba musze zmienić zasilacz. 

Od pewnego czasu słyszę niepokojące dźwięki z budy, pod pełnym obciążeniem, tak jakby cewki? kiedyś tego nie było.

Zamówiłem nowego zasilacza, tym razem dotychczasowy be quiet! Pure Power 11 serii 550W zastąpi Asus TUF Gaming 750W

Liczę ze to właściwa diagnoza i dziwne dźwięku ustaną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie 550W powinno starczyć, chociaż nigdy nie sprawdzałem dokładnie watomierzem to nie sadze by ciągnął więcej nic 400-450W

Pomyślałem, że moze zasilacz już się troche zmęczył i dlatego dodatkowe dźwięki słyszę wiec postanowiłem  go zastąpić a czy to pomoże? to w krótce się dowiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak często mówią, żeby podwoić moc zasilacza by pracował optymalnie na 50% obciążenia.

Tylko musiał bym grać po bitych kilka godzin i to w mocno obciążające PC-ca gry by taka zasiłka 1KW miała sens. Te chwilowe 1-2h 400-450W jakie zapewne mam, na zasilaczu 750W nie powinno robić mu dużej różnicy, tym bardziej że przy testach w necie obciążają PSU na max i bywa, że ponad limit i obserwują spadki na liniach 5V czy 3,3V i 12V.  Firmowe zasilacze zawsze mieszczą się w wymaganych normach (mam na myśli klasę Gold jak w moim przypadku). Można tez zakupić SeaSonic Vertex gdzie tolerancja/rozbieżność została zmniejszona do 3% ale czy warto?

Takie były moje przemyślania nad mocą zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak .... ciągłe zmiany, czyli ... The Never-ending Story

----------------

Troche wolnego wiec zabrałem się za podmianę zasilacza. 

Te budy dwukomorowe są nawet spoko, dużo miejsca na okablowanie i nie trzeba bardzo się starać układać, a jak w moim przypadku łatwa podmiana, bo wcześniej użyłem białe przedłużenia wszelkich kabli wiec teraz tylko praca w drugiej komorze bez ponownego przeciągania potrzebnych kabli przez przelotki do "przodu"

Fajne miękkie kabelki tylko niestety nie w oplocie. 

Inna ciekawostka to już wyjmowany be quiet i ..... żadnych śmieci/pyłu na łopatach wentylatora a przeciąż ciągle w pracy, nie wiem, jak oni to robią?

No i na koniec ........ teraz słyszę tylko wiatraki pod obciążeniem PCta grami.

foto

PS. Chinole chyba podrabiają co mogą, bo coraz częściej widzę dołączone certyfikaty, ten dodatkowo pisze o zaliczonych testach.

I kolejna rzecz do poczekalni w piwnicy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Był czas wiec pocisnąłem karcie graficznej.

https://i.postimg.cc/kg53p24k/Zrzut-ekranu-2024-05-05-030146.png

Początkowo (po zmianie zasilacza) był słyszalny drobny pisk, ale z czasem piski ustały i teraz jest okey!

--------------

Trochę martwię się postepem ..  wkrótce dogoni mnie gemmingowy laptop.  https://i.postimg.cc/4NPncHqM/Zrzut-ekranu-2024-05-05-032430.png  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sebik_85 napisał:

Ryzena 7 5800x3d, mam kilka wątpliwości. Krąży wiele opini że to "gorący procek"

Wszystkie procki z 1 pełnym CCD są dość ciepłe. Te z 3d cache jeszcze bardziej. 

17 minut temu, sebik_85 napisał:

czy fortis 3 z dobrą pastą w obudowie bequiet pure base 600 wystarczy

SPC F3 pewnie starczy ale PB600 ma pełny front i chyba jest dość restrykcyjna. 

 

17 minut temu, sebik_85 napisał:

Czy sądzisie że ryzen 5 3600 jest wąskim gardłem dla RTX TUF 3070? 😂

Zależy do czego i w jakich warunkach. Źle zadane pytanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa po bokach frontu ma kanały do zasysania powietrza i wentylator z przodu 140 mm regulowany  w 3 pozycjach, zależy mi by temperatury nie przekraczały 75 stopni. Ryzen 7 5800x3d ma świetne wyniki w grach i  do tego celu był by przeznaczony. Pisząc o wąskim gardle mam na myśli granie np. w cybrpunk 2077 z dodatkiem widmo wolności itp. gdzie w wymagających lokacjach zdarzy się mikro przycięcie. Nie wiem natomiast czy ten procek to nie przerost formy nad treścią dla obecnej karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sebik_85 napisał:

Obudowa po bokach frontu ma kanały do zasysania powietrza i wentylator z przodu 140 mm regulowany  w 3 pozycjach, zależy mi by temperatury nie przekraczały 75 stopni.

To dalej jest raczej restrykcyjna obudowa. W grach może i będzie mniej niżte 75-80. W benchmarkach - z pewnością więcej. 

2 godziny temu, sebik_85 napisał:

Pisząc o wąskim gardle mam na myśli granie np. w cybrpunk 2077 z dodatkiem widmo wolności itp. gdzie w wymagających lokacjach zdarzy się mikro przycięcie.

To się zdarza wszędzie. CBP 2077 + WW ograłem już z DLSS3 więc nie doradzę. Zaraz po premierze RTX3070 + 5900X był grywalny ale zamiast mikroprzycięć były duże dropy do ~20 fps. Jak grasz w FHD to możesz kupować 5800X3d jak w 4k to bym sobie głowy nie zawracał. Z drugiej strony jest spory skok miedzy Ryzen 3XXX a 5XXX. Jak masz ten luźny 1000 PLN to bym przedłużył życie platformy czy z 3d czy bez to już Twoja decyzja. Najwyżej będziesz kombinował z chłodzeniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sebik_85 napisał:

Panowie zastanawiam się nad zmianą leciwego Ryzena 5 3600 właśnie na Ryzena 7 5800x3d, mam kilka wątpliwości. Krąży wiele opini że to "gorący procek" czy fortis 3 z dobrą pastą w obudowie bequiet pure base 600 wystarczy. Czy sądzisie że ryzen 5 3600 jest wąskim gardłem dla RTX TUF 3070? 😂

Mój procek 3D 5800 poprzednio był chłodzony przez ENDORFY Fortis 5 i jakoś wielkiego kłopotu nie było.

Jestes pewny ze obciążysz go na 100% przez pare godzin?

ewentualnie mogę odsprzedać chłodnice Arctic Liquid Freezer II 240 jeśli masz miejsca na grubszą chłodnice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zastanawiam się właśnie nad takim upgrade bo ostatnio widziałem tego procka poniżej tysiaka, w stosunku do R5 3600 TDP wyższe o jakieś 40W więc zasilacz jeszcze dał by radę, jeśli dojdzie do zmiany a temperatury będą wysokie to rozważę twoją propozycję, a u ciebie na tym arcticu pracował ten R7 5800x3d, jakie temp w stresie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...