Skocz do zawartości

Kolumny z mocnym basem


Recommended Posts

Jak to czytam to trochę nie wierzę i mam wrażenie, że zostałem źle zrozumiany w powyższych postach, moje kolumny ten numer "Pigs" grają poprawnie nie wiem skąd pomysł,że coś nie słyszę, ale totalnie on brzmi z dupy na tidalu i na każdym innym sprzęcie tak samo jak ta cała płyta Animals 2018 remixes (pewnie na CD jest normalnie i wolę takie brzmienie) trzeba podgłaśniać dwa razy tyle samo co na innych wałkach, ale jak już wspomniałem powyżej klikamy w trzy kroki w po lewej stronie, gdzie jest nazwa użytkownika  - ustawienia - streaming - nomalizacja głośności - wyłączamy (restertujemy tidalu) i teraz sobie odpalcie ten album i dla przykładu lub porównania głośności album Tymek - Zima 22 / różnica jest kolosalna  - po włączeniu ponownie nomalizacji tidal nie różnicuje nagrań i ustawia właśnie poziom do "Pigs" czyli o wiele ciszej, więc o wiele większa werwa jest bez tej nomalizacji w całej reszcie numerów -  jak coś skopali i wymasterowali za cicho to tidal to pokazuje, nawet na słuchawkach sobie sprawdzałem i chodzi głównie o głośność tego całego albumu.

Edytowano przez S!N!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S!N! napisał:

moje kolumny ten numer "Pigs" grają poprawnie nie wiem skąd pomysł,że coś nie słyszę, ale totalnie on brzmi z dupy na tidalu i na każdym innym sprzęcie tak samo jak ta cała płyta Animals 2018 remixes (pewnie na CD jest normalnie i wolę takie brzmienie) trzeba podgłaśniać dwa razy tyle samo co na innych

Czyli głośność nagrania na Tidal jest dla Ciebie wyznacznikiem czy jego jakość jest do dupy?

Ja sobie gałkę VOL z 9:30 podciągnę na 10 i mam wyrównane do tych poziomów, które mają te Twoje "nie do dupy" realizacje.

Napisz jaki masz wzmacniacz, który napędza te Jaspery.

O wieży za 100 PLN i oceny jakości realizacji na podstawie tego co z siebie ta wieża wydaje dyskutował nie będę.  

 

 

5 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Taka jest moja na podstawie odsłuchów. W kwestii dobrej woli i poprawności nie musisz się z nią zgadzać. 

To ja się może nie będę wychylał ile kosztowały moje, bo powinny być zrobione z gnijącego paździerza, a o brzmieniu tym bardziej nie wspominać.

Edytowano przez Chmarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, DiBatonio napisał:

To troszkę ogarnij akustykę i będzie git 😉

Problem może być też fizjologiczny. Teraz coś sobie przypomniałem. Na zlocie w Premium Sound wszyscy cieszyli się z imponującego zejścia basu, a ja musiałem wtedy uciec na zewnątrz, bo nie byłem w stanie wytrzymać ciśnienia akustycznego tych niskich częstotliwości. Miałem wrażenie, że skronie mi się zapadną do środka. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChmarskiNie słucham na takich poziomach głośności lubię cichy odsłuch, przestawiam fakt, że ta płyta jest wstawiona tam o wiele ciszej od reszty i tyle i źle mi się tego słucha w takiej formie, mam wrażenie, że nie czytasz ze zrozumieniem bo przykład wieży dotyczył tego problemu, wyłapania różnicy, a nie jakości, tak jak podkreślałem kolekcjonuje płytki i u mnie cd player jest na pierwszym miejscu, a nie TIDAL, nie neguje warsztatu Pink Floyd, ja kocham każdy rodzaj muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipotetyczna sytuacja:

peaki na 40-45Hz równa się dudnienie

szerokopasmowe dipy między 40 a 65Hz równa się brak niskiego mięsistego basu

i znowu szerokopasmowy dip między 80 a 120Hz równa się brak wyższego basu czyli ciepłe i energiczne pełne brzmienie.

Panowie, to wbrew pozorom dość częsta sytuacja. Rozważania na temat kolumn można wrzucić do…

Zacząłbym od telefonu do kogoś z umiejętnościami i doświadczeniem. Pomiar i wiemy. A jak nie wiemy, to jeszcze nic straconego. Polska duży kraj, ludzi z pomysłami i umiejętnościami sporo. 
I może się okazać, że tych kolumn z basem do klubowej, hip-hop czy tam czegokolwiek jest wystarczająca ilość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, S!N! napisał:

@Artur BrolDlaczego? Wielu gatunków nie słucham, ale nie mogę in odmówić piękna czy nimi gardzić.Niestety masz racje, kosztowne zajęcie, a trochę tego wychodzi.

Ale wazne ze przyjemnosc jest, ciarki po plecach jak sie ulobiony ( czy jeden z ulubionych ) kawalkow pusci . O to chodzi nie☺️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AudioTube napisał:

peaki na 40-45Hz równa się dudnienie (...)

Pomiar i wiemy

Wiemy, ale to dopiero początek zabawy. Bartek Chojnacki wypowiadał się kiedyś na ten temat. Dość drogie pułapki basowe dedykowane konkretnym częstotliwościom, w odpowiedniej liczbie, odpowiednio rozmieszczone (i trudne w instalacji). Spory koszt i ingerencja we wnętrze. Od diagnozy do rozwiązania problemu jest niestety ciężka droga.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AudioTubeMoja partnerka ma pokój ok, 20m2, trochę taki kwadratowy, pomieszczenie jest dość umeblowane,  duży dywan, zasłony,  jak się wchodzi to od razu czuć stężenie dźwięku, uczucie jakby się było w studio, zero jakiegoś pogłosu wszytko takie stłumione, posiada noname kolumny plus wzmacniacz tosce 303 ( ten to ma dopiero kopa, wystarczy dać trzy kreski w górę i jest miazga ) i rzeczywiście basu u niej nie brakuje, choć oczywiście brak mu jakości, wydaje mi się, iż to pomieszczenie jest stworzone do odsłuchów, więc Twoja obserwacja jest jak najbardziej słuszna.

@Artur BrolDokładnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nadmiar basu z tonsili Maestro S, z początku grały niemrawo, ale  po miesiacu dwóch nastapiła jakas mega zmiana i się rozbujały i to zacnie, nawet już zatykałem porty bas refleksu (a te sa z przodu co jest zaletą) Kolumny sa dość spore , 3 drożne i z drugiej reki kosztują grosze bo z 1200zł.. Wiem,że z Toscą 303 czy WS442 Diory hulają bardzo ładnie po miałem okazję potestowac..ba nawet z Aidą AWS105 dawały radę i to całkiem spoko a to tylko 2x10W ma cudo. Są chyba bardziej efektywne niż podaje to Tonsil w swoich danych ja okreslam na 91-92 dB!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S!N! napisał:

lubię cichy odsłuch, przestawiam fakt, że ta płyta jest wstawiona tam o wiele ciszej od reszty i tyle i źle mi się tego słucha w takiej formie, mam wrażenie, że nie czytasz ze zrozumieniem bo przykład wieży dotyczył tego problemu, wyłapania różnicy, a nie jakości

Z jednej strony piszesz, że lubisz słuchać cicho, z drugiej narzekasz, że realizacja jest za cicha. Nie możesz podkręcić gałki VOL żeby mieć poziom głośności, który lubisz? 

 

Proszę, nie pisz mi, że nie czytam ze zrozumieniem, bo ja Cię poprosiłem o Twoją opinię o basie, który pojawia się w tym utworze od 6:30. Odniosłeś się do niego porównując do basu Ikarusa, a tego basu nie ma z czym w utworze Ikarusa porównać. Może porównujesz gitarę basową, perkusję itp., ale to nie o to pytałem. 

Stąd nasze podejrzenia, że po prostu tego nie słyszysz. Twoje kolumny według producenta tak nisko nie schodzą, więc niby dlaczego miałyby to zagrać?

I nie jest to żaden zarzut dla nich. Po prostu nie schodzą tak nisko, ale ten bas, który grają może być nadal świetny.

Na AVS na stoisku Diory poprosiłem by zagrali ten utwór na największych kolumnach jakie mieli. A były to potężne kolumny z olbrzymimi głośnikami nisko-tonowymi. Nie było ani śladu tego basu. Po zajrzeniu w specyfikację już się nie dziwiłem - kolumna tak nisko nie schodzi.

 

1 godzinę temu, S!N! napisał:

wzmacniacz tosce 303 ( ten to ma dopiero kopa, wystarczy dać trzy kreski w górę i jest miazga )

Amplituner 2x20W. Sama pozycja gałki nie jest istotna bo może potencjometr jest tak dobrany, że dwie pozycje wyżej już mamy maksa, a gałkę dalej można kręcić i czekać aż kolumny wyzioną ducha od zniekształceń.

W innych wzmacniaczach o takiej samej mocy może być bardziej płynne sterowanie i zdecydowanie dalej dochodzą do tego samego poziomu. 

Te trzy kreski to żaden wyznacznik. Ciekaw jestem kiedy byś uznał, że jest miazga jakbyś podłączył do tych kolumn wzmacniacz Roma 37DC+. W sumie to mógłbyś mieć problem z tymi głośno nagranymi realizacjami. Mogłoby się okazać, że nie dasz rady ich posłuchać cicho tak jak lubisz i może byś chciał by były zrealizowane z taką głośnością jak właśnie ta płyta Pink Floydów.  

 

3 godziny temu, Rafał S napisał:

Od diagnozy do rozwiązania problemu jest niestety ciężka droga.

Rafał, spróbuj powtórzyć test w jakichś salonach żebyś uzyskał 100% pewności, że Twój organizm jednak toleruje niskie tony. Jeśli będzie jak na zlocie Premium Sound to chyba nie warto się bawić tak hardcore'owo z akustyką. Muzyka ma cieszyć a nie sprawiać ból. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2024 o 20:21, S!N! napisał:

@RegaKocham taki vintage jak stoi przy vinylach, zazdro :) Jeśli masz jakąś propozycję z dużym wooferem i mocnym kopem to poproszę.

 

@ChmarskiPo części masz rację, ale wolę jednak, aby kolumny po prostu wybijały ten bas, niż go gdzieś chowały lub spłaszczały coś jak na słuchawkach, pomimo, iż gustuje w rapsach to jednak słucham muzyki cicho, bądź w umiarkowanym poziomie głośności, nigdy nawet nie przekroczyłem jakiś wysokich poziomów - na odsłuchach sprzedawcy od razu przekręcają dość mocno tą gałę wzmacniacza i zawsze trzeba ściszać :) Nie wiem jak założyciel tematu, ale w moim wypadku to jednak wolę swobodę najniższego basu oraz lekkość połączoną z miękkością bez buczenia, na pewno wokal oraz wysokie nie mogą się wybijać przed średni oraz dolny bas, po prostu on musi wieść prym.

 

 

Dokładnie u mnie najniższe rejestry muszą dominować, jednak średnie muszą być czytelne i wysokie też aby nie było efektu koca mimo dominacji dołu. Kawałków perkusyjnych, gitarowych nie słucham więc nie wiem jak powinny brzmieć. Wiem, że jak jest wokal w utworze to lubię jak wychodzi przed linie kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tomek Szymański napisał:

Dokładnie u mnie najniższe rejestry muszą dominować, jednak średnie muszą być czytelne i wysokie też aby nie było efektu koca mimo dominacji dołu. Kawałków perkusyjnych, gitarowych nie słucham więc nie wiem jak powinny brzmieć. Wiem, że jak jest wokal w utworze to lubię jak wychodzi przed linie kolumn

Stopa w perkusji musi mieć uderzenie bez dudnienia. Ma nadawać rytm. Idź gdzieś gdzie mają perkusistę i poprosić o demonstracje. 

Tylko uwaga bo powrotu już nie będzie i większość kolumn po takim odsłuchu poleci do kosza.

57 minut temu, Chmarski napisał:

Z jednej strony piszesz, że lubisz słuchać cicho, z drugiej narzekasz, że realizacja jest za cicha. Nie możesz podkręcić gałki VOL żeby mieć poziom głośności, który lubisz? 

 

Proszę, nie pisz mi, że nie czytam ze zrozumieniem, bo ja Cię poprosiłem o Twoją opinię o basie, który pojawia się w tym utworze od 6:30. Odniosłeś się do niego porównując do basu Ikarusa, a tego basu nie ma z czym w utworze Ikarusa porównać. Może porównujesz gitarę basową, perkusję itp., ale to nie o to pytałem. 

Stąd nasze podejrzenia, że po prostu tego nie słyszysz. Twoje kolumny według producenta tak nisko nie schodzą, więc niby dlaczego miałyby to zagrać?

I nie jest to żaden zarzut dla nich. Po prostu nie schodzą tak nisko, ale ten bas, który grają może być nadal świetny.

Na AVS na stoisku Diory poprosiłem by zagrali ten utwór na największych kolumnach jakie mieli. A były to potężne kolumny z olbrzymimi głośnikami nisko-tonowymi. Nie było ani śladu tego basu. Po zajrzeniu w specyfikację już się nie dziwiłem - kolumna tak nisko nie schodzi.

 

Amplituner 2x20W. Sama pozycja gałki nie jest istotna bo może potencjometr jest tak dobrany, że dwie pozycje wyżej już mamy maksa, a gałkę dalej można kręcić i czekać aż kolumny wyzioną ducha od zniekształceń.

W innych wzmacniaczach o takiej samej mocy może być bardziej płynne sterowanie i zdecydowanie dalej dochodzą do tego samego poziomu. 

Te trzy kreski to żaden wyznacznik. Ciekaw jestem kiedy byś uznał, że jest miazga jakbyś podłączył do tych kolumn wzmacniacz Roma 37DC+. W sumie to mógłbyś mieć problem z tymi głośno nagranymi realizacjami. Mogłoby się okazać, że nie dasz rady ich posłuchać cicho tak jak lubisz i może byś chciał by były zrealizowane z taką głośnością jak właśnie ta płyta Pink Floydów.  

 

Rafał, spróbuj powtórzyć test w jakichś salonach żebyś uzyskał 100% pewności, że Twój organizm jednak toleruje niskie tony. Jeśli będzie jak na zlocie Premium Sound to chyba nie warto się bawić tak hardcore'owo z akustyką. Muzyka ma cieszyć a nie sprawiać ból. 

Tez przerabiałem znajomego sprzęt na tej płycie gdzie na siłę się upierał, że wszystko słyszy. Pokazałem mu czego nie słyszy inaczej się nie dało.

Sprzedał jaspery 25 i kupił coś co gra. Jak one przenoszą do 30hz to ja nie wiem. Chyba tylko na papierze a papier przyjmie wszystko.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Stopa w perkusji musi mieć uderzenie bez dudnienia. Ma nadawać rytm

O to to właśnie. Miałem kilka mcy piecyk i kolumny na Scan Speak. Nie był to dobry match. Stopa nigdy fajna. Często dudniło. U kolegów idzie to dalej, bo jak w pudełko. Sucho i krótko.

A ma być energetycznie, szybkie ale barwne wygaszenie. Eh stopa potrafi rozpalić. Pulsujące, nóżka ma chodzić, jak napięty łuk czy skóra na amstafie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomek Szymański napisał:

Dokładnie u mnie najniższe rejestry muszą dominować, jednak średnie muszą być czytelne i wysokie też aby nie było efektu koca mimo dominacji dołu. Kawałków perkusyjnych, gitarowych nie słucham więc nie wiem jak powinny brzmieć. Wiem, że jak jest wokal w utworze to lubię jak wychodzi przed linie kolumn

Tak jak pisałem - zmotywuj mnie do posprzątania w domu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChmarskiDlatego ,że grają większym basem, niż quadrale, idż sobie posłuchaj najpierw Jasperów to będziesz miał porównanie, mniej czytania pierdół , a więcej słuchania. Nawet chyba d30 miały większe walnięcie. Co do diory jest filmik porównawczy i są tam też jaspery, no ale niestety to tylko youtube. Jeśli chodzi o Toscę to słuchałeś ?No i co z tego ,że tam jest podane 2x20w?  Zapyla, aż miło, tam basior jest od razu od najniższego poziomu, czuć potężne pchnięcie z tego co wiem załączony jest bodajże kontur na stałe i pewnie stąd czuć takie uderznie, jak  sprawdzałem wzmaki do dychy to żaden nie miał takiego basu.

 

@Piotrek608 Mam aide 105 na strychu i rzeczywiście to cudeńko grało bardzo fajnie, ale z kolumnami vintage z tymi nowymi niezbyt współgra. A jak te Maestro S? Basik miękki?

 

@Tomek Szymański No to diamond 30, jbl stage/ studio, davis aqustic Balthus 90,  oberon 9 , polki reserve może coś z klipscha , ale imo nic Cie nie zadowoli, daj znaka jak coś odsłuchasz.

Edytowano przez S!N!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, AudioTube napisał:

O to to właśnie. Miałem kilka mcy piecyk i kolumny na Scan Speak. Nie był to dobry match. Stopa nigdy fajna. Często dudniło. U kolegów idzie to dalej, bo jak w pudełko. Sucho i krótko.

A ma być energetycznie, szybkie ale barwne wygaszenie. Eh stopa potrafi rozpalić. Pulsujące, nóżka ma chodzić, jak napięty łuk czy skóra na amstafie. 

Jak masz membrame bądź sumę ich średnicy w ilości na basie w systemie audio równą wielkości dużego bębna to można zaczynać dyskusję o wiernym odtwarzaniu perkusji. A to dopiero początek wymagań. 

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, S!N! napisał:

Co do diory jest filmik porównawczy i są tam też jaspery, no ale niestety to tylko youtube.

Ale to nie te Diory. A filmik już zdążyłem obejrzeć kilka dni temu jak się tylko pokazał. 

 

Diory, o których ja pisałem, to te największe na zdjęciu.

20231027_153646.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...