Skocz do zawartości

Gramofon - problem z uziemieniem?


Recommended Posts

Mam następujący problem z gramofonem i już nie mam pomysłu, jak sobie z nim poradzić. Nie jest jakiś tam uciążliwy mocno, ale jednak mnie nurtuje. Mianowicie mam gramofon Omnitronic BD-1390 ze wbudowanym przedwzmacniaczem oraz wzmacniacz Denon PMA-600NE. Na gramofonie wyłączam przedwzmacniacz, ponieważ ten wbudowany nie jest takiej klasy, jakiej oferuje mi Denon. Podłączam go więc pod wejście Phono we wzmacniaczu. Tutaj jest właśnie mój problem — jest takie ciche buczenie, jak zgłośnię do połowy "pasma" możliwości. Pomyślałem, że jest problem z uziemieniem, bo wzmacniacz ma "GND", ale jak pod nie podłączyć gramofon? Nie ma wyjścia z uziemieniem, nie ma śruby jakiejś czy nawet metalowej obudowy. To buczenie jest bardzo ciche, ale jednak występuje.

Gdy używam przedwzmacniacza i podłączam pod jakieś "AUX", buczenia nie ma, ale jakościowo jest gorzej, ciszej i ogólnie słabiej.

Jeszcze dodam, że początkowo to buczenie było głośniejsze, ale zmieniłem kable i mocno ustało, ale nie całkowicie. Jest dalej minimalnie słyszalne. Po prostu zastanawiam się, czy da się je całkiem wyeliminować (bez zmiany gramofonu czy wzmacniacza, oczywiście).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie to rozwiązali w tym gramofonie - dali gniazda RCA, ale nie zamontowali śrubki do podłączenia przewodu uziemienia. To oznacza, że masy (sygnałowa i tzw. "brudna") są połączone w gramofonie. 

10 godzin temu, NWWStation napisał:

miałem pomysł z takim przewodem na podłączenie uziemienia tylko od strony wzmacniacza.

Czyli masz podłączone widełki we wzmacniaczu do gniazda GND?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Dziwnie to rozwiązali w tym gramofonie - dali gniazda RCA, ale nie zamontowali śrubki do podłączenia przewodu uziemienia. To oznacza, że masy (sygnałowa i tzw. "brudna") są połączone w gramofonie. 

Czyli masz podłączone widełki we wzmacniaczu do gniazda GND?

Nie, użyłem przewodu bez widełek, bo uznałem, że nie powinienem używać tego z widełkami, skoro będę mógł je podłączyć tylko z jednej strony. Wydawało mi się łączenie widełek z jednej strony tylko pozbawione sensu/że uszkodzę takim rozwiązaniem sprzęt?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, NWWStation napisał:

Nie, użyłem przewodu bez widełek, bo uznałem, że nie powinienem używać tego z widełkami, skoro będę mógł je podłączyć tylko z jednej strony. Wydawało mi się łączenie widełek z jednej strony tylko pozbawione sensu/że uszkodzę takim rozwiązaniem sprzęt?

Musisz pokombinować tym kablem: Podłączyć do masy wzmacniacza i zobaczyć, jak nie będzie poprawy to spróbuj drugi koniec zewrzeć z masą sygnałową (RCA). Raczej zwierając masy sprzętu nie uszkodzisz.

Może to być też wina samego kabla. Ja mam stary gramofon (jeszcze z wyjściem DIN) i musiałem kupić przejściówkę na RCA. Na początku miałem jakąś tanią i buczenie było - zbierał zakłócenia - nawet jak ruszałem tym kablem czy go dotykałem to buczenie było większe lub mniejsze. 

Te problemy skończyły się dopiero po zastosowaniu porządnego kabla (już taki za ponad 100zł wystarczył).

 

A jeszcze taka ciekawostka. W między czasie zrobiłem sobie w gramofonie osobne wyjścia RCA ale niestety buczenie było. Kombinowałem na różne sposoby, różne kable, masy (wkładki, ramienia, gramofonu) lutowałem na różne sposoby i kombinacje i zawsze buczenie było. 

Dopiero ta porządna przejściówka dołożona do tego oryginalnego kabla podłączona do masy wzmacniacza usunęła buczenie zupełnie. Ten oryginalny kabel gramofonu wygląda naprawdę źle (taki cienki i kiepski) i już miałem go skrócić ale przeczytałem gdzieś, że nawet jego długość jest istotna i zostawiłem bo po kombinować jak jest już dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Palmos napisał:

Musisz pokombinować tym kablem: Podłączyć do masy wzmacniacza i zobaczyć, jak nie będzie poprawy to spróbuj drugi koniec zewrzeć z masą sygnałową (RCA). Raczej zwierając masy sprzętu nie uszkodzisz.

Może to być też wina samego kabla. Ja mam stary gramofon (jeszcze z wyjściem DIN) i musiałem kupić przejściówkę na RCA. Na początku miałem jakąś tanią i buczenie było - zbierał zakłócenia - nawet jak ruszałem tym kablem czy go dotykałem to buczenie było większe lub mniejsze. 

Te problemy skończyły się dopiero po zastosowaniu porządnego kabla (już taki za ponad 100zł wystarczył).

 

No właśnie wymieniłem przewód, jak tam wyżej napisałem, i zmniejszyło się to buczenie w stopniu znacznym, ale nie całkowicie. Dałem za niego jakoś 80zł, więc wydaje mi się, że w nim problem nie jest.

Zewrzeć z masą sygnałową (RCA)? Rozjaśnij, prosze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, NWWStation napisał:

(RCA)? Rozjaśnij, prosze?

Ta okrągła obwódka w przewodzie RCA to jest masa. Wystarczy na chwilę dotknąć ją tymi widełkami i zobaczyć czy coś to da.

widełkami przewodu uziemiającego

Ja u siebie w gramofonie też nie mam wyjścia na przewód uziemiający. Ale w tej przejściówce przewód uzmienniający jest zwarty z masami przewodów sygnałowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, będę eksperymentował. Mam jeszcze takie pytanie. Czy u was nic nie buczy? Jak wspominałem, słyszę to tylko zanim zaczynam cokolwiek słuchać i jest słyszalne, gdy głośność dojedzie do połowy pasma. Wcześniej nic nie słychać, a na tej połowie ledwo. Chodzi mi o to, czy może szukam dziury w całym. Początkowo to było mocniej słyszalne, ale po wymianie kabla na lepszej klasy, prawie przepadł.

Pytam, dlatego, że ten gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz i gdzieś czytałem, że w takich rozwiązaniach, gdy go rozłączam i nie ma wyjścia GND/śruby, to po prostu się widełek nie montuje. Może próbuje naprawić coś, co istnieje lub wynika z czegoś zupełnie innego.

Też dlatego pytam, bo trochę się obawiam, by coś nie popsuć :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NWWStation napisał:

No dobra, a jeśli to faktycznie rozwiąże mój problem (to zwarcie widełek do masy sygnałowej), to jak to ustawić na stałe potem? Mam sobie taśmą izolacyjną przykleić? :P

Najpierw sprawdź warianty o których Tobie podpowiadają koledzy, jeśli z masą sygnałową się sprawdzi, to masz problem z głowy, taki zacisk GND można samemu zrobić. Jeśli nie to może faktycznie trzeba sprawdzić wkładkę i jej przewody.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2024 o 20:24, NWWStation napisał:

Pomyślałem, że jest problem z uziemieniem, bo wzmacniacz ma "GND", ale jak pod nie podłączyć gramofon? Nie ma wyjścia z uziemieniem, nie ma śruby jakiejś czy nawet metalowej obudowy.

Jak znam życie masz podłączoną masę gramofonu / silnika , talerza , ramienia / do masy sygnałowej lewego kanału. Stąd nie ma wyprowadzonej masy gramofonu na zewnątrz. Przyczyną przydźwięku może być wszystko , lampka nocna , zasilacz impulsowy od jakiegoś urządzenia , bliskość kolumny .....

Możesz sam wyprowadzić kabelek GND tworząc w gramofonie wspólny punkt masy , i stamtąd dowolnym kabelkiem wyprowadzić go na zewnątrz. Uprzednio rozdzielasz masy sygnałowe i żyły sygnałowe i do nich dolutowujesz kabelek zakończony wtykami rca. Pomijasz w ten sposób gniazda RCA. Uzyskujesz najkrótszą drogę sygnału wkładka pre.

Proste prawda ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DiBatonio napisał:

proste, ale nie dla każdego. 

Dlaczego ? 😂

@NWWStation no dobra , prostsza opcja to tak jak pisali koledzy. Najpierw przymocowujesz kabelek do gniazda GND we wzmacniaczu , a następnie drugim końcem dotykasz masy wtyku rca. 

A jeszcze jedno. Ten przydźwięk nasila się jak dasz głośniej , czy ma stały poziom ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Dlaczego ? 😂

@NWWStation no dobra , prostsza opcja to tak jak pisali koledzy. Najpierw przymocowujesz kabelek do gniazda GND we wzmacniaczu , a następnie drugim końcem dotykasz masy wtyku rca. 

A jeszcze jedno. Ten przydźwięk nasila się jak dasz głośniej , czy ma stały poziom ?

Nasila się, jak daje głośniej, ale zaczyna go być w ogóle słychać od jakiejś połowy pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, NWWStation napisał:

Nasila się, jak daje głośniej, ale zaczyna go być w ogóle słychać od jakiejś połowy pasma.

Sprecyzujmy. Masz na myśli jak gałką volume dasz na połowę ?

Powiem Ci tak , ja bym odpuścił. Rozumiem , że jak leci muzyka ten przydźwięk jest niesłyszalny ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...