Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Klipsch Heresy IV


boddah

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym się przywitać z Wami. Od wielu lat co jakiś czas przeglądam to forum i doceniam jak wiele merytorycznych opinii i podpowiedzi się tu pojawia. Dlatego postanowiłem również coś napisać. Z jednej strony liczę na Waszą pomoc, a z drugiej podzielę się moim dotychczasowym doświadczeniem z wyborem wzmacniacza.

A więc do rzeczy :)

Poszukuję wzmacniacza do moich kolumn Klipsch Heresy IV. Kolumny stoją w pokoju z aneksem około 35-40m2. Kolumny raczej po jaśniejszej stronie dźwięku, choć to zależy czym go zasilimy. Budżet na wzmacniacz nie jest precyzyjnie zdefiniowany, wynosi on ok. 10tys +- 5tys.. Słucham, głównie spokojniejszego rocka, Pearl Jam, Nick Cave, Brodka i takie tam.

Jestem już po kilku odsłuchach. Udało mi się zgromadzić u siebie w pokoju w jednym czasie 3 różne wzmacniacze:

- Atoll in 200 signature (+streamer Eversolo 6)

- Arcam A25 (+ streamer Eversolo 6)

- Roksan Attessa

Wszystkie mają coś w sobie, mają rożne wady i zalety i dlatego nadal się na żadnego nie zdecydowałem, szukam dalej i liczę na Was, moi drodzy :)

1. Atoll in 200 - przepiękny bas, schodzący o wiele niżej niż pozostałe wzmacniacze, nie jest precyzyjny i punktowy, ale bardziej rozciągnięty, gardłowy - tak jak lubię. Reszta pasma powiedzmy że neutralna. Czuć że ma moc. Trochę mniej detali i precyzji (nie to że nie ma, ale w porównaniu). Funkcjonalnie w miarę, mocno się grzeje, nawet w trybie standby jest ciepły.

2. Arcam - wzmacniacz w klasie G, podobna moc na papierze i w rzeczywistości też to czuć. Mega precyzyjny, angażajucy, bas punktowy, konturowy, ale nie schodzi tak nisko jak Atoll. Mnóstwo detali, szybki, wyczynowy. Niestety przez ten punktowy, uderzający bas jest męczący dla mnie. Funkcjonalnie wad nie znalazłem.

3. Roksan - klasa AB, all in one. Naprawdę fajny sprzęt za swoją cenę. Wygląd mi bardzo pasuje. Ma wszystko. Jedyna wada funkcjonalna to brak możliwości uruchomienia go z telefonu. Dźwiękowo też nie mogę się do niczego przyczepić. Jeśli chodzi o sygnaturę to jest tak pomiędzy Atollem a Arcamem, tylko nie ma tego czegoś, czuć że jest po prostu od nich słabszy i niczym się wyróżnia. Aczkolwiek jak miałbym do wydania ok 7tys na wzmacniacz i streamer to brałbym go bez zastanowienia bo mimo to jest świetny. Tylko, że słyszałem te dwa droższe :)

 

Więc czego szukam. Szukam wzmacniacza który połączy Atolla (bardziej) i Arcama. Przede wszystkim chciałbym zachować ten jego bas, miękki, schodzący bardzo nisko. Z drugiej strony trochę poprawić detaliczność, zaangażowanie. Super by było jakby miał w sobie streamer, ale takie rzeczy to pewnie tylko w Erze, ale kto wie, może jednak :) Aha, lampy odpadają ze względu na funkcjonalność.

Pomożecie? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wing0 napisał:

Lampa, lampa, lampa i jeszcze raz lampa. El34, 300b, el84.

Po opisie czego chcesz głównie 300b

Kurcze, wiem że lampa by tu pasowała. Już nawet kiedyś jedną miałem, ale nie do tych kolumn i dźwiękowo spoko. Tylko ta procedura włączania i wyłączania :) Dlatego próbuję z tranzystorem, ale faktycznie przed ostatecznym zakupem warto porównać z lampą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, boddah napisał:

Kurcze, wiem że lampa by tu pasowała. (...) Tylko ta procedura włączania i wyłączania :)

A hybryda? Trochę drożej od tego Atolla jest np. LAR IA 200 HB. Potężny, głęboki bas. Ładnie kontrolowany, ale ma też trochę miękkości. Do tego b. szczegółowe soprany. Jedyny minus (z mojego punktu widzenia) to, że średnica mogłaby być bardziej nasycona. Ale to już kwestia zgrania z kolumnami. Nie wiem, jaki jest środek pasma w Heresy IV. 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny aniżeli lampowy to grzech. Nie wiem, czy ciężki, czy z tych lekkich.

Na 300B, 2A3 - przyłóż ucho i na forum już nie wejdziesz😉Dlaczego? Ponieważ, dają nadzieję na kosmicznie przyjemne brzmienie, a niektóre poprawnie wykonane, dają gwarancję na przyjemność.


Z unisona Simply Italy.

 

Lampy i funkcjonalność. Nie wiem o czym mówisz, ale być może masz tam gdzieś swoje doświadczenia. 

Dobrej zabawy i gratuluję kolumn. Do Twojego repertuaru, to Top wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wskazówki. Z tego co przeczytałem to bardzo dobrze odczytaliście moje preferencje dźwiękowe. Teraz to już nie mogę nie sprawdzić lampy lub hybrydy. Oczywiście z chęcią się wczytam w każdą następną wypowiedź. Postanowiłem dać sobie chwilę na zebranie opinii ludzi bardziej doświadczonych w temacie.

PS. Co do funkcjonalności lampy, to tylko tyle że nie włączę i wyłącze jej z kanapy, nie mówiąc już o sterowaniu telefonem :) Sama też się nie wyłączy. No i jakoś głupio na niej słuchać radia przez parę godzin, ale to już tylko kwestia nastawienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, boddah napisał:

Kurcze, wiem że lampa by tu pasowała. Już nawet kiedyś jedną miałem, ale nie do tych kolumn i dźwiękowo spoko. Tylko ta procedura włączania i wyłączania :) Dlatego próbuję z tranzystorem, ale faktycznie przed ostatecznym zakupem warto porównać z lampą.

Jaka procedura? 😆 Klikasz on czekasz kilka minut i grasz, jakie procedury heheh

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jeszcze mały offtop odnośnie kolumn, być może się przyda komuś kto będzie szukał informacji na ich temat, bo niewiele jest tego w internecie.

Zaczęło się od tego że strasznie napaliłem się JBL L100 (bo ładne), które są często z nimi porównywane. No i pojechałem je odsłuchać. I rozczarowanie. Dudniący bas, skrzecząca góra. Oczywiście dla mnie, w porównaniu z innymi. Nie chcę tu nikogo urazić. Są też osoby którym one się podobają. Zasilane jakimś modelem JBLa, modelu nie pamiętam.

Na tym samym wzmacniaczu przesłuchałem znane Focale Aria 948. Super kolumny. Mięsisty bas, szczegółowa ale aksamitna góra, dźwięk gęsty i wypełniający całe pomieszczenie. Gdyby nie ostateczny wybór na Klipsche to wziąłbym je.

PMC twenty . Unikatowe, charakterystyczne. Dźwięk delikatny, mało basu, góra delikatna. Koncerty unplugged brzmią magicznie. Niestety mało uniwersalne. Przy bardziej dynamicznej muzyce lub mocniejszej już znacznie gorzej. Nie dla mnie. Z wyglądu też takie sobie.

Były jeszcze Chario, ale też gorzej (dla mnie) od Focali.

Kolejne odsłuchy były już na Atollu 200. Przesłuchałem 3 pary w cenie do 20tys, tylko nie pamiętam dokładnie nazw :) Wydaje mi się że to były Spendory A4 oraz monitor audio gold. W każdym razie były wśród nich Klipsch Heresy, które wygrały :) Możliwe że w salonie wybrali Atolla 200 właśnie pod Klipsche i dlatego te dwie pozostałe kolumny nie graly tak jak należy, co jest bardzo możliwe. Szczególnie Spendory A4 z jasnym, detalicznym wzmacniaczem mogły by się ładnie zgrywać. Monitor audio były w sumie całkiem całkiem na Atollu, miały wyraźny detal (pewnie kwestia wstęgi). Słychać było bass reflex, co było in minus. Niestety ze względu na ich wygląd, w dodatku w wersji z błyszczącym fornirem) dało się ich słuchać jedynie z zamkniętymi oczami :P

Edytowano przez boddah
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
31 minut temu, Wing0 napisał:

Jaka procedura? 😆 Klikasz on czekasz kilka minut i grasz, jakie procedury heheh

Słowo procedura pewnie na wyrost, ale własnie o to mi chodzi. Pełniejsza wersja procedury byłaby: wstajesz z kanapy, klikasz on i grasz. I na końcu to samo :D i to zakładając że jest pilot do sterowania głośnością... :)

Edytowano przez boddah
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, boddah napisał:

JBL L100

Dzięki koledze z forum miałem okazję odsłuchać, ale nie moja bajka, góra się zgodzę, bas do opanowania mocnym wzmacniaczem, ale nie mój klimat :).

7 minut temu, boddah napisał:

Słowo procedura pewnie na wyrost, ale własnie o to mi chodzi. Pełniejsza wersja procedury byłaby: wstajesz z kanapy, klikasz on i grasz. I na końcu to samo :D i to zakładając że jest pilot do sterowania głośnością... :)

Mówię Ci nie zawracaj sobie głowy glupstwami Klipsche kochają lampy posłuchaj koniecznie ze 2-3 wzmacniaczy. Dziś są softstarty inne rzeczy nie ma co demonizować :), a dla lepszego dzięki deko mniej wygody nie zaszkodzi deko kcal się spali ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jest kilka opcji wartych sprawdzenia, raczej właśnie lampy lub hybrydowe, ale coś z tranzystorów też się znajdzie ;) Na pewno sprawdziłbym Fezz Mira Ceti na lampach 300B, Vincenta SV-737, może Synthesis Roma 753 AC. Z tranzystorów posłuchałbym jeszcze Regi. Zarówno Elicit MK5, jak i droższy Aethos mogą się spodobać. W razie czego zapraszam do kontaktu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tylko lampa pod takie kolumny i dodałbym aby raczej celować w konstrukcje PP po ciepłej stronie grania. Z triodą typu 300B może być za jasno. PP el84 czy też El34 powinno być ok.

W wzmacniaczach lampowych masz obecnie sterowanie z pilota funkcji volume, wybór wejścia zatem co chcieć więcej?

Aha jeśli się naczytałeś, iż wzmacniacz musi się wygrzewać godzinę przed odsłuchem to wiesz...rzeczywistość jest taka, iż wciskasz przycisk power on i za 2 minuty słuchasz,

 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, elektron6 napisał:

Pewnie że tylko lampa pod takie kolumny i dodałbym aby raczej celować w konstrukcje PP po ciepłej stronie grania. Z triodą typu 300B może być za jasno. PP el84 czy też El34 powinno być ok.

W wzmacniaczach lampowych masz obecnie sterowanie z pilota funkcji volume, wybór wejścia zatem co chcieć więcej?

Aha jeśli się naczytałeś, iż wzmacniacz musi się wygrzewać godzinę przed odsłuchem to wiesz...rzeczywistość jest taka, iż wciskasz przycisk power on i za 2 minuty słuchasz,

 

Panowie, jeszcze raz

Jeszcze raz dziękuje za rzeczowe komentarze. Nie wiem czy ktoś jeszcze po tych komentarzach odważy się zaproponować tranzystor. Może tak :)

Nic lamp nie demonizuję, przez pół roku miałem Fezz Audio Silver Luna i nie dużo, ale trochę wiem z czym to się je. Po prostu przyzwyczaiłem się do Yamahy musiccast :) :P  Ja to ja, ale w domu jeszcze żona i dzieci :) Staram się jednak być otwarty i lampę na pewno sprawdzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolumny z epoki, wzmacniacz też razem są w wieku mojego dziadka, a pod to streamery i dac można wygodnie i po staremu ;). 

Jak tranzystor koniecznie chcesz to ciepło grający ostatnio pisałem o ASR emmiterze nie jest to wzmacniacz bez wad, ale może się dobrze zgrać, starsze Sansui @elektron6 zapewne zna więcej ciepłych tranzystorów z epoki, choć tu właśnie nie będzie żadnych tam wbudowanych cudów;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się to opcji lampa, hybryda lub tranzystor w klasie A. Fajnie jakby wzmacniacz do Heresy miał mięsisty bas. O kontrolę bym się nie martwił bo szybkość i kontrola w tych kolumnach są na perfekcyjnym poziomie. Posłuchaj czegoś od Vincenta np. 237, Unison Research np. Unico Due, Haiku Sensei 211, Musical Fidelity A1. Szczupłe tranzystory, klasy d, g czy jak im tam raczej bym pomijał ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tutaj dołączyć również mocny tranzystor :) dlaczego nie :)?

https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/rotel-ra-1572-mkii.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4anZ2xgqE3KpUDfCoAUdWXFpsxarFSJ0hjFL_uKchAo19WAjMQkNfYRoC3JQQAvD_BwE

Rotel RA1572mk2 ma sporo prądu, schodzi nisko, ma czym prowadzić głośniki, chętny spróbować :)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie po Twoich doznaniach polecał bym lampe. Te kolumy są pod nią stworzone. Z tym że nie dosiadczysz takiego dociążenia jak z dotychczas odsłuchanymi modelami.

Z Tranzystorów warto sprawdzić wspomnianego wyżej Rotela, Roksana ale model Capsian M2 ktory zagra ciekawiej od Atessy ale nie ma sieci. Arcama ale model SA30, Moon ACE czy Denon PMA 2500ne

Z kolei z lampy faktycznie synthesis byłby dobrą opcją.

Od Unisona mozna by zachaczyć o Hybryde.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...