Skocz do zawartości

Kino za około 13 tys.


carlo497

Recommended Posts

Cześć, zarejestrowałem się po miesiącach czytania.

Stoję przed zakupem kina 5.1 do swojego mało ustawnego salonu, którego schemat wstawiam na końcu 

Kwotowo chciałem się pierwotnie zmieścić w 10k, ale obecnie stanęło na około 13k.
Obecnie wybrany zestaw:
Monitor Audio Bronze 500
MA Bronze C150
MA Bronze FX
Denon X3800H
w niedalekiej przyszłości prawdziwy sub, a do tego czasu proteza zaadaptowana z Logitecha Z906.

 

Zastanawiam się czy fronty w postaci MA 500 nie będą tutaj za mocne. Czy między 200, a 500 jest coś sensownego poza większą ilością basu? Wziąłem je w sumie tylko dlatego, że dopłata do nich była niewielka, ale nie chce zostać przytłoczony niskimi tonami.

A może w ogóle iść w inny zestaw? Potrzeby to z muzyki głównie ciężkie odmiany rocka/metalu, inne tego typu gitarowe brzmienia, klasyka oraz oczywiście filmy.

 

PXL_20240208_121038835.RAW-01.COVER.jpg.31c5858da7081486f0229e6dbc0d4733.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carlo497 napisał:

No odetnę. Czyli w takim wypadku żadnych zasadniczych różnic w tych kolumnach nie będzie i nie ma co dopłacać do modelu 500?

Pytanie czy muzyki będziesz słuchał z odcięciem i subwooferem, czy w trybie Direct, bez korekcji i odcięcia. Ja do muzyki używam osobnego wzmacniacza, który gdy oglądam film z amplitunerem jest końcówką dla frontów. Dopóki nie miałem wzmacniacza, muzyki słuchałem w Direct. Ale co kto lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nigdy nie miale porządnego audio poza słuchawkami Sennheisera z DACiem. 

Sprawa wygląda tak, że tysiąc w tą czy tamtą różnicy mi nie robi. Zależy mi tylko na tym, żeby bas mnie nie męczył. Jeśli będzie w pełni do opanowania korekcjami, to biorę 500. Jeśli to nie taka prosta sprawa, to wybiorę 200.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Jesli nie planujesz dalszej rozbudowy o np. oddzielny wzmacniacz stereo, to spokojnie możesz wybrać tańsze fronty, jak właśnie Bronze 200 lub Bronze 100, a bas uzupełnić lepszym subwooferem. Warto rozważyć np. REL HT1205 MKII :) Czy masz już ten zestaw kolumn u siebie? 

To czy bas będzie męczył przy odsłuchu w direct już zależy od akustyki i ustawienia kolumn, ciężko tu coś wywróżyć :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

To czy bas będzie męczył przy odsłuchu w direct już zależy od akustyki i ustawienia kolumn, ciężko tu coś wywróżyć :/ 

tak tutaj akustyka pomieszczenia jest ważna, jak będzie zła to i dźwięk w Direct będzie "zły". Ja u siebie trochę nad tym popracowałem, więc do muzyki bez korekcji, a i do filmów Audyssey nie jest konieczny i mam go wyłączony - wręcz przeciwnie mam wrażenie jakby "dusił" i zamulał całokształt i równowagę szczególnie w średnicy i dialogach - może dlatego bardziej pasowało mi Onkyo niż obecny Marantz.

Więc jeżeli i tak będzie wykorzystany system korekcji to mogą być mniejsze i odcięcie + subwoofer. Wszystko zależy od zaawansowania, osłuchania i osobistych preferencji, ale trudno wszystko sprawdzić u siebie "na gruncie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, carlo497 napisał:

 

 

PXL_20240208_121038835.RAW-01.COVER.jpg.31c5858da7081486f0229e6dbc0d4733.jpg

 

Ja mam u siebie podobny metraż jak twój. Wylądowały u mnie MA 200 + FX, oprócz dźwięku zwróć również uwagę na wielkość frontów. Bo możesz później się denerwować, że w domu stoją kolumbryny lub w drugą stronę. MA 200 nie kłują w oczy, a dźwięk jest naprawdę swietny(kwestia gustu twojego ucha 😉).

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja kolumny sprzed 20 lat pamiętam jako klocki, które miały 150 cm. Ja byłem 2 tyg. temu w sklepie to te obecne kolumny odebrałem jako wręcz zabawki. 

No nie pozostaje mi nic innego jak poprosić @Q21o przygotowanie na przyszłą sobotę Ma 500, 200 i jakiejś kontrpropozycji do nich i sprawdzenia tego na żywo.

Chociaż kusi mnie, że po dołożeniu kilku stówek przy tej kwocie z kolumn 200 robi się 500. N ale nie chce tym przedobrzyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spoko, jeden problem z głowy :) Jak już się zdecydujesz na dany model to wyślij zapytanie do kilku salonów, w moim przypadku ceny sporo się różniły. Daj znać co wybrałeś finalnie i jakie wrażenia, sam jestem ciekaw co 500 względem 200 jest w stanie pokazać więcej 🤔 oraz jak bardzo różni się Ma 200(6g) od 200(7g).

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz P. napisał:

No to spoko, jeden problem z głowy :) Jak już się zdecydujesz na dany model to wyślij zapytanie do kilku salonów, w moim przypadku ceny sporo się różniły. Daj znać co wybrałeś finalnie i jakie wrażenia, sam jestem ciekaw co 500 względem 200 jest w stanie pokazać więcej 🤔 oraz jak bardzo różni się Ma 200(6g) od 200(7g).

Czy model 500 , czy 200 to i tak po kalibracji odetnie na 80hz .

Oprócz gabarytów i wydanych $ nie będzie zmian . Lepiej różnice dołożyć do jak najlepszego suba .

To moje zdanie.

I kilka $ na poprawę akustyki . Zamiast inwestycji w Dirac , kasę proponuję przeznaczyć na ustroje akustyczne .

To także moje zdanie:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Spróbuj tej aplikacji za 20 USD do Audyssey. Tam masz dostępną opcje midrange compensation on/off.

korzystałem też z tej aplikacji, wiele to nie wniosło. To znaczy nie że aplikacja wiele nie zmienia sama w sobie, bo jest całkiem niezła i można sobie sporo dostosować indywidualnie, chodzi mi o sam efekt. Generalnie popracowałem kiedyś nad akustyką, powiesiłem na ścianach co trzeba - chociaż jeszcze można to trochę doszlifować, ale przyjdzie na to czas. Poza tym mam wrażenie że w związku z "przyzwyczajeniem ucha" do słuchania muzyki przez wzmacniacz stereo bez żadnych korekcji nie do końca pasuje to co robi Audyssey. Ale na pewno sprawdzi się w trudniejszych akustycznie pomieszczeniach - tam może zrobić robotę.

Jak @maciek72 pisze, moim zdaniem też lepiej zainwestować w poprawną akustykę pomieszczenia niż w systemy korekcji. Co nie znaczy że nie są potrzebne. Nie każdy (albo nie każdemu żona pozwoli) może sobie pozwolić na wieszanie i ustawianie paneli, ustrojów, pułapek itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie neguję potrzeby dostosowania akustyki ale nie zawsze się da. U mnie z jednej strony pierwsze odbicia mam pewnie na szafkach kuchennych a z drugiej na dużym oknie tarasowym. Żadne z tych miejsc nie nadaje się na wieszanie paneli. Za plecami jest stół i duże okno. Sufit odpada a dywan już mamy ;)

Poza tym koszt Diraca to raptem cena pewnie 4 w miarę wyglądających paneli a możliwości dużo większe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Diraca krótko i już bym nie oddał. 

Na subie bym nie szczędził a najlepiej dwa. 

Z pierwszego byłem zadowolony w momencie kupna ale długo to nie trwało.  Fascynacja szybko mija oraz z czasem zaczynasz postrzegać to wszystko trochę inaczej. 

Przestaje być ważne jebnięcie basem na klatę a zaczyna być równy bas w całym paśmie, głęboki od niskich głośności. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PanKlor napisał:

. U mnie z jednej strony pierwsze odbicia mam pewnie na szafkach kuchennych a z drugiej na dużym oknie tarasowym

No to prawie tak jak u mnie. Kuchnia jest u mnie przesłoniona przez łazienkę (~5m2), a z drugiej strony okno 4.5 metra na 2.6 metra. Dlatego mam nadzieję, że porządna korekta pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się @PanKlor, nie zawsze można sobie pozwolić na adaptację pomieszczenia, wtedy jestem jak najbardziej za systemami korekcji, bo nie ma innego wyjścia. Również w zaadaptowanych pomieszczeniach można spróbować co wniesie jeszcze korekcja. Nie zawsze da się zaadaptować na tyle żeby było dobrze. Co do kosztu, hmmm, nie wiem ile kosztuje Dirac, ale ja np. panele robiłem sam i wyszło mi koło 70 zł za sztukę 1,0x0,6m. Nawet wrzuciłem tu kiedyś na forum.

Wracając do tematu @carlo497 jeżeli nie masz zbyt wielu możliwości jak piszesz na adaptację, dobry system korekcji jak najbardziej wskazany. Do Denona X3800 Dirac musisz dokupić, nie jest "w pakiecie", na wyposażeniu będziesz miał Audyssey bodaj w wersji MultEQ XT32. @PanKlor dokupił do swojego Dirac więc może powiedzieć jaki to mniej więcej koszt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek72 napisał:

na wyposażeniu będziesz miał Audyssey bodaj w wersji MultEQ XT32.

To jest jeden z powodów dlaczego dopłacam do Denona 3800, bo liczę na lepszą kalibracje w stosunku do niższych modeli. A przynajmniej to zaobrerwowałem na testach w porównaniu do modelu 2800.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek72 napisał:

np. panele robiłem sam i wyszło mi koło 70 zł za sztukę 1,0x0,6m. Nawet wrzuciłem tu kiedyś na forum.

Oglądałem film z Grimanim gdzie mówił, że aby to miało sens to mniej więcej 15% powierzchni scian powinno byc zaadaptowane na pochlanianie i kolejne tyle na rozpraszanie. Łatwo oszacowali że sporo takich paneli potrzeba.

 

@carlo497 xt32 faktycznie wnosi sporo w stosunku do podstawowego Audyssey, z XT nie mialem do czynienia.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, carlo497 napisał:

Warto dopłacać do tych pro? Tam jest coś więcej niż sterowanie z telefonu tym subem?

Mocy jest symbolicznie więcej. Ale możliwości sterowania z apki nie można umniejszać, to zdalne DSP i siedząc wygodnie w fotelu możesz modyfikować naprawdę szeroki zakres możliwości suba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...