Skocz do zawartości

Jakie kolumny pod Wiim Amp?


Cadi

Recommended Posts

Witam,

Planuję złożyć swój pierwszy zestaw stereo (z możliwością ewentualnej rozbudowy o subwoofer) i skłaniam się ku Wiim Amp.

Jakie kolumny do ok. 2000 polecacie do tego wzmacniacza?

Pomieszczenie: 20m2.

Przeznaczenie: 70% TV (filmy i czasem konsola), 30% muzyka (różna, pop, rock, metal, rnb, klubowa, instrumentalna... co mi wpadnie w ucho, no może poza klasyczną).

Ustawienie: po bokach komody (160 cm szeroka) na której stoi TV (potrzebne będą standy). Z jednej strony w kącie, z drugiej trochę więcej przestrzeni.

Brzmienie: zupełnie się na tym nie znam. Tak żeby było dobrze pod TV i muzykę i wiem, że nie będzie idealnie pod każdą z tych opcji. Ale na pewno będzie lepiej niż dźwięk z TV czy jakichś tanich głośników.

Jeśli będzie mi brakować basu w filmach, to pomyślę o rozbudowie o sub.

 

Na razie czekam jeszcze na dostępność wzmacniacza w polskiej dystrybucji. Niestety nie mam nawet na czym testować kolumn i nie za bardzo nawet się znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy muszą być podstawkowe? Bo do 20m2 możesz śmiało wstawić kolumny podłogowe, wiadomo nie jakieś wielkie.Na pewno odpadł by ci koszt standów.Ja w pomieszczeniu 21,5m2 mam kolumny podłogowe o wysokoci 98 cm ,głębokości 40cm,szerokości 27cm i wadze jednej kolumny 27kg i jest świetnie, niczego nie ma za dużo.

Do wima ,jako że to jest wzmak w klasie D, czyli grającego dosyć jasno, powinieneś raczej szukać kolumn, które grają po cieplejszej stronie. Ja na twoim miejscu szukał bym kolum używanych, w kwocie 2 tys zł wśród używek znajdziesz kolumny o klasę lepiej grające niż nowe w tej cenie. Na portalach wybór jest ogromny.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

W sprawach brzmienia i doboru to oczywiście zdaję się na Was, bo nie mam tu żadnej wiedzy i doświadczenia, a chciałbym wybrać coś dobrze 😉

Nie wiem też jak rozpoznać kolumny z cieplejszym brzmieniem 😅

Podłogowe też mogłyby być ale będą stały zaraz obok komody, więc odległość między kolumnami wyniesie 160 cm plus po połowie szerokości kolumny z każdej strony licząc od środka do środka. A gdzieś czytałem, że przy podłogowych tą odległość powinna być większa. A z jednej strony będzie "wciśnięta" pomiędzy ścianę i komodę (tam mam tylko ok. 30 cm szerokości). Jeszcze dodam, że komoda ma 81 cm wysokości jeśli to coś zmienia. Niestety nie mam zbytnio możliwości zmiany ustawienia.

Kanapa stoi na wprost TV ok. 2,5m od przodu komody.

 

Edytowano przez Cadi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Cadi napisał:

W sprawach brzmienia i doboru to oczywiście zdaję się na Was, bo nie mam tu żadnej wiedzy i doświadczenia, a chciałbym wybrać coś dobrze 😉

Nie wiem też jak rozpoznać kolumny z cieplejszym brzmieniem 😅

Podłogowe też mogłyby być ale będą stały zaraz obok komody, więc odległość między kolumnami wyniesie 160 cm plus po połowie szerokości kolumny z każdej strony licząc od środka do środka. A gdzieś czytałem, że przy podłogowych tą odległość powinna być większa. A z jednej strony będzie "wciśnięta" pomiędzy ścianę i komodę (tam mam tylko ok. 30 cm szerokości). Jeszcze dodam, że komoda ma 81 cm wysokości jeśli to coś zmienia. Niestety nie mam zbytnio możliwości zmiany ustawienia.

Kanapa stoi na wprost TV ok. 2,5m od przodu komody.

 

Nie masz się co obawiać, właśnie najlepiej jak kolumny i miejsce odsłuchowe jest umieszczone jako trójkąt równoboczny.Jak komoda ma 160 cm to można wywnioskować środeki kolumn będą oddalone od siebie o około 220cm  i do miejsca odsłuchowego będzie jak piszesz 250cm to prawie będzie trojką równoboczny.

Co do dzwięku to też ważne jaki ty lubisz i wtedy dobierać kolumny.

Niby na filmie z Technikarium ,Michał łączył Wima z Klipschami i Focalami Theva, które są raczej kolumnami jasnymi, i było wszystko ok.Ale jeśli taki dzwięk przy dłuższym słuchaniu może być dla ciebie męczący,to może lepiej wybrać coś co gra ciut cieplej ,muzykalniej, niż wyżej wymienione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cadi

Jak kolega wspomnial, mozesz spokojnie wstawic podlogowki.

Np cos jak Pylon Audio Diamond25 - chodzi mi o rozmiar, choc dzwiekowo tez polecam - maja 16.5 cm, jakies 30 cm glebokosci i z kolcami okolo 97 cm wysokosci.

Nawet ustawione blizej tylniej sciany, nie bylo problemu z jakoscia.

Na rynku jest pewnie wiecej kolumn o takich rozmiarach. Porozgladaj sie . 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Cadi napisał:

W sprawach brzmienia i doboru to oczywiście zdaję się na Was, bo nie mam tu żadnej wiedzy i doświadczenia, a chciałbym wybrać coś dobrze 😉

Nie wiem też jak rozpoznać kolumny z cieplejszym brzmieniem 😅

Trochę terminologii jak i co "powinno" brzmieć masz w tych dwóch linkach, po tej lekturze powinno być trochę łatwiej 😉

https://rms.pl/baza-wiedzy/3233-wyjasniamy-pojecia-opisujace-brzmienie

https://www.hifi.pl/porady/terminologia-subiektywny-opis.php

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wiim amp przed wszystkim lewej wybrać kolumny dość łatwe do napędzenia bo to nie jest wydajny prądowo wzmacniacz. Dodatkowo stawiałbym na kolumny o pełnym, "mięsistym" brzmieniu żeby nie grało to chudo i jasno. Niewielka podłogówka w takim metrażu spokojnie się sprawdzi, np. Indiana Line Nota 550 czy Pylon Pearl 25. Z monitorów faktycznie Polk jest fajną opcją ale powalczyłbym o wyższy model niż ES20 czyli Reserve R200. Wtedy sub nie będzie nawet potrzebny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Jak komoda ma 160 cm to można wywnioskować środeki kolumn będą oddalone od siebie o około 220cm  i do miejsca odsłuchowego będzie jak piszesz 250cm to prawie będzie trojką równoboczny.

Jakby przyjąć, że kolumna ma 20cm szerokości, to odległość pomiędzy środkiem obu kolumn wyjdzie 180cm (160 komoda + 10 połowa kolumny + 10 połowa kolumny).

Dla zobrazowania zdjęcie. Sofa stoi na wprost TV i jest ustawiona mniej wiecej w polowie pokoju, za sofą jest jeszcze stół. Po lewej stronie są drzwi balkonowe, po prawej meble na prostopadłej ścianie 😉

No to już wiem żeby brać pod uwagę cieplejsze kolumny, jak piszecie 🙂 po przeczytaniu tych kilku definicji wydaje się to zasadne 😉

 

20240309_065709.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz wyjdzie ci więcej niż 180cm. Po te 5 cm i tak odsuniesz je od komody i wyjdzie ci co najmniej 195-200cm. Do słuchania powinieneś je i tak trochę wysuwać, aby tronty kolumn były te 10-15cm wysunięte względem komody.Jeśli tego nie zrobisz to będą się dusiły i odbije się to na dzwięku. Ja zawsze swoje kolumny umieszczam na granitowych podstawach podklejonych od spodu filcem lub takimi meblarskimi podkładkami.Wtedy bardzo łatwo jest kolumne przesunąć. Na tym zdjęciu gdzie widać pokój to do słuchania kolumny jadą jeszcze do przodu, prawie do dywanu.Zobacz te drugie kolumny też stoją na podstawach, nawet jak bym chciał je podłączyć to w moment je przesuwam na miejsce odsłuchu.

zasłony (1).jpg

podstawy pod kolumny.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślałem, że podstawkowe w tym układzie lepiej się sprawdzą, zwłaszcza jeśli ustawiłbym je na nieco wyższych standach, powiedzmy 75cm, wtedy dostałyby więcej luzu, bo wystawałyby w wìększości ponad komodę, a do TV byłyby dodatkowe 10cm przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie kable głośnikowe będą pasować do tego wzmacniacza i cieplejszych kolumn?

Na razie będę próbował z Polk ES20.

Zestaw jest budżetowy, więc na kable też nie chciałbym wydawać fortuny 😉

I czy w ogóle kable będą miały jakieś większe znaczenie przy takim zestawie?

Z tego co czytałem, to sporo osób nie poleca melodiki...

A co w przypadku najtańszej opcji i kabli typu

https://www.speckable.pl/pl/product/43807,przewod-glosnikowy-bitsound-lp0053-tlgyp-2x2-5-ofc-miedz-beztlenowa-bitner

?

I np. takich wtyków

https://www.speckable.pl/pl/product/76155,prolink-premium-tbc-054-wtyki-glosnikowe-typu-banan-skrecane-proste-pozlacane-2szt-czarny-czerwony

Czy jakość będzie się bardzo różnić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cadi napisał:

Poprosiłbym jednak o jakieś konkretne propozycje modeli, bo nie chciałbym popełnić jakichś kardynalnych błędów przy swoim pierwszym zestawie 😉

Kup na razie kable takie jak podałeś w pierwszym linku. Czysta miedz beztlenowa ofc. One są ok i niczego nie zepsują. Złóż zestaw, ustaw go możliwie jak najlepiej względem miejsca odsłuchu. Potestuj sobie dłuższy czas i dopiero jak opadną emocje może być tak że czegoś Ci będzie brakowało lub czegoś będzie za dużo. Wtedy możesz dźwięk delikatnie modelować kabelkami ale to będą zmiany delikatne i musisz wiedzieć co chcesz zmienić, a to wymaga osłuchania.

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MacieQ napisał:

W linku masz naprawdę fajne druty za rozsądne pieniądze. Zresztą sam poczytaj recenzje ich użytkowników zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję

https://cinematech.pl/in-akustik-silver-2-5mm-120m.html?hash=e29e5cd68d10de14537d29276d6e4956&cena&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=7542b447-3394-cbc2-bfaf-501a94165cf0

To są fajne kable,miałem je i oddałem koledze, one bardzo podbijają wysokie tony, można powiedzieć są w tym zakresie mocno detaliczne.Lepiej pasują do ciemniejszych zestawów, przy jasnych może być za krzykliwie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tomasz Kluczynski napisał:

To są fajne kable,miałem je i oddałem koledze, one bardzo podbijają wysokie tony, można powiedzieć są w tym zakresie mocno detaliczne.Lepiej pasują do ciemniejszych zestawów, przy jasnych może być za krzykliwie.

To skoro wzmak jest trochę jaśniejszy, kolumny trochę cieplejsze, to kabel powinien być bardziej neutralny? 😅

 

4 godziny temu, Artur Brol napisał:

@Cadi Tez bedzie dobrze jak kupisz te z linka. Nie bawilbym sie jednak w kupowanie kabli i wtykow osobno.

Kup juz kompletne. I masz z glowy. Przychodza, wyciagasz, podlaczasz i sluchasz.

No na tej stronie nie ma gotowych kabli (dostępnych), ale generalnie bardzo często sprzedawany jest sam przewód, a wtyki oddzielnie. Samodzielne zakończenie kabla raczej nie powinno być aż tak problematyczne 😉 choć fakt, wygodniej kupić gotowca

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...