Skocz do zawartości

POLK AUDIO Reserve R700 a wzmacniacz


Martin Gora

Recommended Posts

Z góry przepraszam za "głupie" tyle razy wałkowane pytanie, ale po przeczytaniu tego forum i wielu innych stron internetowych ciągle mam dylemat.

Dostałem prezent - niespodziankę w postaci dwóch kolumn Polk Audio Reserve R700.

Wydaje mi się że wiem jak powinno się dobierać wzmacniacz do mocy głośnika, tylko że... nie wiem jaka jest impedancja dla R700.

Posiadam stary wzmacniacz o mocy 100W RMS na kanał przy impedancji 4 Ohm, i chciałbym go z tymi głośnikami używać (ewentualnie z czasem wymienić na nowy EverSolo AMP-F2).

W sieci dostępne są sprzeczne informacje na temat impedancji tych kolumn.

Sklepy podają (https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3714-polk-audio-reserve-r700/s/1) że:

POLK AUDIO Reserve R700
Moc wzmacniacza [W] 20-300
Wymiary [cm] 114,5 x 24 x 43 (szerokość i głębokość bez cokołu)
Rodzaj głośników W
Impedancja (Ω) 4
Czułość (2,83 V/1 m) [dB] 86

Czyli mój wzmacniacz 100W 4 Ohm wydaje się dobrze pasować do zalecanego zakresu.

Natomiast na stronie producenta (https://www.polkaudio.com/en-us/product/home-speakers/floor-standing/reserve-r700/300035.html) impedancja w ogóle nie jest jednoznacznie podana, jest podany zakres 8/6/4 Ohm, do tego "minimalna impedancja" (cokolwiek ona oznacza)  i zalecana moc wzmacniacza 50-300W.

Overall Frequency Response
30Hz - 50kHz
Frequency Response (-3dB limits)
38Hz - 38kHz
Recommended Amplifier Power
50 - 300W
Amplifier Output Compatibility
8Ω / 6Ω / 4Ω
Minimum Impedance (ohms)
3.6Ω
Sensitivity (2.83V/1m)
88dB

 

I teraz już nie wiem: nada się ten mój wzmacniacz do tych głośników czy nie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaufałbym pomiarom Audio, które określają te Polki jako 4 ohm. Jeśli wzmacniacz ma podaną moc dla 4 ohm to nic mu się nie stanie. Inna sprawa, czy wydobędzie z nich ich potencjał. Tam są dwie dwudziestki na basie, wiec na pewno wzmacniacz powinien być wydajny, aby zapewnić dobre zejście basu przy zachowaniu jego kontroli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, majkel74 napisał:

Zaufałbym pomiarom Audio, które określają te Polki jako 4 ohm. Jeśli wzmacniacz ma podaną moc dla 4 ohm to nic mu się nie stanie. Inna sprawa, czy wydobędzie z nich ich potencjał. Tam są dwie dwudziestki na basie, wiec na pewno wzmacniacz powinien być wydajny, aby zapewnić dobre zejście basu przy zachowaniu jego kontroli.

Chyba będzie dobrze, bo w rozszerzonej instrukcji obsługi wzmacniacza było napisane tak:

Power output: 100 WPC RMS @ 4 ohms, 50 WPC RMS @ 8 ohms

Minimum speaker impedance: 4 ohms

Nawet gdyby producent pisał prawdę o minimalnej impedancji 3.6Ω a nie 4Ω jak podają Audio, wydaje mi się że nie jest to duża różnica?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Martin Gora napisał:

Nawet gdyby producent pisał prawdę o minimalnej impedancji 3.6Ω a nie 4Ω jak podają Audio, wydaje mi się że nie jest to duża różnica?

Zależy na ilu Hz. Jeśli na niskim basie, to już może to być różnica. Tzn. powinno być bezpiecznie, ale jeśli minimum impedancji wypada na niskiej częstotliwości, to przy mało wydajnym wzmacniaczu dół pasma może się "rozłazić". Posłuchaj i sam sprawdź, jak brzmi bas. :)

Z ciekawości: jaki to wzmacniacz? Bo to podwajanie mocy na papierze ładnie wygląda. :) 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, majkel74 napisał:

Gdzieś w necie znalazłem test z pomiarami (trzeba trochę w dół zjechać) i wyglada to bezpieczną impedancję, bardziej 5 ohm

https://www.audioholics.com/tower-speaker-reviews/polk-reserve-r700

 

Może warto zgłosić się do dystrybutora w Polsce po takie informacje? :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, na start spokojnie starczy :) Z czasem posłuchasz, zobaczysz, czy Ci się podoba i w razie czego będziesz myślał o zmianie ;) Tego wzmacniacza nie znam, ale zgaduję, że będzie grał ciepłym dźwiękiem, więc z Polkami już może być zbyt ciepło dla niektórych ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Może warto zgłosić się do dystrybutora w Polsce po takie informacje? :)

 

Top hifi dysponuje rzetelnymi danymi na temat przebiegu impedancji oferowanych głośników? Bo te często odbiegają od tego, co producent np. B&W deklaruje w specyfikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dziękuję Wam bardzo za pomoc. Podłączyłem, i wszystko działa. Przy czym od razu zaznaczam - po jednym dniu już wiem że będę kupował nowy wzmacniacz, bo ten jest zwyczajnie za ciepły w połączeniu z tymi Polkami. Chociaż myślę ze generalnie ten wzmacniacz jest po prostu bardzo ciepły jako "profesjonalny lampowy wzmacniasz dla audiofilów" bez znaczenia co się do niego podłączy 🙂

Skoro już przy tym jesteśmy, jakie wzmacniacze które mają 2x  200W RMS przy 4 Ohm są godne polecenia? Coś ze średniej półki, nic super drogiego. Chciałem kupić EverSolo AMP-F2 ale chwilowo go nie ma w sklepach (przynajmniej w Stanach a teraz tu przebywam), i szukam jakiejś alternatywy żeby lepiej się rozeznać w rynku.

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Martin Gora napisał:

wzmacniacze które mają 2x  200W RMS przy 4 Ohm

A czemu chcesz akurat tyle? To dość mocno ogranicza wybór wśród budżetowych wzmacniaczy. Jeśli ma być naprawdę tanio, to raczej klasa D. Ale osobiście wybrałbym stare poczciwe AB. I nie trzymałbym się sztywno tych 200 watów. :)

Średnia półka tzn. jaka górna granica? Mówimy o cenie zbliżonej do tego AMP-F2?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
31 minut temu, Rafał S napisał:

A czemu chcesz akurat tyle? To dość mocno ogranicza wybór wśród budżetowych wzmacniaczy. Jeśli ma być naprawdę tanio, to raczej klasa D. Ale osobiście wybrałbym stare poczciwe AB. I nie trzymałbym się sztywno tych 200 watów. :)

Średnia półka tzn. jaka górna granica? Mówimy o cenie zbliżonej do tego AMP-F2?

Dlatego tyle, że głośnik obsługuje do 300W przy 4 Ohm więc 200W wydaje się uzasadnione. No i żeby w przyszłości nie zmieniać.

Cenowo górnej granicy nie ma, ale fakt, myślałem o czymś w cenia AMP-F2 właśnie.

Ale nie upieram się koniecznie przy tych 200W, rozważę wszystko co ma 100W lub więcej.

 

17 minut temu, Chmarski napisał:

To końcówka mocy. Będziesz potrzebował jakiś preamp do tego, albo musisz wybrać coś innego.

 

 

Mam jak najbardziej, DMP-A8.

 

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Martin Gora napisał:

 

Ale nie upieram się koniecznie przy tych 200W, rozważę wszystko co ma 100W lub więcej

 

W praktyce jak słuchasz w domu przy „normalnych” glosnosciach, to wtedy dostarczana moc to tak powiedzmy 1W. Dziesięć watów to jest naprawdę głośno. Dobry wzmacniacz będzie grał już pełną piersią właśnie przy takich typowych glosnosciach. Pytanie jak duże będzie pomieszczenie, bo wraz z kubaturą musisz dostarczać większej mocy, żeby uzyskać efekt wypełnienia pomieszczenia dźwiękiem. Niemniej sugeruję nie patrz tylko na moc, 2x200 mają nawet tanie amplitunery, bardziej na jakość wzmacniacza, w tym sekcji zasilania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, majkel74 napisał:

W praktyce jak słuchasz w domu przy „normalnych” glosnosciach, to wtedy dostarczana moc to tak powiedzmy 1W.

Zdaję sobie sprawę że szukam wzmacniacza trochę "na wyrost" ale generalnie te głośniki też są dla mnie dużo za duże.

Co zrobić, prezent, żona chciała dobrze 🙂

Chwilowo będą stały u mnie w gabinecie (jakieś 25m2), ale dom mam duży, mam pokoje po 60m2 jakby co, i nie wykluczam że kiedyś te głośniki tam przestawię.

Więc skoro już szukam (na spokojnie) wzmacniacza pod te konkretne kolumny, to nie chciałbym go później zmieniać, i szukam z zapasem mocy.

Co do samej jakości dźwięku, to nie jestem audiofilem, a muzyki w większości słucham na słuchawkach (takiej jakości moim zdaniem nie dadzą mi żadne głośniki, a w każdym razie nie w warunkach domowych), więc nie mam problemu z wzmacniaczami klasy D.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Chmarski napisał:

To końcówka mocy. Będziesz potrzebował jakiś preamp do tego, albo musisz wybrać coś innego.

 

 

Jeszcze jedna rzecz, bo zasiałeś we mnie trochę niepewności - na stronie EverSolo widzę ten wzmacniacz w zestawie z DMP-A6 i DAC-Z8.

Posiadam oba te urządzenia, ale one podobno nie mają funkcji preamp którą posiada większy DMP-A8.

To w końcu jak to jest? Bo nie ukrywam że taka konfiguracja by mi pasowała ze względu na ustawienie.

1693888118903.png.1f61bcc991b8a360e5b41eb5cc1dd936.png

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Martin Gora napisał:

 

Co zrobić, prezent, żona chciała dobrze 🙂

 

Żona ideał , do tego fajne głośniki wybrała👍. Pomieszczenia duże, kolumny z potencjałem , wiec wydajny, mocny wzmacniacz wskazany, jak lubisz takie all-in-one rozwiązania to powiedzmy coś klasy Arcama SA30.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dziękuję bardzo. Arcam SA30 to ciekawa opcja, ale wpadł mi też w oko Arcam A25. Nie musi być all-in-one, bo streamer już mam, bardzo lubię moje EverSolo A6 i A8.

Wydaje się że Arcam A25 używany jako DAC/AMP (podłączony przez USB do DMP-A6) chyba spełniłby swoje zadanie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Q21 napisał:

A25 to fajna opcja, ale AMP-F2 też powinien się sprawdzić. Zarówno DMP-A6, jak i DAC-Z6 mają preampa, ale nie aż tak dobrego jak DMP-A8. 

Super, to świetna informacja. W takim razie zdecydowanie czekam na AMP-F2, w końcu słucha się też oczami, ustawię to sobie wszystko tak jak na zdjęciu 🙂

A jeszcze takie pytanie natury teoretyczno - technicznej - Który DAC lepszy, ten z DMP-A6 czy DAC-Z8?

W sensie: podłączyć DMP-A6 bezpośrednio do wzmacniacza przez XLR, czy lepiej używać DMP-A6 tylko jako streamera, podłączyć przez USB do DAC-Z8, i dopiero DAC-Z8 do wzmacniacza przez XLR?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2024 o 18:28, majkel74 napisał:

Top hifi dysponuje rzetelnymi danymi na temat przebiegu impedancji oferowanych głośników? Bo te często odbiegają od tego, co producent np. B&W deklaruje w specyfikacji.

Czasami tak, owszem, aczkolwiek w czasopiśmie Audio warto zerknąć, tam jest rzetelnie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...