Skocz do zawartości

Nowy sprzęt i załamka


jabar

Recommended Posts

50 minut temu, jabar napisał:

Kiedy przejdę trochę bliżej kolumn, tak praktycznie na środku pokoju, w trójkącie równoramiennym, to wtedy już nie dudni, ale tutaj też ten bas nie jest taki jaki powinien być. No i przecież nie przemebluję pokoju tak, żeby siedzieć po środku pokoju

No to ciężko to widzę.

Odsunięcie kanapy od ściany zrobiło  większa robotę niż pułpaki basowe po narożnikach(mowa o moim przypadku).

Kolumny też bym odsunął. Nie wiem czy są przebasowione, ale przy takim ustawieniu to ja bym u siebie klipschów  nie posłuchał.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie jakich wiele tu u forumowiczów.

Kolumny odesłać, sam mam Heco (inny model) ale polecam szukać modelu "zamkniętego" i sądzę ze monitory będą tu lepsze.

Heco to jednak dwa nisko tonowe 17ki + pomieszczenie w kwadracie + blisko ściany a zapewne chcesz, żeby tak zawsze stały = kłopot. 

bas trap tu nie pomoże a te specjalnie dostosowane pod mod pomieszczenia to kwoty rzędu 4k i dwie sztuki to minimum.

Inne kolumny a raczej kierunek ... na monitory. 

Edytowano przez Bogusław 66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Pitt39 napisał:

No to ciężko to widzę.

Zatkaj BRy na próbę. Na pewno mniej będzie sie pomiesczenie wzbudzać. Spróbuj na podstawie kalkulatora określić na jakich f są rezonanse i zrób prosty filtr do WIIMa przycinając doświadczalnie piki modów rezonansowych o kilka dB. Najlepiej zrobić pomiar z miejsca odsłuchu ale na próbę można pokombinować nawet bez pomiarów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Zatkaj BRy na próbę. Na pewno mniej będzie sie pomiesczenie wzbudzać. Spróbuj na podstawie kalkulatora określić na jakich f są rezonanse i zrób prosty filtr do WIIMa przycinając doświadczalnie piki modów rezonansowych o kilka dB. Najlepiej zrobić pomiar z miejsca odsłuchu ale na próbę można pokombinować nawet bez pomiarów. 

No właśnie sobie teraz pomyślałem o tym, żeby zasłonić wyloty BR i pobawię się jeszcze z EQ wycinając dolne pasma. W jaki sposób miałbym zrobić pomiar i czym?

29 minut temu, Bogusław 66 napisał:

zapewne chcesz, żeby tak zawsze stały

Dokładnie.

30 minut temu, Bogusław 66 napisał:

Inne kolumny a raczej kierunek ... na monitory. 

Czy ten sam model podstawkowych będzie miał to samo brzmienie co podłogowe? Można tak teoretycznie założyć? Np. Aurora 700 i Aurora 300.

Pytanie jakie podstawkowe mogą sprawdzić się w moim pomieszczeniu i przy takim ustawieniu? Bass reflex z przodu będzie lepszy? Czy może koniecznie zamknięte?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, jabar napisał:

W jaki sposób miałbym zrobić pomiar i czym?

To zależy czym dysponujesz. Sprawdziłem na szybko czy się da bez dedykowanego do REW mikrofonu z wykorzystaniem możliwości Eversolo DMP6 i lapka pomierzyć odpowiedź pomieszczenia. Da się.

W Eversolo włączyłem BT i połączyłem laptopa przez BT z dakiem. Lapka postawiłem w miejscu odsłuchu tak by jego mikrofon był mniej więcej tam gdzie są uszy. Włączyłem w opcjach REW wyjście (output device) na Eversolo po BT i mikrofon lapka jako Input device. W zakładce Measure wlączyłem przemiatanie i efekt widać na screenie.

Dla porównania wrzuciłem wcześniejszy pomiar UMIKIEm. Jak widać w zakresie niskich częstotliwości do ok. 200 Hz różnice są znikome. Można na tej podstawie juz spreparować jakieś filtry do DSP wykorzystując laptopa. Zakładam, że WIIM ma BT? Jeżeli nie napisz co masz to coś wykombinujemy ;) 

Pomiar pogłosu RT60 też możesz takimi prostymi narzędziami sprawdzić z pewnym przybliżeniem.

Pozdrawiam. 

 

Zrzut ekranu 2024-04-11 114656.png

Zrzut ekranu 2024-04-11 115615.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MariuszZ napisał:

Zakładam, że WIIM ma BT?

Tak.

11 minut temu, MariuszZ napisał:

To zależy czym dysponujesz.

Mam smartphone i PC w innym pokoju, który jest obecnie zepsuty :) Laptopa nie mam. I ogólnie nie znam tych programów, o których piszesz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

Tak i usiądź w miejscu stolika 😉

Już siadałem i w tym miejscu jest trochę lepiej. Wtedy jest prawie trójkąt równoramienny. Tylko, że ja nie w tym miejscu docelowo będę słuchać. Zmiana umeblowania raczej nie wchodzi w grę. Tym bardziej siedzenie na środku pokoju :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jabar napisał:

Już siadałem i w tym miejscu jest trochę lepiej. Wtedy jest prawie trójkąt równoramienny. Tylko, że ja nie w tym miejscu docelowo będę słuchać. Zmiana umeblowania raczej nie wchodzi w grę. Tym bardziej siedzenie na środku pokoju :) 

Ale wiesz, że siedząc 50cm od tylnej ściany nigdy nie będziesz zadowolony z brzmienia. To nie jest miejsce optymalne niestety.

Kompromisem może być wysuwanie kolumn i lub siedzenie w miejscu stolika, który przecież można gdzieś odstawić na czas posłuchania kilku płyt.

Możesz też jakieś krzesełko przed stolikiem postawić i siadać 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, marcinmarcin napisał:

Jestem bardzo zadowolony,  nie przesadzajmy...

To nie jest przesada, ale jak jesteś zadowolony, to okej.

Przy ścianach też masz mody, czy fale stojace, jak zwał tak zwał. 

Bas wtedy też będzie inny niż w odległości metra od tej ściany, u mnie wisi tam dyfuzor 2D i wiem, że jednak lepiej od niego siedzieć dalej , jak bliżej 🙂

 

https://livesound.pl/tutoriale/4381-mody-drgan-niskie-czestotliwosci-w-pomieszczeniach

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę to tak. Nie ma szans w tym pomieszczeniu na dobrą akustykę. Tylko dsp. I to tez efekt bedzie mizerny ale moze autora watku usatysfakcjonuje.

Żadne kable, wymiany źródła, skręcanie kolumn nie pomoże. Mozna odsunąć je od ściany( a nawet należy) ale w ten sposób nie zlikwidujecie pogłosu czy nakladania się fal. Zwróćcie uwagę na wystrój wnetrza i ustawienie. Autor nie zmieni salonu w studio nagraniowe.

Skłaniam się ku sluchawkom lub monitorom i przesunieciem się z nimi i miejscem odsluchowym na środek pokoju.

Sluchalem u kolegi w takim salonie o podobnych wymiarach i kolega nie byl nowicjuszem. Nie poradził sobie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.. święta uratowane :D Bas został ujarzmiony. Wystarczyło przesunąć jeden suwak EQ i wyciąć wszystko poniżej 31Hz i znowu poczułem się jakbym był w sali odsłuchowej :D Zniknęło dudnienie, ból uszu, dziwne brzmienie. Teraz zestaw gra tak jak powinien. Nawet w tym pokoju z pogłosem i w tym ustawieniu, czyli kolumny 19cm od ściany tylnej i ze słuchaczem 40cm od ściany za głową. Nie jest to optymalny punkt odsłuchowy, ale mimo wszystko jestem bardzo zadowolony. Przysuwając się bliżej do kolumn jest idealnie. Zrobię jeszcze fine tuning EQ i sprawdzę różne ustawienia kolumn i będzie pięknie :) 

Z tym niskim basem to by się zgadzało. Heco mają pasmo przenoszenia od 25Hz. Tak niskie częstotliwości nie są praktycznie słyszalne. Generalnie podczas produkcji muzyki zaleca się wycinanie tak niski częstotliwości, bo przynoszą więcej problemów niż korzyści. W moim pokoju mocno przeszkadzały. 

Dziękuję każdemu z was za pomoc i wsparcie.

Pozostaje teraz już tylko cieszenie się muzyką :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jabar napisał:

Wystarczyło przesunąć jeden suwak EQ

Super, że się nie poddałeś. Zazdroszczę konsekwencji, samozaparcia i wiary👍
Gratuluję sprzętu o takiej funkcjonalności. 
Fajnie mnie się patrzy na pokój z taką ilością światła. 
Zachecam, byś zabierał głos i opowiadał o swoich obserwacjach, doświadczeniach itp

Być może wielu z nas skorzysta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, AudioTube napisał:

Super, że się nie poddałeś. Zazdroszczę konsekwencji, samozaparcia i wiary👍

Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych :) 

22 minuty temu, AudioTube napisał:

Gratuluję sprzętu o takiej funkcjonalności. 

Dzięki. Na prawdę polecam ten zestaw.

 

23 minuty temu, AudioTube napisał:

Fajnie mnie się patrzy na pokój z taką ilością światła. 

Też do lubię :) Pokój jest od strony zachodniej. Na przeciw nie ma innych budynków, a latem całkowicie zasłania mnie to wysokie drzewo. Prywatność zagwarantowana :) 

24 minuty temu, AudioTube napisał:

Zachecam, byś zabierał głos i opowiadał o swoich obserwacjach, doświadczeniach itp

Na pewno się odwdzięczę za wiedzę, którą mogłem tu zdobyć ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...