Skocz do zawartości

Dźwięk o częstotliwości 5Hz.


Spiderbax

Recommended Posts

Witam.

Zanim napisaem nowy post wklepaem w szukajke ”herc” ale o dziwo, mimo że to forum audio, nie wypluła mi nic, stąd ten post… 

Poszukuje informacji nt. właśnie herca jako jednostki. Oczywiście wyczytałem że herc to interwał/cykl na sekunde, że człowiek nie słyszy dźwięków poniżej 20Hz itd., ale…. W kontekście medytacji i innych takich gó...ien ;) chciałem usłyszeć jak brzmi 5Hz. Ściągnąłem kilka generatorów dźwięku i niby słyszę (choć teoretycznie nie powinienem) te 5Hz. Jak to się dzieje? Poza tym… Owe generatory tworzą jako te 5Hz różne tony (wysokość dźwięku). Jeden wyższy, inny niższy. Do tego sama częstptliwość „uderzeń” na sekundę nie jest taka sama. Znów jeden dźwięk „wibruje” częściej, inny rzadziej. Odtwarzałem też w sieci, np na YT "testery basów" i dźwięk 5hz jest słyszalny. Dla mnie czarna magia. Ugrzęzłem w temacie, stoje w miejscu...... :(

Zdaje sobie sprawę że moje nazewnictwo jest z pewnością niewłaściwe, ale liczę, że ktoś zrozumie co autor miałna myśli ;) i mi pomoże. 

Ogólnie rzecz biorąc dąże do tego żeby usłyszeć (jeśli się w ogóle da) ten pięciohercowy dźwięk.  Czy jest ktoś w stanie mi coś podpowiedzieć? 

Z góry wielkie dzięki. 

Marek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Spiderbax napisał:

Witam.

Zanim napisaem nowy post wklepaem w szukajke ”herc” ale o dziwo, mimo że to forum audio, nie wypluła mi nic, stąd ten post… 

Poszukuje informacji nt. właśnie herca jako jednostki. Oczywiście wyczytałem że herc to interwał/cykl na sekunde, że człowiek nie słyszy dźwięków poniżej 20Hz itd., ale…. W kontekście medytacji i innych takich gó...ien ;) chciałem usłyszeć jak brzmi 5Hz. Ściągnąłem kilka generatorów dźwięku i niby słyszę (choć teoretycznie nie powinienem) te 5Hz. Jak to się dzieje? Poza tym… Owe generatory tworzą jako te 5Hz różne tony (wysokość dźwięku). Jeden wyższy, inny niższy. Do tego sama częstptliwość „uderzeń” na sekundę nie jest taka sama. Znów jeden dźwięk „wibruje” częściej, inny rzadziej. Odtwarzałem też w sieci, np na YT "testery basów" i dźwięk 5hz jest słyszalny. Dla mnie czarna magia. Ugrzęzłem w temacie, stoje w miejscu...... :(

Zdaje sobie sprawę że moje nazewnictwo jest z pewnością niewłaściwe, ale liczę, że ktoś zrozumie co autor miałna myśli ;) i mi pomoże. 

Ogólnie rzecz biorąc dąże do tego żeby usłyszeć (jeśli się w ogóle da) ten pięciohercowy dźwięk.  Czy jest ktoś w stanie mi coś podpowiedzieć? 

Z góry wielkie dzięki. 

Marek.

Taki dźwięk można zobaczyć, ale nie usłyszeć. Dlatego np. poświęca się tyle uwagi gramofonom i ich specyfice, właśnie aby tego efektu drżenia membran niskotonowych, pod wpływem rezonansu ramienia gramofonu, nie było.

To co słyszysz to są harmoniczne produkowane przez sprzęt.

Infradźwięki słyszą i wykorzystują do komunikacji np. słonie, delfiny czy wieloryby. Człowiek ich nie słyszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tą odpowiedź, ale mam jeszcze "ale"...

Czytałem o technikach synchronizacji, dostrajania fal mózgowych itd… Nie będę się rozpisywał bo nie o to chodzi. W każdym bądź razie przy tej synchronizacji wykorzystuje się dźwięk 5Hz. Mało tego, bardziej szczegółowo wykorzystuje się też dźwięki 4 i 6HZ, 4 na jedno, 6 na drugie ucho czyli wygląda na to że powinny być słyszalne.

Propos słyszalności…. Tutaj jest test od 5Hz w góre i od samego dołu dźwięk słychać, więc to co słyszę to są „harmoniczne dźwięki produkowane przez sprzęt”???  5, 10 i dalej są wyraźnie inne czyli wg mnie, laika, na chłopski rozum nie wygląda to na losowe buczenie tylko dźwięki o ściśle określonej częstotliwości, ale jak mówię jestem zielony w tej materii i jest to tylko moje "na chłopski....."…  

Prosiłbym, jeśli ktoś ma cierpliwość, wiedzę i trochę chęci o pchnięcie mnie do przodu w tym temacie. Byłbym wdzięczny choćby za linka do głębszego wyjaśnienia zagadnienia. Sam za cholere nie mogę znaleźć dokładniejszego opisu czym to się tak naprawdę je.


Z góry dzięki...

Edytowano przez Spiderbax
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Spiderbax napisał:

Propos słyszalności…

Wystarczy włączyć i organoleptycznie się przekonać :)

https://www.szynalski.com/tone-generator/

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

aby tego efektu drżenia membran niskotonowych, pod wpływem rezonansu ramienia gramofonu, nie było.

o ile pamiętam akceptowalny zakres to 5-15 Hz , a ideał to 7 Hz.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz "usłyszeć" czy raczej bardziej poczuć czyste dźwięki niższe niż 20 Hz, tyle że w rzadkich i specyficznych sytuacjach, na przykład podczas huraganu, czy wstrząsów tektonicznych.

Tyle że wtedy z powodu dużego natężenia te dźwięki zazwyczaj wzmagają uczucie paniki. Te 5 Herców w słuchawkach to nigdy nie będzie tylko czysty ton, zawsze nakładają się harmoniczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Spiderbax napisał:

Propos słyszalności…. Tutaj jest test od 5Hz w góre

to jakaś bzdura, bez sensu😂

3 godziny temu, Spiderbax napisał:

Byłbym wdzięczny choćby za linka do głębszego wyjaśnienia zagadnienia.

proponuję sięgnąć do opracowań naukowych w internecie jest ich mnóstwo na ten temat i są wiarygodne w danym temacie.

Pozdr. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Spiderbax napisał:

Zanim napisaem nowy post wklepaem w szukajke ”herc” ale o dziwo, mimo że to forum audio, nie wypluła mi nic, stąd ten post… 

Bo pisze się Hertz - od nazwiska... Skrót to Hz.

12 godzin temu, Spiderbax napisał:

Odtwarzałem też w sieci, np na YT "testery basów" i dźwięk 5hz jest słyszalny.

Niemożliwe.

Ucho ludzkie fizycznie nie ma możliwosci usłyszenia dźwięków poniżej 16~15 Hz., tak jak i powyżej 21 kHz.

 Ucho tak jest zbudowane i żadne "strojenie mózgu" nie pomoże w usłyszeniu dźwięku 5Hz czy 6 Hz czy 10 HZ

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te INFRA lub ULTRA dzwięki NIE SĄ słyszalne, A L E powodują działania , które organizm ludzki odbiera, rejestruje lub w inny sposób na nie reaguje. Np pewne zakresy infradźwięków działają bardzo niekorzystnie na ludzi. Bardzo często odbiera je podświadomość lub nawet niektóre organy wewnętrzne. Były (są) nawet prowadzone badania nad uzywaniem infra lub ultra dźwięków do produkcji broni. Tak, więc szukając tych częstotliwości i poddając się ich działaniu, możemy narazieć się na niekorzystne działanie na nasz organizm, nawet niczego nie słysząc.  No, ale co kto lubi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infradźwięki nie tyle są słyszalne, co odbieralne przez człowieka, a tak jak ktoś już wyżej dobrze napisał jeśli coś słyszymy to są to najczęściej częstotliwości harmoniczne tych sygnałów

Generalnie na uczelni mamy takie stanowisko do badań tego typu zjawisk i tematów, mamy też jedną laborkę dla studentów gdzie zakładają sobie czepek EEG i są poddawani działaniu różnych ultradźwięków, później patrzą sobie co się dzieje z tym EEG a dzieje się to że jeżeli poddamy komuś silne 5 Hz to właśnie ta częstotliwość jest wzmacnianiana w mózgu. 5 Hz to fale theta, więc takie wzmacniające efekty hipnozy, możliwych halucynacji, jakby to ująć, odpływania... nie wiem czy to jest cel, ale generalnie to po prostu nie jest zdrowe. Nazywa się to efektem wodzenia i jest generalnie szkodliwe. My to robimy przez 5 minut stymulacji żeby efekt wystąpił i można go zaobserwować, dłużej raczej się nie powinno

jakbyś chciał poczytać na ten i inne tematy, to poniżej artykuły Czarka Kasprzaka, mojego kolegi z Katedry, autora powyżej opisanej laborki i stanowiska badawczego, trochę bardziej o turbinach wiatrowych ale generalnie o temacie który Cię interesuje

http://przyrbwn.icm.edu.pl/APP/PDF/118/a118z1p20.pdf

https://acoustics.ippt.pan.pl/index.php/aa/article/view/1399/1216

https://bibliotekanauki.pl/articles/1197517.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...