Skocz do zawartości

Temat rzeka - jaki zestaw wybrać?


Arturoo

Recommended Posts

Witam wszystkich klubowiczów.

Postanowiłem dołączyć do Waszej społeczności aby, poradzić się i skorzystać z doświadczenia tego „zbiorowego umysłu” jakim jest Forum Audio 😊

Temat jest pewnie nie łatwy bo dotyczy wyboru zestawu stereo. Na chwilę obecną używam leciwego sprzętu Pioneer VXS-505RDS z kolumnami Tonsil Sonata 120. Z wiekiem zrobiłem się bardziej wymagający i postanowiłem zmienić sprzęt. Zdaję sobie sprawę, że im więcej zapłacę tym teoretycznie lepszy sprzęt i górną granicę wartości ogranicza tylko fantazja użytkownika 😊.

Rozważam dwie opcje, wejście w coś używanego do około 5000zł lub nowy zestaw do 8000zł.

I tu pytanie, czy dzisiejszy sprzęt używany za 5000zł jakościowo pod względem dźwięku odpowiada dzisiejszym zestawom za 8000zł. Czy warto wchodzić w sprzęt używany?

Założenia zakupowe.

Przeznaczenie.

- muzyka w tym klasyczna odtwarzana za pośrednictwem komputera/CD/streamer (Wi-Fi/DAC opcjonalnie) Możliwy gramofon w przyszłości.

- pokój 16-20m2

Oczekiwania.

- jakość, detal

- dynamiczny kontrolowany bas

 

Zestaw używany do około 5000zł a nowy do max 8000zł

Wzmacniacz/Amplituner

Denon, Yamaha, Cambridge Audio, Marantz, Rotel

Kolumny

Dali, Indiana Line, Monitor Audio, Elac, Polk Audio, Pylon Audio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zadam pytanie inaczej.

Rozważane przeze marki nowych wzmacniaczy:

Denon PMA 900HNE, Yamaha R-N800, Cambridge Audio Cx61, NAD C368

Który ze wzmacniaczy i z jakimi kolumnami najbardziej zbliży mnie do moich oczekiwań? Jakość dźwięku, detal, dynamiczny bas.

Na co warto przeznaczyć więcej pieniędzy? Na wzmacniacz czy na kolumny? Może 50/50?

Jestem po odsłuchu Yamaha R-N800 + Tesi 6 i było całkiem przyjemnie. Mocny dynamiczny bas, ale i środek bez zniekształceń. Przyjemnie się słuchało utworów wokalnych jak i brzmień gitarowych.

W przyszłym tygodniu jestem umówiony na odsłuch Denona i NDA'a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć

Nie polecę konkretnych zestawień z powodu braku kwalifikacji 😀 . Generalnie koledzy zalecają zakupy sprzętu używanego, ale raczej wtedy gdy trzymasz się górnej granicy budżetu ,wówczas za te same pieniądze otrzymujesz więcej grania . Sposób wyboru używek .to osobna kwestia . Może warto pomyśleć o sprzęcie powystawowym- za mniej można kupić więcej i na gwarancji . Co do podziału budżetu na zestaw to temat rzeka jak zawsze , ale generalizując ,koledzy jako najważniejsze dla brzmienia wskazują kolumny ,potem serce /wzmak/ lub/i żródło /cd ,streamer itd./, kable głośnikowe zwykle na ostatniej pozycji . Co do odsłuchów zawsze zalecane,wręcz nakazywane 😀 , ale te w salonie/sklepie to wstępna selekcja,najważniejsze odsłuchy w miejscu docelowym,czyli domu . Salony zwykle mają dobrą akustykę ,gdzie większość sprzętu brzmi dobrze ,domowa akustyka potrafi w tym względzie sporo namieszać .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Przy używanym sprzęcie sprzedawcy zapraszają na odsłuch w wielu przypadkach, więc tu jest mniejszy problem z usłyszeniem faktycznego domowego brzmienia.

W przypadku nowego sprzętu odsłuch w salonie niesie ryzyko, że to co tam słyszysz to w domu będzie brzmiało inaczej i mam tego świadomość..

Najpierw dokończę odsłuchy potem może uda mi się zawęzić poszukiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Arturoo napisał:

Jestem po odsłuchu Yamaha R-N800 + Tesi 6 i było całkiem przyjemnie.

Byles na razie w jednym salonie, gdzie stawiaja na swoja dystrybucje, sprobuj innych. 

Dnia 5.07.2024 o 21:26, Arturoo napisał:

muzyka w tym klasyczna odtwarzana za pośrednictwem komputera/CD/streamer (Wi-Fi/DAC opcjonalnie) Możliwy gramofon w przyszłości.

Znam kogos, kto szukal kilka lat kolumn, wlasnie do takiej muzyki i wybral Celany 3. Wiedzial czego szuka, przesluchal chyba wszytko dostepne obecnie w salonach. Wygraly dla niego z Diamond 18, bo to byl ostatni odlsluch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Arturoo napisał:

Będę w trzech różnych salonach dla poszerzenia wyboru. Bedą rożni sprzedawcy, warto pogadać.

O to chodzi . Już z samej rozmowy można wiele wywnioskować ,tzn. czy sprzedawca chce tylko opchnąć towar z półki , czy podchodzi rzetelnie i oprócz wyniku chce wygenerować zadowolonego klienta ,który kiedyś wróci ,lub poleci .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Znajdzie się kilka opcji godnych sprawdzenia. Pomyślałbym na ten metraż nad kolumnami podstawkowymi, takimi jak Pylon Diamond Monitor 18, Monitor Audio Silver 100, czy Sonus faber Lumina II, choć w nich bas jest mniej zaznaczony. Ze wzmacniaczy opcji jest dużo, szukając cieplejszego grania Denon PMA-900HNE jest ciekawą opcją, Cambridge i Yamaha są jaśniejsze. Ciepłym dźwiękiem zagra też Audiolab 6000A Play przy którym możesz liczyć na bardzo atrakcyjną ofertę cenową :) Zapraszam do kontaktu i na odsłuchy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szedłbyś w kierunku nowych rozwiązań to na pewno Cambridge Audio może być ciekawą opcją, bo tak jak wyżej napisali koledzy ma w sobie detal i fajną jakość a przy okazji bas jest szybki i w punkt (może nie jest to Atoll, ale daje sobie radę :)). Po uzupełnieniu tego zestawienia o kolumny z obszerniejszymi niskimi tonami można wyciągnąć z tego kawał dobrego grania. W takiej sytuacji możesz spojrzeć w kierunku konstrukcji jak Monitor Audio Bronze 500, ewentualnie nawet Fyne Audio F502, które obecnie powróciły do cen sprzed podwyżek, tylko tutaj pytanie czy to pomieszczenie jest bliżej 16m2, czy bliżej 20m2 ;) Podstawkowce również mogą być alternatywą, aczkolwiek jak już posmakowałeś podłogówek to możesz mieć jakiś niedosyt :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest bardzo istotna informacja. Pytanie jaki będzie układ sprzętu w stosunku do tego skosu - czy będzie on z boku kolumn, czy za kolumnami, czy przed kolumnami (czy masz gdzieś okno, czy typowa "jaskinia audio" gdzie nie ma okien), bo być może ułatwi Ci to dokonanie wyboru pomieszczenia :) No chyba, że są jeszcze jakieś inne rozterki, które bierzesz pod uwagę przy wyborze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2024 o 21:26, Arturoo napisał:

Rozważam dwie opcje, wejście w coś używanego do około 5000zł lub nowy zestaw do 8000zł.

Cześć. Moim zdaniem przyjąłeś trochę błędne założenie. Skoro możesz wydać 8000 zł na nowy zestaw, to dlaczego ograniczasz się do 5000 zł za sprzęt używany? Podniesienie budżetu z 5K na 8K na używane klamoty daje Ci sporo większe możliwości. Dlaczego z tego nie skorzystać?

Oczywiście, każdy element systemu jest ważny. Jakkolwiek moim zdaniem kolumny są najważniejsze. Więc za 8K w używkach polecam to, co miałem. Czyli Bluesound Powernode plus Elac Vela BS403. Bez uprzedzeń, naprawdę można się zdziwić:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...