Skocz do zawartości

Pomoc z kablem dla świeżaka :)


barteksjz

Recommended Posts

Witam szanowne grono fachowców. Na wstępie dodam od razu iż jestem kompletnym nowicjuszem:)

Mam ogromną prośbę aby ktoś mi doradził w jednej sprawie. Mianowicie, ostatnio wymieniłem wysłużonego soundbara na zestaw kina domowego All In One Yamaha 5.2 YTH4960.

Jest to dla mnie ogromy przeskok jak sobie możecie wyobrazić.

Mam pewien dylemat. Podłączyłem przednie głośniki na przewodach 2.5mm2. Natomiast dwa tylne głośniki nadal "jadą" na przewodach 1mm2 (do tego drut).

Prosiłbym kogoś o poradę czy jest konieczna wymiana ich na 2.5mm2. Do tylnych głośników jest około 10m. Ich wymiana będzie się dla mnie wiązała ze zrywaniem listew przypodłogowych i kuciem w ścianie aby je ukryć dlatego że mam na tym puncie "bzika":)

Dodam iż tylne głośniki są mocy 100W o impedancji 6 om.

Czy ta praca włożona w montaż tych kabli będzie warta poprawy jakości dźwięku:)?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość:)

 

Pozdrawiam

Bartek

 

Edytowano przez barteksjz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Nigdzie nie mogę znaleźć dokładniejszych danych, nawet na stronie Yamahy tego nie ma, 

https://europe.yamaha.com/files/download/other_assets/2/1335542/web_AV19-0019_TSR-400_ug_G_En_D0.pdf

ale wg tych danych, które znalazłem, to Twój Amplituner przy wysterowaniu 2 kanałów (o pięciu nie wspominają) osiąga max moc 80 W, kanał przy 6 Omach.

Przy 5 kanałach będzie to pewnie po 40-50 W.

Mówimy o maksymalnej mocy,  z jaką pewnie słuchać nie będziesz.

Rzut oka na poniższą tabelę

image.png.ae44b137efefcb159768303d34f5af1a.png

i wniosek, że powinieneś zwiększyć przekrój na 2,5 mm2.

Ale póki co graj na tych 1 mm2, powinno też grać bez problemu.

ps.

Twoje głośniki nie mają 100 W mocy.

One nie mają w ogóle mocy.

One są w stanie przyjąć moc 100W wygenerowane przez wzmacniacz.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Udało mi się też znaleźć tę tabelę dlatego się zastanawiałem nad koniecznością wymiany tych kabli.

Napisałeś:

"Ale póki co graj na tych 1 mm2, powinno też grać bez problemu."

Czy wg Ciebie jest sens kuć ściany i zrywać listwy aby poprowadzić je na nowo czy sobie darować:)?

 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, barteksjz napisał:

Czy wg Ciebie jest sens kuć ściany i zrywać listwy aby poprowadzić je na nowo czy sobie darować:)?

Wg mnie nie ma większego sensu, tylne głośniki to raczej przeszkadzajki do efektów. 

Nie wiem jakie masz listwy przypodłogowe (lite drewno, czy co innego), ale są takie w które można schować przewody zwłaszcza takie głośnikowe z Cu OFC w izolacji.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy odpiąć głośniki przednie i usłyszeć, jakie dźwięki przenoszą „tyły”. Jakieś świsty, końcówki dźwięków, tyle co nic. Pewnie malsymalnie pojedyncze waty, a większość czasu ułamki wata… 

Nie ma sensu wymiana na 2.5 mm2, a jeśli w grę wchodzi demolka domu, to już w ogóle szkoda zachodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Dziękuję za odpowiedź.

Tak. Muszę zerwać drewniane listwy i w nich poprowadzić kable. Potem zaś przykleić i zaś pomalować:)

Słucham muzyki w trybie all-channels więc one też coś tam grają. Tak też zrobię.. odepnę przednie i sprawdzę jak się te tylne zachowują:)

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, barteksjz napisał:

All In One Yamaha 5.2

To tylko mozliwosc amplitunera, bo ma wyjscia na dwa subwoofery, caly zestaw to jednak 5.1. Amplituner jest tozsamy z Yamaha RX-V4A.
Zostaw spokojnie kabelki, ktore masz i nie zaprzataj sobie tym glowy :)

PS sjz w loginie, pozdrawiam Jastrzębie! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no_i_fajnie: Dziękuje za odpowiedź:) P.S. Jastrzębie pozdrawia również Ciebie:)

 

MacieQ; Listwy mają specjalne wyżłobienie więc kable się zmieszczą... Głośniki mam na wysokości 1.3 i tam będę musiał podkuć żeby wpuścić kable do ściany... nie jest strasznie dużo pracy ale jak nie jest to warte zachodu to sobie podaruję :)

 

Pozdrawiam

1 minutę temu, majkel74 napisał:

Widocznie woli drewniane które ma i nie chce ich wyrzucać z powodu wymiany kabli do „tyłów”?

Hej Majkel... one byłyby użyte ponownie.. nie muszę wyrzucać tylko na nowo przykleić, zaszpachlować i pomalować :)

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź:)

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner posiada wszystkie końcówki mocy o tej samej "ilości Wat-ów". Nie ma rozgraniczenia na surroundy czy też kolumny frontowe. Jedynie w sytuacji kiedy ustawiasz sobie np. opóźnienia to możesz jedną z kolumn sobie przyciszyć, a drugą dać głośniej (piszę, bo nie wiem w jakim kontekście pytasz :) )

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam Panowie wszystkim za odpowiedź. Pytałem o to gdyż po prostu filmy "słucham" w formacie 5.1 a muzykę zaś w trybie AllChannel. I myślałem że ma to jakieś znaczenie:)

Piotr Sonido: Kabel jest 1mm2 ale jest to drut miedziany do instalacji elektrycznej (8 lat temu jak remontowałem to każdy grosz się liczył i użyłem to co mi zostało:). Teraz żałuję ale co zrobisz :)

I tak.. to jest właśnie ten zestaw co na zdjęciu:)

 

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Przy tych kolumnach , satelitach nie będzie to miało znaczenia

Jedynym minusem dla Ciebie takiego drutu jest jego sztywność.

Z drugiej strony sam ten drut zapewne trzyma ta satelitke bez uchwytów :D

 

Haha... żebyś wiedział... kołki i wkręty zbędne :)

Jeszcze raz dziekuje za odpowiedź:) Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...