Skocz do zawartości

Czy na wzmacniaczu może coś stać?


kamilosnh

Recommended Posts

Osobiście na żadnym swoim wzmacniaczu nigdy nic nie stawiałem. Wentylacja to podstawa!!

Czasem w internecie ( zdjęcia ) można zauważyć że ktoś stawia na wzmacniacz np odtwarzacz CD moim zdaniem powinno być  odwrotnie.  

Tak samo w zbyt ciasne półki, szafki też nie warto upychać sprzętu audio. 

Wzmacniacze w kl D grzeją się mniej z nimi można zaryzykować oczywiście w ramach zdrowego rozsądku 😉

Edytowano przez RLC2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kamilosnh napisał:

Jasne że to jest najlepsze rozwiązanie. Szukałem bardziej tu i teraz. Czy to ma znaczenie jeśli jeden kabel będzie 5m a drugi 3m? 😂 

Szczerze to nie wiem, jeden Rabin powie że tak, a drugi, że nie ;)

Kup w markecie 10 m kabla za 40 zł i podłącz, a jak już ogarniesz jak ma być, to wtedy kupisz jakieś lepsze.

 

Np taki i masz 2 x po 5 m

 https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/kable-telewizyjne-i-audio/przewody-glosnikowe/kabel-glosnikowy-2-x-2-5-mm-technisat-76-5061-10-10-m?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw3P-2BhAEEiwA3yPhwAdJOOnYfWg6xy5peirQ00AMy_LKRZftFXwXyKxsCTd31I3440me8RoCD9gQAvD_BwE

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bautek napisał:

Pieniądze wyrzucone w błoto proponujesz kabel  CCA (ang. copper clad aluminium ) - Są to najtańsze w produkcji kable aluminiowe platerowane tylko powierzchniowo miedzią. 

Jeżeli już to OFC np takie kable to zdecydowanie lepszy wybór. 

https://allegro.pl/oferta/bitner-kabel-przewod-glosnikowy-100-czysta-miedz-cu-2x2-5-mm2-ofc-6576420091 

https://allegro.pl/oferta/przewod-kabel-glosnikowy-czysta-miedz-ofc-2x2-5mm-7118706390

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilosnh- takie podejście praktyczne (choć może ktoś się z tym nie zgodzi).

Dość prosto byłoby chyba zrobić podstawkę w kształcie litery "C" (o odpowiedniej wysokości zapewniającej wentylację wzmacniacza) pod TV z materiału w kolorze  z którego jest szafka, tak by się dobrze komponowało z resztą. Stawiasz na niej TV i problem z głowy. To przy założeniu, że nie masz ochoty wymieniać posiadanej szafki.

Czy podstawa telewizora całkowicie zasłoni otwory wentylacyjne?

Jeżeli takie rozwiązanie Ci nie odpowiada, a chcesz mieć szybkie rozwiązanie i obyć się bez dodatkowych kosztów, to można rozważyć postawienie TV na wzmacniacza, pod warunkiem że sprawdzisz wcześniej, czy Twój wzmacniacz mocno się nagrzewa podczas pracy (niektóre wzmacniacze tranzystorowe jak np. Batlab Epoca bardzo mocno się nagrzewają do 50-55 stopni). Jeśli jest to np. 30-35 stopni to połóż kartki papieru zasłaniając otwory wentylacyjne i zobacz co się będzie działo-tzn. czy przyrost temperatury będzie duży.

Poza tym -skoro traktujesz to jako rozwiązanie tymczasowe i planujesz powiesić TV na ścianie to tym bardziej można spróbować takiej możliwości 😎Tymczasowo również nie ma co się martwić o różne długości kabli głośnikowych...

No i na koniec, zgodnie z sugestią Q21, spróbuj trochę odsunąć kolumny.

Pozdrawiam

PS. Postawienie TV może być minimalnym ryzykiem z Twojej strony że coś się stanie, ale np. u mnie od wielu lat stoi amplituner  kina domowego z przesłoniętą połową otworów wentylacyjnych na górnej pokrywie i nic się nie dzieje, a sprzęt często gra w ciągu dnia "do kotleta" (jako tuner radiowy czy muzyka z płyt).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wiesz  ja kiedyś rozwiązałem taki problem, zamawiając u kolegi stolarza dodatkową białą pólkę taką nadstawkę na u mnie na szafkę rtv, a u ciebie mogła być na komodę.

Szkoda że ją przy robieniu porządków w zeszłym miesiącu wyrzuciłem.Może znajdę zdjęcie to pokażę o co chodzi. W sumie to robisz pomiar jaki potrzebujesz na wysokość by mieścił się wzmacniacz i stolarz ci to odpowiednio ładnie zrobi.1485711224_zdjeciesprzetu.thumb.jpg.0cbaf2df6fae7076154fd997e012b3f6.jpg

Mnie chodziło tylko o to by tv stał wyżej bo tak jesteśmy przyzwyczajeni z żonką oglądać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz KluczynskiTomek, taka nadstawka trochę szpetnie wygląda moim skromnym zdaniem. Jeżeli tylko da się to zrobić, telewizor czy choćby monitor do kompa powinien wisieć na ścianie, do tego ona w końcu służy. Po co zajmować miejsce podstawą na półkach, biurkach, etc.?

Moja miejscówka do forumowych bredni poniżej, nie wiem jak bym się pomieścił przy robocie (szybkie notatki, różne pierdółki, telefon), gdybym nie miał tego kawałka miejsca pod monitorem.

image.png.dfe1cd86f95bd8b83fd0be5ca520907f.png

 

3 godziny temu, Majtek2013. napisał:

Ja bym wymienił komodę na szafkę rtv z odpowiednio wysokimi półkami na sprzęt - coś w tym stylu:

undef_src_sa_picid_810176_x_1000_type_color_quality_100_image.jpg.139f99af313fe25759f0fc64374dafe4.jpg

Zerknij tylko, że ta komoda ma 8 konkretnych szuflad, które mieszczą "trochę" towaru. Proponowana przez Ciebie szafka co zmieści? Tablet, piloty, 2 ładowarki i kilka krzyżówek? Także proza życia...

Ja bym dał TV na ścianę, a wzmacniacz na komodę. I dużo lepiej/lżej to będzie wyglądało. 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomasz1w napisał:

Moja miejscówka do forumowych bredni poniżej, nie wiem jak bym się pomieścił przy robocie (szybkie notatki, różne pierdółki, telefon), gdybym nie miał tego kawałka miejsca pod monitorem.

Ładnie wysprzątałeś przed zrobieniem zdjęcia 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2024 o 17:58, kn1234 napisał:

Osobiście nic bym nie ruszał bo jest fajnie ,kupił kable w jednakowej  długości i muzyczka gra👍

A ja bym ruszył. Zarówno wzmacniacz, jak i telewizor, a przede wszystkim wysunąłbym kolumny do przodu.

Wzmacniacz na środku pod tv wygląda dużo lepiej niż z boku.

Tak przynajmniej uważam i tak mam u siebie.

Jeśli komoda jest za wysoka i tv byłby zbyt wysoko, to zmieniłbym komodę na niższą :) 

ZdjcieWhatsApp2024-09-12o19_04.18_1a8069bb.jpg.ad79d70452bca1ca29cdc0ffa9f3f976.jpg

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2024 o 15:17, kamilosnh napisał:

Jasne że to jest najlepsze rozwiązanie. Szukałem bardziej tu i teraz. Czy to ma znaczenie jeśli jeden kabel będzie 5m a drugi 3m? 😂 

Jeśli są grube to nie będzie miało znaczenia.

Ale właściwie czemu nie dasz 2 kabli po 5m każdy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, terracan1929 napisał:

A ja bym ruszył. Zarówno wzmacniacz, jak i telewizor, a przede wszystkim wysunąłbym kolumny do przodu.

Wzmacniacz na środku pod tv wygląda dużo lepiej niż z boku.

Tak przynajmniej uważam i tak mam u siebie.

Jeśli komoda jest za wysoka i tv byłby zbyt wysoko, to zmieniłbym komodę na niższą :) 

Popieram. Tylko, że taka nowa, niższa komoda, np. z 6-ma szufladami, ale ciut głębsza, żeby zmieścić w niej tyle samo towaru, to koszt kilku tysięcy. Zakładając front z lakierowanego MDF-u, okucia Blum i płyty nie po taniości. Myślę, że 5K to minimum. Pewnie bliżej 6-7K.

@kamilosnhco to za "zaślepka" na Twoim zdjęciu po lewej? Tymczasowo zasłonięte przejście do tajemnej komnaty? Bo zdecydowanie rozstawiłbym szerzej kolumny.

10 minut temu, Majtek2013. napisał:

Ewentualnie przed komodę, między kolumnami postawić taki stolik audio pod wzmacniacz tylko biały:

https://pl.aliexpress.com/i/1005001966494589.html

Screenshot_20240912_192800_Chrome.jpg.27014d683b6420e95496a4b2ac4e8d59.jpgScreenshot_20240912_192815_Chrome.jpg.bbadd935d4c99cd69cc0c91d4ea9f83e.jpg

I kompletny pierdolnik w pokoju powstanie. Po to są różne meble, żeby je maksymalnie wykorzystać do różnych celów, również do ulokowania sprzętu audio, Zastanów się, kolega ma dodatkowy mebelek obok głównej komody, żeby postawić na nim wzmacniacz. A ty mu proponujesz inny mebelek, tylko z przodu... Jedyne rozwiązanie, żeby oczyścić atmosferę, to wypieprzenie tego mebelka, na którym stoi wzmacniacz, rozsunięcie kolumn szerzej, kupienie dłuższych kabelków i postawienie wzmacniacza gdzieś z boku, na podłodze. Później, docelowo, kupienie niższej, 3-piętrowej komody i postawienie wzmacniacza na komodzie. 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Palmos napisał:

Panowie

Bardzo fajne pomysły... 

Tylko że kolegą chciał coś "na szybko"

"Na szybko" to mocz można oddać;) Nasze propozycje nie są jakieś skomplikowane, to nie żadna rewolucja czy jakieś mega przemeblowanie. Jak ktoś chce w takich warunkach stawiać wzmacniacz na głównej komodzie i na nim TV na podstawie (zamiast powiesić go na ścianie) to ja już się nie będę udzielał;)

Spójrzcie na zdjęcie @terracan1929zobaczcie, jaką różnicę robi TV powieszony na ścianie. Ale, jak chcecie, kombinujcie dalej z nadstawkami, podstawkami i inną  chu...ą, powodzenia w pacześniackiej aranżacji wnętrza;)

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to tragicznie by wyglądało jakby 

1 godzinę temu, tomasz1w napisał:

Jak ktoś chce w takich warunkach stawiać wzmacniacz na głównej komodzie i na nim TV na podstawie

Przecież to będzie wyglądać tragicznie, najlepsza opcja to ściana, dokłądnie tak jak kolega tomasz1w podkreślił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaangażowanie i propozycje rozwiązań. 

Postanowiłem, że znajdę coś (skrzynka drewniana lub cokolwiek o wymiarach 25x50x min. 7cm) żeby podwyższyć tv i zmieści się wzmacniacz obok telewizora. Wówczas drewniana suzfladka robi wylot do garażu i spokojnie kolumny staną szerzej na obecnych 'grubych' kablach 3m. 

Tak, tajemnicze przejście do sekretnego pokoju (garderoby) po lewej stronie będzie z lameli i ma być niewidoczne 😊😂

W niedalekiej przyszłości planuje dołożyć do pylonów otwarty subwoofer np. svs PB-2000 PRO i chyba postawie go gdzieś z tyłu, chyba że kupię nowa elegancka szafkę pod tv i będzie na niego miejsce na froncie. 

Pozdrawiam 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...