Skocz do zawartości

Po co mi wyjście 1080p w DVD?


melon

Recommended Posts

Cytat

mój LCD i tak wyświetla obraz na całym ekranie?


Mylisz pojęcia między rozdzielczością obrazu a rozdzielczością wyświetlacza ekranu. To, że obraz wyświetlany jest na całym ekranie, odpowiedzialny jest wbudowany w wyświetlaczu skaler. Gdy zostanie podany sygnał o mniejszej rozdzielczości (VHS , TV PAL, VCD, DVD), to przekonwertuje go do natywnej rozdzielczości ekranu, powodując że pojedynczy punkt obrazu, wyświetlany jest przez kilka pikseli matrycy ekranu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to taki odtwarzacz aby wykorzystać potencjał LCD 1080p - skoro ma już taki TV. A pojęć nie myli, TV ma swój skaler obrazu po to aby oglądać na całym ekranie. Taki sam (funkcjonalnie) skaler obrazu ma w odtwarzaczu DVD, z tą subtelną różnicą, że na ogół do TV pakowane są najbardziej ubogie układy dbające tylko o to by zapełnić cały ekran (ale rzadko kiedy tymi samymi pikselami - może w najbardziej prymitywnych, niespotykanych konstrukcjach bo ciekawe jak by wyglądał wtedy obraz TV, w praktyce nie jest źle). W nowoczesnych DVD skalery mają znacznie lepsze algorytmy, analizują sygnał i skalują w taki sposób by jakość (wypełnienie, płynność, kolory tych brakujących pikseli) było jak najlepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Odpowiadam na postawione pytanie. Na drodze od płyty DVD do skalera w telewizorze obraz jest dwukrotnie konwertowany: 1) z postaci cyfrowej na analogową (w odtwarzaczu DVD), 2) z postaci analogowej na cyfrową (w telewizorze). Dwukrotna konwersja obrazu prowadzi do pogorszenia jego jakości. Skaler w odtwarzaczu DVD przeskalowuje bezpośrednio obraz cyfrowy z płyty DVD i potem bezstratnie przez HDMI przekazuje go do telewizora. Więc nie ma pogorszenia jakości obrazu z powodu niepotrzebnych konwersji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Cytat

Słusznie powiadasz gatto, zgadzam się z tą wypowiedzią. Ale czy naprawdę trzeba z 1080p korzystać.Jezeli wbudowany skaler jest dobrej jakosci to czemu nie poprawic jakosci ogladanych filmow?


A co taki skaler poprawia w filmie? . Widać więcej szczegółow w obrazie filmu. Lepsze są kolory i poprawiona niedoskonałość rychomych obiektów w kadrze.
Niech jakiś znawca tematu, wymieni wszystkie widoczne skutki działania skalera 1080p.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej powiedzieć jakie wady obrazu powstają podczas podwójnej konwersji sygnału video przy połączeniu analogowym. 1) Gorsza ostrość obrazu, czyli mniej szczegółów niż na płycie DVD, 2) gorsze kolory na skutek błędów podczas podwójnej konwersji. 3) błędy w dynamice obrazu, czyli inne proporcje w odcieniach. Wszystkie błędy powstające podczas podwójnej konwersji są wyświetlane na ekranie. Nie muszą to być duże wady, ale po co one, jeśli można skorzystać ze skalera i HDMI?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeśli DVD ma HDMI, to można do telewizora przesłać obraz w postaci cyfrowej z rozdzielczością DVD, a przeskalowanie zrobi TV. Może wcześniej robili DVD z HDMI ale bez skalera, ale obecnie jak DVD ma HDMI, to ma i wbudowany skaler HD. Można by porównać który skaler jest lepszy - w DVD czy w TV. Co do podwójnej konwersji, to ona występuje właśnie kiedy nie ma HDMI i sygnał jest przesyłany do telewizora analogowo. Skaler natomiast nic nie poprawia i żadnych szczegułów nie dodaje, bo skąd? Po prostu zapewnia że nic nie tracimy oraz zazwyczaj usuwa widoczne na dużym ekranie objawy niskiej rozdzielczości i kompresji DVD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...