Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Hybyrd83
Mnie jak widzisz nie musisz przekonywać, ba nawet mojej żony, która z reguły jest niedowiarkiem. Podłączając Velum w czasie odsłuchów nikogo nie uprzedzałem o efektach jakie mogą nastąpić. Moja żona w ogóle nie wie co to jest Velum, dla niej każdy kabel jest jednakowy i to ona była najbardziej zdziwiona tym co sie stało po zmianie kabla IC. Czyli można uznać, że był to ślepy odsłuch icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu było fajnie u Marka... icon_razz.gif icon_razz.gif icon_razz.gif
Przynajmniej dla mnie, bo nadal podziwiam Jego Żonę, że z nami wytrzymuje te odsłuchy!
Tylko że dzisiaj zamiast bawić się w zmiany konfiguracji to po prostu słuchaliśmy znanych płyt na mniej znanym (na razie...) sprzęcie, a dokładniej na ADAMach.
Reszta była milczeniem... No dobra, nie było tak literacko...
Reszta była rozmową i spokojnym punktowaniem, co nam się podoba - a co nie.
Generalnie cały sprzęt nam się podobał, a mniej niektóre realizacje -a właściwie to realizacje niektórych utworów na ulubionych płytach (lub na ulubionych "testująco" płytach).

Zestaw podstawowy w miarę bez zmian, doszły 2 Basie (poprzednio "Brave New Hope" została przez moje niedopatrzenie w plecaku i dlatego dziś pojawiła się z nowo nabytą towarzyszką "Clear Horizon"), Alphaville i "Forever Young" Michael Jackson i "Bad".
Opis kabli i płyt Marka jest powyżej - w poście nr 349, moich płyt - post nr 299.
Z płyt doszły jeszcze: Dire Straits "Alchemy" (2CD koncertowe, bawiliśmy się tylko pierwszą), Autumn Shuffle :Peder Af Ugglas" (jeżeli pomyliłem tytuł to przepraszam, mniej więcej powinien się zgadzać..., wydawnictwo zacne, bo OPUS).

Z tym "brakiem zmian" to przesadziłem, bo na pierwszy ogień poszły AE EVO 1 na kablu głośnikowym DNM Reson, po godzinie zmieniliśmy je na świeży nabytek - czyli Marka podłogowe ADAMy na kablu Cardas Crosslink.
A na ostatnią godzinę odsłuchu moje IC Silver Stream i do systemu powrócił Marka DNM Reson Bullet Plug.

Najpierw o zmianach po przełączeniu kabli IC.
Było tak samo jak poprzednio (czyli z Duevel Planet oraz AE EVO 1)- czyli mój SilverStream uspokajał system, DNM grały ostrzej.
Marek wcześniej sprawdzał kable głośnikowe: moje IXOSy również i wprzypadku ADAMów ciut obniżały pasmo i przez to podkreślały dół.

Bardzo mnie ucieszyło, ża PhaSTy już się nieźle wygrzały (zostały włączone 15 minut przed moim przybyciem) i zdecydowanie skrócił się czas ich przygotowania do "pełnoprawnej" pracy.
Na początku było to półtorej godziny, a teraz 15 minut - a właściwie nawet 10 minut, bo tak sprawdził "organo/usznie/leptycznie" Marek icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - trochę cierpliwości, ja tworzę w pocie czoła i strachu przed żoną (po urlopie zacząłem wreszcie chodzić o wcześnie spać - do dzisiaj, ale Markowi należy się wdzięczność za odsłuchy u Niego) a Ty mnie poganiasz icon_cry.gif
Teraz co do nowych kolumn.
Przede wszystkim zagrały tak, jak oczekiwałem/liśmy. A więc lepiej od Duevel Planet!
Czyli mocniej, głębszym i lepszym basem (w dodatku świetnie kontrolowanym) oraz pięknymi wysokimi (tym niemniej wysokie w niektórych wykonaniach potrafiły być ciut "za wysokie").
Mnie już od pierwszej chwili zachwyciły swoim wykonaniem (zdjęcia zamieszczę jutro...). Tak generalnie to widać było i słychać, że kosztują dwa razy więcej od "Planetek".

Kolejne aspekty odsłuchu ADAMów:
Bas pojawił się już przy niezbyt dużym poziomie wzmocnienia. Przy głośniejszym (to znaczy normalnym) odsłuchu bas był w niektórych momentach wręcz wyczuwalny przez nasze stopy (przechodząc podłogą do nas), a nie tylko słyszalny.
Wszystkie głośniki grały w jednej linii, było widać dopracowanie zwrotnicy i w ogóle całej konstrukcji.
Odsłuchy dobrze zrealizowanych były samą przyjemnością, można było odkryć niesłyszalne wcześniej brzmienie i przestrzenność. Marek i Vacek z płyty Play Favourite Melodies? zagrali tak, jakbyśmy byli na koncercie parę metrów od nich. Przy odsłuchu fortepianów czuć było, że panowie potrafią (niestety - potrafili w przypadku jednego z nich...) grać i mają na czym. Do tego dźwięk trójkąta w jednym z utworów - krótki, dźwięczny i metaliczny.
Również harfa Vollenweidera zagrała całym pasmem, a kroki w utworze "Caverna Magica" były wyraźnie słyszalne w utworzonej wokół nas jaskini.
W utworach z płyty "Forever Young" widać było zróżnicowany poziom "przyłożenia się" artystów (może raczej realizatorów), bo jeden z utworów wyraźnie odstawał brakiem przestrzenności od reszty. No a basik i ogólnie całe pasmo na całej płycie nadal było jak trzeba!

Niedawno kupiony "Bad" Jacksona zagrał wreszcie tak, jak to wcześniej pamiętałem (u mnie w domu na słabych kablach i małych monitorach po prostu był kiepsko nagraną płytą). Ładnym wokalem, bardzo dobrą przestrzennością i ogólnie wyśmienitym dopracowaniem realizacji (sprawdzaliśmy poza tytułowym jeszcze "Liberian Girl", "Man in the Mirror""oraz "Dirty Diana"). No ale mam już kable, więc robię małe porządki w swoim systemie i w czwartek tego Jacksona i jeszcze parę innych nowych CD zagram u siebie icon_cool.gif

No cóż - ja byłem zauroczony tymi kolumnami, a Marek może być dumny z nowego nabytku! Na pewno może słuchać koncertów i to od pojedyńczej gitary poprzez duety fortepianowe począwszy a na szerokich składach orkiertrowych kończąc, do tego jazz, rock, wokal, elektroniczna muzyka - żyć nie umierać icon_lol.gif

Nie wypowiadam się co do neutralności tych kolumn - pewnie są dość neutralne, ale wstęga ma swoje upodobania. Tutaj trzeba by wykonać jeszcze parę odsłuchów porównawczych (tylko z czym porównywać?).
Baza stereo - ok. 2 metry, my od niej jakieś 2.5-3m, kolumny skierowane ok. 15stopni do nas. Widać było wg mne szersy kąt słyszalności wstęgi niż w przypadku klasycznych kopułek, ale tego dłużej nie testowałem. My po prostu głównie siedzieliśmy przy fotelach (przynajmniej ja...) i słuchaliśmy. Stąd brak chęci do eksperymentów - na to pewnie przyjdzie czas.
Głównym celem było sprawdzenie ADAMów w podstawowej konfiguracji (i moje wrażenia w porównaniu do poprzedników, czyli "Planet") i to nam się chyba udało icon_razz.gif

Do tego pod koniec puściliśmy jeszcze na próbę oryginalną Basię oraz kopię na CD.
No i albo nie mieliśmy za dużych wymagań po ponad 3.5 godzinach wspólnych odsłuchów, albo było za mało czasu, ale większych różnic nie zauważyliśmy. Wydaje mi się, że nagrana płytka jedynie była minimalnie cichsza.
Ale powtarzam - było to typowe porównanie "przy okazji", więc proszę nie traktować tego jak pewnik.
Jak znam życie, to z Markiem (a może nie tylko z Nim) jeszcze się kiedyś zajmiemy tym tematem icon_lol.gif
I tym optymistycznym akcentem chwilowo kończę ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman dzięki za bardzo obszerny opis .Ja dziś wyjątkowo wstałem rano ,dzięki synowi który rano przez dwadzieścia minut się kąpał.Ale to nasza wina ,że na sypialnie przeznaczyliśmy pokój koło łazienki. Wczoraj namówiłem koleżankę małżonkę na wspólne słuchanie muzyki ,już w połowie pierwszej płyty była mocno znudzona ,to nie jej hobby!Muszę kiedyś posłuchać tych kolumn ,ciekawe jakie miałbym odczucia .W moich kolumnach też jest głośnik wstęgowy.Tak się zastanawiam czy Marek,napisał jaki to model?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz
Po pierwsze cieszę się, że już jesteś na forum. Po drugie ADAM-y to model Pencil, tyle że wydanie sprzed 4-6 lat. Obecnie firma zmieniła design i zewnętrznie wyglądają inaczej. Konstrukcja ta sama, czyli głośniki. Zastanawiam się, czy konstruktorzy czegoś jeszcze nie zmienili, bo w obecnej wersji zastosowano maskownice. Mój model nie posiada maskownic.
Nie będę sie tutaj rozpisywał na temat brzmienia kolumn, bo właściwie Roman wszystko napisał. Dodam może, o czym już wcześniej pisałem, że nareszcie wyraźnie i czytelnie słyszalny jest bas nie tylko jako suma składowych, ale słychać wyraźnie zarówno bas ten najniższy jak i ten najwyższy. Nie wiem, czy dobrze sie tutaj wyraziłem, ale mam nadzieję, że wszyscy będą wiedzieli o co mi chodzi.
Wysokie momentami nawet są zbyt wyeksponowane i sądzę, że trzeba będzie trochę je utemperować doborem odpowiednich kabli sygnałowych, chociażby Velum. W chwili obecnej cedek połączony jest z preampem IC XLO 150. Z ADAM-ami lepiej w moim odczuciu spisują się kable głośnikowe Cardas Crosslink niż DNM reson. Dźwięk wydaje się lepeij poukładany a wysokie nie wyskakują tak do przodu.
Z tego wszystkiego wynika, że czeka mnie jeszcze eksperymentowanie z kablami.
Należy się spodziewać, że odsłuchy nasze będą miały ciąg dalszy, nie wykluczone że w większym gronie. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście wysokie można utemperować doborem kabli. Już wymiana DNM reson na Cardasa uspokoiła sytuację. Podejrzewam również, że "swoje robią" lampy w końcówkach mocy. Mam na myśli 6L6 JJ. Jestem na etapie zamawiania innych lamp, które ociepla trochę górę. Oczywiście nie jest może tak źle z tymi wysokimi jak tu napisałem, ale ja też podobnie jak Ty kocham ciepło w lampie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem zmiana lamp to duża zmiana brzmienia.To jest chyba najpiękniejsze w lampie, że możemy wpływać na dżwięk posiadanego wzmacniacza.Tego nigdy nie da nam tranzystor.Ostatnio się uspokoiłem ,ale niedługo kupię nowe lampki do Jolki. Szkoda że 300 b jest taka droga ,trudno kupić inną aby posłuchać czy jest lepiej.To największa wada tej lampy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze Cardas Crosslink "ocieplil" gore to nic dziwnego. Przewod Crosslink to typowy zamulacz, jest to naprawde sredniej klasy kabel. Okolo 100zl/m.
Zamulenie objawia sie rozmytym basem, przymglona gora, i slaba lokalizacja instrumentow (przekaz zamazany, brak powietrza).
Polecam zmienic na cos innego.

Co do lamp mocy. Kiedys mialem Kt88 JJ i na pewno byly cieplejsze niz ElectroHarmonix, ale brakowalo im dynamiki i przejrzystosci. Mam wrazenie, ze ocieplenie idzie zawsze w parze z przymuleniem dzwieku icon_smile.gif

Proponuje rozladnac sie jeszcze za lampami sterujacymi, oj tu wiele mozna poprawic !. Wiem jakie u mnie zmiany nastapily po wybraniu 4 lamp sterujacych z ilosci doslownie wiadra. Boje sie, ze kiedys padna i nie bedzie juz tak ladnie gralo, a znalezc rownie dobre zamiennik bedzie problem.

Aha i nie zapominajmy o Pierscieniach antywibracyjnych (chociaz na lampy sterujace). Tutaj roznica bedzie wlasciwie w kazdym pasmie. Bas sprezysty, srednica czytelniejsza, dzwiek nabierze powietrza.
Na poczatek po 2 sztuki na lampe. Koszt to chyba 35 zl z przesylka. Spokojnie mozna przetestowac z mozliwoscia zwrotu. Warto bo dziala, a koszt niewielki !


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybyrd83
Jeśli chodzi o kabelki dokładnie jest tak jak pisałeś, ale w tym zestawieniu jednak Cardasy grają ciut lepiej niż DNM reson. Podpowiedz jakie kable głośnikowe proponowałbyś w cenie powiedzmy 100-200 za metr.
Jeśli chodzi o pierścienie antywibracyjne to myślałem o nich juą dawno i pewnie w najbliższym czasie kupię.
Również zgodnie z Twoją radą pomyślę o wymianie lamp sterujących.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiem zmiana lamp to duża zmiana brzmienia.To jest chyba najpiękniejsze w lampie, że możemy wpływać na dżwięk posiadanego wzmacniacza.Tego nigdy nie da nam tranzystor.Ostatnio się uspokoiłem ,ale niedługo kupię nowe lampki do Jolki. Szkoda że 300 b jest taka droga ,trudno kupić inną aby posłuchać czy jest lepiej.To największa wada tej lampy.

Janusz
Właśnie wczoraj pojawiło się ogłoszenie na naszym Forum o sprzedaży Jolidy 300B (sprzedawca znany - Hornet)
Jolida JD 300B. Zintegrowany wzmacniacz lampowy.Single ended, lampy 300B, pilot, nowy. Aukcja na Allegro od 1 zł: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=320039179

No ale ja odpadam - nie te pieniądze, a w dodatku brak miejsca i żona nie jest przygotowana na nowy "mebel".
Czyli z możliwości porównania dwóch takich samych modeli na róznych lampach lipa... icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam za Jolkę 300B okolice 5 tysięcy...

No to wreszcie obiecane fotki z wczoraj icon_cool.gif .
No i lipa - mam miejsce tylko na jedno zdjęcie icon_cry.gif
Czyli na pierwszy ogien poszedł tył kolumny wraz z tabliczką znamionową i kablem Cardas Crosslink.
Ładnie wyląda napis "10 lat gwarancji" icon_razz.gif ... gorzej z jej realizacją...
Pozdrawiam
PS. Macie pomysł, jak zrobić by zamieszczone wcześniej w innych wątkach fotki były widoczne, a jednocześnie dołozyć nowe zdjęcia???

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman
obawiam się, że nie ma na to sposobu. Ja musiałem wykasować wcześniejsze zdjęcia ze swojej skrzynki aby umieścić następne.
Co do ceny Jolidy to po prostu napisz do Horneta maila. Ja parokrotnie do niego pisałem w sprawie różnych klocków i chętnie odpowiadał. Sądzę, że cena poza allegro będzie niższa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam...kolegów...

Nie wytrzymałem już wczoraj ...aby podzielić się wrażeniami z odsłuchu Adam-ów / była ich para../u kolegi belfer54
niestety mój post poszedł w powietrze..../ ach ten bezprzewodowy internet / Dziś pozwolę sobie pominąć cytaty ponieważ cały dokładny opis tego zdarzenia można poczytać powyżej...doskonale to zrobił Belfer54 a uzupełnił kolega RoRo..Od niedawna mam przyjemność brać udział w podobnych zdarzeniach, jest to więc dla mnie prawdziwe wyzwanie...Bohaterem jednego z pierwszych odsłuchów były kolumny Duevel. Byłem zachwycony ich brzmieniem..oraz panoramą sceny. Niestety było minęło.. Zamiast Duevel u kolegi stoją teraz pokaźne Adam-y. Brzmienie, pasmo, scena, wysokie niskie, selekcja, głębia....brak słów... inaczej - warto było..W trakcie odsłuchu dokonana została wymiana kabli... napiszę KABLI / dużymi literami bo na nie zasługują../
Różnica w odbiorze, którą mogliśmy zaobserwować po zmianie kabli IC Silver Stream na IC Velum, zdumiała wszystkich......a przede wszystkim mnie... Cóż, zaraz pomyślałem o swoich KEF-ach /stara produkcja-bardzo je lubię/
Musiały męczyć się z okablowaniem, które im zafundowałem. Po powrocie do domu, niezwłocznie odłączyłem kabelki...kalbeciątka../ na inna nazwę nie zasługują/ od KEF-ów...i wyrzuciłem do kosza..
Postanowiłem nie słuchać nic zanim nie kupię kabli nowych porządnych.

jakość ma znaczenie.... obojętne czy mówimy o winie, piwie a na pewno gdy mówimy o odsłuchu...

pozdrawiam

uczeń54

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jakość ma znaczenie.... obojętne czy mówimy o winie, piwie a na pewno gdy mówimy o odsłuchu...
uczeń54



Dobrze powiedziane ! icon_smile.gif

Jak widzisz sluchac, sluchac i jeszcze raz sluchac (roznych systemow) - najbardziej ksztalcaca czynnosc w tym hobby icon_smile.gif

Mozecie mi przypomniec jakie byly to Velumy ? stara wersja topowa, nie z nowej serii BlueS ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób na fotki jest - zmniejszyłem rozmiar starego zdjęcia, zamieściłem ponownie i poszło... icon_razz.gif

Więc wreszcie obiecane zdjęcia z wczoraj są już kompletne icon_cool.gif .
Na zdjęciach widać m.in.
Nowy stolik pod sprzęt - też zacny, pasujący do starego i przede wszystkim pojemny!
Kolumny ADAM Pencil oraz AE EVO 1.
No a na koniec wszystko podwójnie: dwie szafki, 2 pary kolumn, 2 zestawy sprzętu grającego dwie strony medalu - czyli po jednej stronie sprzęt grający, a po drugiej Niezależny, Samobieżny (już nie sprzęt) Zestaw Zamawiający "Słuchająco-dyskutujący" M+R.

Pozdrawiam
PS. Proszę się nie pomylić przy dopasowywaniu zdjęć do opisów

PSS. Hybryd - napisałeś "Jak widzisz sluchac, sluchac i jeszcze raz sluchac (roznych systemow) - najbardziej ksztalcaca czynnosc w tym hobby"
Według mnie równie kształcąca jest umiejętność wygospodarowania pieniędzy na nasze hobby w taki sposób, by nasze rodziny przeżyły icon_lol.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...