Skocz do zawartości

Kable dla zaawansowanych


RoRo

Recommended Posts

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

PAk cokolwiek to znaczy. 

 

Pozwoliłem sobie na taki skrót od "psychoakustyka", a raczej jej wpływu ;) na potrzeby tego forum i nie tylko 😎

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Bardziej  mialem na myśli te zasilające, sorry to naleciałość po tym, że najczęściej z nimi "pracuję/zaplatam" 😉

Cos nie wierzę ze przez przypadek i naleciałość mieszasz różne srodowiska pracy kabli (zasilajace i głośnikowe). Dlatego chce najpierw porozmawiać o środowisku głośnikowym. Odnosisz siedo zasilajacych...

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Natomiast w gąszczu kabli zasilajacych, sygnałowych pomieszanych z głosnikowwymi za naszym zestawem stereo, może mieć wpływ.

Bywały na forach tematy, jak komuś brumilo/świszczało w głośnikach kiedy głośnikowy dotykał inny kabel zasilający w pajeczynie polączeń za szafką ze sprzętem. 

 

Czyli wycofujesz sie z poprzednich wpisów na temat głośnikowych?

Czyli tutaj nie występują jednak w przewodach głośnikowych?

21 godzin temu, DiBatonio napisał:

Zakłócenia w przewodach elektrycznych" EMI, RFI itd.

W obecnych czasach smogu fal radiowych z wielu źródeł, również WiFi itd.

 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tym bardziej poszedłbym w test kabli z OBI.

Już wczoraj pisałem na forum obok, zatem napiszę i tutaj.

Zjawisko psychoakustyki zapewne istnieje, ale na litość... przestańcie wszędzie wpychać się z tym zjawiskiem.

Nauka cały czas rozwija tę dziedzinę i jeszcze nie wszystko jest w stanie w niej wyjasnić.

Wykorzystywanie tego pojęcia w takich dyskusjach jest zbytnio nadużywane niestety.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś temu OBI nie możesz darować.

Więc wyjaśniam. Kupiłem Melodike.

Czytałem nie raz,  że kable graja. Więc by to sprawdzić i ewentualnie zafundować sobie poprawę dzwieku, wybrałem Chord Clearway x.

Nie zanotowałem poprawy, ani pogorszenia dzwieku.

Następnie wybrałem, coś,  nie tyle droższe, co kompletnie z innego materiału. Ta sama sytuacja.

I na tym koniec.

Chcesz, najwyraźniej, z OBI przetestować to musisz to zrobić.

Bez sensu by było, bym teraz nagle wydawał kasę na jakiekolwiek inne kable skoro już mam parę.

Jeśli bym chciał,  na tak szeroka skalę, przeprowadzić  testy to wtedy może bym też poszedł i z OBI wziął. Plus pewnie wiele innych. Ale nie chcę. 

Narazie tak zostanie.🫡

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, DiBatonio napisał:

A więc tym bardziej poszedłbym w test kabli z OBI.

Już wczoraj pisałem na forum obok, zatem napiszę i tutaj.

Zjawisko psychoakustyki zapewne istnieje, ale na litość... przestańcie wszędzie wpychać się z tym zjawiskiem.

Nauka cały czas rozwija tę dziedzinę i jeszcze nie wszystko jest w stanie w niej wyjasnić.

Wykorzystywanie tego pojęcia w takich dyskusjach jest zbytnio nadużywane niestety.

 

Ok.  Zanim kolega uda sie do Obi,  co z tymi głośnikowymi? 

59 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli wycofujesz sie z poprzednich wpisów na temat głośnikowych?

Czyli tutaj nie występują jednak w przewodach głośnikowych?

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ok.  Zanim kolega uda sie do Obi,  co z tymi głośnikowymi? 

Napisałem już co.

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Istnieje, istnieje, a czy zachodzi w danym przypadku a My nie wiedząc tego, możemy łatwo znaleźć odpowiedź

Wiem, że istnieje, ale nie zawsze ma uzasadnienie.

Zazwyczaj za "argument" przyjmuje się, że nowe i jak "ładne" to zadziała na psychoakustykę, bo w naszym systemie mamy nowy nabytek i tak działa nasza psychika, że usłyszymy zmianę. 

A co jeśli na gorsze?

To gdzie ta psychoakustyka?

Mam jeszcze jeden przykład z mojego podwórka,  ale zaczekam ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Napisałem już co.

Mógłbyś zacytować?

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Wiem, że istnieje, ale nie zawsze ma uzasadnienie.

Zazwyczaj za "argument" przyjmuje się, że nowe i jak "ładne" to zadziała na psychoakustykę, bo w naszym systemie mamy nowy nabytek i tak działa nasza psychika, że usłyszymy zmianę. 

A co jeśli na gorsze?

To gdzie ta psychoakustyka?

Nie ma znaczenia czy na gorsze czy na lepsze. 

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Już wczoraj pisałem na forum obok, zatem napiszę i tutaj.

Zjawisko psychoakustyki zapewne istnieje, ale na litość... przestańcie wszędzie wpychać się z tym zjawiskiem.

Dobrze wiedzieć że na forum obok wpływ PAk jest traktowany coraz poważniej przez melomanów i audiofili👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie ma znaczenia czy na gorsze czy na lepsze. 

Jak to nie ma?

Zazwyczaj pada argument, że jak widzę co gra, to zawasze musi być lepiej,,

Zwłaszcza, kiedy wydałem pieniądze, to tym bardziej muszę  być zadowolony..

Przecież kolejnym argumentem jest cena, wygląd i świadomość zmiany kabelka.

Skoro zawsze przebija się taka narracja, to może w końcu czas się ookreślić, czy ma być na lepsze, czy na gorsze.

21 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dobrze wiedzieć że na forum obok wpływ PAk jest traktowany coraz poważniej przez melomanów i audiofili👍

Akurat prym wiodą jedne i te same osoby(garstka osób), wystarczy, że ktoś napisze cokolwiek o kablach, zatem radość twa daremna.

Na tym forum jest podobnie, wystarczy napisać coś o kablach i wpadają jedni i ci sami ze swoją prawdą objawioną.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Jak to nie ma?

Zazwyczaj pada argument, że jak widzę co gra, to zawasze musi być lepiej.

Przecież kolejnym argumentem jest cena, wygląd i świadomość zmiany kabelka.

To może w końcu czas się określić.

No nie ma,  :) . 

Pozatym piszesz mi ze czas sie określić, tylko że ja nie twierdzę że drozsze (kolumny/wzmak/dac/kabel itd.) Znaczy Lepsze. Niech określa się Ci którzy tak twierdzą, nie do mnie z takimi tekstami.

 

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Mam jeszcze jeden przykład z mojego podwórka,  ale zaczekam ...

Dobra... dawaj ten przykład...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Chyba Miro 84 napisał:

No nie ma,  :) . 

Pozatym piszesz mi ze czas sie określić, tylko że ja nie twierdzę że drozsze (kolumny/wzmak/dac/kabel itd.) Znaczy Lepsze. Niech określa się Ci którzy tak twierdzą, nie do mnie z takimi tekstami.

 

A ja myślę, że się sami zapętlacie i jak wam wygodnie, taką narrację przyjmujecie( i mówię tu o wpływie kabli, a nie urządzeń).

Ty też, dlatego z takimi tekstami będę i do Ciebie wyjeżdżał. 

Jeszcze raz to powiem psychoakustyka jako zjawisko występuje, ale nie zawsze ma uzasadnienie.

Wiem to z własnego podwórka na przykładzie np.zasilajacych.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wiesz... u mnie juz 2.30

A u mnie 3:40 😝

19 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Rozwiniesz ten przykład?

Przecież nawet jak rozwinę, to wyjedziesz z psychoakustyką, która w tym przypadku kalafiorem mi wisi...

A dlaczego?

Bo dla mnie nie ma to znaczenia, ponieważ żaden z kabli nie był i każdy nastepny nie zostanie u mnie, gdyż nie jest/są dla mnie. Zatem nie zostają w moim systemie.

A przykład dotyczy tych samych kabli o tej samej długości, ale zakończone inną parą wtyków (drogich wtyków) wpinane zawsze w to samo miejsce...

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 psychoakustyka padło tutaj kilka razy. Chciałbym się dowiedzieć o niej wszystkiego co możliwe. Jest to dla mnie mega mega ważne, ponieważ chciałbym zrozumieć w szczegółach jak to działa, że raz słyszę tak a kiedy indziej inaczej. Chciałbym o tym moim „wrażeniu” porozmawiać z innymi kolegami. Ufam i podejrzewam, że jest ich wielu. 

Czy zechciałbyś założyć w stosownym dla Ciebie momencie wątek, gdzie moglibyśmy o tym pogadać. 
Ja nie czuję się na siłach, nie korzystam często z internetu, szybko się zniechęcam a do prowadzenia takiego wątku potrzebna osoba z pasją, konsekwencją i innymi umiejętnościami. Ciebie sobie upatrzyłem i obyś się zgodził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AudioTube napisał:

Jest to dla mnie mega mega ważne, ponieważ chciałbym zrozumieć w szczegółach jak to działa, że raz słyszę tak a kiedy indziej inaczej

Całkiem niedawno napisałem coś na ten temat i nikt nie drąży w temacie. 

 

 

 

Dnia 29.09.2023 o 08:28, Chyba Miro 84 napisał:

Dokładnie tak samo mam czasami. Dobrze jednak ze od bardzo długiego czasu nic nie zmieniłem w systemie, bo jeszcze bym doszedł do błędnych wniosków, ze to za sprawą wymiany któregoś z akcesorii audio.

 

No poza Tobą, bo Tobie właśnie odpisałem powyższy wpis.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

@Chyba Miro 84 psychoakustyka padło tutaj kilka razy. Chciałbym się dowiedzieć o niej wszystkiego co możliwe. 

Przed zajęciem się psychoakustyką, warto najpierw zorientować się w samej psychice postrzegania, czyli w problemie tzw. błędów poznawczych. Jest ich wiele. Najbardziej interesujące w kontekście audio wymieniłem tutaj:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

@Chyba Miro 84 psychoakustyka padło tutaj kilka razy. Chciałbym się dowiedzieć o niej wszystkiego co możliwe. Jest to dla mnie mega mega ważne, ponieważ chciałbym zrozumieć w szczegółach jak to działa, że raz słyszę tak a kiedy indziej inaczej. Chciałbym o tym moim „wrażeniu” porozmawiać z innymi kolegami. Ufam i podejrzewam, że jest ich wielu. 

Czy zechciałbyś założyć w stosownym dla Ciebie momencie wątek, gdzie moglibyśmy o tym pogadać. 
Ja nie czuję się na siłach, nie korzystam często z internetu, szybko się zniechęcam a do prowadzenia takiego wątku potrzebna osoba z pasją, konsekwencją i innymi umiejętnościami. Ciebie sobie upatrzyłem i obyś się zgodził.

Chciałbym jeszcze dodać że jest tu świetny temat założony przezemnie "psychoakustyka a troling". Dużo tez tam pisane było i bez sensu powielać wpisy czyli zakładać nowe tematy o tym samym. Miłego czytania.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale mam pewne wątpliwości co do poniższych:

Efekt posiadania – tendencja do oceniania posiadanych rzeczy jako bardziej wartościowe niż identyczne nieposiadane. 

Efekt skupienia – błąd w ocenie wynikający ze zwracania nadmiernej uwagi na jeden aspekt i ignorowania innych aspektów.

Selektywna percepcja – tendencja do zaburzania percepcji przez oczekiwania.

==================

"Efekt posiadania"- nie działa na mnie, kiedy mam do zrobienia kilka kabli, które nigdy nie będą moje, a w systemie mam zupełnie co innego.

"Efekt skupienia"- może być dyskusyjny, bo w ocenie brzmienia można w każdym podejściu zwracać swoją uwagę na inny aspekt.

"Selektywna percepcja"-mógłbym napisać patrz mój (Efekt posiadania), nie mam oczekiwań co do przedmiotu (kabla), który i tak nie będzie mój i nie zostanie ze mną.

Nie widzę uzasadnienia dla psychoakustyki odnośnie powyższych, ale tym bardziej tego co już napisałem i znam z własnego podwórka. 

12 godzin temu, DiBatonio napisał:

przykład dotyczy tych samych kabli o tej samej długości, ale zakończone inną parą wtyków (drogich wtyków) wpinane zawsze w to samo miejsce..

 

 

 

4 godziny temu, AudioTube napisał:

@Kraft@Chyba Miro 84 Jestem głodny wiedzy i dzięki za jedzenie. Gdyby mi brakowało będę pytać. 

Z całym szacunkiem dla Krafta i Chyba Miro 84, ale warto szukać wiedzy w opracowaniach, które są dostępne w necie.

Owszem, my forumowicze możemy sobie podyskutować, ale wiadomo jak to z nami jest. 😉

Pierwszy link jest opracowaniem w pliku PDF.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/20714/psychoakustyczne_konteksty_strumieniowania_percepcyjnego_w_muzyce.pdf%3Fsequence%3D1%26isAllowed%3Dy&ved=2ahUKEwiUlJaAhtWBAxWwKBAIHV6_Dh4QFnoECBoQAQ&usg=AOvVaw10KJe9ZPAIUg6XsNKq2-2h

Drugi dostępny w ...

https://estradaistudio.pl/technologia/30557-psychoakustyka-w-produkcji-muzycznej

 

Jest też literatura.

https://www.bookarest.pl/dzwiek-i-jego-percepcja-aspekty-fizyczne-i-psychoakustyczne,id159169.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawe zrzuty ekranu z tego forum użytkownika, ktory juz nas opuścił, ale mam jeszcze jego nick, ktorego używał. Moglbym zaprezentować bo poleca publikacje wokół tematu, ale nie jestem pewien czy mogę to wrzucić, gdyż mozliwe ze jest to usunięte lub widnieje jako "gość" co utrudnia poszukiwania w standartowy sposób tu na forum. 

W skrócie - 

@Redakcja AUDIO  czy mogę dodać owe zrzuty z jeszcze widniejacym autorem (nickiem)?

Czy to jakiegoś rodzaju "naruszenie" - w koncu postanowił "zniknąć".

Jeśli jednak jest to naruszenie pewnego stopnia, to czy mogę zamieścić samą treść, maskujac nick i czy nie koliduje to znowu z "brakiem źródła" wpisu?

Wolę się upewnić zanim posłużę sie czyimś wpisem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co?

Mało materiałów na ten temat w internecie? 

Zamieścić możesz, tylko lepiej zakreśl nick, tak będzie lepiej pewno dla nas wszystkich.

Zdania nie zmienię co do psychoakustyki w przypadkach, które opisałem. 

Ale za jakiś czas skuszę się na zakup książki, tam wolę szukać odpowiedzi.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...