Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Kupiłem tego umika-1

Ściągnąłem REW i zainstalowałem na PC

Ściągnąłem kalibracyjny plik dla mikrofonu i jest wgrany/aktywny

Ćwiczę na razie na aktywnych kolumnach (kolumienkach) podłączonych do PC

Niestety majac praktycznie zerowe doświadczenie audio z Pc napotkałem problem

REW ma okno SPL meter i włączając je na "ciszy" mam poziom w okolicach 90 dB co jest kosmicznym absurdem

Natomiast w oknie pomiaru i sprawdzenia poziomów wyskakuje że poziomy sa ok.

pomiar przeprowadzony ma jednak oś Y z poziomami z kosmosu :

pomiar.thumb.jpg.eacf500f6b74ff2e658c7ea11f4fcd92.jpg

Ściągnąłem sterowniki ASIO4ALL ale po przejściu na nie nic się nie zmienia oprócz tego że nie ma szans na zrobienie L+R

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym win 10 jest jakos wszystko popier... z ustawieniami.

już nie wiem gdzie szukać

zaznaczyłem opcję "wyłacz wszystkie ulepszacze) ale to jest dla karty odtwarzajacej - dla mikrofonu nie mam nic takiego

idetnytyfikator urzadzenia nazywa sie umik1 - gain 18dB

czy w REW jest gdzieś dodatkowa opcja gain na wejściu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak , @MariuszZ UMiK wtykasz i koniec .  Plik kalibracyjny musi być / zwykle jest z automatu/ w REW . Nie kalibrujesz karty dźwiękowej.  Jaki plik masz w REW ? UMiK ma dwa , jeden gdy mikrofon jest skierowany na kolumny , czyli ten właściwy i drugi gdy robimy pomiar z mikrofonem " w sufit".

https://www.minidsp.com/products/acoustic-measurement/umik-1

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja to zrobiłem

edytowałem właśnie plik kalibracyjny i zamiast -40 imbecyli czułości dałem praktycznie zero i dopiero wyniki zaczęły byc zbliżone do tego co jest w sieci

możecie sprawdzić jakie macie wartości

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

sens factor

w plikach konfiguracyjnych ?

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Sens factor =3,0dB

rozumiem że podajesz tę wartość dla twojego umika

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Ściągnij jeszcze raz może... 

podałem numer seryjny 

i ściągnałem już 2 albo trzy razy

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Może nie do umik1

w sensie że co ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
8 godzin temu, Fan Bluesa & Sonusa napisał:

Czy jest osoba mogąca  zamieścić zrzuty ekranowe wzorcowych pomiarów REW

Chyba takich nie ma... chodzi Ci o zupełnie płaski? Poczytaj o room curve.

Z innej beczki - na pierwszym zdjęciu pomiar z lewej kolumny (1 z 3 pomiarów) a właściwie odpowiadający mu Impuls

Na drugim zdjęciu Impuls po Time Alignment i Vector Average (zgodnie z tutorialem do REW/Rephase) - piękny niczym z DIRACA - tylko to uśredniony z kilku pomiarów, wyczyszczony być może z rezonansów, ale bez jakiejkolwiek poprawki - przyznam ze rynce opadajo 🤪 (bo myślałem że piękny impuls ze slajdów o Dirac wynika z czegoś więcej tzn z wyrównania czasowego możliwie dużego zakresu częstotliwości...)

L1_Impuls.jpg

Srednia Impuls.jpg

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Chyba takich nie ma... chodzi Ci o zupełnie płaski? Poczytaj o room curve.

Z innej beczki - na pierwszym zdjęciu pomiar z lewej kolumny (1 z 3 pomiarów) a właściwie odpowiadający mu Impuls

Na drugim zdjęciu Impuls po Time Alignment i Vector Average (zgodnie z tutorialem do REW/Rephase) - piękny niczym z DIRACA - tylko to uśredniony z kilku pomiarów, wyczyszczony być może z rezonansów, ale bez jakiejkolwiek poprawki - przyznam ze rynce opadajo 🤪 (bo myślałem że piękny impuls ze slajdów o Dirac wynika z czegoś więcej tzn z wyrównania czasowego możliwie dużego zakresu częstotliwości...)

L1_Impuls.jpg

Srednia Impuls.jpg

Nie o ideał , ale o taki ,,dobrze grający''.

Dla przykładu mój Waterfall wygładzenie 1/12

wygladzenie 1do12.jpg

Edytowano przez Fan Bluesa & Sonusa
Uscislenie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Fan Bluesa & Sonusa napisał:

Nie o ideał , ale o taki ,,dobrze grający''.

Dla mnie to wycięte rezonanse pomieszczczenia i skorygowana faza

po korekcji.jpg

Faza po korekcji.jpg

Ale miesiąc się tym dopiero bawię w wolnym czasie ;)

Faza oczywiście powinna być dokładniej skorygowana, ale bardziej mi chodziło o to jak to poprawnie zmierzyć i zaimplementować 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.02.2021 o 10:32, Fafniak napisał:

bardziej mnie martwią piki pomiedzy 100 a 450

Każde pomieszczenie ma mniejsze bądź większe dołki i nie ma co się zamartwiać. Mogę Cię pocieszyć, że ja mam większe ;) Od jakiegoś czasu bawię się DDRC z DL pożyczonym od @tomek4446 (Tomku dziękuję za bezinteresowną, koleżeńską pomoc i życzliwość jakiej doświadczyłem od Ciebie :) ) i jest to bez żadnego ściemniania super kierunek do uzyskania lepszej jakości dźwięku.

Co u mnie się poprawiło? Pierwsze wrażenie jakie odniosłem po zastosowaniu filtrów to "odchudzony" dźwięk. Zupełnie mi to nie "smakowało" na początku. Z czasem jednak zacząłem doceniać bo w tym pozornym odchudzeniu, pojawiło się więcej detaliczności, tak jakby przysłowiowa mgiełka opadła. Zmiana jest na tyle wciągająca, że na poważnie zaczynam myśleć o zaimplementowaniu na stałe DL. Może SDH? Zależy mi na we/wy cyfrowym w urządzeniu. DDRC działa ale jednak ma ograniczenia jeżeli chodzi o możliwości podłączenia. 

Jedynym małym minusem dla mnie, jako osoby ciekawskiej z natury jest brak wglądu co tam się w tym DDRC tak naprawdę dzieje z tymi filtrami. Tak już mam i łapki swędzą by coś przy urządzeniu pomajstrować ;) Część kolegów narzekała na zawiłość pomiarów mikrofonem, ilość, ustawianie statywu itd. faktycznie jest to zawiłe i warto wcześniej przemyśleć sposób robienia tych pomiarów. Jest to do ogarnięcia i komplet pomiarów dla jednego słuchacza (9) robiłem w ok. 15 minut. 

Oczywiście jak już wieloktrotnie wspomniano, dobrze jak pomieszczenie jest przynajmniej częściowo zaadoptowane akustycznie i zapewne DL w różnych pomieszczeniach da różne efekty. U mnie bez adaptacji jest różnica "na plus" znaczna. Próbowałem kombinować z filtrami używając Maliny, APO EQ, Jrivera, Foobara i nie osiągnąłem takiego efektu jak z DDRC. Zapewne jest to związane z moim brakiem doświadczenia w składaniu filtrów i tym, że DL ma świetne algorytmy do obliczeń sprawdzające się w moich warunkach. 

Na zdjęciu produkt DL po pomiarze bez dodawania "krzywych". Jeżeli chodzi o "krzywe" to najkorzystniej wyszło u mnie jak ręcznie poustawiałem suwaki w zakresie do ok. 150Hz lekko pobijając bas (ok.3dB). Widać w pomiarach "górkę" powyżej 2kHz. To prawdopodobnie efekt moich zabiegów przy zwrotnicy kolumn, gdzie wymieniłem rezystor tłumiący wysokotonówkę na mniejszą wartość. Muszę to sprawdzić jeszcze podmieniając kolumny do pomiaru i kto wie, może tą moją modyfikację odwrócę ;) Pozdrawiam.

 

DL_corrected (Medium).jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Na zdjęciu produkt DL po pomiarze bez dodawania "krzywych". Jeżeli chodzi o "krzywe" to najkorzystniej wyszło u mnie jak ręcznie poustawiałem suwaki w zakresie do ok. 150Hz lekko pobijając bas (ok.3dB). Widać w pomiarach "górkę" powyżej 2kHz. To prawdopodobnie efekt moich zabiegów przy zwrotnicy kolumn, gdzie wymieniłem rezystor tłumiący wysokotonówkę na mniejszą wartość. Muszę to sprawdzić jeszcze podmieniając kolumny do pomiaru i kto wie, może tą moją modyfikację odwrócę ;) Pozdrawiam.

Sprobuj jeszcze zmodyfikowac krzywa i dodać dodatkowe podbicie basu ponizej 200hz +3dB + 5dB a nawet wiecej. Bez tego dzwiek bedzie tak jak piszesz „suchy”. To podbicie jest naturalne dla naszej percepcji, szczegolnie zalecane gdy bas jest wyrownany przez DSP. Zobacz przykladowa ilustracje, nawet najbardziej wytrenowani nie lubia na plasko :)

 

toole_zps60mrcuow.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...