Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?

Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Mariusz moje zdanie jest takie , że postępując wg. wykresów nie poprawimy wszystkiego a wiele możemy sknocić. Warto brać je pod uwagę , ale własne ucho i eksperymenty są ważniejsze.

Zgadzam się. Pomiary i korekty DSP są jakimś kierunkiem ale nie zawsze słusznym. Gdy już się decydujemy na taką ścieżkę poprawy dźwięku trzeba być świadomym, że pomiary muszą być przeprowadzone w przemyślany i sprawdzony sposób. Czasami wygenerowane filtry zamiast naprawiać mogą psuć przekaz muzyczny. Pozorne "naprawienie" amplitudowej górki bez analizy co się dzieje z fazą sygnału po zastosowaniu filtra może dobrowadzić do degradacji jakości muzyki. Szczególnie gdy przekombinujemy zmieniając fazę sygnalu poniżej 100Hz doprowadzając do tzw. "pre dzwonień" tegoż, co słychać jako "zamazanie" konturu i detalu dźwięków. Tak zrozumiałem z opisów dostępnych w necie. Większość dostępnych poradników poprawy "odpowiedzi" pomieszczeń na przemiatanie sygnałem dotyczy poprawy samej amplitudy czego konsekwencją są zmiany fazy. Jeżeli tych zmian nie uwzględnimy to możemy zaorać jakość muzyki.

DDRC z DL sobie radzi z korekcją całkiem nieźle. Tak wynika z opisów tu zamieszczonych. Może to wynikać z tego, że działa na filtrach FIR i ma dopracowany algorytm pomiarów i obliczeń. Korektor w RME ma opcje ustawień uwzględniających fazę czy to tylko zwykły parametryczny korektor PEQ? Jeżeli tak to korekcja odpowiedzi pomieszczenia może nie spełniać sonicznych oczekiwań 😉 

DL używa filtrów "mixed phase" i jako chyba jeden z nielicznych systemów kalibracji uwzględnia znacznie więcej, niż samą charakterystykę częstotliwościową. Dlatego dobrze nadaje się do stereo.

To, czy DL (czy jakikolwiek inny system) więcej poprawia niż psuje każdy musi ocenić sam, w swoim systemie. Ja mam kiepską akustykę i niewiele mogę z tym zrobić. U mnie DL dużo poprawia i nie słyszę, żeby bez niego cokolwiek było lepsze. Być może zmieniłoby się to gdyby zrobił porządną adaptację i zmienił ustawienie systemu, ale... nie mam jak :)

@Felix1 zgadzam się w pełni , że DL jest najlepszym automatycznym systemem , im więcej próbuje robić ręcznie tym gorszy efekt osiągam.

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Korektor w RME ma opcje ustawień uwzględniających fazę czy to tylko zwykły parametryczny korektor PEQ?

Tylko korektor , mam możliwość zmiany fazy oddzielnie dla poszczególnych kanałów lub dla obu lub... jest jakiś jeszcze automatyczny wykrywacz fazy , ale jeszcze nie doczytałem o co chodzi :)

Jutro odeślę Ci mikrofon , i czkam na Twój poradnik , bo wiele osób może on uchronić od samobójstwa jak zaczną sami przestawiać ....... :)

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Pozorne "naprawienie" amplitudowej górki bez analizy co się dzieje z fazą sygnału po zastosowaniu filtra może dobrowadzić do degradacji jakości muzyki.

A czy czasem nie jest tak że owe naprawianie w domenie cyfrowej (dsp) nie psuje wcale fazy? Gdzieś kiedyś coś odbiło mi sie po uszach ze tylko elementy rlc naruszaja fazę. Hmm... juz sam nie wiem :/

9 minut temu, slaw0001 napisał:

Hmm, a czym to się przejawia w odsłuchu?

Nie wiem, nie mam Dirac, widać to na wykresie od @tomek4446

U mnie zauważyłem że korekta dołu do 200Hz wnosi bardzo dużo dobrego. Korygujac górę nie udało mi się uzyskać subiektywnej  poprawy. (za każdym razem podoba mi się bardziej dźwięk bez korekty) 

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

A czy czasem nie jest tak że owe naprawianie w domenie cyfrowej (dsp) nie psuje wcale fazy?

Normalny filtr cyfrowy zmienia fazę. Widać to na screen`ie z Rephase, gdzie zjechałem amplitudą -12 dB dla 1kHz. Faza z 0 pojechała na ok. +/-30 stopni. Można to skorygować tworząc filtr FIR. Na drugim screen`ie fazę zmieniłem 3- ma suwakami. Dla 600Hz ok. + 46 stopni, Q=1, dla 1300Hz - 34 stopnie, Q=3 i dla 2kHz - 30 stopni, Q=1. Przebieg fazy i tak nie jest wyrównany po zabiegu ręcznego strojenia "do Zera" ;) Można to zrobić ustawiając właściwość filtra "linear_phase" ale nie każdy algorytm tworzenia filtrów ma taką opcję. Poza tym jak zlinearyzujesz w całym paśmie fazę to i tak nie ma gwarancji, że zadziała z korzyścią dla jakości bo inaczej to działa w dole pasma, a inaczej w górze. 

amplit1k (Medium).jpg

korekcja fazy (Medium).jpg

linear (Medium).jpg

Kupiłem tego umika-1

Ściągnąłem REW i zainstalowałem na PC

Ściągnąłem kalibracyjny plik dla mikrofonu i jest wgrany/aktywny

Ćwiczę na razie na aktywnych kolumnach (kolumienkach) podłączonych do PC

Niestety majac praktycznie zerowe doświadczenie audio z Pc napotkałem problem

REW ma okno SPL meter i włączając je na "ciszy" mam poziom w okolicach 90 dB co jest kosmicznym absurdem

Natomiast w oknie pomiaru i sprawdzenia poziomów wyskakuje że poziomy sa ok.

pomiar przeprowadzony ma jednak oś Y z poziomami z kosmosu :

pomiar.thumb.jpg.eacf500f6b74ff2e658c7ea11f4fcd92.jpg

Ściągnąłem sterowniki ASIO4ALL ale po przejściu na nie nic się nie zmienia oprócz tego że nie ma szans na zrobienie L+R

w tym win 10 jest jakos wszystko popier... z ustawieniami.

już nie wiem gdzie szukać

zaznaczyłem opcję "wyłacz wszystkie ulepszacze) ale to jest dla karty odtwarzajacej - dla mikrofonu nie mam nic takiego

idetnytyfikator urzadzenia nazywa sie umik1 - gain 18dB

czy w REW jest gdzieś dodatkowa opcja gain na wejściu ?

@Fafniak , @MariuszZ UMiK wtykasz i koniec .  Plik kalibracyjny musi być / zwykle jest z automatu/ w REW . Nie kalibrujesz karty dźwiękowej.  Jaki plik masz w REW ? UMiK ma dwa , jeden gdy mikrofon jest skierowany na kolumny , czyli ten właściwy i drugi gdy robimy pomiar z mikrofonem " w sufit".

https://www.minidsp.com/products/acoustic-measurement/umik-1

ale ja to zrobiłem

edytowałem właśnie plik kalibracyjny i zamiast -40 imbecyli czułości dałem praktycznie zero i dopiero wyniki zaczęły byc zbliżone do tego co jest w sieci

możecie sprawdzić jakie macie wartości

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

sens factor

w plikach konfiguracyjnych ?

Edytowano przez Fafniak

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Sens factor =3,0dB

rozumiem że podajesz tę wartość dla twojego umika

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Ściągnij jeszcze raz może... 

podałem numer seryjny 

i ściągnałem już 2 albo trzy razy