Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

To żeby nie być gołosłownym. Poniżej moje pomiary. Pokój o wymiarach 5,35 na 4,20 wysokość 2,62. Przeciętnie umeblowany, kawałek dywanu. Intencjonalnych ustrojków akustycznych jeszcze nie ma.

Gra fajnie, jednak ewidentnie coś wzbudza się na dole. Jak rozumiem, główny problem to te około 32, 65 i 80 Hz. Górki jak widać są znaczące. Jak duże objętościowo trzeba by planować rezonatory? Nie da się tego wyliczyć, ale może ktoś z praktyki podpowie....

Przyznam, że nie rozumiem tego spadku wysokich tonów powyżej 10k. Kolumny są pełnopasmowe i odsłuchowo zupełnie tego nie zauważam. Czy powodem może być umieszczenie mikrofonu pomiarowego w miejscu odsłuchu czyli nad dużą miękką kanapą? Od dołu i od tyłu (za mikrofonem) duże miękkie powierzchnie. Kanapa przy samej ścianie niestety, inaczej się nie da.

WaterFall.jpg

RT60.jpg

SPL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, muzofan napisał:

Próbowałeś już zdecydowanie pojeździć po pokoju kolumnami? Czasem sporo można ugrać przesuwając zg i/lub miejsce odsłuchowe. Jakie masz te kolumny?

Tak. Bardzo zdecydowanie nawet. Testowałem 3 ściany, czwarta odpada. Ta jest najlepsza. Kolumny stoją na krótszym boku około 170 cm od tylnej ściany i jakieś 50 cm od bocznych (licząc środek przedniej ścianki). To najlepsze co udało mi się uzyskać. Te rezonanse do chyba pochodne modów własnych. Długość to niemal idealnie podwojona wysokości co się wzmacnia, niestety...

Co ciekawe przysuwanie i odsuwanie kolumn od tylnej ściany nawet o dobry metr nie zmienia jakoś dramatycznie pomiarów.

Ogólnie jestem zadowolony z dźwięku, tylko jak jakiś instrument wejdzie czasem na niewłaściwą nutę to jest "stąpnięcie mamuta"

Bawiłem się korekcją w domenie cyfrowej (jplay). Coś to niby pomaga, ale duuuużo psuje, niestety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2023 o 12:05, Piotr Sz. napisał:

To żeby nie być gołosłownym. Poniżej moje pomiary. Pokój o wymiarach 5,35 na 4,20 wysokość 2,62. Przeciętnie umeblowany, kawałek dywanu. Intencjonalnych ustrojków akustycznych jeszcze nie ma.

Pierwsza sprawa wykresy są mało czytelne musisz je odpowiednio wyskalować. Jeśli problem dotyczy wzbudzania się basu nie pokazuj wykresów do 20 khz wystarczy do 300 hz. Na wodospadzie dałeś zbyt krótki czas zmień 300 ms na powiedzmy 1500 ms, na osi SPL zmień dolny zakres z 40 na 60.

 

Dnia 24.05.2023 o 12:05, Piotr Sz. napisał:

Gra fajnie, jednak ewidentnie coś wzbudza się na dole. Jak rozumiem, główny problem to te około 32, 65 i 80 Hz. Górki jak widać są znaczące. Jak duże objętościowo trzeba by planować rezonatory? Nie da się tego wyliczyć, ale może ktoś z praktyki podpowie....

Pokój masz w fajnych proporcjach ale faktycznie wykres poniżej 100 hz jest mocno poszarpany. Wzbudzenia które słyszysz to wina tych górek na 32, 65 i 80 hz które pokazałeś na wykresie. Podbicie na wykresie SPL sprawia że daną częstotliwość słyszysz głośniej a długi czas pogłosu na danej częstotliwości maskuje inne smaczki w nagraniach. Zrobienie precyzyjnego rezonatora strojonego na problematyczną częstotliwość (zaczął bym od 32 hz) z pewnością zredukuje te problemy ponieważ obniży poziom SPL jednocześnie redukując czas pogłosu . Ponawiasz kolejny raz pytanie o objętość rezonatorów,... sam jak zaczynałem przygodę zadawałem podobne pytania ale znikąd nie mogłem uzyskać odpowiedzi. Tak jak pisałem w poprzednim poście wszystko zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć oraz od szeregu zmiennych podam zaledwie dwa: pokoj w którym słuchasz muzyki czy  częstotliwości z którą będziesz walczył (najwięcej objętości pochłoną te niskie częstotliwości 32 i 40 hz).

Jeśli Ci to w jakiś sposób pomoże poniżej wklejam wykres SPL z mojego pokoju. Pokój o wym. 5,1 x 4,5 x, 2,5 m kubatura 57,5 m3. Jak widać na wykresie moda w okolicach 34,5 zbiłem o 9- 10 db rezonatorami o pojemności blisko 1700 litrów przy czym nie jest to do końca rozwiązany problem ponieważ pomiar robiony był na 73,5 db więc pozostaje do zbicia jeszcze kilka db. U Ciebie sytuacja przypuszczam że  będzie mniej skomplikowana w tych rejonach częstotliwości czyt. wymagająca mniejszej ilości pojemności rezonatorów ponieważ masz pokój o lepszych proporcjach i pierwsze mody po długości i szerokości pokoju masz bardziej oddalone od siebie o 9 hz (32 i 41 hz) u mnie zaledwie 2,5 hz (34,5 i 37). Jeszcze jedna ważna rzecz popatrz na mój wykres jak po tej adaptacji wypełniła się dziura (po częściowym rozbiciu moda na 34, 5 hz) pomiędzy 40 a 70 hz ile basu udało mi się odzyskać a wierz mi że dziury w tych miejscach sprawiają bardzo nieciekawe brzmienie masz wrażenie jak byś nie miał basu wszystko brzmi anemicznie i słabo nie masz ochoty na słuchanie muzyki.  

adaptacja.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2023 o 12:05, Piotr Sz. napisał:

Poniżej moje pomiary. Pokój o wymiarach 5,35 na 4,20 wysokość 2,62. Przeciętnie umeblowany, kawałek dywanu. Intencjonalnych ustrojków akustycznych jeszcze nie ma.

Mam podobny pokoj 5,7x4,1x2,73.

Pokoj podobnie przeciętnie umeblowany, są ustroje wkomponowane lub ukryte w wystrój. 

A to mój wykres SPL i RT60.  Poglos ma wartość 0,4, jak widać linia prawie pozioma. 

Warto troche nad tym popracować, np. poprzestawiać kolumny i miejsce odsłuchowe. Bardzo dużo się tu zmieniło. Było kiedyś duzo gorzej

 

Screenshot_20230506_213801_com.android.gallery3d.jpg

IMG_20230516_183525.jpg

Edytowano przez Mikelas76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, J4Z napisał:

Sorry, nie zauważyłem. Jak dla mnie spoczko pogłos jak na 23m, gratuluje. Poniżej 2k Hz będziesz jeszcze próbować coś zbić, czy tak zostaje? Fajnie byłoby jakbyś podrzucił jeszcze spl z var smooth

W sumie powierzchnia może mieć coś okolo 24m2.

Szczerze to już wszystko przerabialem i to jest najbardziej optymalne ustawienie. Ważniejsze było zasypanie dziury 90-160hz. Zawsze jest tak że jak coś naprawisz to coś spier.... isz 😉

 

var.jpg

psychoakustik.jpg

1 do 12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, J4Z napisał:

Ja na to mówie:

A ja na to wszystko mówię, że akustyka jest ogolnie rzecz ujmując poje... na, bo jest tak nieprzewidywalna. Czasami byłem pewien że taka a taka zmiana polozenia kolumn, czy ustrojów powinna dac to czy tamto, a było kompletnie odwrotnie. To samo że zwiększaniem i zmniejszaniem grubosci absorberów. Zamierzone działanie dawało często odwrotny skutek. Dwa lata pierd....enia się z akustyka dają w miarę dobry efekt. Jeszcze tylko muszę sprawdzić dyfuzory na bocznych scianach. Pożyczone ze sklejki od kolegi Jacka nie zdały egzaminu. Lepiej wypadły tam absorbery. Teraz czas na sprawdzenie vicoustic dc3. Bartek robi specjalne dyfuzory na boczne sciany ale ja potrzebuje coś mobilnego. Te jego ważą pewnie po 100kg.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Michał, a pokaż T30 i włącz jakieś wygładzanie SPL.

Obejrzyj Jarku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do @Bartek Chojnacki ale i innych jeśli czują się na tyle mocni żeby odpowiedzieć.

Z czego wynikają bardzo częste spadki (dołki) w pomiarach w zakresie 100-200Hz? Występują u zdecydowanej większości. Zauważyłem, że najlepszym sposobem aby wyrównać ten zakres jest zmiana ustawienia kolumn lub miejsca odsłuchowego (przód/tył). Panele z wełny/pianki niewiele wnoszą w tym zakresie z tego co widzę u siebie. Co robią nasze pokoje, że tak się dzieje? Jest na to jakieś naukowe wytłumaczenie?

graph.png

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lpomis napisał:

ale i innych jeśli czują się na tyle mocni żeby odpowiedzieć.

Głównie powrót fali odbitej od ściany za kolumną w przeciwfazie do dźwięku z kolumny. 

https://audiophilestyle.com/forums/topic/61497-perfect-speaker-placement-put-next-to-the-back-wall-as-much-as-possible/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lpomis napisał:

Panele z wełny/pianki niewiele wnoszą w tym zakresie z tego co widzę u siebie

Bo one działają właśnie na poglos, na obniżenie spl masz pułapki basowe, czy stojone helmholtz, lub jak zauważyłes zmiane ustawienia. 

Tu znalazłem pomiar mojego salonu sprzed zdaje 2 lat, zaraz po wprowadzeniu się,. Gole sciany bez żadnych ustrojów i wielka dziura na basie. Kolumn wtedy ustawione tak żeby "ładnie stały" bo nie chciałem awantury z żoną 😁

spl (2).jpg

13 minut temu, J4Z napisał:

Toć po suficie się nie chodzi chyba

Wez to powiedz pani żonie 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, marcinmarcin napisał:

Głównie powrót fali odbitej od ściany za kolumną w przeciwfazie do dźwięku z kolumny. 

Dzięki! :)

Ta fotka z tematu który zalinkowałeś już wiele tłumaczy. Właśnie zauważyłem u siebie przypadłość, że im bardziej wyjadę kolumnami w pokój (sporo ponad metr) to te dołki są zdecydowanie częściej i pogłębiają się zdecydowanie bardziej niż na wykresie który wstawiłem wcześniej. I tak zależy to pewnie od konkretnego pokoju i kolumn (+ innych czynników???), ale wychodzi na to, że nie zawsze mocne odstawienie paczek od tylnej ściany to dobre rozwiązanie.

obraz.png.1989f82d5eac92044cb8de9c3678fdde.png

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Dlatego napisałem dalej, że zależy to pewnie i tak od pokoju i u każdego będzie inaczej. Masz 2x taki metraż w pomieszczeniu odsłuchowym niż ja. Trzeba kombinować, sprawdzać i nie bać się zmian. Czasami nie muszą być jakieś drastyczne (jak chociażby przesunięcie kolumn o kilka cm) żeby uzyskać zadowalający efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lpomis napisał:

Dzięki! :)

Ta fotka z tematu który zalinkowałeś już wiele tłumaczy. Właśnie zauważyłem u siebie przypadłość, że im bardziej wyjadę kolumnami w pokój (sporo ponad metr) to te dołki są zdecydowanie częściej i pogłębiają się zdecydowanie bardziej niż na wykresie który wstawiłem wcześniej. I tak zależy to pewnie od konkretnego pokoju i kolumn (+ innych czynników???), ale wychodzi na to, że nie zawsze mocne odstawienie paczek od tylnej ściany to dobre rozwiązanie.

obraz.png.1989f82d5eac92044cb8de9c3678fdde.png

to źródło ze strony Genelc dobrze to tłumaczy, to tzw. efekt SBIR. Ewentualnie w tym zakresie częstotliwości tj 100-200 Hz to może też być coś z niedopasowaniem fazowym lewy/prawy kanał. W każdym razie, te dwie rzeczy, bo juz raczej na pewno nie mody itd bo za wysoko

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lpomis napisał:

Z czego wynikają bardzo częste spadki (dołki) w pomiarach w zakresie 100-200Hz? Występują u zdecydowanej większości. Zauważyłem, że najlepszym sposobem aby wyrównać ten zakres jest zmiana ustawienia kolumn lub miejsca odsłuchowego (przód/tył)

Wojtku, ten szerokopasmowy dip występował i u mnie. 
Rozwiązaliśmy  to z konstruktorem moich kolumn poprzez odpowiednie strojenie kolumny i ustawienie w salonie. 
Ten dip ma mega wpływ w odbiorze brzmienia. Objawia się brakiem wyższego basu odpowiedzialnego za energiczne  pełne i ciepłe brzmienie. 
 

Ps.

Blog „zrozumieć audio” przeczytałem 6, 17 albo 28 razy. W zakładce akustyka o tym piszę, bo tu „czuję się” bezpieczny😊

A czy Ty Wojtku poczytujesz sobie czasami ten blog?

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lpomis napisał:

Z czego wynikają bardzo częste spadki (dołki) w pomiarach w zakresie 100-200Hz? Występują u zdecydowanej większości. Zauważyłem, że najlepszym sposobem aby wyrównać ten zakres jest zmiana ustawienia kolumn lub miejsca odsłuchowego (przód/tył). Panele z wełny/pianki niewiele wnoszą w tym zakresie z tego co widzę u siebie. Co robią nasze pokoje, że tak się dzieje? Jest na to jakieś naukowe wytłumaczenie?

graph.png

Najgłębsza dziura jaką masz to okolice 110 hz. Chcąc naprawić ten problem (zakładając że nie wyciśniesz już więcej zmieniając miejsce ustawienia kolumn czy miejsca odsłuchowego)  zrobił bym strojone rezonatory na tą częstotliwość i ustawił je za kolumnami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AudioTube - dołączam się do prośby @J4Z. Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić. Czyli Twoje kolumny nadają się tylko do jednego konkretnego pokoju i mogą stać tylko w jednym ustawieniu? Ich przesunięcie o kilka centymetrów spowoduje, że założenia i strojenie konstruktora wniosą więcej złego niż dobrego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, muzofan napisał:

Jeden podwójny dyfuzor waży około 47kg więc nie jest tak ciężko zrobić z niego mobilny.

W sumie potrzebowałbym cztery panele podwójne, to się robi właśnie coś koło 100kg na jedną sciane. 

Kiepsko z mobilnością w salonie gdzie biega małe dziecko. Sprawdzę raczej te lekkie vicoustic. Jak nie zagrają to dam sobie spokoj z odbiciami scian bocznych. Jest wystarczająco fajnie. Trochę szukam dziury w calej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...