Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

NIeee nie różne zakresy, jak jeden konkretny rezonans - to jedna częstotliwość. Zrobienie jednej ściany w całości na jedną częstotliwość (tego rezonansu) w teorii zlikwiduje ten problem całkowicie, w praktyce pewnie nie trzeba by nawet całej ściany żeby i tak problem był rozwiązany. Wyższe rezonanse niż pierwszy to już się po rogach kumulują i tam by trzeba było działać pułapkami basowymi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2023 o 13:47, Bartek Chojnacki napisał:

idąc tym tropem już może trzeba by zważyć ile by było masy na 1m2 tych płytek i policzyć jako ustrój płytowy

A czy nie jest tak, że taki ustrój płytowy "się gibie" w sensie, że podparty jest na krawędziach, a środek drga z określoną częstotliwością, i chyba wcale niemałą energią, czyli ta ścianka by się ruszała i kwestią czasu byłoby podpadania płytek/cegieł? Czy też te drgania są tak "malusie", że można to pominąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że się gibie, właśnie o to gibanie chodzi bo na tej podstawie to działa :D tj bez gibania by było całkowicie sztywne i zero pochłaniania

ale jest tka jak mówisz, to gibanie jest marginalne... ściany też się gibią pod wpływem dźwięku na pewno nie jest to szkodliwe i nic nie odpadnie. Mikrometrowe sprawy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. 

Kombinuję dalej. Jestem w stanie wyobrazić sobie ustrój płytowy. Przy takim ustroju należy pewnie uwzględnić masę membrany, co nie jest trudne, oraz jego podatność sztywność. O ile przy jednorodnej płycie nie jest to kosmicznie trudne, o tyle aby uwzględnić klej i naklejone cegły to już sztuka nie lada. Chyba, że możemy uprościć temat i uznać ten wpływ za nieistotny? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2023 o 13:47, Bartek Chojnacki napisał:

Jakby mniejsza grubość była celem, to należałoby zrobić ustrój płytowy, wtedy na 10 cm spokojnie zejdziesz na 30-35 Hz. Właśnie taki policzyłem do jednego projektu, 33 Hz częstotliwość rezonansowa 2x płyta Knauf Akustik Plus i 7 cm wełny. Bardzo ciężkie GK, będzie jakieś 27 kg na m2.

Przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić gęstość betonu, i wyszły okolice 2 kg/dm3. Przy 5-centymetrowej grubości mamy już 100 kg/m2, przy 2,5-centymetrowej już tylko 50 kg/m2. Znam kogoś, kto bawi się betonowymi formami opartymi - dla zmniejszenia wagi - na betonie wymieszanym ze zmieloną tekturą (z wytłoczek po jajkach); w ten sposób przy sensownej wytrzymałości spokojnie można by zrobić na całej ścianie pułapki betonowe. A to moja druga na liście opcja, zaraz po cegle.

Przy okazji pytanie: czy takie płyty (czy to betonowe, czy z kartonu-gipsu) mogą bezpośrednio do siebie przylegać?

Edytowano przez perotin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotr Sz. napisał:

No dobra. 

Kombinuję dalej. Jestem w stanie wyobrazić sobie ustrój płytowy. Przy takim ustroju należy pewnie uwzględnić masę membrany, co nie jest trudne, oraz jego podatność sztywność. O ile przy jednorodnej płycie nie jest to kosmicznie trudne, o tyle aby uwzględnić klej i naklejone cegły to już sztuka nie lada. Chyba, że możemy uprościć temat i uznać ten wpływ za nieistotny? 

podstawowe równania absorbera płytowego zakładają że płyta jest doskonale sztywna i nie ma połączeń materiałowych lub są nieistotne, liczy się tylko masa. Oczywiście jest w tym trochę uproszczeń, a im bardziej niejednorodna płyta tym gorzej i im niższa częstotliwość to też gorzej, ale w większości przypadków te uproszczenia działają. Dla połączenia płyta z cegłami dopóki rozkład tej masy będzie w miarę jednorodny tj. nie będzie tka że któraś cegła będzie istotnie lżejsza niż inne - to bym się nie przejmował. Płyty są raczej w miarę jednorodne, więc tylko żeby cegły też były.

13 godzin temu, perotin napisał:

Przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić gęstość betonu, i wyszły okolice 2 kg/dm3. Przy 5-centymetrowej grubości mamy już 100 kg/m2, przy 2,5-centymetrowej już tylko 50 kg/m2. Znam kogoś, kto bawi się betonowymi formami opartymi - dla zmniejszenia wagi - na betonie wymieszanym ze zmieloną tekturą (z wytłoczek po jajkach); w ten sposób przy sensownej wytrzymałości spokojnie można by zrobić na całej ścianie pułapki betonowe. A to moja druga na liście opcja, zaraz po cegle.

Przy okazji pytanie: czy takie płyty (czy to betonowe, czy z kartonu-gipsu) mogą bezpośrednio do siebie przylegać?

mogą przylegać płyty

ale nie rozumiem kombinowania z betonem, co jest celem. Grubości ustroju samą masą nie da rady oszukać, a na podwójnej mega ciężkiej płcie GK np. knauf akustik plus mamy 27 kg/m2 masy. Chyba nigdy więcej nie zastosowałem, bo taka masa + 10-15 cm za nią wystarczy na wszystko

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

ale nie rozumiem kombinowania z betonem, co jest celem. Grubości ustroju samą masą nie da rady oszukać, a na podwójnej mega ciężkiej płcie GK np. knauf akustik plus mamy 27 kg/m2 masy. Chyba nigdy więcej nie zastosowałem, bo taka masa + 10-15 cm za nią wystarczy na wszystko

Nie, nie chodziło mi o zastąpienie masą wszystkiego innego, ale to to, że zamiast kartonu-gipsu 27 kg/m2 można by użyć, przynajmniej z przodu, betonu wymieszanego z wytłoczkami tak, żeby też miał 27 kg/m2. Budowa pułapki byłaby taka sama.

A chodzi wyłącznie o wygląd. Po prostu lubię loftowe klimaty, czyli cegłę i beton. Chociaż tak sobie myślę, że można by pokryć karton-gips cienką warstwą mikrocementu i efekt byłby zbliżony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2023 o 17:56, Bartek Chojnacki napisał:

Największą i niczym niezastępowalną zaletą pomieszczenia "krzywego" jest możliwość wyjścia poza pierwszy rezonans poprzeczny, ten który w prostopadłosciennym pokoju ma numer (0,1,0) i jest związany z szerokością. Siłą rzeczy on będzie zawsze, bo sprzęt stawiamy symetrycznie, siadamy w samym środku pokoju i zawsze będziemy idealnie w węźle tego modu, na etapie konstrukcyjnym i pułapkami da się to łagodzić ale problem jest ZAWSZE. Pokrzywione pomieszczenie i niesymetryczny układ pozwala tego uniknąć, ale trzeba też pamiętać że to nie może być 1-3 stopnie odchylenia tylko stosunkowo dużo, zazwyczaj 5-15.

[...]

Zrobienie jednej ściany w całości na jedną częstotliwość (tego rezonansu) w teorii zlikwiduje ten problem całkowicie, w praktyce pewnie nie trzeba by nawet całej ściany żeby i tak problem był rozwiązany.

O właśnie. Jeśli dobrze rozumiem, nawet przy pokrzywionych ścianach rezonans poprzeczny dalej występuje, tyle że słuchacz siedzi poza węzłem. Czy zatem pojedyncze pułapki (np. 1,5 x 1 m albo 2,4 x 1,2 m) strojone na pierwszy rezonans poprzeczny umieszczone na wysokości odsłuchu cokolwiek dadzą? Tak sobie pomyślałem, że skoro przesunięcie odsłuchu poza węzeł dużo daje, mimo że nie likwiduje, ani nawet nie osłabia, samego węzła, to może i w przypadku choćby pojedynczych pułapek jakiś efekt będzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

tu nie trzeba z nikim gadać żeby ustalić że te płyty działają, to raczej taka klasyka i standard że wiadomo jak to działa. 10 cm wełny i płyta to bym zakładał dobre pochłanianie od ok. 150-180 Hz w górę, dokładnie nie sprawdzimy bo strona producenta jest teraz w przebudowie z tego co widzę

w wariancie wyspowym też można, ale wtedy będzie trochę gorzej - ten mechanizm pochłaniania zakłada jakby całość była w zamkniętej przestrzeni, to za płytą, więc tak jakby "na krawędziach" będzie działało gorzej. Nie da się określić jak bardzo gorzej, ale sensu montażu takiego elementu na pewno nie odbierz

tylko nie ogarniam tego gdzie piszesz - podwójna płyta, tego typu płyta nie może być podwójna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi że jedna na drugą dam tylko do siebie dostawione żeby powierzchnia była większa. całego sufitu nie zrobię bo no nie bardzo mi się to podoba a to nadal salon jest. Muszę sprawdzić na wykresie czy te częstotliwości w ogóle muszę atakować bo jak nie to się może okazać że skórka za wyprawkę jak to mówią. 

Chyba niewiele wniesie...

IMG-20230325-WA0018(1).jpg

Wieża Babel na 40 jest dużym problemem u mnie.... Idealny kwadracik mój pokój.

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Z dumą ogłaszam mikro sukces polskiej nauki, przemysłu i mój własny :) czasopismo Materials opublikowało nasz artykuł dotyczący procesu projektowania paneli Hexago od Form At Wood, można podejrzeć jak to wygląda od kuchni, cały proces wypuszczenia na rynek panelu akustycznego od pomysłu, przez etapy projektowania i obliczeń, do końcowego produktu:

 

https://www.mdpi.com/1996-1944/16/18/6089

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dla wszystkich obserwujących - na tegorocznym audioshow znowu będzie można mnie posłuchać, tym razem na dwa tematy:

https://audioshow.pl/pl/wystawa/seminaria/piatek_17_00_akustyka_bartlomiej_chojnacki_badania_percepcyjne_slepe_testy_i_odsluchy_przeglad_naukowy_i_dyskusja_praktyczna 

https://audioshow.pl/pl/wystawa/seminaria/sobota_15_00_akustyka_bartlomiej_chojnacki_adaptacja_pomieszczenia_odsluchowego_z_wykorzystaniem_elementow_wyposazenia_domowego

Wykłady w piątek o 17, sobotę 11 i 15 oraz niedziela 11 i 15. Myślę że tematy ciekawe, szybko odpowiem że tak, będzie o testach kabli :) też, ale krótko

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dla tych co nie beda mogli sie pojawić, może jakieś nagranie z "słuchowiska" wrzucone na YouTube. Może i jakiś "grosz" sensowny wpadnie jesli film bedzie cieszył sie popularnością🤔

Jestem za.... tym bardziej, że nie mam zamiaru tracic czasu na AVS.

🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakoś na wiosnę, jak skończę dydaktykę na uczelni na ten rok akademicki, to postaram się uporządkować te wszystkie wykłady i nagram jako jakiś cykl na youtube czy gdzie indziej. Tak porządnie upakowany. Na razie raczej nie będziemy nagrywać, te poprzednie wszystkie wyszły tak umiarkowanie 😜 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 21.10.2023 o 10:58, Bartek Chojnacki napisał:

Pewnie jakoś na wiosnę, jak skończę dydaktykę na uczelni na ten rok akademicki, to postaram się uporządkować te wszystkie wykłady i nagram jako jakiś cykl na youtube czy gdzie indziej. Tak porządnie upakowany. Na razie raczej nie będziemy nagrywać, te poprzednie wszystkie wyszły tak umiarkowanie 😜 

 

4 minuty temu, Radek Kostrzewski napisał:

Panie Bartku bardzo cenię pana relację i podziwiam wiedzę ogromną większą niż hiperprzestrzen  beż przesady  naprawdę. To nie tylko wiedza a duże zamiłowanie do akustyki wnętrz. Szkoda że nie zobaczymy tego materiału, a chciałbym się zapytać o kanapę. Czy jam mam wąski pokój to lepiej kanapa z bokami czy bez?.Mogę je usunąć bo jest taka możliwość  czy to ma na lepszy wpływ  na odbicia boczne pierwsze jakbym zdemontować?.Po bokach  kanapy mam postawione panele hybrydowe, może wtedy one są mniej skuteczne z tymi oparciami kanapy?

 

Edytowano przez Radek Kostrzewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...