Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

5 godzin temu, rpm napisał:

Czym zasłonić telewizor 65" ,który stoi miedzy kolumnami i pół metra bliżej do ściany niż one ?

Czy takie dyfuzory https://www.mega-acoustic.pl/sklep/dyfuzor-fraktalny/ ?

To już klasyk:

obraz.png.2f61b9d048e92cfc8d951c2da604923f.png

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Możesz tak jak jeden z użytkowników tutaj, wynosić tv na czas odsłuchu ;)

Wynosi i coś wstawia czy zamiast tv to goła ściana odbija tak samo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już nie wiem kiedy Wy poważnie a kiedy nie... co za różnica czy ekran czy projektor, skoro za jednym i za drugim jest twarda ściana albo telewizor to tez w zasadzie twarda ściana. Jedyna przewaga projektora jest taka, że te ekrany zazwyczaj w większości przepuszczają dźwięk, więc za ekranem projektora można dać sobie panele akustyczne. A jak kolumny są dobrze ustawione to dopóki nie macie jakiegoś absurdalnie dużego telewizora to nie wypadnie on w punktach pierwszych odbić, można dać panele po obu jego stronach i jest dobrze, niech sobie telewizor będzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Koledzy. Przebrnąłem przez cały wątek i powoli zaczyna mi się coś kształtować, ale proszę was o radę. 

Szykuje mi się remont salonu i przyległości. Przy okazji chciałbym trochę poprawić akustykę w salonie. Pomieszczenie jest niestety lekkim koszmarem akustycznym (prawie kwadrat)- wrzucam rzut z kalkulatora- na korzyść lub nie? Wypływa to że zaraz obok lewej kolumny jest kominek, a lewy gorny narożnik (na rzucie) jest otwarty na kuchnie i przedpokój.

To co wymyśliłem do tej pory:

1)za kolumny 10cm welny + GK akustyczne- no właśnie lepiej perforowane czy pełne?

2) na ścianę za kolumny absorbery czy lepiej dyfuzory?- bedzie juz 10cm wełny pod GK

3) za plecy dyfuzor- tu jeszcze nie wiem jak to wykombinować żeby żona się zgodziła

4) grube zasłony na okno- pierwsze odbicie po prawej stronie

Przy okazji podłoga bedzie drewniana, kominek może trochę odjedzie w lewo, więc baza stereo minimalnie lepsza.

Czy takie cos ma sens, czy zupełnie źle kombinuję?

 

Screenshot_20240312-134527.png

PXL_20240229_123011498.jpg

PXL_20240229_122944263.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim ustawieniu raczej nie ma co się silić na to, że będzie dobra akustyka. Gdyby nie okno między kolumnami i kominiek to jeszcze można by kombinować z przednią ścianą, tak to nie bardzo... GK pełne nie ma sensu bo to będzie absorber płytowy, ciężko stwierdzić czy potrzebny ale raczej nie, więc jak już to ja dookoła tego okna dałbym wełnę i gk perforowane bo rozpraszacze i tak nie będą we właściwych miejscach, dostaną mało energii i będą słabo pracować. Rozpraszacze jak już to dałbym za plecy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką powierzchnię, musi posiadać, aby najlepiej grał?.Czy zajęcie powierzchni ściany 3/4 ,czy wystarczy jak ma szerokość kanapy typowej i na wysokości 1,5 metra za głową słuchacz, czy powinienem mieć większy obszar ,aby dobrze pracował?.Mam zamiar coś zbudować i żeby nie było wtopy ,że coś wykonam a nie zda dobrze egzaminu.

2 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

nie ma to większego znaczenia, raczej nie usłyszysz różnicy. Za plecami 2D powinien być lepszy niż 1D, jeszcze lepszy byłby jakiś optymalizowany zaprojektowany konkretnie pod taki pokój, no ale trzeba by go najpierw zaprojektować

Czyli trzeba poszukać w pokoju na jakie częstotliwości powinien być strojony?.No dobrze  a jak można to sprawdzić czy potrzeby o danych częstotliwościach w danym pomieszczeniu .Jedynie w Polsce Pan Bartek na takie zagadnienia może coś powiedzieć?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie jestem w stanie odpowiadać w ciemno na te pytania - ile

26 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

Czyli trzeba poszukać w pokoju na jakie częstotliwości powinien być strojony?.No dobrze  a jak można to sprawdzić czy potrzeby o danych częstotliwościach w danym pomieszczeniu .Jedynie w Polsce Pan Bartek na takie zagadnienia może coś powiedzieć?.

obawiam się że tak ;) bo opracowywałem metody na badanie stopnia rozproszenia pola akustycznego w akustyce małych pomieszczeń, a dyfuzory optymalizowane to mój wspólny projekt z Adamem Pilchem. No chyba że jeszcze uwzględnimy moją tegoroczną dyplomantkę, bo ona też położyła ładny kamień milowy pod sposoby oceny stopnia rozproszenia pola i doboru rozpraszaczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się właśnie obawiałem, że może być kiepsko :(

Pierwsze odbicia za kolumnami wychodzą mi po obu stronach okna- danie tam dyfuzora na ściankę z wełny i GK perforowanego nic nie zmieni?

a przy okazji, czy pułapki basowe w rogach za kolumnami maja szanse zadziałać?- kupiłem kilka piankowych do potestowania, wiec mam nadzieję, że chociaż trochę pomogą 😎

Edytowano przez Marek Kozłowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na tym Forum. 

Przeczytałem wątek od jego powstania. Jest w nim moim zdaniem sporo merytorycznych, bardzo wartościowych postów i jak zwykle trochę wycieczek osobistych. Ponieważ robię drugie podejście do poprawy akustyki swojego pomieszczenia odsłuchowego i tym bardziej chcę bardziej rzeczowo,  mam prośbę o komentarze, pomoc i ew. wyprostowanie moich nietrafnych spostrzeżeń. Zaznaczam, że chcę zrobić to sam.

Pomieszczenie o wymiarach 8,9 x 6,2 x 2,65m( tam gdzie nie ma skosów). Ściana kolankowa na 1,45m. Sufit i skosy z płyty k-g. nad nim 20cm wełny i pusta przestrzeń. Punkt odsłuchowy w rogu trójkąta równobocznego z kolumnami. Pomieszczenie właściwie tylko do audio. Na tylnej ścianie bardzo duży ok. 4x 4 m komplet wypoczynkowy "narożnik".  W centralnej części, po lewej od punktu odsłuchowego stół bilardowy. W prawym tylnym narożniku komoda otwarta z częścią sprzetu do kina domowego, ale i tu da się wcisnąć co nieco do poprawy akustyki.  Ok 2 lata temu poczyniłem proste próby poprawy akustyki: Pułapki basowe z pianki w narożnikach PB-PREMIUM + 4 absorbery Fiber-PRO 120x60 w miejscach pierwszych odbić na bocznych ścianach i za kolumnami ( zakup w Mega Acoustic). Na podłogę z paneli dywan - ciągle za mały. Poprawa była odczuwalna właściwie w całym paśmie i jest nieźle, ale  basu mogłoby być ciut więcej i z trochę lepszą kontrolą i lepszym "wypełniniem" na granicy bas/średnica, i na moje ucho w zakresie średnicy słychać rezonanse, np fortepianu,  ale...

Zrobiłem teraz pomiary REW + UMIK-1 ( poniżej)

Zastanawia mnie spora różnica w RT60 między kanałem L i P , szczególnie w zakresie 200Hz. Może to ten stół bilardowy położony asymetrycznie  za to odpowiada? Zakrywałem go dwoma absorberami od strony lewej kolumny  i niewiele to zmieniał

mój plan jest taki:

 Na ile się da zniwelować "dołki" w okolicy  75-85Hz  i ok 200Hz, ściąć " górkę" na 38Hz - z tym pewnie będzie najtrudniej i to będzie trzeba pewnie odpuścić oraz zejść z pogłosem w całym paśmie chociaż do 0,4s. 

Myślałem o daniu w narożniki absorberów z Isover PT80 120 x ... nawet do 50cm, ale obawiam się, że to "wytnie" mi dużo ze średniego i wyższego pasma, a dołu nie poprawi tak jak bym chciał. ??? Dokładać absorbery na skosach i bocznych ścianach w miejscach pierwszych odbić ? jakie?  Czy zamiana absorberów w miejscach pierwszych odbić na bocznych ścianach na dyfuzory 1D zmniejszy pogłos?

Obawiam się, że strojone ustroje np RH  nie rozwiążą problemu.

Później jeśli nadal będzie trzeba, dokładać po mału absorbery jeśli pogłos powyżej 200Hz będzie za długi, na  koniec na tylną ścianę dać 2 Dyfuzory 2D. ( a może lepiej na skosy w miejscach pierwszych odbić? a może i tu i tu?).  W międzyczasie dywan/wykładzina na większą powierzchnię. Każdą zmianę kontrolować w pomiarach i krok po kroku wprowadzać ew. kolejne zmiany.

W adaptacji pomieszczenia mam właściwie pełną swobodę, nie mogę tylko póki co wywalić stołu bilardowego.

Wiem, że ocena pomiarów nie wykonanych włąsnoręcznie to coś czego nikt nie lubi, ale liczę na wskazówki.

Nie ukrywam, że szczególnie liczę na uwagi @Bartek Chojnacki

Załączam swoje pomiary i zdjęcia pomieszczenia

Wykresy RT60 w kolejności: pierwsze 3 bez absorberów ( z pułapkami basowymiI) L, P, L+P. Kolejne 3 z absorberami  L,  P  ,L+P

Wykresy SPL w kolejności:  pierwsze 3 bez absorberów  L,  P  L+P, kolejne 3 z absorberami: L, P ,L+P

 

 

 

 

 

 

20240322_193026.jpg

20240322_193055.jpg

20240322_193115.jpg

KANAL LEWY BEZ ABSORBEROW.jpg

KANAL P BEZ ABSORBEROW.jpg

KANAL L+P BEZ ABSORBEROW.jpg

KANAL LEWY ABSORBERY.jpg

KANAL P ABSORBERY.jpg

KANAL L+P ABSORBERY.jpg

SPL L BEZ ABSORBEROW.jpg

SPL P BEZ ABSORBEROW.jpg

SPL L+P BEZ ABSORBEROW.jpg

SPL L ABSORBERY.jpg

SPL P ABSORBERY.jpg

SPL L+P ABSORBERY.jpg

Edytowano przez Bernikar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czy Twój nick na AS forum to Carlos i coś tam jeszcze?

Dużo sprzętu uzbierałeś. Czytałem o Twoich poszukiwaniach CD, kiedyś, kiedyś. 
Co Cię skłoniło „dzisiaj”, by zadać sobie trud napisania tego postu?

Będę śledził. Może Bartek coś doradzi. Pozdrawiam. Adam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

Cześć. Czy Twój nick na AS forum to Carlos i coś tam jeszcze?

Dużo sprzętu uzbierałeś. Czytałem o Twoich poszukiwaniach CD, kiedyś, kiedyś. 
Co Cię skłoniło „dzisiaj”, by zadać sobie trud napisania tego postu?

Będę śledził. Może Bartek coś doradzi. Pozdrawiam. Adam.

Mam swój pomysł na poprawę akustyki , widzę jak można pewne rzeczy ulepszyć małymi ruchami,  przesunięciem kolumn,  punktu adsłuchowego , absorbera itd ale chciałbym żeby ktoś fachowym okiem spojrzał i może coś doradził. 

15 minut temu, ferszcik napisał:

Najprawdopodobniej chęć poprawy warunków akustycznych ale tylko strzelam :)

Strzał w 10😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolisz że nie będę opiniował bezpośrednio tego "planu" adaptacji, strasznie chaotycznie napisane i ciężko mi sie to czyta

Po pierwsze, starałbym się uniknąć nadinterpretacji tych pomiarów że jest dołek tu górka tam itd. zwłaszcza jak mówimy o czasie pogłosu. Gdyby to zrobić solidniej, uśrednić po jakimś nawet małym obszarze, problem pewnie by się zredukował albo byłby mniejszy, więc to bym odpuścił. Interpretacja czasu pogłosu z mikrofonem tylko w jednym punkcie zawsze jest naciągana bo można po prostu źle trafić, a w praktycznym odsłuchu takich problemów nie ma

Przede wszystkim trzeba by podziałać z czasem pogłosu tutaj, bo pokój na duży metraż, ale wysokość mała i objętość za tym też. Tak więc dalsze obniżenie czasu pogłosu jest wskazane. Wypchanie wełną narożników to raczej dobry pomysł, żadnego przetłumienia bym się w tym momencie nie obawiał bo pokój jest ledwo co tłumiony więc nie da się z takiego stanu przejść od razu do przetłumienia

Najkorzystniej byłoby coś podziałać z sufitem, w osi pokoju np. na tej płaskiej części bo umieszczenie tam pochłaniaczy przyniesie dużą poprawę

Wrzucenie dyfuzorów to generalnie też dobry pomysł, w punkty pierwszych odbić, ale raczej po wstępnym ogarnięciu pogłosu bo inaczej ich wpływ może być mało słyszalny. Tak więc najpierw pogłos w okolice 0.4 s, a potem dopiero dyfuzory, w przeciwnym wypadku każda wprowadzana zmiana będzie mniej korzystna i mniej "efektywna" niż redukcja pogłosu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Chojnacki bardzo dziękuję za komentarz. Rzeczywiście ten mój "plan" bardzo chaotyczny, tak to jest jak się chce wszystko na raz napisać😃 

Też chcialbym na początek obniżyć pogłos a pózniej dopiero dać dyfuzory, pwenie na tylną ścianę w miejsca pierwszych odbić. Ponieważ absorbey zakupione w Mega Acoustic mam ciągle nieprzymocowane do ścian to eksperymentuję z nimi i rzeczywiście zgodnie z Twoimi wskazówkami z wcześniejszych postów ich umieszczenie ok 30cm nad podłogą daje porawę ich skuteczniości, podobnie jak dodatnie absorbera w miejscu pierwszego odbicia na ścianie bocznej dla przeciwległej kolumny ( u mnie sprawdzałem na lewej gdzie , która w pomiarach wydawała mi się bardziej problematyczna).

Co do narożników to jakie rozwiązanie byś polecił ? Myślę o wstawieniu absorbera opartego o Isover PT80 - zrobionego indywidualnie np: wypełniającego narożniki 140x100x30? 40? - no właśnie jaka grubość wełny , żeby nie przesadzić. łatwiejszy byłby "blok" z pianki może takiej jak w obecnych Bass Trapach z Mega Acoustic tylko masywniejszych - czy można takie zamówić? Pianka wiadomo , bez problemu z pyleniem (choć dla mnie przy dobrym wykonaniu nie ma to znaczenia). Tak kojarzę , że gdzieś wstawiałeś wykresy obrazujące podobną skuteczność "dobrej" pianki w porównaniu z wełną... czy jednak wełna byłaby lepsza?

Na sufit mogłbym wrzucić absorbery z 10cm wełny, może bez tylnych płyt  żeby obniżyć wagę. Czy tu pianka 10cm da podobny efekt?  Czy na skosy , przynajmniej od przedniej ściany do miejsca odsłuchu warto też dać w miejscach pierwszych odbić absorbery?

I pytanie o podłogę. Chcę położyć wykładzinę 4x6m, wysokość 16mm , waga runa 1600g/m2 ( gdzieś przeczytałem , że 1500g/m2 to wartość typowa przy wykładzinach "akustyczbych"). Czy Twoim zdaniem taka wykładzina ma warty zachodu wpływ na obniżenie pogłosu?

Edytowano przez Bernikar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz problemu z wykonaniem, to ja bym nawalił w te rogi wełny ile się da tak ze 40 cm i otapicerował, nie kombinował z pianką i docinaniem albo zamawianiem jej na wymiar bo drogo wyjdzie.

Pochłanianie, czy to pianka 10 cm czy wełna, wszystko jedno, dałbym tylko na płaską część sufitu. Jest spora szansa że to wystarczy i nie będzie potrzeby już żadnego dodatkowego tłumienia w pokoju, więc skosy bym zostawił. Jeszcze zobaczymy ile tych dyfuzorów będzie, ale one też nie będą bez wpływu na pogłos, trzeba o tym pamiętać.

Co do umieszczenia dyfuzorów, to dałbym na pierwszych odbiciach gdzie się da, ale czy z tyłu - tego nie wiemy bo nie wiemy jaką masz odległość do tylnej ściany + nie da się ich za bardzo umieścić w większej ilości. Jeden rządek typowych struktur się zmieści, ale pamiętaj że musisz od tego siedzieć z 70 cm jak dyfuzor ma 10 cm głębokości żeby był sens używania go z tyłu.

Moim zdaniem wykładzina to stosunkowo zły pomysł. Jak zrobisz sufit i masz to pochłanianie już jakieś, to wykładzina Ci zje tylko górę a potem nie będzie jak tego odzyskać... dużo lepiej żebyś miał 0.4 w całym pasmie niż 0.4 w paśmie 125-1000 Hz a wyżej 0.2-0.25 s, a prawie na pewno tak się stanie jak dasz wykładzinę. Nie ważne jaką, 16 mm to też jest bardzo cienki ustrój pochłaniający.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Jeżeli nie masz problemu z wykonaniem, to ja bym nawalił w te rogi wełny ile się da tak ze 40 cm i otapicerował, nie kombinował z pianką i docinaniem albo zamawianiem jej na wymiar bo drogo wyjdzie.

Pochłanianie, czy to pianka 10 cm czy wełna, wszystko jedno, dałbym tylko na płaską część sufitu. Jest spora szansa że to wystarczy i nie będzie potrzeby już żadnego dodatkowego tłumienia w pokoju, więc skosy bym zostawił. Jeszcze zobaczymy ile tych dyfuzorów będzie, ale one też nie będą bez wpływu na pogłos, trzeba o tym pamiętać.

Co do umieszczenia dyfuzorów, to dałbym na pierwszych odbiciach gdzie się da, ale czy z tyłu - tego nie wiemy bo nie wiemy jaką masz odległość do tylnej ściany + nie da się ich za bardzo umieścić w większej ilości. Jeden rządek typowych struktur się zmieści, ale pamiętaj że musisz od tego siedzieć z 70 cm jak dyfuzor ma 10 cm głębokości żeby był sens używania go z tyłu.

Moim zdaniem wykładzina to stosunkowo zły pomysł. Jak zrobisz sufit i masz to pochłanianie już jakieś, to wykładzina Ci zje tylko górę a potem nie będzie jak tego odzyskać... dużo lepiej żebyś miał 0.4 w całym pasmie niż 0.4 w paśmie 125-1000 Hz a wyżej 0.2-0.25 s, a prawie na pewno tak się stanie jak dasz wykładzinę. Nie ważne jaką, 16 mm to też jest bardzo cienki ustrój pochłaniający.

 

 

14 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Jeżeli nie masz problemu z wykonaniem, to ja bym nawalił w te rogi wełny ile się da tak ze 40 cm i otapicerował, nie kombinował z pianką i docinaniem albo zamawianiem jej na wymiar bo drogo wyjdzie.

Pochłanianie, czy to pianka 10 cm czy wełna, wszystko jedno, dałbym tylko na płaską część sufitu. Jest spora szansa że to wystarczy i nie będzie potrzeby już żadnego dodatkowego tłumienia w pokoju, więc skosy bym zostawił. Jeszcze zobaczymy ile tych dyfuzorów będzie, ale one też nie będą bez wpływu na pogłos, trzeba o tym pamiętać.

Co do umieszczenia dyfuzorów, to dałbym na pierwszych odbiciach gdzie się da, ale czy z tyłu - tego nie wiemy bo nie wiemy jaką masz odległość do tylnej ściany + nie da się ich za bardzo umieścić w większej ilości. Jeden rządek typowych struktur się zmieści, ale pamiętaj że musisz od tego siedzieć z 70 cm jak dyfuzor ma 10 cm głębokości żeby był sens używania go z tyłu.

Moim zdaniem wykładzina to stosunkowo zły pomysł. Jak zrobisz sufit i masz to pochłanianie już jakieś, to wykładzina Ci zje tylko górę a potem nie będzie jak tego odzyskać... dużo lepiej żebyś miał 0.4 w całym pasmie niż 0.4 w paśmie 125-1000 Hz a wyżej 0.2-0.25 s, a prawie na pewno tak się stanie jak dasz wykładzinę. Nie ważne jaką, 16 mm to też jest bardzo cienki ustrój pochłaniający.

 

Dziękuję.

W takim razie podłogę odpuszczam.

Na sufit pianka byłaby dla mnie najłatwiejsza do założenia nawet na dużej powierzchni. Mogę dać max 10-15cm wysokość ,  bo projektor i ekran ogranicza  więcej. Mam prośbę o polecenie dobrego gatunku pianki, w Mega Acoustic macie coś w wymiarach np: 120x60x10?

Narożniki... mam tu PB- Premium z Mega Acoustic. One dobrze wypełniają narożnik ze względu na ich kształt. Myślisz, że te 40cm grubej, otapicerowanej ( może być agrowłóknina pod spodem żeby ograniczyć możliwość pylenia?) wełny mogłoby być wtedy  po przekątnej narożnika, a za nią te PB-Premium z pianki  -  144 ( wysokość ścianki kolankowej) x 60 ?

Do tylnej ściany mam ok 5-5,5m od punku odsłuchowego. Myślałem docelowo o 2 Dyfuzorach 2D ( jakie byś polecił, bo  z tego co tu czytam, to można lepiej niż  QRD  ?)  120x60  na ścianie pod skosami w miejscach odbić kolumn. 

Nie będę na razie dokładał absorberów w miejscach pierszych odbić. Ogarnę narożniki, sufit , zrobię pomiary po każdym etapie i oczywiście napiszę...z pytaniem czy w miejsca odbić  absorbery , czy dyfuzory ...😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...