Skocz do zawartości

Stereo do 10k PLN


issley

Recommended Posts

Cześć. 

1.Poszukuję swojego pierwszego zestawu stereo w którego w skład ma wchodzić:

a. Wzmacniacz 

b. Kolumny Stereo 

c. Opcjonalnie - urządzenie posiadające funkcje sieciowe np. Yamaha 

Sprzęt może być zarówno używamy jak i nowy. 

Główne źródło dźwięku: PC / Yamaha 

2. Budżet - do 10k PLN. Preferowany przedział to 7-8k PLN 

3. Pokój:

pokoj.thumb.png.0d35a358265164646d610e39ac2d4973.png

Salon otwarty z aneksem kuchennym posiadający taką mikro wnękę. Ustawienie kolumn oznaczone literą K, natomiast kreski pokazują kanapę w salonie i potencjalnie miejsce odsłuchowe. 

I tu pojawia się pierwszy dylemat:

---> Kolumny podłogowe czy podstawkowe 

Z jednej strony metraż "salonu" jest dość mały - 13m2, jednak gdy spojrzymy z częścią "otwartą" obszar się znacząco zwiększa. 

Drugi aspekt - przyszłościowo i tak zmienię mieszkanie na większe, podczas gdy sprzętu zmieniać nie będę (kredyt hipoteczny skutecznie blokuje możliwość inwestowania w projekty poboczne) 

4. Muzyka głównie rockowa jak np. Pearl Jam, Alice in Chains, Tool, A Perfect Circle, czasem muzyka instrumentalna jak post-rock czy alternatywny jak Riverside. 

5. Obecny potencjalne zestaw do odsłuchu:

a) Magnat MR 780 + Dali Opticon 6 / Tannoy XT 6F / Magnat 727

Dzięki za wszelkie rady! 

 

 

Edytowano przez issley
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

zacznę od kolumn, w aktualnym pomieszczeniu można spokojnie zastosować dobre monitory, ale jeśli jest opcja w przyszłości zmiany na większa powierzchnię, stawiałbym na kolumny podlogowe.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje muzyczne, system zbudowałbym na bazie hybrydy lampowej Vincent SV-500 (moim zdaniem lepsza alternatywa dla MR780), ewentualnie Musical Fidelity M2si, Advance Acoustic X-i105 oraz Audiolab 8300A. Vincent to świetne połączenie plastyki, ciepła, gęstości lampy z mocą, szybkością tranzystora. Musical Fidelity to także plastyczne, gęste, dociążone granie. Advance Acoustic to świetna dynamika, szybkość, aksamitność grania. Audiolab gra najbardziej świeżo, żywo, dokładnie, analitycznie. Można także rozwazyć najnowszy model Audiolab 6000A, który dodatkowo wyposażony jest w świetny przetwornik.

Kolumny - z podanych przez Ciebie modeli najlepszy jest moim zdaniem Tannoy, chociaż warto także posłuchać bliźniacze Fyne Audio F501, Pylon Audio Diamond 25, Kef R500 czy Dynaudio Emit M30.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuch, porownania oraz indywidualne wycen. Powyżej to tylko kilka konkretnych propozycji, na miejscu w naszym salonie masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które możesz w komfortowych warunkach posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze!

Nikt Ci na to nie odpowie. Bo akustyka gra tu kluczową rolę. Może być tak że świetne monitory dadzą radę i będzie rewelacja.

Może być tak że dzwięk będzie jednak "uciekał" i mimo bliskości trzeba będzie dać duże podłogówki.

Budżet pozwala na jedno i drugie.

Proponuję wypożyczyć od nas Dynaudio EMIT 20 oraz Dali Opticon 6. Przesłuchać oba na dobrym wzmaku jak Atoll IN 100 lub Cambridge CXA80 i zobaczyć.

Jeśli będziesz chciał sprzęt używany to także służę pomocą.

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady. 

Czy warto jeździć po salonach i słuchać czy wybrać 2-3 zestawy do domu i tu próbować? 

Pytam, ponieważ zarówno mogę podjechać do S4Home i do Q21, tylko nie wiem czy ma to sens. 

Plan był taki, by posłuchać 4-5 zestawów i z tego wybrać 1, ewentualnie 2 i wypróbować w domu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą i moim zdaniem jedyną dobrą drogą jest najpierw w jednym pomieszczeniu odsłuchanie możliwie największej ilości konfiguracji i wybranie tych najlepszych, które następnie warto zabrać do domu i sprawdzić w Twoim pomieszczeniu. Wypożyczenie nawet dwóch czy trzech systemów kompletnie nie pozwoli Ci na poczucie różnic pomiędzy poszczególnymi modelami elektroniki i kolumn oraz wpływu odpowiedniego dobrania poszczególnych elementów. Bardzo często podczas odsłuchów nasi Klienci wcale nie wybierają najdroższego zestawu, jest wiele modeli bardzo dobrych produktów, często także mniejszych manufaktur, które w swoim budżecie oferują wyjątkowo dużo. Tak więc zapraszam serdecznie na odsłuchy, u nas na pewno nie będziesz narzekał na mały wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci powiem kuriozalnie że nie warto. Mimo że absolutnie zapraszam do spędzenia miło czasu przy kawie. 

Ale czemu nie warto? 

Bo raz akustyka ma większe znaczenie niż wzmacniacz. Więc jego dobór w salonie jest nazwijmy to bezcelowy. 

Druga sprawa to o kolumny u nas czy u kolegów w 16 metrach zamkniętych! Zagrają inaczej niż u ciebie. 

Jedynie co to możesz wstępnie wybrać barwę. Ta nie powinna się zmienić. Ale dynamika, zejście, przestrzeń, głębia dźwięku to już będzie inaczej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powrót po krótkiej przerwie :) 

Pożyczyłem od @S4Home zestaw:

1. Tannoy XT8F

2. Atoll in100

3. ARACM irdac II 

W sumie to nie wiem czy nie brakuje mi zejścia z basem w dół w tym połączeniu ale to zobaczymy za kilka dni, ponieważ muszę się lekko przestawić ze sprzętu za 300PLN, pełnego basu i wszystkiego na raz. Może też to wynikać z faktu, że wcześniej bas był tam gdzie nie powinno go być.

Czasem mam też wrażenie "płaskiego" dźwięku, szczególnie w kawałkach Alice in Chains czy Tiamat. 

Piszę ponieważ się zastanawiam: Atoll in100 + DAC Arcam to koszt około 6k PLN, poszperałem trochę w necie i w sumie nie znalazłem odpowiedzi (być może jej nie ma), mianowicie: czy czasem nie warto dołożyć do wzmacniacza z dedykowanym DAC np. 500/600PLN niż kupno osobno DAC i Wzmacniacza? Czy dedykowane DAC'i są równie dobre jak zewnętrzne? 

Chodzi mi tu o tok myślenia na zasadzie: mam wzmacniacz za 4k bez DAC i muszę dokupić DAC za ~2k PLN (by miał sens), natomiast za 6k moge już kupić wzmacniacz z wbudowanym DAC i co wtedy jest lepszym wyborem :) 

Przedział cenowy: do 7k PLN. 

Edytowano przez issley
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że sam CYRUS to 8k PLN :D 

Może nie jasno się wyraziłem: 7k to budżet total więc on musi starczyć na:

1. Wzmacniacz

2. Osobny DAC

lub opcjonalnie

3. Wzmacniacz z wbudowanym DAC 

Bardziej chodzi mi o zdobycie wiedzy na temat: czy warto kupować wzmacniacz za 4k bez DAC + DAC zewnętrzny za 2k PLN czy wzmacniacz z wbudowanym DAC za 6-7k PLN ? 

Co da lepszą jakość dźwięku, ponieważ DAC musi znaleźć się w kupowanym zestawie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest z DAC https://allegro.pl/oferta/cyrus-8-2-dac-wzmacniacz-stereo-audio-mix-konin-7799821066

a jak cię najdzie to za jakiś czas za 2900pln możesz zrobić upgrade do QXR

Specjalistą od zewnętrznych DACów nie jestem 😕 widziałem że ostatnio było testowane coś na forum ale to nie ta półka cenowa. Z takich chwalonych był DAC CA DAC Magic i bodajże Nostromo. Musisz poszukać w postach.

A jezeli chodzi o brzmienie to recepty nie ma. W domu mam 3 różne rozwiązania analogowy wzmacniacz z podpiętym streamerem który może tez być zewnętrzny DAC, wzmacniacz z wbudowanym DAC z transportem cyfrowym i kombajn CA Minx Xi - każde z tych trzech rozwiązań ma coś w sobie i potrafi przyjemnie zagrać. Oczywiście żaden z zestawów nie jest emanacją audiofilskości a ja specjalistą od drogich zestawów nie jestem. Pewnie z używanego sprzętu można by za ta kasę wejść na wyższy poziom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrus to fajne klocki. Wybieram się na odsłuch, ale jakoś brak czasu by dotrzeć... 

Kilku kolegów ma cyrusa i sobie chwali. Zapytaj naszego kolegę @RoRo on jest najbardziej osluchany w tym sprzęcie.

Cyrus daje wiele możliwości rozbudowy. Np dokupujac dedykowane zasilanie zyskujesz nie tylko na mocy w przypadku wzmacniacza, ale także dźwięk staje się bardziej swobodny, napowietrzony i detaliczny. 

Zachęcam do poczytania o Cyrusie w dziale kluby. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić jeszcze Luxmana LV 117. Mocny i solidnie zbudowany wzmacniacz z bardzo dobrym daciem. Posiada 1x optyczne i 2x koaksjalne. O dźwięku napisałem w dziale kluby Luxmana. Poczytaj.

Jak nie planujesz gramofonu w najbliższym czasie, to ten mógłby Ci się spodobać. 

110 W przy 8 omach i aż 250 W przy 4 omach robią świetną robotę. 

Ten 30 latek może bardzo zaskoczyć. Ewentualne "odświeżenie" nie jest drogie to koszt około 400 zł + albo - 200 zł. W zależności od stanu wzmacniacza. Mój egzemplarz był wcześniej "grzebany" ale na szczęście poprzedni właściciel przywrócił go do stanu używalności u p. Bilewicza zachowując oryginalne brzmienie wzmacniacza. 

Koszt używanego to od 1800 zł do 2500 zł w dobrym stanie. Obecnie były 2 egzemplarze na allegro. Możesz spróbować wypożyczyć ten droższy od handlarza na odsłuch. Po wcześniejszym uzgodnieniu gdyby coś nie pasowało, może mógłbyś zwróć na zasadzie odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni od daty zakupu. 

Ten tańszy jest od prywatnego sprzedawcy, więc raczej możliwości zwrotu nie ma. 

Jak byś miał jakieś pytania możesz napisać do mnie priv. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, issley napisał:

Poczytam, dzięki za info.

Ja Cyrusa polecam, ostatnio ktoś pisał że słaby😳 U mnie gra razem z dwoma końcówkami Smart i Stream X2 Sig. i fajnie.

8 godzin temu, 1Ender napisał:

Luxmana LV 117.

Chyba jak wchodził to kosztował majątek bo wyposażony jest niesamowicie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1991r vw golf cl 55km najtańszy kosztował 18145 DM :D  mam katalog z tego roku ... 1 DM w latach 90 to było chyba 2zł chociaż raczej późniejszych 90-tych , początkowo chyba była jeszcze jako taka inflacja

Hmm wg jakiś stronek ten luxman kosztował 135000 jenów , w okolicach 90ego było to ~1000$ więc może to było te 2500 DM

Czyli na dziś około 10tyś zł by kosztował taki sprzęt , nie licząc podatku od audiofila ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstawiłem kolumny po 2m od siebie i jest dużo lepiej. Scena lepsza itp. Bas schodzi tak jak powinnien. Jedyne co czasem widać to lekkie zagubienie sceny i potrafi wyrwać do przodu.

Kusi mnie roksan k3 / attol in200, jednak to kolejne 2-2.5k do dołożenia. Więc chyba zostanę na ten rok z obecnym zestawem. 

Jedyne 2 kwestie które mnie nurtują:

1. Jakie kable? I tu:

A) kable głośnikowe do 1k PLN po 2,5m każdy,

B) kabel RCA 100-200PLN,

C) USB (czy jest sens tu kupować droższy kabel niż dodawany do zestawu?) 

D) Kabel zasilający wzmacniacz i to samo pytanie co wyżej 

2. DAC: jako, że jest to źródło to czy przy obecnym zestawie jest sens dokładać 1k PLN do jakiegoś innego DAC'a? 

Tak myślę, że jako pierwsze stereo to zestaw, który mam obecnie jest na prawdę świetny. Ciekawie się tego słucha, dzwięk angażuje i chce się puszczać kolejny kawałek. 

Te 2 dni i różne ustawienia kolumn, siedzisk, osłuchania się są warte wypożyczania sprzętu do domu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...