Skocz do zawartości

Bas reflex a bliskość sciany


S4Home

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Super temat, w koncu dla mnie.

Otoz mam polke (glebokosc 30cm)gdzie stoi Telewizor oraz moje glosniki wlasnej budowy (Quickly 18, Gradient Select W176-4, Gradient Select GDT104-N). Koszt materialow byl stosunkowo niewielki (200€) plus MDF.

Glosniki maja 26cm glebokosci, wiec stojo 4cm od sciany, na boki jest minimum 50cm. BR otwor z przodu 6,5cm x 20xm.

Headunit to Marantz SR-4001 (tak, wiem to jest amplituner, ale narazie nie bede go zmienial, moze pozniej yamaha MusicCast R-N402D)

Filmy,TV, Youtube, Netflix, Amazon,.../Musik to jakies 50/50.

Ogolnie brzmi to dobrze, dol jest dobry, tylko wysokich troche malo i tak do konca nie jestem zadowolony

Kiedy w restauracji, widzialem powieszone na scianie B&W (dokladnie nie wiem jakie), graly cicho ale super, bardzo dorosle i cieplo.

Pokoj 6x4m, Glosniki okolo 1,8m od siebie, pozycja sluchowa okolo 5m

Zaczalem troche ogladac, cos by sie przydalo lepszego.

Nie musza byc nowe, max. 400€.

I tak by byly ELac DBR62 BR z przodu

Potem Dynaudio DM 2/7 BR z tylu

B&W 602 S3 BR z przodu

i  na koniec Focal Chorus 706 BR z przodu.

Ktory z nich podejdzie najlepiedo mojego marantza oraz bedzie w miare gral tak blisko sciany?

Wymienilem Glosniki ktore w miare moge dostac jako uzywki i dosyc blisko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Johann napisał:

Super temat, w koncu dla mnie.

Otoz mam polke (glebokosc 30cm)gdzie stoi Telewizor oraz moje glosniki wlasnej budowy (Quickly 18, Gradient Select W176-4, Gradient Select GDT104-N). Koszt materialow byl stosunkowo niewielki (200€) plus MDF.

Glosniki maja 26cm glebokosci, wiec stojo 4cm od sciany, na boki jest minimum 50cm. BR otwor z przodu 6,5cm x 20xm.

Headunit to Marantz SR-4001 (tak, wiem to jest amplituner, ale narazie nie bede go zmienial, moze pozniej yamaha MusicCast R-N402D)

Filmy,TV, Youtube, Netflix, Amazon,.../Musik to jakies 50/50.

Ogolnie brzmi to dobrze, dol jest dobry, tylko wysokich troche malo i tak do konca nie jestem zadowolony

Kiedy w restauracji, widzialem powieszone na scianie B&W (dokladnie nie wiem jakie), graly cicho ale super, bardzo dorosle i cieplo.

Pokoj 6x4m, Glosniki okolo 1,8m od siebie, pozycja sluchowa okolo 5m

Zaczalem troche ogladac, cos by sie przydalo lepszego.

Nie musza byc nowe, max. 400€.

I tak by byly ELac DBR62 BR z przodu

Potem Dynaudio DM 2/7 BR z tylu

B&W 602 S3 BR z przodu

i  na koniec Focal Chorus 706 BR z przodu.

Ktory z nich podejdzie najlepiedo mojego marantza oraz bedzie w miare gral tak blisko sciany?

Wymienilem Glosniki ktore w miare moge dostac jako uzywki i dosyc blisko.

Jeśli masz zbudowane przez siebie kolumny i przeszkadza Ci w nich to że masz w nich zbyt mało wysokich tonów, to zaczął bym od zmniejszenia wartości rezystora połączonego szeregowo z głośnikiem wysokotonowym. Wtedy góry będzie więcej. Bliskość tylnej ściany sprawia że basu masz więcej niż chyba potrzebujesz. Możesz też obniżyć częstotliwość strojenia br, przez jego wydłużenie lub zmniejszenie prześwitu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R2 musi mieć wartość 4,7ohma a nie kohma. Możesz go zmniejszyć do wartości 3,3ohma. Jeśli umieściłeś tam faktycznie rezystor 4,7 kohma , to głośnik wysokotonowy praktycznie nie działa, bo jego wartość jest tysiąc razy zbyt wysoka.

Wartość R2=680 ohm również wydaje się zbyt wysoka. Najprawdopodobniej powinno tam być 6,8 ohma lub co najwyżej 68 ohm. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Każde zbliżenie kolumn do ścian, podbija bas i ogranicza przestrzenność. Warto poeksperymentować z ustawieniami kolumn i wybrać najlepsze dla siebie.

Na ilość basu to wg mnie nie wpłynęło al może po prostu lepiej go czuję jak się holografia poprawiła.

5 minut temu, J4Z napisał:

Twój wybór 🤷‍♂️ 

Ogarnij pogłos, daj im miejsce i symetrie, a zobaczysz na jaką holografie stać twój setup. 

Pogłosu chyba nie mam - nie czuję go. Jak to sprawdzić??

Pokój mały, co gorzej wąski a ja siedzę po szerokości ale coś tam próbowałem zmienić. Są zasłony, obrazy i audiofilski dywan :D 

Mogę też za i obok kolumn dać takie cienkie maty z pianki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 2.04.2019 o 08:01, Inferno napisał:

U mnie monitory w sypialni stoją na komodzie jakieś 15cm od ściany i jest naprawdę dobrze. W testach o Mission QX2 czytałem że minimum to 80cm... kurde wydaje mi się że jeszcze wiele zależy od pomieszczenia i sprzętu jaki z tymi kolumnami gra

u mnie pisze zeby dać maksymalnie 35 cm a mam ponad 50

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witam po dlugim czasie.

i nastaly pewne zmiany.

Otoz glosniki mojej roboty sa w piwnicy, a na je miejsce przyszly uzywane Elac BS 204.2.

Bassreflex jest co prawda z tylu, ale glosniki stoja teraz w innym miejscu, od sciany jakies 15cm.

Headunit tez jest inny. Marantz sprzedany, na jego miejscu jest NAD C352 i C425 (slucham duzo radia)

Moim Zdaniem NAD pasuje pieknie do ELac, dzwiek raczej w kierunku cieplym, balem sie ze te Jet III od Elac troche pojda po uszach ale sie mylilem, pieknie wspolpracuja.

Dziekuje wszystkim za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Kolego nikt Ci nie napisze dokładnej odległości bo to zależy od Ciebie. Ustaw sobie bliżej ściany i przesłuchaj kilku ulubionych kawałków. Później odstaw dalej i znowu odsłuchaj. Powinieneś słyszeć czy jest różnica i jeśli jest to czy na plus. Niektórzy specjalnie stawiają kolumny bliżej sciany dla podbicia basu kosztem, góry, szerokości czy głębokości sceny. Zależy od preferencji słuchacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...