Skocz do zawartości

Listwa Sieciowa Kondycjoner Filtr Audio DC BLOCKER x6


Recommended Posts

Szacun. Tylko z tego co widzę wszystkie gniazda idą z jednego filtra. Chyba lepiej byłoby dać tyle gniazd ile filtrów. Ale zdaje sobie sprawę że to znacznie podwyższa koszty i w sumie robimy to dla fun-u.

 

A co do gniazd furutech i zwykłych, nie mam zdania bo nie testowałem. Ale skłonny jestem zgodzić się że tych 5 stów nie usłyszę i nie dostanę opadu szczęki. Większą różnicę robi mi żona przestawiając kolumny podczas odkurzania niż wszystkie pieniądze na wtyczki i gniazda

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W docelowych listwach mam tak jak jest na zdjęciach dwa filtry  , jeden filtr na trzy gniazda i dwa gniazda bez filtracji. Mam sporo klocków do wpięcia dlatego zdecydowałem się na listwę z ośmioma gniazdami. Gdybym zrobił jeden filtr na każde gniazdo to śmiało jako obudowę mógłbym użyć karton po LG 55 cali :) A i tak nie wiem czy by wszystko weszło :) 

Dwa pierwsze zdjęcia to prototyp , na pozostałych jest docelowa listwa.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.01.2021 o 21:04, tomek4446 napisał:

Powodzenia w realizacji. Koniecznie napisz jakie wrażenia.

Jeszcze jedna rzecz. Wysłałem zapytanie do Filtercona w sprawie zakupu filtra (15zł kosztuje u nich a ten sam na jednej jedynej aukcji na allegro już 29zł + poczta) i czekam na odpowiedź. Zaczynałeś od Filtercona ale teraz widzę że masz wrzucone Schaffnery. Testując Filtercon jakie zmiany usłyszałeś? "Życzeniowo" zagrało to lepiej bo takie były oczekiwania, czy faktycznie czyściej, czarne tło, separacja, wybrzmienia i podobna audio-poezja? Zmiany były ewidentne czy "chyba" ? Powielam też do Ciebie pytanie, które gdzieś wyżej pojawiło się wobec Nowy78 - Schaffner wyraźnie lepszy od rodzimej produkcji, zauważyłeś coś ?

Zamówiłem na Ali wtyki a'la Oyaide, kabelek falownikowy Lapp jeszcze mam ze 2m, filtr też gdzieś zamówię, póki co mam problem z obudową. Nie chciałbym windować kosztów i trzepę aukcje by znaleźć coś praktycznego i by zostało na chleb z dżemem.  Na testy zrobię w wersji "druciarstwo" w jakimś pudełku po lodach, ale docelowo coś rozsądnego muszę zastosować.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wito76 napisał:

Zaczynałeś od Filtercona ale teraz widzę że masz wrzucone Schaffnery.

Nie miałem nigdy Filtercona , listwę robiłem pod patronatem i ścisłym nadzorem Piotra / @nowy78/. Piotrek nawet zamówił dla mnie Shaffnera , po czym oznajmił , że jest tak dobrze , że sprawa nieaktualna i abym sam sobie kupił / ???/ :) Ale podał link do sklepu , a więc ludzkie Panisko :) Tak Piotrek , pamiętam ! :)  

https://pl.mouser.com/ProductDetail/Schaffner/FN2090-10-06?qs=fosVUi2b00zb2z5IeyYwPA%3D%3D 

/ filtry z Texasu szły trzy dni do Łodzi , nie wiem jak oni to robią , zamawiałem trzykrotnie i czas dostawy ciągle ten sam :) 

Przy zamówieniu dwóch dostawa gratis /

Co do działania filtrów to jest to słyszalne , a w każdym razie ja słyszę. Dzięki listwą dowiedziałem się co to jest tajemnicze czarne tło. Po prostu jest lepsza ekspozycja dźwięku , bo nie ma zakłóceń w postaci szumu w tle. Różne klocki na filtry różnie reagują. Mój gramofon jest np. ponadto i gra tak samo z listwą i bez , natomiast CD wyraźnie się ożywił. to samo pre i monobloki. prawdę powiedziawszy obecnie mam przydźwięk z pre + monobloki i efekt szlag trafił ale jak go się pozbędę to znowu będę się delektował czarnym tłem :) 

Możesz popatrzeć na obudowy z tworzywa w TME , jak pójdziesz w metal to sprawa zaczyna się robić drogawa. Chyba , że akurat masz pod ręką frezarkę , wiertarkę stołową , gwintowniki lub wala Ci się gdzieś po chałupie CNC :) No i jeszcze  projekt w Autocadzie. 

Jak zlecisz wykonanie obróbki to koszty rosną niesamowicie.   

Ale walcz !!! Powodzenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas byłem święcie przekonany że miałeś filtercon. Zresztą sam mi go poleciłeś więc to utwierdziło mnie w tym przekonaniu.
A obudowa... będzie leżała za szafką więc wisi mi jak wypada w konkursie piękności. Może zwykłą puszkę instalacyjną na początek wykorzystam taką 20x10cm i będzie git.
Ale przyznam, zakręciłeś mną teraz, byłem nastawiony na filtercon i zgłupiałem trochę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Piotrek pisał , Fitrecon to dobry filtr i znajdziesz robione na nim listwy za astronomiczne sumy :) 

Pomyśl tak , od czegoś trzeba zacząć, a projekty DIY są o tyle fajne , że zawsze można coś zmodyfikować później.

co do obudowy

https://www.tme.eu/pl/katalog/obudowy-uniwersalne_100241/

 

@Wito76 prześle Ci na priv pewne strategiczne materiały może pomogą .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Piotrek nawet zamówił dla mnie Shaffnera , po czym oznajmił , że jest tak dobrze , że sprawa nieaktualna i abym sam sobie kupił / ???/ :) Ale podał link do sklepu , a więc ludzkie Panisko :) Tak Piotrek , pamiętam ! :)  

Eeee..., brudy tak wywlekać na forum... ;) Choć ja to chyba pamiętam inaczej :) Filtry zamówiłem wcześniej, w większej ilości, aby nie płacić za przesyłkę (lepiej dopłacić dwie dyszki i mieć kolejny filtr, niż płacić 80 za przesyłkę - a nuż się przyda :D ). Dopiero później wpadłem na pomysł z odsprzedażą. Fakt, finalnie się wycofałem, ale przyznaj Tomek, że najpierw zapytałem, czy się na to zgodzisz.

W każdym razie zajrzałem do linku i mam wrażenie, że sporo podrożały. Pamiętasz może ile płaciłeś ? Ciekawe, czy to nie przypadkiem przez zwiększony popyt 🤔😂

@Wito76, Filtercon jest ponad 11x tańszy (nie licząc przesyłki), więc na Twoim miejscu sprawdziłbym za jego pomocą, czy zastosowanie filtra daje Tobie zadowalającą poprawę. Jeżeli będziesz zszokowany efektem, zawsze możesz kupić Schaffnera. Poza tym spokojnie wystarczy 6-cio (ja takiego używam), a nawet 4-ro amperowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł wczoraj filtercon. Nie mam jeszcze zamówionych wtyczek sieciowych. Obudowa już jest 25x7x8cm. Ale ciekawość nie dała za wygraną i z tego co miałem pod ręką na szybko podpiąłem. Stary kabel od żelazka, gniazdko zwykle naścienne, wiadomo chodzi o testy tylko i zaspokojenie ciekawości.

Sam filtr zaskakująco nieduży, praktycznie jak paczka zapałek, na zdjęciu jakoś tak dostojniej wyglądał.

Kilka utworów dopiero przesłuchałem. Nie chcę pochopnych wniosków wyciągać ani audio poezji pisać póki co. Za wcześnie na grubsze wnioski. Każdy chyba zauważył, że wieczorem system gra lepiej i można to powiązać z czystszym prądem niż w ciągu dnia gdy chodzi cały przemysł itd. I teraz o godzinie 13 w dzień powiedziałbym że system gra jak wieczorem. Nie będę nakręcał nikogo , że wszedłem level wyżej, ale na pewno filtr zostaje ze mną. Jest lepiej. Za krótko, żeby czarne tło i rozdzielczość analizować, pierwsze co rzuciło mi się w ucho to fajniejsze, krótsze, bardziej sprężyste wybrzmienia basu. Oczywiście to pierwsze pół godziny i możliwa życzeniowa fatamorgana, ale nie żałuję. Docelowo będą inne gniazda, inny kabel oczywiście, inne wtyczki i wtedy dopiero będę strzygł uszami. 049b3f2d8a6c8c951ea4aed26c196d39.jpg&key=e8b5fcf47b661ee80254b8480c280199eec171165292b908568d688f8f27f91c

 

Podłączyłem pod gniazdka wzmacniacz i zasilacz liniowy diy zasilający Raspberry Pi z DigiOne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gniazdko, które widać jest po filtrze. Wchodzę na filtr tam gdzie są trzy zaciski a wychodzę tam gdzie 2 zaciski.

No i faktycznie, według schematu na stronie producenta podłączyłem odwrotnie. Zasugerowałem się zdjęciem w innym wątku a nie schematem, którego nie oglądałem. Zaraz odwracam układ i teraz to dopiero będą zmiany :). Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc trochę wtopa mi wyszła i dobrze że wstawiłem fotkę. I teraz moja konsternacja, bo w tej odwrotnie podłączonej wersji grało to... chyba ciut lepiej niż w prawidłowej. Basy zwróciły moją uwagę swoją poprawą. Teraz... a cholera już wie, nie chcę robić z siebie głupka.
W sumie układ filtra jest prawie symetryczny w budowie i podłączenie od tyłu ciekawe jak wpłynęło na jego charakterystyka pracy. Tak czy siak filtr zostaje ze mną, jak się oslucham napiszę coś więcej. I na pewno zrobię jeszcze test "od tyłu".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wito76 wtopa , nie wtopa , tym się nie przejmuj , ważne , że eksperymentujesz ! Ja wymądrzałem się o jakości dźwięku mojego systemu , że niby taki super i równowaga tonalna i ... A jak przypadkiem zrobiliśmy test na podstawie " Amused to Death " Watersa to się okazało , że cały czas miałem zamienione kanały :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Wito76 napisał:

Tak czy siak filtr zostaje ze mną, jak się oslucham napiszę coś więcej. I na pewno zrobię jeszcze test "od tyłu".

Zwróć uwagę na kierunek podłączenia fazy. Spróbuj zamienić na wejściu filtra fazę z neutralem. Słuchaj przy wyciszonej muzyce z uchem przy głośniku. Może tak być, że w jednym połączeniu będzie tweeter "szumiał" cichutko. Jeżeli tak to znaczy, że zakłócenia są obecne i mogą mieć wpływ na to co słyszysz. Ja tak mam we wzmacniaczu na wejściu którego jest filtr RFI. Może to tylko sprawa niedoskonałości trafa zasilającego we wzmacniaczu ale może być, że w połączeniu z obwodami RLC filterka EMI/RFI coś rezonuje i podbija jakiś zakres częstotliwości w konkretnym sposobie podłączenia fazy. Warto to przy okazji sprawdzić ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, masz w ręku kabel z trzema żyłami, masz filtr z trzema zaciskami... pasuje jedno z drugim jak facet do kobiety, co więc będę zaglądał w schemat. Zastanowilo mnie owszem, czemu na - według mojego mniemania - wyjściu już nie ma trzech zacisków, ale podłączyłem, sprawdzone miernikiem więc podłączam sprzęt i słuchamy.

Inna rzecz, która wydaje mi się na plus to głośne słuchanie. Jest na pewno mniejszy bałagan w brzmieniu wtedy. Jest trochę czyściej, kurcze ciężko się opisuje to. Biorąc pod uwagę zainwestowany budżet na pewno warto.

Mam do dyspozycji dwa kawałki kabla 1,5mb i nie wiem który docelowo gdzie zastosować. Jeden to Furukawa 3x4mm2,kierunkowy, super czysta miedź 5N (z oplotem ekranującym ale niezbyt gestym, tak na oko 70% pokrycia). Drugi to Lapp Olflex 4x2,5mm2 falownikowy (bardzo gesty oplot i folia ekranująca dodatkowo). I dylemat, który dać od gniazdka do listwy a który od listwy do wzmacniacza?

 

---@MariuszZ Zwrócę uwagę, akurat za szafką rtv mam 3 podwójne gniazdka i jedno z nich ma fazę w prawej dziurce więc szybko da radę potestować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2021 o 19:05, MariuszZ napisał:

Zwróć uwagę na kierunek podłączenia fazy

Nie zauważyłem różnicy. Zrobiłem sobie w końcu listwę, ale tak jak wcześniej pisałem, jest to wersja raczej ekonomiczna. Mam na myśli obudowę z PVC, kabelek falownikowy Lapp Olflex i filtr Filtercon. Najtrudniejsza i najbardziej irytująca rzecz to dbałość o estetykę. Wyciąć otwór na dławik kablowy (nie dawałem gniazda IEC), wyciąć otwory pod gniazdka (otwornicą do drewna czy tam płyt K-G). naciągnąć nylonowy oplot na kabel itd. Ale frajda niesamowita. Wersja na 2 gniazdka, ale obudowa ma 25cm więc nawet 4 wejdą jak będę potrzebował.

 

img_20210120_112529.jpg

img_20210120_120915.jpg

img_20210120_121408.jpg

img_20210120_121600.jpg

img_20210120_124920.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, sam lubię podpierać się czyimś sprawdzonym rozwiązaniem. Po to zresztą jest forum:

Obudowa: Link  18zł 

Filtr Filtercon: Link  29zl

Oplot na kabel: Link  3,5zł/mb- to wiadomo, opcja dla uciechy oka, był u tego samego sprzedawcy co filtr, brakowało mi parę złotych do darmowej wysyłki Smart to wziąłem

Kabel Lapp Olflex: Link - 16zł/m ja akurat nie kupowałem tutaj, miałem kabel za free, link podałem pierwszy z brzegu żeby zwizuwalizować. Tu akurat tylko fantazja nas ogranicza. Może być podobny falownikowy np Bitservo, może Melodika (ma rzadszy oplot niż falownikowe), może być jakiś Gigawatt Evo, Elecaudio, no co kto sobie życzy

Gniazdka PCE budowlane: Link 7,80zł sztuka

Wtyki sieciowe komplet zasilający i IEC z Aliexpress: Link  35zł  są inne wersje oczywiście do wyboru do koloru. CZęsto widzę do prac DIY stosuje się wtyki budowlane BALS (nawet Tomanek je stosuje). Bardziej eleganco wyglądają wg mnie te "Oyaide".

Można dać na wejściu gniazdo IEC schuko, ja wszedłem przez dławik bezpośrednio do obudowy

Same materiały około 120 zł. Jak się sprytnie dobierze wysyłki, poszuka od tego samego dostawcy oszczedzamy na wysyłce, no ale nie zawsze się dało. Tak więc taka wersja economiczna szacujmy max 150zł.

Jakby udało mi się kupić filtr bezpośrednio w Filtercon to u nich kosztuje 15zł a nie 29zł jak u cwaniaka z allegro. Ale życzę powodzenia w dodzwonieniu się albo w pisaniu maili. Firma dramat jeśli chodzi o kontakt z potencjalnym klientem, ale nie ja jeden już to zauważyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 ,[mention=42332]MariuszZ[/mention],[mention=43708]nowy78[/mention] Panowie, wielkie dzięki za pomoc a przede wszystkim za inspirację. W kilku innych wątkach sporo się udzielacie na temat listew zasilających i wszystkie tamte wątki bardzo dużo wnoszą merytorycznie i pomagają osobom, którym zakiełkuje pomysł na zbudowanie własnej. Może i za wcześnie na grubsze wnioski, ale cholernie jestem zadowolony. Kilka godzin już posłuchałem na nowej listwie z filterconem. Co słychać? Jest czyściej, głębiej, lepsza stereofonia. W wielu miejscach pojawia się info, że kondycjoner poprawia lub po prostu po podpięciu pojawia się czarne tło. Nikt mi nigdy nie "pokazał" czarnego tła, ale chyba intuicyjnie czuję o co chodzi. Rzeczywiście poprawiła się separacja, głębia, jest mniejszy bałagan i tak szlachetnej to wszystko brzmi. Jak walnie bęben to słychać jego echo, jego barwę. Oczywiście nie będę kitował, że system tak teraz gra, że mam opad szczęki. To wciąż ten sam wzmacniacz, te same kolumny, kable głośnikowe, źródło, więc charakter, sygnatura, pewna pieczątka firmowa wciąż jest ta sama. Ale jestem cholernie zadowolony, bo za tak małe pieniądze różnica jest spora. No i frajda z wylanego potu bezcenna.

Ciekawostka. Mam czujnik bezdotykowy obecności fazy (taki długopis / kontrolka na baterie) i gdy przysuwam go do np kabla od lampki nocnej piszczy z 3cm. Do listwy idzie Lapp Olflex ekranowany oplotem i folią - czujnik piszczy z 1cm. Od listwy do wzmacniacza idzie kabel ekranowany, kierunkowy Furukawa 3x4mm2 - czujnik nie piszczy w ogóle. Fajnie, tak powinno chyba być. Podmieniłem Furukawa na inny zasilający zrobiony diy na wspomnianym Lapp i piszczy 1cm od kabla. Furukawa więc zostaje (choć oplot ma rzadszy, coś a'la melodika) skoro tak ekranuje.

Panowie, jeszcze raz dziękuję i malkontentów namawiam na eksperymenty.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, miałem nadzieję że to przeczytasz jako główny forumowy kablowy malkontent. Kolejna ciekawostka, choć w zasadzie oczywistość - sprawdziłem jeszcze tym testerem oryginalny kabel wzmacniacza znaleziony w szufladzie. - piszczy z 3cm jak zwykły kabelek od lampki nocnej. Czego się spodziewać po zwykłym "komputerowym" 2x0,75mm2 bez żadnego ekranu. Ten co mi nie piszczy ma prawie 2cm grubości z oplotem, ekran i izolacja pcv robią robotę. Skoro nie "wypuszcza" pola elektrycznego na zewnątrz to i nie wpuszcza, tak po chłopsku tłumacząc sobie.

A jeśli chodzi o plany na przyszłość to na pewno nie będę ewoluował w kierunku ładniejszej obudowy, dołożenia np woltomierza, ogólnie estetyki. Bardziej chciałbym spróbować testów z DC Blockerem, może coś takiego z Aliexpress:

https://a.aliexpress.com/_BTBeYj

 

Bloker i filtr, dwa w jednym. Ciekaw jestem opinii trzech tenorów wspomnianych wcześniej w poście z podziękowaniami. Coś mi się kojarzy, że filtr większe wrażenia robił niż blocker, ale może się mylę. Trafo mi jak każdemu trochę brumi, przedwzmacniacz mam na lampach, zobaczymy czy coś usłyszę na plus.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Wito76 napisał:

Miro, miałem nadzieję że to przeczytasz jako główny forumowy kablowy malkontent.

Paaaanie... ja ten temat śledzę od pierwszej minuty powstania ;) a i mimo iz to tak wyglada jak odpisałeś teraz, to....   jestes lekko w błędzie z oceną mojej osoby. pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...