Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Zawsze tak jest że nie docenia się rodzimych lamp. Jak w US ktoś zobaczy logo Polam/Telam/Dolam to jest to zawsze jakaś tam różnorodność, inność i wysoka jakość. Fakt że w przypadku lamp EL84 lampy naszej rodzimej produkcji nie były złe - de facto jest to technologia przejęta od firmy Philips. Ogólnie warto wiedzieć, iż w Polsce produkcja lamp była jak gdyby zapoczątkowana przez były fabryki Philips; materiały, maszyny,...to tak do lat 50 tych . W późniejszym czasie nasze lampy były technologią i materiałami podobne do technologii RFT, Tesla - choć i ci producenci robili całkiem dobre lampy, nawet wykonywali pod produkcję dla Telefunken, Siemens.

6P14P-EW bardzo dobre lampy

a jeszcze lepsze amerykańskie 7189

Zarówno 6P14P jak i 7189 zalecane są do wzmacniaczy na EL84 w których wyśrubowano napięcie anodowe; przykładowo w Pioneer SM83 mamy anodowe równe 430V - tutaj zwykłe EL84 zbyt długo nie podziałają,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, 

Po wizycie na tegorocznym AVS zachciało mi się lampy w systemie. Może nie jako zamiennik tranzystora, ale jako drugi wzmacniacz w systemie. Kolumny jakie posiadam to diy na ss revelator 18 i kopułka d3004/6600. Chciałbym złożyć ten wzmacniacz, ale myślę też nad zakupem Yaqina ms30L. Koszt wykonania wzmacniacza z tematu na dobrych elementach to ok 2,5 - 3 tys. Zł. Stąd moje pytanie- czy ten wzmacniacz zagra lepiej od tego Yaqina? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Martin90 napisał:

Stąd moje pytanie- czy ten wzmacniacz zagra lepiej od tego Yaqina? 

Cześć.

Nie miałem okazji posłuchać Yaquina ale śmiem twierdzić, że tematyczny wzmacniacz nie zagra lepiej. Obie konstrukcje to PP.  Na korzyść Jaśka przemawia większa moc, potencjał do upgradów, pilot, no i jest poskładany.

ANK to wzmacniacz dla hobbystów do zabawy. Poskładać, nauczyć się przy okazji czegoś o lampach, zaznać satysfakcji z jego wykonania. DIY to sposób na spędzanie wolnego czasu i czerpanie radości z tego. Nie szukałbym tutaj raczej jakiejś magii wyjątkowego grania. Gra ten wzmacniacz na dobrym poziomie dając satysfakcję ze słuchania muzyki. 

Sama konstrukcja jest OK. Małe zniekształcenia, niezła dynamika, zero lampowych problemów typu przydźwięk, brum czy hiss. 

Jeżeli masz zacięcie do DIY to jest dobry kierunek ale jeżeli chcesz tylko okołolampowego brzmienia to lepiej wybrać Jaśka jeżeli chcesz wzmacniacz PP, któremu bliżej to wzmacniaczy tranzystorowych i kolumn z niższą efektywnością. 

Jeżeli chcesz typowego lampowego dźwięku to raczej SET w klasie A, najlepiej bez USZ na dobrych trafach i rozejrzeć się za kolumnami pod lampę. Niestety to już inna liga jest bo triody bezpośredni żarzone są drogie i takie rozwiązanie trochę uszczupli portfel ;) 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.10.2022 o 11:52, elektron6 napisał:

Zarówno 6P14P jak i 7189 zalecane są do wzmacniaczy na EL84 w których wyśrubowano napięcie anodowe; przykładowo w Pioneer SM83 mamy anodowe równe 430V - tutaj zwykłe EL84 zbyt długo nie podziałają,

Wynalazłem te 7189 z napisem RSD. To jakiś współczesny wyrób?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSD to był niemiecki dystrybutor lamp i raczej brandowali lampy takich producentów jak RFT, Tesla, Sovtek. To dziwne bo wymienione firmy nie produkowały lampy 7189. Być może jest to zwykła EL84 RTF brandowana jako RSD no chyba że kupili z US oryginalne 7189 RCA:)

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Panowie, chciałbym dopytać o jedną kwestię dotyczącą trafa zasilającego. Sekcję do żarzenia ma mieć na 6,3V. Czy nie uwzględniamy w tym przypadku spadków napięcia , a tym samym zamówić trafo na nieco większe napięcie wychodzące z niego? Czy te 6,3V przechodząc przez mostek prostowniczy, a następnie pod obciążeniem lamp - nadal będzie 6,3V?

 

Wszyscy, co robią ten wzmacniacz mają takie trafa, więc tak pewnie powinno być, ale zamawiając do poprzednich moich projektów trafa, zawsze uwzględniałem spadki napięcia wgł wzoru. Płytkę do tego wzmaka całą już polutowałem i teraz trzeba by zamówić trafa. Wolę dopytać o wszystko zanim zrobię kolejne zakupy.

 

Jakby ktoś mi potwierdził parametry trafa do tego wzamcniacza byłbym niezmiernie wdzięczny.

Jakie parametry mam przesłać do producenta do wykonania trafia zasilającego do tego wzmacniacza ? 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2022 o 17:17, elektron6 napisał:

RSD to był niemiecki dystrybutor lamp i raczej brandowali lampy takich producentów jak RFT, Tesla, Sovtek. To dziwne bo wymienione firmy nie produkowały lampy 7189. Być może jest to zwykła EL84 RTF brandowana jako RSD no chyba że kupili z US oryginalne 7189 RCA:)

Tymi RSD nawet lampyelektronowe.pl handlują. Ciekawe co oni tam mają? Może warto wypróbować ten wzmacniacz z wyższym anodowym? Taka koncepcja na razie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.11.2022 o 02:49, Mańkowski napisał:

Witam wszystkich.

 

Panowie, chciałbym dopytać o jedną kwestię dotyczącą trafa zasilającego. Sekcję do żarzenia ma mieć na 6,3V. Czy nie uwzględniamy w tym przypadku spadków napięcia , a tym samym zamówić trafo na nieco większe napięcie wychodzące z niego? Czy te 6,3V przechodząc przez mostek prostowniczy, a następnie pod obciążeniem lamp - nadal będzie 6,3V?

 

Wszyscy, co robią ten wzmacniacz mają takie trafa, więc tak pewnie powinno być, ale zamawiając do poprzednich moich projektów trafa, zawsze uwzględniałem spadki napięcia wgł wzoru. Płytkę do tego wzmaka całą już polutowałem i teraz trzeba by zamówić trafa. Wolę dopytać o wszystko zanim zrobię kolejne zakupy.

 

Jakby ktoś mi potwierdził parametry trafa do tego wzamcniacza byłbym niezmiernie wdzięczny.

Jakie parametry mam przesłać do producenta do wykonania trafia zasilającego do tego wzmacniacza ? 

Pozdrawiam

Podajesz w specyfikacji napięcie 6,3v bez żadnych odchyleń etc. To producent danego trafa powinien wziąć poprawki uwzględniając przekrój uzwojeń etc. 6,3v powinno dać trafo przy zasilaniu 230v oraz zakładanym obciążeniu przykładowo przy prądzie 3A. Odchyłki napięcia pierwotnego oraz zbyt duże lub zbyt małe obciążenie danego uzwojenia będzie wpływać na odchyłkę napiecia żarzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, elektron6 napisał:

Podajesz w specyfikacji napięcie 6,3v bez żadnych odchyleń etc. To producent danego trafa powinien wziąć poprawki uwzględniając przekrój uzwojeń etc. 6,3v powinno dać trafo przy zasilaniu 230v oraz zakładanym obciążeniu przykładowo przy prądzie 3A. Odchyłki napięcia pierwotnego oraz zbyt duże lub zbyt małe obciążenie danego uzwojenia będzie wpływać na odchyłkę napiecia żarzenia.

Ok, dzięki za odpowiedź 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam taki problem. Składam ten wzmacniacz i zacząłem analizować kwestię NFL. Od razu zaznaczam, że lampy ogarniam od niedawna i wciąż się uczę. 

W pierwotnym schemacie, w NFL jest użyty rezystor 16,2 k na odczepie 6R z drugim rezystorem dzielnika 390R. Do obliczeń założyłem sobie moc wyjściową 10W. Przy 10W i 6R, napięcie na obciążeniu to około 7,74V. Na wyjściu dzielnika mamy wtedy około 0,18V.

Potem, projektant dokonuje zmiany kolejności rezystorów katodowych stopnia wejściowego na 100R do masy i 390R do katody. Rezystor sprzężenia na schematach zostaje bez zmian (!) choć sprzężenie podaje na wyjście tego dzielnika już tylko 0,047V

Ostatecznie, publikowany jest schemat wersji rewizji F2, gdzie rezystor NFL to 8,2K co daje około 0,093V na wyjściu dzielnika.

To są różnice w zakresie 6 do 12dB, kurcze, to chyba dosyć sporo jak na głębokość sprzężenia.

W ramach ciekawostki, wyjście będę miał z odczepu 8R. Dla wcześniej wymienionych głębokości sprzężenia rezystor NFL obliczyłem jako : 4,7k dla 0,18V, 18,7k dla 0,047V i 9,5K dla 0,093V. Do wyboru, do koloru.

Będę ten rezystor dobierał indywidualnie, w trakcie pomiarów ale chciałbym poznać opinię kogoś mądrego i matematycznego :).

Dobrze to jest policzone i faktycznie jest to jakiś problem ? Czy takie różnice, w praktyce, nie są zbyt istotne.

Edytowano przez Rad Mikulski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rad Mikulski napisał:

Mam taki problem

Cześć. To nie problem w przypadku tego wzmacniacza. U mnie grał bez NFB i to całkiem fajnie. Problemem może być przy składaniu trafienie z fazą odczepu na trafie, z którego pociągniemy sygnał NFB, bo jest tylko 50/50 szans, że podłączysz dobrze i nie utworzysz dodatniego sprzężenia zwrotnego. Trzeba uważać bo wzbudza się dość intensywnie.

Najprostszą metodą sprawdzenia jak głębokość sprzężenia wpływa na wzmocnienie i szerokość pasma jest symulacja. Stworzyłem model tego wzmaka w LTspice. Możesz skorzystać i kombinować zmieniając wartości elementów. Odpalasz projekt, klikasz RUN na pasku narzędzi i próbnikiem (kursorem) sprawdzasz pasmo lub inny parametr w dowolnej części wzmaka. 

Dla przykładu R19 = 16k vs R19 = 10k. Wyraźnie widać, że wraz ze wzrostem głębokości NFB (mniejsza wartość R19) maleje wzmocnienie ale zyskujemy pasmo. 

Pozdrawiam.

 

10k.jpg

16k.jpg

AudioNoteL1.asc AudioNoteL1ver2_sinus.asc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem też o dobrych trafach Hammonda. 

Zgadza się, kolejność jest nie przypadkowa. 

Jeśli złożyłem ten wzmacniacz bez żadnych zmian na PCB, to trafa głośnikowe mogą być bez odczepów UL? - prawda? Nie znam się na tyle , aby samemu coś zmieniać , czy kombinować . Wystarczy jak zlożę normalnie PP i będzie wszystko działało . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...