Skocz do zawartości

eArc


Dziurek

Recommended Posts

Witam,nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na moje pytanie.Zaczne od tego że rodzice posiadająTv bez Hdmi eArc,posiadają Hdmi arc,mają takie wymagania jakie mają więc kupują soundbar z dolby atmos,bez HDMI eArc.Wiec pytanie jak to będzie z dźwiekiem z Netflixa dolby atmos poprzez tv do soundbara,to samo z odtwarzacza Blu-ray który ma eArc(pytanie a gdyby nie miał?) i między innymi Netflixa? dzięki za odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARC - Audio Return Channel, czyli po polsku kanał zwrotny audio. Dawniej, gdy telewizory nie były jeszcze smart najczęściej łączyliśmy kabel HDMI z amplitunera do telewizora i właśnie w tym kierunku następował przesył sygnału. Obecnie, w telewizorach znajdziemy np. YouTube, Netflix i wiele innych aplikacji. Stwarza to potrzebę przesłania sygnału audio w przeciwnym do wykorzystywanego kierunku przesyłu – od telewizora do amplitunera lub soudbara. ARC zatem to nic innego, jak spełnienie tej funkcji.

 Najczęściej, by działała funkcja ARC musimy mieć włączoną również funkcję CEC, o czym za chwilę. ARC obsługują kable HDMI od standardu 1.4 wzwyż.

eARC - Enhanced Audio Return Channel – to standard kanału zwrotnego ogłoszony w listopadzie 2017 roku. Wnosi on swoją postacią przede wszystkim obsługę sygnałów wysokiej rozdzielczości, takich jak: Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD MA i Dolby TrueHD. Rozwiązanie to pozwoli np. telewizji cyfrowej lub aplikacjom takim jak Netflix zaimplementowanym w smart systemie telewizora nadawanie filmów i seriali ze wsparciem powyższych kodeków. Przypomnę, że kodeki te bazują już na nowej metodzie – obiektowego traktowania dźwięków w przestrzeni.

eARC obsługują kable HDMI w standardzie 2.1.

Nie przejmuj się, jeśli rodzice nie posiadają LG lub Sony to ani Dolby Vision ani Dolby Atmos nie będziesz mieć na Netflix.
Szczerze też nie spodziewaj się fajerwerków po soudbarze i kiepskiej jakości to będzie Atmos. Do tego muszą być spełnione warunki, dźwięk jest odbijany od sufitu (idealnie gładkiego)i kierowany w miejsce odsłuchowe. To jest nawet nie stosowane w normalnych kinach domowych z tak zwanymi kolumnami nadstawnymi. Jeśli TV nie ma eARC to czy to soundbar czy odtwarzacz blu-ray to i tak tego nie wykorzystasz, Atmos spokojnie przejedzie. Pamiętaj o kablu HDMI to raz następnie w aplikacji Netflix audio orginalne ma być a nie z lektorem no i jeśli używasz odtwarzacza Blu-ray czy to uhd to w ustawieniach audio ustaw Bitstream (czyli bezstratny przesył danych audio)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Markcox napisał:

ykhm... "Dolby Atmos" dostępny jest już w smartphonach od jakiegoś czasu 🤣

6 minut temu, Stolarz napisał:

Ciekawe jak trzeba położyć smartfona żeby ten atmos zainstniał :D

Podłączyć słuchawki. I w tym wypadku to nie jest bełkot marketingowy, tylko Atmos for Headphones, które działa jednak trochę inaczej... a może po prostu działa słyszalnie ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Markcox napisał:

"Dolby Atmos dostępne jest zarówno na słuchawkach oraz wbudowanych głośnikach" ;) 

Ano, 'dostępny' sobie może być, ale faktycznie wtedy nie ma mowy o efekcie jakimkolwiek sensownym :D Odnosiłem się do pytania, które zadał @Stolarz, co zrobić, żeby Atmos zaistniał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.05.2020 o 19:05, Stolarz napisał:

Tu masz odpowiedź.

No eARC. No atmos.

Poza tym atmos z soundbara to jak piwo bezalkoholowe :>>

 

321340_earc_100743381_orig_jpg_85_resize_2048x1365.jpg

Ładna tabelka, ale bzdurna. Maksymalna przepustowość SPDIF, która jest uniwersalnie wspierana, to DTS 1,5 Mbit/s. Maksymalne przepustowości obsługiwane przez sprzęt konsumencki i wiele kart dźwiękowych jakie można spotkać w specyfikacjach, to stereofoniczne 24b/192 kHz (11,5 Mbit/s w kodowaniu 8/10).

Przepustowość ARC to 3 Mbit/s. 

A, i już wspomniane, że tylko telewizory LG i Sony w ogóle potrafią kanałem zwrotnym (optykiem i ARC) puścić dźwięk przestrzenny. Inne telewizory są strasznie ubogie i potrafią dać tylko stereo PCM. Nie wiem, jak z eARC, ale mam nadzieję, że inni producenci się poprawili, bo inaczej żenada. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Chciałem sprostować, bo były tam oczywiste bzdury. Sam używam z komputera SPDIF 24b/96 kHz po kablu optycznym, więc wiem, że działa.

Odnoszę wrażenie, że tabelka jest zrobiona dla Amerykanów. Czyli nowa technologia musi być lepsza pod każdym względem. Nie wystarczy, że jest lepsza w kluczowych cechach albo daje funkcjonalność, której brakowało, wszystko musi być lepsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem!

Puściłem test Atmos z YT na telefonie na głośniku.

Położyłem telefon na głowie i się nie ruszałem. Jestem w szoku jak to gra! Polecam wszystkim. Zastanawiam się teraz czy nie wymienić na jakaś solidną ekranowa ładowarkę sieciową. Albo podłączyć ją pod kondycjoner? Co myślicie?

Dobrego tygodnia Panowie :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...