Skocz do zawartości

stabilne (niskie/masywne) kolumny + wzmacniacz


Aga92

Recommended Posts

Witam! Czytam o stereo może nie od miesięcy, ale tygodnie lecą i coraz mniej wiem. :| Aż się zarejestrowałam. ;) Bardzo proszę o pomoc bo już sama do niczego nie dojdę.

Zacznę może od nietypowego pytania: macie jakiś patent na ochronę przed wywróceniem kolumny podłogowej? Przywierca się ją do ściany albo przykleja taśmami dwustronnymi do podłogi? Głupia sprawa, ale jeśli to nie będzie kolumna z komorą balastową wypełnioną piachem (o ile takie patenty powstają) to moje koty/pies ją rozwalą. :(

Ogólnie to szukam czegoś co jako tako zagra w pokoju z załączonego obrazka - w teorii to tylko 15m (czarny prostokąt).  Jak się doda kawałek aneksowo/holowy to prawie drugie tyle. Nie wiem czy to gra rolę i potrzeba więcej mocy, ale akustycznie będzie słabo bo o dywanie mogę zapomnieć. Z miękkiego to tylko spory narożnik - na czerwono - bo na czymś trzeba siedzieć (wytrzymuje najczęściej dwa lata).

Dotychczas grała trochę odpustowa wieża JVC (aż padła; modelu nie pomnę) i zostały mi również umierające głośniki komputerowe 2.1 Logitech'a model 2300 (o dziwo po podkręceniu głośności dźwiękowo dużo lepiej niż wieża, szczególnie bas). Muzyka będzie leciała różna (głośniejsze klimaty 'woodstockowe' - rocki/punki/metale - jak i tzw. ciche tło do pracy/dyskusji jak elektronika od Jarre czy jakiś brzdąkający folk) i sprzęt musi się również sprawdzić przy oglądaniu filmów (na dźwięk przestrzenny i kina domowe nie mam miejsca). A dawca sygnału to po prostu komputer (PC z muzyczną Audigy 2 ZS / laptop osobnym DAC "Nano" żeby nie szumiało).

Czy taki Altus 200 (wygląda stabilnie ;) ) jest aż tak słaby jak piszą? Istnieją jakieś niskie i masywne kolumny które dobrze zagrają w mieszkaniu a nie na estradzie?

Jak by się dało zabezpieczyć przed wywróceniem to po tym co już tutaj poczytałam, 'wybierając oczami', myślałam o błyszczących białych Pylonach (20/25 Pearl) lub (też białych) Heco 700 Aurora jeśli są warte takiej dopłaty. Do tego jakiś prosty wzmacniacz (byle miał złącza optyczne) który da z tym radę nie będzie straszył wyglądem (jak Yamaha i jej szary pilot...).

Ma ktoś jakiś pomysł?

pokoj.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Najpierw musisz troszkę dopisać do swojego postu 

https://forum.audio.com.pl/topic/46150-pierwsze-posty-na-forum/

A co do zabezpieczenia kolumn przed zwierzątkami (też je lubię 😉) to naprawdę ciężka sprawa ale myślę że coś się sensownego wymyśli 👍 

Np: takie Stx Electrino 150 mają komorę balastową 

 

elektrino 150 enclosure.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK:

1. Zamieść post w odpowiedniej kategorii: kino domowe lub stereo.

Chyba stereo... choć również pod kino, powiedzmy 50/50% czasu spędzonego na aktywnym słuchaniu (a nie że brzdąka w tle).

2. Koniecznie napisz, jaką kwotą dysponujesz.

Heco (czyli prawie 3k za kolumny) to absolutny max. Wzmacniacz zakładam okolice 1.5k wiec przyjmijmy 4.5-5k, lecz preferowane jest klasyczne "im mniej tym lepiej" (jak Altusy czy inne Pylony wystarczą to będzie super).

3. Powiedz, czy sprzęt ma być używany, czy nowy.

Nowy, najlepiej ze sklepu oferującego też ubezpieczenie. ;) (przy TV już niestety korzystałam)

4. Napisz, jaki jest sprzęt towarzyszący - np. masz wzmacniacz XXX, szukasz kolumn podłogowych do 2 tysięcy.

Brak.

5. Powiedz, jaka jest powierzchnia Twojego pokoju (rysunki mile widziane).

15 m2, łącznie z aneksem i holem 25-30.

6. Poinformuj nas, czy chcesz kupić sprzęt i użytkować go przez kilka lat, czy też będziesz stopniowo rozbudowywać zestaw.

Użytkować aż padnie.

7. Powiedz, jakich funkcji oczekujesz od sprzętu, pod co będzie podłączony - np. konieczne jest w amplitunerze wejście cyfrowe optyczne/koaksjalne lub HDMI do podłączenia pod telewizor, albo gniazdo USB do odtwarzania plików w mp3.

Aktualnie wszystko leci po mini-Jacku, ale słyszałam że lepsza jakość jest po kablu optycznym więc chciała bym żeby zasilacz głośników to miał. Ma wyglądać i grać lepiej niż 2300 logitech'a i tyle - słuchu absolutnego nie mam. Jak zestaw nie będzie charczał albo coś, i zejdzie z basem przy Galvanise od chemicznych braci tak jak to co używam w zastępstwie teraz, to będę zadowolona. ;) 

8. Podaj miejsce zamieszkania (przebywania), bo często w odpowiedzi dostaniesz adresy miejsc sprzedaży konkretnego .

Wieś w kuj-pomorskim (sklepy audio najbliżej: Toruń i Bydgoszcz).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe

Acoustic Energy AE120 komora balastowa fabrycznie dociążony. 

Acoustic Energy Aelite 3 komora balastowa do zasypania. AE raczej powyżej budżetu

Polskie STX które modele trzeba sprawdzić.

Poczekaj aż branża się odezwie dadzą konkretne propozycję 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilnymi i bardzo udanymi kolumnami byłyby Heco Aurora 700( trochę na wyrost jeśli chodzi o 15m2) i w tym przypadku nie powinno być problemów z przewróceniem. Alterantywą mogą być Tańsze STX Electrino 250, które warto połączyć z cieplejszym brzmieniem Denona PMA800ne. W przypadku Heco możesz wziąć pod uwagę dynamiczniejszą Yamahę AS501. W obu przypadkach masz wejścia optyczne więc nie będzie problemu z podłączeniem do TV. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewna że takiego kryterium wyboru za często się nie widuje - może komuś się kiedyś przyda ten wątek jak go wygogluje w przyszłości. Nie wiem jak to określić, ale jak ktoś miał kiedyś dwa lubiące się bawić ze sobą koty + psa naśladowcę to wie o co chodzi... taka szarża ułańska połączona z 'parkour'. Już same koty potrafią swoje (odbijanie się od mebli z rozpędem) a u psa dochodzi masa (30 kg owczarek opierający się o wiszący TV tylko go porysuje, ale jeśli to samo zrobi z kolumną wydmuszką to będzie ona leżeć, chyba że jest przykręcona do ściany wbrew wszelkim zasadom akustyki o których piszecie ;) ), stąd sceptycznie patrzę na wszystko co wysokie i potencjalnie chybotliwe. 

Pozwolę sobie rozpisać podane modele na wymiary:
- Heco Aurora 700: 1100 x 195 x 325 mm (z podstawą i kolcami: 1158 x 265 x 343 mm) (19,9 kg);
- STX Electrino 250: 960 x 210 x 300 mm (1000 x 300 x 400 mm with stand) (~20 kg);
- Melodika BL40 Mk2: 970 x 235 x 346 mm (19 kg);
- Acoustic Energy AE120: 900 x 200 x 300 mm (19 kg);
I jeden wyszukany wczoraj w ramach ciekawostki (moc do takiego pokoiku odpada, ale na pewno będzie stabilny ;) ):
- Magnat Transplus 1500:  1000 x 514 x 385 mm (37 kg);

Jak widać kolumny 'nie-retro' wyglądają wymiarami podobnie i patrząc po cyferkach niższy STX z szerszą podstawą ma chyba mniejszą szansę na wywinięcie orła niż Heco? One mają jeszcze od dołu komory które zasypuje się piaskiem żeby bardziej zwiększyć wagę? Czy ten balast już tam siedzi fabrycznie i przekrój trzy posty wyżej był poglądowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wklejałem zdjęcie przekroju kolumny czy jest dociążona tego nie wiem pewnie nie najlepiej skontaktować się z producentem 

A co do magnat jeżeli dźwięk Koleżance podejdzie to one chyba są najbardziej stabilne 

Koty miałem wiem co potrafią 😉

Magnat-Transpuls-1500-XL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Znając życie skończy się zaryzykowaniem szerszego i niższego Stx 250 (+ proponowany Denon) - muszę je zobaczyć 'w realu' bo na zdjęciach z internetu trąci tanim plastikiem.

Szukałam jeszcze alternatyw i jest sobie takie Heresy 3 które konstrukcją i estetyką mi pasuje - niestety nie zmieszczą się w budżecie (nawet gdy go naciągnę, także w wersji używanej bo trzymają wartość). Nic już więcej nie wygrzebie, a poruszając temat najbliżej, słyszę że wydziwiam i mam brać cokolwiek bo jak dosunę do ścian mocując jeszcze pasek meblarski z tyłu (wszystkie wolnostojące szafy / komody tak się zabezpiecza w sumie) to mam znikome szanse na większe szkody - tylko szlak weźmie zasady ustawiania kolumn itd... a to jest już nie do wytłumaczenia bo 'przecież u nas tak stoi i gra dobrze' ;) .

Z ciekawości, takich Transpulsów kompletnie się nie da słuchać cicho kombinując z np. słabszym wzmacniaczem żeby nie szalały? Na internetach pełno filmików (np. koszmar kuriera: https://www.youtube.com/watch?v=iFGqGoenwkE ) gdzie ledwo wnoszą większy sprzęt do mieszkań / domów, stawiają to gdzie popadnie (wnęki itp.) i niby gra 'audiofilsko'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Aga92 napisał:

Nic już więcej nie wygrzebie, a poruszając temat najbliżej, słyszę że wydziwiam i mam brać cokolwiek bo jak dosunę do ścian mocując jeszcze pasek meblarski z tyłu (wszystkie wolnostojące szafy / komody tak się zabezpiecza w sumie) to mam znikome szanse na większe szkody - tylko szlak weźmie zasady ustawiania kolumn itd... a to jest już nie do wytłumaczenia bo 'przecież u nas tak stoi i gra dobrze' ;)

Czyli tylko żeby sprzedać!! ehhhh szkoda gadać ☹️ Szukaj cierpliwie i się nie poddawaj napewno kupisz wymarzony sprzęt 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie na myśli jakiś konkretny produkt klejący - pełno tego ale głównie w artykułach biurowych o małym kalibrze. Da się to później jakoś chemicznie usunąć bez szkód dla podłogi jak będę chciała coś przemeblować (bo dziurka w ścianie to 5 minut roboty szpachlą z tubki + farba którą mam zawsze ze wzgl. na zwierzyniec)? Podłoga to kafle więc raczej będzie trzymać chyba że glazurnik kantował na kleju. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaproponowałbym coś pośredniego. Tu na forum ktoś kiedyś pisał, że aby kolce od kolumn nie rysowały mu podłogi (przy wysuwaniu ich do odsłuchu) postawił je na kamiennej płycie, a płytę podkleił podkładkami filcowymi, przez co bez dużego wysiłku można przesuwać kolumny. Gdyby tak zastosować u Ciebie odpowiednio grubszą płytę kamienną (jakiś granit lub inny kamień dopasowany kolorystycznie do wnętrza pokoju lub kolumn) tak ok 8 cm, to przy wymiarach 35 x 45 cm taka płyta powinna ważyć 35-40 kg. I teraz albo tak jak proponują koledzy przykleić kolumny do płyty tym klejem albo zastosować coś bardziej wyrafinowanego np takie śruby:
https://allegro.pl/oferta/pret-gwint-lewy-i-prawy-a4-m6-sruba-lewa-i-prawa-6702542078?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
które trzeba by wkręcić zamiast kolców do kolumny, a na drugi koniec taką tulejkę:
https://allegro.pl/oferta/kotwa-wbijana-rozporowa-m6x25-tuleja-stalowa-10szt-7587991130?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
Tylko trzeba by poszukać z lewym gwintem, od biedy mogłaby być taka nakrętka:
https://allegro.pl/oferta/m6-lewa-nakretka-nierdzewna-lewy-gwint-10szt-6171111266?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
A kamieniarza poprosić o nawiercenie w płycie otworów w rozstawie takim jak kolce w kolumnie i wkleić tylko nakrętki (trzeba by to zrobić mając wkręcone śruby i nakrętki do kolumny, żeby wszystko później pasowało) kręcąc śrubą można by regulować pionowość kolumny.
Zastosowanie takich kamiennych bloków (bez względu na to jak je przymocujesz do kolumn) spowoduje że możesz wybierać kolumny na podstawie ich brzmienia a nie ograniczać się tylko do tych co posiadają komorę dociążeniową lub maja potężne gabaryty i wielką wagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze żeś to wykombinował myślę że ma to sens! Ewentualnie? 

Kątownik aluminiowy wkręcić lub przykleić do boków kolumny i płyty granitowej tyle że w tym przypadku estetyka troszkę zaburzona albo i nie są np czarne 😉 

https://allegro.pl/oferta/katownik-aluminiowy-czarny-30x30x2-anodowany-1m-9389006970 

https://allegro.pl/oferta/mamut-glue-najmocniejszy-klej-elastyczny-denbraven-8513616098 

Lub to:

https://e-budujemy.pl/produkt/producent-sopro/soprothene-kb-87808-dwustronna-tasma-klejaca-100mm-x-15.html 

Chyba mnie trochę poniosło z tymi patentami mocowania kolumn 🤔 ale jak zwierzaki HARDCOROWO to ja też 😎

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Aga92 napisał:

Z ciekawości, takich Transpulsów kompletnie się nie da słuchać cicho kombinując z np. słabszym wzmacniaczem żeby nie szalały? Na internetach pełno filmików (np. koszmar kuriera: https://www.youtube.com/watch?v=iFGqGoenwkE ) gdzie ledwo wnoszą większy sprzęt do mieszkań / domów, stawiają to gdzie popadnie (wnęki itp.) i niby gra 'audiofilsko'.

Da się. Ale to kolumny które nie moga być podłączone do taniego wzmacniacza.

Moc wzmacniacza wpływa tez na jakośc odsłuchu ciszej.

Moim zdaniem Twoje pomieszczenie jest na nie za małe. A filmy na YT hmmm no z nich to za wiele nie wyciągniesz. Na pewno nie prawdę :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nie kupiła póki co. ;)

Byłam u fachowca w celu sprawdzenia tematu betonowych bucików do kolumny (obtoczonych płytką podłogową którą mam w zapasie), a ten oprócz wyceny otworzył mi oczy na coś czego nie przewidziałam - koty będą skakać z kolumny na TV.

Aktualnie mocno myślę nad uwaleniem założonego budżetu (raty zero etc.) i wzięciem Heresy 3 + prosty wzmacniacz na teraz oraz jego ew. wymianę za jakiś czas jak się nie sprawdzi. Denon PMA800ne da tu radę czy zepsuje te głośniki?

Zagra to jakoś w moim pokoiku czy sytuacja podobna do transpulsa (za duże i w ogóle)?

Zastanawiałam się też nad podstawkowymi głośnikami ustawionymi na podłodze + podkładka żeby celowały w człowieka pod kątem (jak heresy) - robił ktoś takie cuda? [aktualnie tak stoją z-2300 i tragedii nie ma... ale też nie mam odniesienia jak mocno okaleczę w ten sposób 'porządne kolumny']

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...