Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Pomiary w załączniku. Baw się dobrze :) 

A serio to dzięki.

Hej Tomku,

Na 46Hz masz główny mod (u mnie występuje na 52Hz) który charakteryzuje się tym że kolumny grające oddzielnie mają lekkie podbicie w tym zakresie ale już grające głośniej w stereo (bas zwykle jest stereo) podbijają go mocniej. Na fotce zaznaczone na czerwono.

Na to proponuje dodać filtr do Adi (nie musi być odzielnie, kolumny grają równo - wystarczy jeden filtr na oba kanały L i R czyli nie musisz włączać Dual Equalizer). Parametry dla filtra: 46Hz, Q = w zakresie 7  do 8 (optymalne, wyższe mogą dawać ringing, niższe działają zbyt szeroko, a ilość dB musisz dostosować do swoich gustów - myślę że zakres od minus 5 do minus 8 będzie optymalny.

Na niebiesko zaznaczyłem zakres 50-110 - tam widać że pomieszczenie powoduje odwrócenie fazy i kolumny grające razem grają ciszej niż każda z nich oddzielnie. Na to albo możesz próbować przesuwać lekko kolumny i mierzyć czy się zmniejsza, albo popytać akustyków. Pytanie na ile to CI przeszkadza.

Pamiętaj też że 1 filtr w Adi jest domyślnie ustawiony na shelf i trzeba przestawić na peak, bo głupoty wyjdą

tomek4446_wykres.png

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin dzięki jak nie wiem co. Jutro będę walczył. Napiszę jaki efekt. Co do odwrócenia fazy to raczej mi to nie przeszkadza. Wielokrotnie sprawdzałem płytą testową. Mam trochę na tym punkcie bzika, bo przy tylu podłączeniach co u mnie łatwo pomylić / a już mi się zdarzało/ podłączenie kanałów i jak to sprawdzam to od razu też fazę. Zresztą , jak kupiłem Alteci to miały zamienione kolory terminali w jednej kolumnie i jedna grała w przeciw fazie jak podłączyłem kabelki :) Sporo się głowiłem co jest nie tak , bo scena była dziwna. Wyłapał mi przyczynę amp. KD , kalibracja pokazała , że lewy front gra w przeciw fazie , zamieniłem kabelki i jest ok.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, J4Z napisał:

masz nowe kolumny?

Nieee , a co ? :) 

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Pamiętaj też że 1 filtr w Adi jest domyślnie ustawiony na shelf i trzeba przestawić na peak, bo głupoty wyjdą

Gdzie to znaleźć ? Jak włączam EQ to mam 

- Manual

- Temp

- i zaczynają się filtry 1;2;3 .........

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, J4Z napisał:

Ale ten uśmiech jakiś podejrzany.

Pewnie myślisz po co gościowi filtry na RME jak ma DL ? :) 

W sekrecie mogę Ci powiedzieć , że kombinujemy z Wojtkiem / @lpomis/ taką większą odmianę Wiima i na razie DL musi iść w odstawkę. :) 

2 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Pamiętaj też że 1 filtr w Adi jest domyślnie ustawiony na shelf i trzeba przestawić na peak, bo głupoty wyjdą

Znalazłem!!! Nic nie kumam ale przestawiłem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Znalazłem!!! Nic nie kumam ale przestawiłem :) 

Jak już masz, to teraz wykres aktywnego DSP powinien być kolorowy, a ten 1 filtr robić taki dołek na 46Hz

55 minut temu, tomek4446 napisał:

Co do odwrócenia fazy to raczej mi to nie przeszkadza. Wielokrotnie sprawdzałem płytą testową

Nie chodzi o przeciwfazę w podlaczeniu kolumn, tylko niedoskonałości naszych pomieszczeń. W tym zakresie dźwięki nawzajem się kasują i zamiast sumować bas się zmniejsza. Można zaradzić zaawansowanym DSP z filtrami FIR (np na malinie) albo korekta akustyki, rozmieszczeniem kolumn itp itd. Przede wszystkim wrogiem jest asymetria 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Jak już masz, to teraz wykres aktywnego DSP powinien być kolorowy, a ten 1 filtr robić taki dołek na 45Hz

I tak jest. Nie wytrzymałem do jutra , ustawiłem i .....już gra :) 

Marcin , jeszcze jedno. Mam bardzo silny sygnał wejściowy , praktycznie na granicy przesteru , jak go osłabić ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Marcin , jeszcze jedno. Mam bardzo silny sygnał wejściowy , praktycznie na granicy przesteru , jak go osłabić ?

A z czego grasz? Przester może być cyfrowy lub analagowy. Rme ma fabryczne - 2,5dB cyfrowo ale to może być mało. Najlepiej wyłączyć auto ref i dopasowac głośność manualnie (balansujac poziomem wzmocnienia i pokrętłem - na pokrętle przynajmniej - 3 i obniżasz) . Znajomy ma Rme na autoref z Blue sound i Denonem i brak przesteru przy głośności  dopiero ok - 15dB...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fafniak napisał:

Mi natychmiast przyszedł do głowy "output" - nie było tematu :)

Do RME wprowadzisz tylko sygnał cyfrowy, czyli albo przesteruje cyfrowo (może właśnie BT czy loudness dokładają), albo za wysokie napięcie na wyjściu. 

Akurat jedno i drugie do ogarnięcia na Rme... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fafniak napisał:

Cóż to za wynalazek musiałby być.

Pioneer N 70 ? 

13 minut temu, marcinmarcin napisał:

Do RME wprowadzisz tylko sygnał cyfrowy, czyli albo przesteruje cyfrowo (może właśnie BT czy loudness dokładają), albo za wysokie napięcie na wyjściu. 

Akurat jedno i drugie do ogarnięcia na Rme... 

Marcin mnie chodzi o wejście sygnału ze streamera , sygnał jest cyfrowy po optyku. Jak wrócę z roboty zrobię zdjęcia , będzie widać co i jak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fafniak napisał:

Ale śmiem wątpić aby cyfrowy sygnał był bliski przesterowania. Cóż to za wynalazek musiałby być

Loudness war? 🙄 

Niestety np takiego Clarett który jest pure f... in proffesional muszę ustawiać na - 3 do - 5dB na cyfrowym bo widać że sygnał przekracza 0dB. Ale już Rme ma zaszyte - 2,5dB na wszelki wypadek, a Qutest po instalacji na Volumio zgłasza hardware volume regulation (nie ma regulacji) i nie przesteruje na niczym (też musi miec headroom zaszyty) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam.

Ale znakomita większość urządzeń profi (z którymi miałem do  czynienia) była skonstruowana tak aby mieć sterowania tłumieniem na wejściu lub wzmocnieniem na wyjściu albo obydwa rozwiązania na raz. 

I profi zwykle wiedzą co z czym i jak ;)

 

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Co z korekcją pomieszczenia realizowaną przez DDRC-22D? Przegapiłem coś? Sprzedałeś? ;) 

Nie , nie sprzedałem. Choć cena od czasu gdy nabyłem 22D podskoczyła o 40% :)

Po prostu będę podłączał źródło cyfrowe bez wyjść coaxial i optyka i tworzę alternatywę DL. 22D ma tą przypadłość , że wejście USB jest wyłącznie pomiarowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem trochę czasu , obiecałem zdjęcia ukazujące sygnał wejściowy / optyk/. Dzisiaj zauważyłem , że sygnał jest tak naprawdę na granicy. Nie dobija do zera. Jak dobija załącza się ochrona i odcina.

@marcinmarcin, z filtrem , który podałeś jest ok. Jednak dźwięk jest diametralnie inny niż "przepuszczony" przez DL. Bardziej ostry , gdzieś zniknęły zaokrąglenia lamp , muszę jeszcze trochę posłuchać , by coś jednoznacznie powiedzieć.

A tak to wygląda:

20230418_181713.jpg

20230418_181853.jpg

20230418_182007.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w tym wątku lubicie pomiary i eksperymenty z filtrami. 

Eclipse Audio - softy do pomiaru głośników, kreowania filtrów FIR.

Mnóstwo tutoriali i instrukcji. Być może komuś się przyda. 

https://eclipseaudio.com/

https://eclipseaudio.com/speakermeasure/   - Podobno nowy soft do pomiaru głośników  -  AES75 

 

Nie pytajcie o moje doświadczenia z produktami EA bo nie mam żadnych (albo nie pamiętam).  Dziś dostałem email od producenta i sam dopiero przeglądam stronę. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...