Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

Wywołuję @nowy78 , @MariuszZ , @marcinmarcin , bo się na tym znacie , czy wyjaśnicie mi dlaczego mam genialny bas ......... No dobra , dlaczego mam mocniejszy bas przy ustawieniu filtra

F - 46 hz

G- - 9 dB

Q -  5,3

niż gdy wszystko jest na "0".

i mówimy tu o naprawdę wyczuwalnej różnicy , a co dziwne nie dudni . Hard Rock brzmi wspaniale :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Wywołuję

JA się zbytnio nie znam ale lubię snuć teorie spiskowe ;) 

Na grafikach poniżej masz swój "ROOM Response" i charakterystykę Valencji, co prawda 16 - to omowej ale przebieg dla ośmio  zakładam jest podobnego kształtu (nie znalazłem na szybko w sieci Twojego Alteca).

Teraz kojarzymy fakty. Masz podbicie na charakterystyce SPL na tych czterdziestu kilku hertzach wynikające z modów pomieszczenia. Dodatkowym problemem jest charakterystyka Alteków, która ma impedancyjną górkę na tej częstotliwości. Wzmaki lampowe mają to do siebie, że w przeciwieństwie do tranzystorowych oddają więcej mocy (wyższe napięcie) na wyższej impedancji. Stąd troska by nie odłączać kolumn w czasie ich pracy. Po odłączeniu (impedancja na wyjściu = nieskończoność) rośnie gwałtownie napięcie na wyjściu trafa i dochodzi często do przebicia na uzwojeniach trafa. 

Nałożenie się tych "górek" to przerośnięty bas i skaszaniony balans tonalny. Korektorem PEQ obniżając amplitudę sygnału na tej krytycznej częstotliwości poprawiasz balans tonalny. Bas nie wychodzi przed szereg i gra przyjemniej. Przynajmniej dla Ciebie, a to najważniejsze ;) Pozdrawiam.

 

tom (Medium).jpg

valencja (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fafniak napisał:

a czy nie jest tak że jeżeli coś(częstotliwosć) jest podbita przez wzmacniacz + kolumny a na to nałoży się odpowiedź pomieszczenia (dodatkowe podbicie) to maskuje "okolice" tych częstotliwości ?

Nie maskuje tylko eksponuje jeszcze bardziej. Często problem zmian impedancji kolumn jest "niedoszacowany" przez zwykłych użytkowników, ponieważ dostępne charakterystyki amplitudowe wzmacniaczy są mierzone na obciążeniu rezystancyjnym, gdzie wartość amplitudy się nie zmienia, bo wartość rezystancji w funkcji częstotliwości jest stała. Taką fikcję aplikują nam producenci sprzętu. Niestety piękne charakterystyki zmieniają się po podłączeniu obciążenia RLC na wyjście wzmacniacza. Dla wzmacniaczy lampowych to wyzwanie jest ale mając świadomość tego "fenomenu" można tak dobrać kolumny, że będą grały jak talala ;) 

W zakresie niskich częstotliwości tam gdzie rezonans niskotonowca i później ze wzrostem rośnie impedancja kolumn dwudrożnych ciętych prostym filtrem Igo rzędu. Takie kolumny będą miały lekko podbity bas i soprany, bez korektora, co oczywiście może się podobać, szczególnie przy niższych poziomach głośności. Gorzej jak odpowiedź pomieszczenia uwydatni ten efekt. Wtedy jest za dużo cukru w cukrze i warto korygować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

a do tego nei jestem w stanie ogarnać cholernego peceta aby był bit perfect - generalnie wysyła mi tylko 44.1 i 16 bit

Od początku jak masz RME nie możesz ogarnąć bit-perfect z PC?  Instalowałeś  driver - madiface?

 

30 minut temu, Dedal75 napisał:

I się zacznie 😉 

Miłej i łatwej lektury  😆

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JohnDoe napisał:

 

 

Miłej i łatwej lektury  😆

Z językami mi nie po drodze tak do końca, więc milo nie będzie ,ale dzięki za słowa pokrzepienia .Pzdr 

Dzięki @marcinmarcin ,a trafiło się zamiast Atolla 😉

Jak trochę Toto 🤭 ogarnę to poratujesz umikiem ?

 

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, JohnDoe napisał:

Od początku jak masz RME nie możesz ogarnąć bit-perfect z PC?  Instalowałeś  driver - madiface?

RME podłaczone do PC używam tylko zeby zrobić pomiary umikiem

ale chciałem dobrnąć do bit perfect - niestety wingroza mnie pokonała

dobrze że MAC i malina to inna bajka

madiface jest teoretycznie zainstalowane

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Dedal75 napisał:

I się zacznie 😉 

 

19 minut temu, Dedal75 napisał:

Z językami mi nie po drodze tak do końca, więc milo nie będzie ,ale dzięki za słowa pokrzepienia

Marek gratuluję , nie będziesz się nudził z RME to pewne. A to powyżej to nie słowa pokrzepienia tylko współczucie :) 

Ja się wkurzyłem i dzisiaj wydrukowałem sobie oczywiście korzystając z tłumacza google instrukcję , ma 150 str. i 3 cm. grubości :) 

 

IMG_1915.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dedal75 napisał:

Sprecyzuje, zmienia kolor na różowy 😏

No cóż , jak by Ci to powiedzieć , jak kupowałeś RME to może akurat nie mieli męskich ? :)

Zawsze można odłączyć podświetlenie od czujnika i zastosować stary , dobry sprawdzony .....

 

wyłącznik.PNG

A serio , to czekamy na relacje z dźwięku , powiem tylko , że to urządzenie z dźwiękiem robi cuda. Będzie u Ciebie działać jako DAC, czy pre ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...