Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Elac Vela FS407 ?


robertpos

Recommended Posts

13 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

RA6000 ;)

Jeszcze jedna uwaga mi się nasunęła do Was.

Myślę, że z ceną tego jubileuszowego wzmacniacza oraz odtwarzacza DT-6000 to była przesada, co zresztą rynek zweryfikował, skoro tak duże ich przeceny.

Dnia 19.07.2023 o 08:16, MacP napisał:

Bas jest teraz lepiej kontrolowany. Ale jednak wciąż mało zróżnicowany, dobra i mocna klasa A-B potrafi pokazać go ciekawiej. Cóż, trzeba próbować dalej :) dzięki

Jeszcze inne ciekawe, choć mało popularne wzmacniacze na Forum to marka Bladelius. Brzmienie bardziej precyzyjne i kontrolowane, a to Twoim kolumnom się przyda.

Bladelius Tyr III

Bladelius Brage

 

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na dość nową na rynku integrę Buchardt I150, i to była (jak na razie) dobra decyzja, swoje wrażenia opisuję "u konkurencji" (ale to chyba nic złego? :) ) W skrócie - gra to dość podobnie do Lyngdorfa, czyli bardzo nieźle, ale z pewnym zyskiem wynikającym z większej mocy (120 vs 300 przy ośmiu ohmach), chociaż mniejszym, niż się można było spodziewać. Nie wiem, co zaspokoi 407, 500W?...  1120 szuka więc nowego domku, jak coś.

test-digital-vollverstaerker-buchardt-audio-i150-fernbedienung-03.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Odkopię troszeczkę temat. Do tej pory korzystałem z  TDAI 1120 i Triangle Esprit Antal EZ, ale na promocji w Topie kupiłem podstawkowe Elac Vela BS403. Znacząco zmniejszyło to u mnie problem wzbudzającego się basu, dodatkowo też chcę zrobić kilka paneli i bass trapów (wreszcie mam cichą zgodę żony 😁) w związku z tym myślę o zmianie wzmacniacza, gdyż korekcja nie jest już niezbędna. Słuchałem swoich monitorów u kolegi na Audio Analogue Maestro i brzmiało to bardzo dobrze. Średnica była zdecydowanie bardziej dociążona oraz scena byla głębsza i szersza. Nie mam u siebie jednak miejsca na takiego kloca. W temacie przewijały się miedzy innymi Hegle H190, Copland CS70/100,  ale tyczyło się to podłogowych fs407, które są bardziej basowe. Co polecilibyście do BS403? Zależy mi na krótkim dole, dociążeniu średnicy (tego mi trochę brakuje na TDAI) otwartej górze i szerokiej scenie. Powiedzmy około tych 10 tysięcy, nowe i używane.

 

Edit: dodam jeszcze, jeśli ma to znaczenie, że w przyszłości planuję dołożyć jakiś subwoofer jako uzupełnienie dolnego pasma, którego brakuje podstawkom w niektórych utworach.

Edytowano przez McKarmi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Topie standardowo łączy się Vele z Heglem H190 (który jest dość chłodny), ewentualnie z Rotelem 1592. Niestety, z mojego krótkiego odsłuchu  H190 nie gra ani bardzo szeroką sceną, ani nie ma jakoś mocno dociążonej średnicy. Góra też raczej matowa. Więc to chyba nie dla Ciebie. Roteli w ogólne nie znam. 

Słuchałem ostatnio w sopockim salonie większych Elaków Vela - BS 404 i rozmawiałem o nich trochę ze sprzedawcą. Jego zdaniem Copland raczej nie, bo on jest dla nich zbyt miękki i ciepły i wychodzi z tego klucha. Sam słyszałem Coplanda 100 tylko z Proacami - bardzo miłe połączenie - muzykalne, a zarazem precyzyjne i z dobrze kontrolowanym (choć dość lekkim) basem. Wzmacniacz odbierałem pozytywnie, natomiast połączenie z Velami może się okazać mało uniwersalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2023 o 13:00, McKarmi napisał:

Odkopię troszeczkę temat. Do tej pory korzystałem z  TDAI 1120 i Triangle Esprit Antal EZ, ale na promocji w Topie kupiłem podstawkowe Elac Vela BS403. Znacząco zmniejszyło to u mnie problem wzbudzającego się basu, dodatkowo też chcę zrobić kilka paneli i bass trapów (wreszcie mam cichą zgodę żony 😁) w związku z tym myślę o zmianie wzmacniacza, gdyż korekcja nie jest już niezbędna. Słuchałem swoich monitorów u kolegi na Audio Analogue Maestro i brzmiało to bardzo dobrze. Średnica była zdecydowanie bardziej dociążona oraz scena byla głębsza i szersza. Nie mam u siebie jednak miejsca na takiego kloca. W temacie przewijały się miedzy innymi Hegle H190, Copland CS70/100,  ale tyczyło się to podłogowych fs407, które są bardziej basowe. Co polecilibyście do BS403? Zależy mi na krótkim dole, dociążeniu średnicy (tego mi trochę brakuje na TDAI) otwartej górze i szerokiej scenie. Powiedzmy około tych 10 tysięcy, nowe i używane.

 

Edit: dodam jeszcze, jeśli ma to znaczenie, że w przyszłości planuję dołożyć jakiś subwoofer jako uzupełnienie dolnego pasma, którego brakuje podstawkom w niektórych utworach.

No to jesteśmy razem;) Bo też mam 403, dzięki nim pozbyłem się różnych problemów z basem a niskie tony stały się bardziej jakościowe, też nie mam mega głębokiej szafki (max 40-42 cm samej obudowy wzmacniacza, licząc bez gałek i terminali), zależy mi na dociążeniu średnicy i wyciągnięciu z Elaców więcej (Powernode nieźle sobie radzi, ale wiemy że Vele zasługują na więcej). A za kilka dni dotrze subwoofer (B&W ASW610), więc będzie co robić:)

 

Moje ostatnie pomysły do 403:

1) NAD M10 V2 - bardzo mi się podoba wizualnie, all in one, odpadają kombinacje z resztą systemu, kablami, itd.

2) Rotel S14 - podobnie, jak poz. 1, ale chyba jednak NAD lepszy (Masters to Masters)?

3) NAD C399 + moduł MDC, może i nie ma ładnego wyświetlacza, jak M10V2 czy S14, ale wydaje mi się, że takie all in one będzie miało największe możliwości z BS403? Mocowo to już naprawdę konkret.

4) Copland CSA70 + jako źródło Node do DAC'a Coplanda (taniej) albo Node X po analogu. Która opcja Node lepsza z tym Coplandem? @Rafał S tak, przeczytałem Twój komentarz wyżej i muła-kluchy nie chcę.

5) Końcówka Rotel RB1552 MKII plus Node X (w trybie PRE) - nie wiem, czy to dobry pomysł, ale biorąc pod uwagę możliwości i parametry Rotela przy klasie AB, takie rozwiązanie wydaje mi się bardzo atrakcyjne.

6) Tak, jak punkt 5, ale końcówka Rotel RB1582 MKII (plus Node X w trybie PRE).

7) Przy opcji 5 i 6 obawiam się, na ile PRE Node'a X wykastruje część możliwości końcówek Rotela? Z drugiej strony budowa końcówek Rotela w stosunku do ich ceny jest naprawdę kusząca.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2023 o 13:00, McKarmi napisał:

Słuchałem swoich monitorów u kolegi na Audio Analogue Maestro i brzmiało to bardzo dobrze.

Bardzo możliwe. Tylko, że kolumny są za kilka tysięcy, a wzmak za ponad 30K. Osobiście wolę podział budżetu kolumny/wzmacniacz = 50/50. Albo nawet 40/60.

A przy BS403 i Audio Analogue Maestro mamy 20/80. No pewnie, że może to zagrać bardzo dobrze, ale jak chcemy wyciągnąć z systemu jak najwięcej (za jak najmniej), to podział budżetu nie za bardzo trafiony, moim zdaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomasz1w napisał:

Bardzo możliwe. Tylko, że kolumny są za kilka tysięcy, a wzmak za ponad 30K. Osobiście wolę podział budżetu kolumny/wzmacniacz = 50/50. Albo nawet 40/60.

A przy BS403 i Audio Analogue Maestro mamy 20/80. No pewnie, że może to zagrać bardzo dobrze, ale jak chcemy wyciągnąć z systemu jak najwięcej (za jak najmniej), to podział budżetu nie za bardzo trafiony, moim zdaniem.

To było pierwsze maestro z początku lat '00, a nie anniversary dostępne teraz. W Topie pytałem dzisiaj o Hegla, to dowiedziałem się, że nie będzie raczej skoku jakościowego względem TDAI i polecono mi luxmana L505uxii. Też drogo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem słuchałem BS403 z Nadem M10 v2 i grało to bardzo dobrze, natomiast dociążenie średnicy dało zestawienie z Velami 407. W domu słucham z Regą Elex-r i gra to w moim (mniejszym niż pokój w TopHifi) jeszcze lepiej niż w salonie. Dla mnie BS403 to odkrycie, po prostu świetne głośniki. Kompletne, łączące wiele zalet, które nieczęsto występują jednocześnie.

Słuchałem ich tez w drugim systemie z Gryphonem Atillą. Czuć było, ze gra lepszy wzmacniacz, choć pomieszczenie większe i Elacom było trudniej. Niemniej uważam zestawienie z Regą na tyle dobre, ze absolutnie warte sprawdzenia. 

Rega Elex mk4 gra podobno cieplej i od mk3 i to mógłby być strzał w 10-tkę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...