Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Elac Vela FS407 ?


robertpos

Recommended Posts

Cześć!

Od niedawna jestem posiadaczem Vela 407. 

Może ktoś polecić sprawdzony wzmacniacz zintegrowany do tych kolumn? Może być używany. Warunek - musi mieć DAC i być raczej slim (inaczej nie wkomponuję go w meble) . Swój stary wzmacniacz sprzedałem i przejściowo gram przez KD.

Słucham rocka i jazzu. Raczej umiarkowanie głośno.

Zastanawiam się nad Hegel 120, Primare I32, Moon 240 (za mała moc?). Mogę też odkupić, jeśli ktoś planuje zmianę.

Pozdrawiam!

Robert

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Rozrzut w muzyce ogromny dlatego też w takich przypadkach kluczowy jest opis brzmienia jaki preferujesz. Na moc nie patrz, ponieważ nie zawsze jest to klucz do sukcesu. Jeśli stawiasz na muzykalne brzmienie to Moon 240i powinien przypaść Ci do gustu. Dynamiczniejsze i bardziej przestrzenne brzmienie uzyskasz na Atollu IN300, który dodatkowo zdecydowanie lepiej kontroluje bas. Primare I32 to ostrzejsze brzmienie z naciskiem na wyciąganie smaczków z nagrań, bas jest szybki i sprężysty. Jeśli chciałbyś postawić na przejrzystość to proponowałbym zwrócić uwagę na Quad Artera Play. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Do tych kolumn musisz szukać wzmacniacza jasnego. Nieco eksponującego górę pasma oraz bardzo trzymającego dół z ryzach.

To kolumny które mimo swojej wielkości dysponują potężnym dołem.

Moon 240 to ciekawa propozycja do tych paczek. Ale moim zdaniem lepiej się sprawdzi Primare. Bo jak koledzy słusznie napisali wyciągnie więcej smaczków.

Ewentualnie pomysł o Lyngdorf 2170 on na prawdę także klasowo zagra z tymi kolumnami.

Możemy ci wypożyczyć wszystkie 3 wzmaki.

Zapraszam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady!

Zamierzam kupić wzmacniacz na kilka lat - tak przynajmniej sam siebie przekonuję... :)

Lyngdorf - trochę już leciwa konstrukcja, a cena nieracjonalnie wysoka. Raczej się nie skuszę. Używanych brak.

Moon 240i - ma wszystko, tylko boję się, że za słaby będzie - postaram się pożyczyć i posłuchać.

Primare I32 - świadomie wybrałem poprzedni model, z uwagi na rozsądną cenę. Z tym, że nie wypożyczę, bo nie ma skąd. Dlatego zależy mi na opinii jego użytkowników.

Hegel - nikt nie skomentował, nikt nie polecił... To znaczy, że zapomnieć o nim? Pasuje mi ze względu na wyposażenie i rozmiary (zależy mi na wersji slim).

 

Są jeszcze jakieś pasujące do Elac Vela 407 współczesne, płaskie i nie egzotyczne konstrukcje, które warto pożyczyć i posłuchać?

 

Robert

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Na Temat Audio napisał:

Cześć,

... Co do Moona 240i to widziałem, że obecnie ktoś sprzedaje za trochę 7000 zł używkę. 

Pozdrawiam,

Michał

Proszę, niech mi ktoś wytłumaczy, jak to jest z tym Moon 240. On ma tylko 50W/100W dla 8Ohm/4Ohm. Czy to nie wpłynie negatywnie na dynamikę, szczególnie w basie? Nawet słuchając muzyki umiarkowanie głośno, pojawiają się fragmenty, kiedy potrzebne jest uderzenie. Ten Moon ma bardzo skromne zasilanie (oceniam na podstawie zdjęć wnętrza) - skąd weźmie moc, żeby przyłożyć, kiedy trzeba?

Kolega sugeruje mi zakup mocniejszego wzmacniacza - np. używany Hegel H300, 250W/430W dla 8Ohm/4Ohm. Wewnątrz obudowy, aż gęsto. Wiem, że gęstość upakowania nie przekłada się wprost na jakość grania, ale z drugiej strony do dynamiki potrzebna jest energia i widać, że ten Hegel ją ma.

Mam teraz dwie skrajne sugestie. W którą stronę iść? Czy taki Hegel jest odpowiednim partnerem do Elac Vela FS 407?

 

Robert

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leciwa? Co we wzmacniaczu jest leciwe?

Hegel to sprzet który w Polsce jest po prostu drogi. Polacy masowo sprowadzali go ze Skandynawii co mocno obniżało jego cenę w pewnych momentach. Jeśli używany to tak.

Moc to nie dynamika, nie zawsze. Moc to w skrócie jak głośno potrafi zagrac Twój wzmacniacz z kolumnami. Dynamika z kolei to różnica pomiędzy najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem przy danym poziomie wysterowania. Poznasz to odsłuchując wzmacniacze.

Jak mówie Hegel tak ale używany, żebyś dużo na nim nie stracił.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Cześć,

Z Helem H190 zrgrywają się dobrze (świetna kontrola basu, której te kolumny potrzebują). Dobre wysterowanie Jeta już przy niskich poziomach głośności. Do tego reszta pasma rozdzielcza, czysta, uporządkowana z dobrą separacją i przestrzenią (streaming bezpośrednio do Hegla). Mankamentem tego zestawienia jest niestety nieco wycofany środek i przesunięta scena bardziej w głąb może się to podobać bądź nie ale koniecznie trzeba tego zestawienia posłuchać, przed zakupem, absolutnie nie kupować w ciemno. Odnośnie ceny to190tka w mojej ocenie jest aktualnie dobrze wyceniona (<11tys.) ale oczywiście ze strony branży panuje ogólny "Heglowstręt" poza dystrybutorem oczywiście gdzie jest dokładnie na odwrót więc trzeba to mieć na uwadze i wyrobić sobie własne zdanie. Ja akurat Hegla H190 cenię.

Odnośnie mocy to nie do końca jest tak, że mocniejszy wzmacniacz zagra lepiej. W moim odczuciu Vela 407 lepiej zgrały się z Copland CSA70 niż z Heglem (H120/H190) szczególnie w środku pasma. Środek stracił odrobinę czystości ale zyskał barwę i przestrzeń, a głos i scena zdecydowanie przybliżyły się względem Hegla, dół pasma jednak na korzyść H190, kwestia gustu. Zaznaczam, że to tylko moja subiektywna opinia i każdy ma własne preferencje i inaczej odbiera dźwięk. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, J4Z napisał:

Zarejestrowałeś się w celu odkopania tematu sprzed roku i podzielenia się tą opinią? Dziwne 

Może i temat stary, ale spostrzeżenia kolegi bardzo ciekawe. Pisałem już kilkakrotnie, że słuchałem vela, co prawda 403, dwa razy, z różnymi wzmacniaczami, w różnej akustyce i połączenie hegla (słuchałem z h95) z tymi monitorami nie do końca mi odpowiadało. Podobnie jak koledze, brakowało mi troszkę nasycenia w środku pasma. Ale zapewne wielu osobom to połączenie będzie się podobać. 

A tak na marginesie - myślę Adrian, że te Vele mogłyby przypaść Ci do gustu 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, J4Z napisał:

Zarejestrowałeś się w celu odkopania tematu sprzed roku i podzielenia się tą opinią? Dziwne 

Koledzy szukający sprzętu, proponuję uważać na takie opinie. 

Bardzo miło mnie przywitałeś :) Zarejestrowałem się by podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dokładnie tak jak każdy na tym forum, a temat odkopałem ponieważ jest on wciąż aktualny i być może komuś przyda się taka opinia. Nie pracuję w branży, nikt mi za to nie płaci. W mieszkanku posiadam dwa zestawy audio. Nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie ani za audiofila po prostu lubię słuchać muzyki i mam już nieco zestawów przesłuchanych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.07.2022 o 14:59, Gilgamesh napisał:

Cześć,

Z Helem H190 zrgrywają się dobrze (świetna kontrola basu, której te kolumny potrzebują). Dobre wysterowanie Jeta już przy niskich poziomach głośności. Do tego reszta pasma rozdzielcza, czysta, uporządkowana z dobrą separacją i przestrzenią (streaming bezpośrednio do Hegla). Mankamentem tego zestawienia jest niestety nieco wycofany środek i przesunięta scena bardziej w głąb może się to podobać bądź nie ale koniecznie trzeba tego zestawienia posłuchać, przed zakupem, absolutnie nie kupować w ciemno. Odnośnie ceny to190tka w mojej ocenie jest aktualnie dobrze wyceniona (<11tys.) ale oczywiście ze strony branży panuje ogólny "Heglowstręt" poza dystrybutorem oczywiście gdzie jest dokładnie na odwrót więc trzeba to mieć na uwadze i wyrobić sobie własne zdanie. Ja akurat Hegla H190 cenię.

Odnośnie mocy to nie do końca jest tak, że mocniejszy wzmacniacz zagra lepiej. W moim odczuciu Vela 407 lepiej zgrały się z Copland CSA70 niż z Heglem (H120/H190) szczególnie w środku pasma. Środek stracił odrobinę czystości ale zyskał barwę i przestrzeń, a głos i scena zdecydowanie przybliżyły się względem Hegla, dół pasma jednak na korzyść H190, kwestia gustu. Zaznaczam, że to tylko moja subiektywna opinia i każdy ma własne preferencje i inaczej odbiera dźwięk. 

 

Jak jesteśmy przy Heglu, to wspomnę swoje przemyślenia. 

Każdy z modeli Hegla (mam na myśli 190,390,590) przedstawia coś ciekawego. Słuchasz 190 znajdujesz dużo fajnych rzeczy, słuchasz 390 odczuwasz rozwinięcie cech tego tańszego, stawiasz najdroższego i widzisz już na co stać tą markę. Mam podobne odczucia jak kolega wyżej na temat modelu 190. Gusta i guściki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 5 months later...

Chciałbym odgrzać ten temat, mam aktualnie 407 z Lyngdorfem 1120. Nie jest to złe połączenie, jest detal, przestrzeń, ładna barwa, ale trochę wszystko się spłaszcza w muzyce symfonicznej (zapewne zbyt mała moc), także instrumenty takie jak akustyczny kontrabas w jazzie nie brzmią optymalnie. Mimo korekty RP bas bywa dudniący, niezbyt dobrze kontrolowany. Polecano tu już 2170, który rozważam, ale on brzmi podobno prawie tak samo poza większą mocą i nie jestem pewien czy to zniweluje opisane bolączki. A oprócz już wymienionych, coś mocniejszego w klasie D? Słuchał ich ktoś na przykład z Gato? jakąś końcówką Purifi? Primare I35 to trochę za duży budżet, chociaż jakby się trafiła używka bez modułu prisma to można by ją rozważyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.02.2023 o 14:32, ArturXYZ napisał:

Piotr

A co poleciłbyś do 409-tek?

Artur

Bardzo Cie przepraszam nei widziałem że mnie pytasz. Post spadł.

Czy to jest aktualne? Wybrałeś je?

8 godzin temu, MacP napisał:

Chciałbym odgrzać ten temat, mam aktualnie 407 z Lyngdorfem 1120. Nie jest to złe połączenie, jest detal, przestrzeń, ładna barwa, ale trochę wszystko się spłaszcza w muzyce symfonicznej (zapewne zbyt mała moc), także instrumenty takie jak akustyczny kontrabas w jazzie nie brzmią optymalnie. Mimo korekty RP bas bywa dudniący, niezbyt dobrze kontrolowany. Polecano tu już 2170, który rozważam, ale on brzmi podobno prawie tak samo poza większą mocą i nie jestem pewien czy to zniweluje opisane bolączki. A oprócz już wymienionych, coś mocniejszego w klasie D? Słuchał ich ktoś na przykład z Gato? jakąś końcówką Purifi? Primare I35 to trochę za duży budżet, chociaż jakby się trafiła używka bez modułu prisma to można by ją rozważyć.

To nie kwestia wzmacniacza a akustyki.

407 mają taką tendencję jesli kalibracja tego nie wyrównuje to może być problem w akustyce.

Możesz spróbowac faktycznie Primare albo AVM ale to nie ta cena.

Pokażesz to pomieszczenie? Wrzuć fotki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Wrzuć fotki.

Dzięki, zdjęcie nie za wiele powie o moim pomieszczeniu, ma trochę nieregularny kształt naprzeciw ściany z głośnikami, nie ma wielu elementów tłumiących poza książkami :) I na pewno jest akustycznie trudne - stąd lubię wzmacniacze z korekcją akustyki, Dirac, czy RoomPerfect i to na ogół działa. Zastanawiam się teraz tylko czy Lyngdorf 1120 mimo podobnego pułapu cenowego nie jest jednak pewnym "mezaliansem" wobec Elaców i jaki inny wydobędzie z nich ew. jeszcze więcej, np. wypełnienia, i tej swobody np. w symfonice. Nawet abstrahując od mojego pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elaci super kolumny ale u nich trzeba faktycznie uważać na bass znajomy mocno go uspokoił i zmniejszył dudnienie dodając isoacustic Gaia oraz odsunął od bocznej ściany, z tego co pamietam gra na nad 399 z dirac i jest bardzo dobrze ale słyszałem sporo lepszych z nimi połączeń. Więcej mięsa zdecydowanie było przy Pathos Vincent Arcam, z tego co  czytałem to lubią się jeszcze z Coplandem np csa 70 lub 100 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MacP napisał:

Dzięki, zdjęcie nie za wiele powie o moim pomieszczeniu, ma trochę nieregularny kształt naprzeciw ściany z głośnikami, nie ma wielu elementów tłumiących poza książkami :) I na pewno jest akustycznie trudne - stąd lubię wzmacniacze z korekcją akustyki, Dirac, czy RoomPerfect i to na ogół działa. Zastanawiam się teraz tylko czy Lyngdorf 1120 mimo podobnego pułapu cenowego nie jest jednak pewnym "mezaliansem" wobec Elaców i jaki inny wydobędzie z nich ew. jeszcze więcej, np. wypełnienia, i tej swobody np. w symfonice. Nawet abstrahując od mojego pomieszczenia. 

nie jest . Jedno i drugie jest dobrej klasy. Mogło ze sobą nie spasować. Ale mowie Lyngdorf gra i tak szybko, otwarcie. jaśniej bym powiedzial nawet. Wiec jesli u niego po kalibracji nadal bas ma taką tendencje to bez zabawy z akustyka za wiele nie zmienisz.

Możesz z ciekawości sprawdzić SA30 w domu z Diraciem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Możesz z ciekawości sprawdzić SA30

Też już go miałem, ale nie z Elacami. Dirac w sumie pomagał na wzbudzenia basu, ale całościowo dźwięk z nim za bardzo zmieniał sygnaturę, i czasem się łapałem że wolę słuchać bez korekty, było z niedoskonałościami, ale naturalniej. RoomPerfect pod tym względem jest lepszy - poprawia sporo, ale nie zmienia barwy. Opanowałem trochę opisane kłopoty zatykając gąbkami górne porty bass-reflexu i ponawiając kalibrację. Bas jest teraz lepiej kontrolowany. Ale jednak wciąż mało zróżnicowany, dobra i mocna klasa A-B potrafi pokazać go ciekawiej. Cóż, trzeba próbować dalej :) dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zastanawiam się jeszcze, czy nie zamienić 1120 na 2170. Naczytałem się opinii, że "gra tak samo", a wzrost mocy z 60 do prawie 100W nie przekłada się na brzmienie ani panowanie na  kolumnami, tyle że mogą zagrać nieco głośniej. Ale doświadczenie pokazuje, że "zapas" mocy czasem coś jednak daje, może warto iść tym tropem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MacP napisał:

...zastanawiam się jeszcze, czy nie zamienić 1120 na 2170. Naczytałem się opinii, że "gra tak samo", a wzrost mocy z 60 do prawie 100W nie przekłada się na brzmienie ani panowanie na  kolumnami, tyle że mogą zagrać nieco głośniej. Ale doświadczenie pokazuje, że "zapas" mocy czasem coś jednak daje, może warto iść tym tropem?

Myśle ze w tej kwocie jednak będzie się dało uzyskać lepszy efekt :( poszedłbym sprawdzić tego coplanda csa70 bardzo fajnie panuje nad basem i ma przepiękna średnice, dużo dobrego może wprowadzić w Elaca albo csa 100. Jak jest możliwość to c399 z dirac albo pathosa ale tam bass tez może dawać się we znaki 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MacP napisał:

...zastanawiam się jeszcze, czy nie zamienić 1120 na 2170. Naczytałem się opinii, że "gra tak samo", a wzrost mocy z 60 do prawie 100W nie przekłada się na brzmienie ani panowanie na  kolumnami, tyle że mogą zagrać nieco głośniej. Ale doświadczenie pokazuje, że "zapas" mocy czasem coś jednak daje, może warto iść tym tropem?

Sama moc nie rozwiąże dudniącego basu, ale faktem jest, iż Twoje kolumny potrzebują wydajnego pieca, aby nad nimi panować.

Jak daleko kolumny są odsunięte od ścian?

7 godzin temu, MacP napisał:

Opanowałem trochę opisane kłopoty zatykając gąbkami górne porty bass-reflexu i ponawiając kalibrację. Bas jest teraz lepiej kontrolowany. Ale jednak wciąż mało zróżnicowany, dobra i mocna klasa A-B potrafi pokazać go ciekawiej. Cóż, trzeba próbować dalej

Same użycie zatyczek przesuwa balans tonalny ku górze pasma.

Jeżeli chodzi o klasę A-B proponuję posłuchać wzmacniaczy ( ceny są obecnie do negocjacji na stronie Top Hi-Fi )

Rotel RA-1592 MkII

Rotel RA-6000

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...