Skocz do zawartości

Dobór odpowiedniego audio w pokoju


mannaznieba

Recommended Posts

Cześć wszystkim

Bardzo proszę o wsparcie, chciałbym kupić jakiś system muzyczny do pokoju, którego rzut załączam. 

Nastawiony jestem na system yamahy (musicast). Myślałem na początek o takim amplitunerze RX-V4A, ewentualnie RX V6A.

I teraz pytania

1. Czy warto dopłacać do wyższego modelu?

2. Jakie głośniki wybrać do tego zestawu ( z całością - ampli + głośniki chciałbym się zamknąć w kwocie około 5k, ale z możliwością dorzucenia trochę grosza jeśli będzie warto)?

3. Czy w takim układzie tylne głośniki nie będą zbyt blisko głowy (sofa znajduje się tak samo jak na rzucie i jest niemal dosunięta do ściany (pomiędzy ścianą a sofą jest grzejnik o głębokości około 15cm) 

4. Na jakiej wysokości powinny być tylne głośniki? 

5. Trochę w nawiązaniu do punktu 4. Czy warto nastawiać się przy takim pomieszczeniu na zestaw 5.1? Czy lepiej zainwestować w stereo? Spotkałem się z opiniami, które w ogóle do tego pomieszczenia polecają mi głównie soundbar. Ogólnie zestaw będzie wykorzystywany do filmów i muzyki, myślę że 50/50.

6. Pytanie do znawców systemu musicast, czy jeśli bym kupił amplituner stereo z musicast + jakieś dwie kolumny, to czy mogę do niego dołączyć głośniki musicast 20 i traktować je jako tylne satelitki (czyli czy system musicsat pozwala z amplitunera stereo z dwoma kolumnami i dwoma dodatkowymi głośniki pozwala zrobić zestaw do filmów)?

7. Może jakieś inne propozycje amplitunera?

Z góry dziękuję za pomoc

rzut pokoju2.png

Edytowano przez mannaznieba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mannaznieba napisał:

1. Czy warto dopłacać do wyższego modelu?

Jak Cię stać to na pewno warto.

9 godzin temu, mannaznieba napisał:

2. Jakie głośniki wybrać do tego zestawu ( z całością - ampli + głośniki chciałbym się zamknąć w kwocie około 5k, ale z możliwością dorzucenia trochę grosza jeśli będzie warto)?

Coś nasi branżowi koledzy Ci zaproponują, ale te 5k za komplet do bardzo mało. RX-V4A to ~3000zł, RX-V6A to ~4000zł. A gdzie subwoofer (niezbędny), a gdzie kolumny? Nie złożysz DOBREGO kina za resztę z 5k po kupnie nawet tego tańszego ampli.

10 godzin temu, mannaznieba napisał:

3. Czy w takim układzie tylne głośniki nie będą zbyt blisko głowy (sofa znajduje się tak samo jak na rzucie i jest niemal dosunięta do ściany (pomiędzy ścianą a sofą jest grzejnik o głębokości około 15cm) 

Tylne... Surround w 5.1 to nie są tylne głośniki tylko bardziej boczne. Przesuń się z sofą te 0,3-0,5m w stronę kuchni tak by mieć w miarę równą odległość od głośników, oddal je ile się da. Ze względu na grzejnik to bez pytania o audio bym tak ustawił. A grzejnik wymień kiedyś na pionowy wysoki dekoracyjny, będzie się tam fajnie komponować.

10 godzin temu, mannaznieba napisał:

4. Na jakiej wysokości powinny być tylne głośniki? 

Na wysokości odsłuchu jak siedzisz na sofie

10 godzin temu, mannaznieba napisał:

5. Trochę w nawiązaniu do punktu 4. Czy warto nastawiać się przy takim pomieszczeniu na zestaw 5.1? Czy lepiej zainwestować w stereo? Spotkałem się z opiniami, które w ogóle do tego pomieszczenia polecają mi głównie soundbar. Ogólnie zestaw będzie wykorzystywany do filmów i muzyki, myślę że 50/50.

Kino spokojnie tam wejdzie. Stereo (w tym budżecie lepsza jakość) jeśli słuchasz często muzyki też jest warte uwagi. Soundbar omijaj z daleka, to marketingowy badziew i tylko w niektórych przypadkach faktycznie jest opcją wartą rozważenia

10 godzin temu, mannaznieba napisał:

6. Pytanie do znawców systemu musicast, czy jeśli bym kupił amplituner stereo z musicast + jakieś dwie kolumny, to czy mogę do niego dołączyć głośniki musicast 20 i traktować je jako tylne satelitki (czyli czy system musicsat pozwala z amplitunera stereo z dwoma kolumnami i dwoma dodatkowymi głośniki pozwala zrobić zestaw do filmów)?

Chyba możesz tak połączyć (?), ale kino to nie będzie. Amplitunery stereo nie odkodują Ci ścieżki wielokanałowej, miałbyś z tyłu kopię przednich dźwięków. Moim zdaniem bez sensu.

10 godzin temu, mannaznieba napisał:

7. Może jakieś inne propozycje amplitunera?

Jak w punkcie 2

Wg. mojej sugestii jakoś tak by było fajnie, głośniki skieruj w stronę odsłuchu bo w paincie ciężko o taki obrót :)

1628074668_kinoa.thumb.PNG.7a620b1c75c6c0b6861656b08f8e217d.PNG

Ustawienie głośników wg. Dolby. Zauważ że tylne z boku 20-30 stopni do tyłu. Zachowaj co najmniej 1m od uszu (jak się da)

282939641_51.thumb.PNG.e04f4ae53a8b97e7a70cfb6e3803aece.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz budżet na całość przy założeniu że jednak będzie 6A? To jednak dużo wyższy, lepiej grający model amplitunera. Ale jeśli jego kosztem wybierzesz słabsze kolumny. Albo nie pełny system z subem to nie ma to sensu. Jak bardzo zależy Ci na czasie? Bo na 6A możesz poczekać kilka miesięcy. Konkurenci to nowe Onkyo, zobaczymy czy siępojawi, Denon X 2700, Marantz 5015.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplitunery kina domowego w ostatnim czasie bardzo mocno poszły do górę z ceną. Yamaha RX V6a to bardzo udany model ale jest problem z dostępnością. 
Denon 2700 zagra muzykalniej z mocniejszą podstawą basową natomiast alternatywny Marantz 5015 zapewni w miarę wyrównane tonalnie brzmienie. 
W takim przypadku musiałbyś mieć około 3000-4000zł na zestaw kolumn + subwoofer 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butler, dziękuję za wyczerpujący i cenny dla mnie wpis :)

 

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jaki masz budżet na całość przy założeniu że jednak będzie 6A? To jednak dużo wyższy, lepiej grający model amplitunera. Ale jeśli jego kosztem wybierzesz słabsze kolumny. Albo nie pełny system z subem to nie ma to sensu. Jak bardzo zależy Ci na czasie? Bo na 6A możesz poczekać kilka miesięcy. Konkurenci to nowe Onkyo, zobaczymy czy siępojawi, Denon X 2700, Marantz 5015.

Piotr

 

Budżet jest bliżej nieokreślony szczerze mówiąc, na początek czysto rozsądkowo chciałbym wydać około 5k, dlatego zależy mi aby dobry amplituner kupić, a później będę się bawił z kolumnami, jak już się zaznajomię z tematem bo w tej materii jestem kompletnym laikiem:) Natomiast jeśli masz coś do polecenia to chętnie posłucham, budżet w ostateczności mogę zwiększyć, ale na ten moment myślę, że nie więcej niż o 2k. 
W sieciówkach z elektroniką można dostać wyżej wspomnianą Yamahę 6A w zestawie z głośnikami Pure Acustic Nova 8, jest to warte uwagi? Biorąc pod uwagę że taki komplet kosztuje niecałe 5k to za kolumny wychodzi mi niecałe 1k, do tego jakiś sub i mam gotowy zestaw, który później mógłbym ulepszać, sprzdając pure acustic i kupując coś nowego. Czy takie podejście jest ok?

15 minut temu, Q21 napisał:

Amplitunery kina domowego w ostatnim czasie bardzo mocno poszły do górę z ceną. Yamaha RX V6a to bardzo udany model ale jest problem z dostępnością. 
Denon 2700 zagra muzykalniej z mocniejszą podstawą basową natomiast alternatywny Marantz 5015 zapewni w miarę wyrównane tonalnie brzmienie. 
W takim przypadku musiałbyś mieć około 3000-4000zł na zestaw kolumn + subwoofer 

A jeśli ten Denon to jakie kolumny do niego? 

 

Jeśli mielibyśmy zestawiać denona vs yamahę, co będzie lepszym wyborem? Nie ukrywam, że jestem strasznie napalony na system musicast, dlatego głównie na yamahę stawiam 

Edytowano przez mannaznieba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mannaznieba napisał:

W sieciówkach z elektroniką można dostać wyżej wspomnianą Yamahę 6A w zestawie z głośnikami Pure Acustic Nova 8, jest to warte uwagi?

Nie. Szkoda amplitunera.

22 godziny temu, mannaznieba napisał:

Jeśli mielibyśmy zestawiać denona vs yamahę, co będzie lepszym wyborem?

To jest konkurent. Ta sama klasa. Chodź Yamaha gra bardziej precyzyjnie. Rozdzielczo. Denon cieplej. Ale klasa dzwieku jest ta sama.

nie ma lepszy gorszy

22 godziny temu, mannaznieba napisał:

A jeśli ten Denon to jakie kolumny do niego? 

Jaśniejsze, Quadrale, Argentum 6000, Magnat Signature, może Emotiva?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.08.2021 o 08:45, S4Home napisał:

Nie. Szkoda amplitunera.

To jest konkurent. Ta sama klasa. Chodź Yamaha gra bardziej precyzyjnie. Rozdzielczo. Denon cieplej. Ale klasa dzwieku jest ta sama.

nie ma lepszy gorszy

Jaśniejsze, Quadrale, Argentum 6000, Magnat Signature, może Emotiva?

Piotr

 

Będę całował w tą yamaha, możesz proszę polecić jakie glosniki do tego? Może coś z używanych? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mannaznieba napisał:

 

Będę całował w tą yamaha, możesz proszę polecić jakie glosniki do tego? Może coś z używanych? 

Słuszna droga. Z używanych pytanie czy uda się od razu dostać komplet czy trzeba będzie polować na poszczególne elementy. 

Zobacz najpierw na sety i podeślij oferty to się wypowiem.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...