Skocz do zawartości

Upgrade kolumn BMN S2 II - edukacyjne zabawy hobbysty


Recommended Posts

Kolumny marki BMN grają w moim zestawie stereo już ponad dwa lata. Osłuchałem się już ich na tyle, że postanowiłem coś zmienić, a przede wszystkim sprawdzić czy bez wymiany przetworników i zmian konstrukcyjnych obudowy da się z tych kolumn jeszcze coś z ich dobrej jakości dźwięku wyciągnąć.

Kolumny to duże dwudrożne monitory o wymiarach 500x200x340 na korzyść których pracuje spory midwoofer Seas`a CA22RNX oraz jedwabna kopułka Scan Speak`a D2905/73000. Bas wspomagają dwa poprzeczne otwory BR umieszczone z przodu i tyłu. Zwrotnica I-go rzędu składa się z trzech elementów. Wysokotonowiec filtrowany jest kondensatorem 8,2uF oraz tłumiony szeregowym rezystorem 5,6R, a niskotonowiec w szeregu połączony jest taśmową cewką 0,7mH. W środku nie ma wytłumienia poza dwoma małymi skrawkami akustycznej pianki o nieznanej mi roli. 

Jakiś czas temu zmieniłem rezystor tłumiący wysokotonówkę z 5,6R na 2,7R ze względu na moje oczekiwania soniczne w zakresie wysokotonowym. Zatem wszystkie pomiary i porównania zwrotnic uwzględniają moją wcześniejszą modyfikację.

Przeglądając klub tej marki reklamowany na stronie producenta dowiedziałem się, że Pan Bogdan konstruował te kolumny kierując się głównie swoim słuchem i bogatym doświadczeniem jakie ma w składaniu kolumn. Nie ma na stronie producenta żadnych charakterystyk oferowanych kolumn, a w sieci brakuje ich recenzji z laboratoryjnym rozwinięciem tematu. Postanowiłem zatem w miarę posiadanej wiedzy (początkujący hobbysta - amator) i narzędzi jakimi dysponuję (UMIK-1, REW, Xsim, Jig do pomiarów impedancji i parametrów TS) sprawdzić kolumny od strony technicznej i podjąć wyzwanie związane z ich modernizacją.

Wykonałem kilka podstawowych pomiarów uwzględniających charakterystykę amplitudową dBSPL i charakterystykę impedancyjną oraz wiedziony moją techniczną intuicją postanowiłem przeprojektować zwrotnicę. W kolejnym kroku wykonałem pomiary kolumny metodą quasibezechową oraz pomierzyłem z ich udziałem odpowiedź częstotliwościową mojego pomieszczenia porównując wyniki z pomiarami wykonanymi przy użyciu kolumn przed upgradem. Ostatecznie złożyłem i pomierzyłem dwie wersje zwrotnicy pozostawiając "lepszą".

Wnioski. 

Nowa zwrotnica pozwoliła na uzyskanie bardziej wyrównanej charakterystki amplitudowej dBSPL. Nierówności amplitudy kolumn z nową zwrotnicą zamykają się w przedziale +/- 2,5*. Dla porównania ze starą było to +/-7,5*. Nowe filtry uzupełniły ubytki amplitudy w paśmie od ok. 800Hz do ok. 2,8kHz i zniwelowały "garba" od ok. 2,8kHz do ok. 5kHz. Poprawioną bardziej wyrównaną charakterystykę widać również w pomiarze odpowiedzi częstotliwościowej mojego pomieszczenia odsłuchowego wykonanego z miejsca odsłuchu. 

Uwzględniając przy projektowaniu wyższy rząd filtrów zwrotnicy oraz offset centr głośników udało się w pomiarach uzyskać prawidłowe zgranie fazowe przetworników co widać w pomiarze "null reverse". 

Wrażenia soniczne. 

Kolumny grały bardzo dobrze i trudno pisać o jakiejś znaczącej poprawie. Nie ma też wrażenia czegokolwiek pogorszenia. Odczuwalne zmiany, które trafiły w moje oczekiwania to poprawa wrażeń przestrzennych i budowania sceny w głąb. Jest mniej  podbarwień w wokalach, co niekoniecznie musi się podobać. Nie wiem czy czegoś nie sknociłem w pomiarach ale zarówno na charakterystyce jak i "na słuch" poprawiło się zejście na basie oraz jego kontur. Można słuchać głośniej i kolumny się nie gubią. Muzyka rockowa i większe składy na moje ucho brzmią nieco lepiej niż przed modyfikacją. Upgrade uważam za udany i na razie pozostawię taki stan kolumn do jakiego doprowadziłem ;) 

Zainteresowanych właścicieli nie zachęcam do takiego upgrade i nie odradzam. Jest to kosmetyczna zmiana i jeżeli zależy komuś na znaczącej poprawie jakości dźwięku to niech się zastanowi czy nie lepiej zmienić kolumny lub przetworniki. Bez ich zmiany charakter grania pozostanie podobny. No chyba, że tak jak ja ktoś chce pobawić się w konstruktora i zrobi to w celach edukacyjnych z możliwością powrotu do stanu pierwotnego to jak najbardziej zachęcam :) 

1491276658_starazwrpomiarvsnowasim(Medium).thumb.jpg.6181af4b8ca56838d4b1ed52ee0625e5.jpg243416866_impedancjanowychBMN2(Medium).thumb.jpg.c8b28296a609b6b08c06464b3107b38d.jpg

1688592267_porwnaniepomiarwzwrotniczopisem(Medium).thumb.jpg.70d7441c6bbbfea7c744e502fcacd33a.jpg2038303672_porwnanieREWzopisem(Medium).thumb.jpg.7ba275c47f1d08d7ddca77ea44d821f8.jpg

458580408_nullrewers2(Medium).thumb.jpg.03b2d1167995ae8dbd034a2e3b87af55.jpg1025007603_zwrotki(Medium).thumb.jpg.72f13f3d73fea051bb9eb533e98f4c7e.jpg

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tak szczerze.... ile Ci to czasu zajęło? Od A do Z

Same pomiary "surowych" przetworników robiłem w sierpniu. To w jeden dzień można ogarnąć. Zamówienie elementów zwrotnic tydzień i projektowanie, kolejne pomiary i składanie wszystkiego to kilka dni. 

Najdłużej schodzi z poznaniem programów REW, Xsim lub ich odpowiedników i nauczyć się pomiarów. Podstawy teoretyczne to kilka godzin kursów video, później trochę praktyki i prób. Bez pośpiechu od zera jakiś miesiąc optymistycznie będzie 😉

Dla kogoś kto już to robił i ma pojęcie myślę, że dwa tygodnie na spokojnie można coś pomierzyć i poskładać. 

Inną kwestią jest projektowanie i konstruowanie kolumn od podstaw. Myślę, że nie przesadzę jak napiszę, że dla amatora hobbystycznie może to zająć nawet kilka miesięcy. 

To zabawa na długie godziny. Jesień idzie to może warto się zainteresować bardziej. Zachęcam do zabawy. Pomogę na ile będę w stanie jako amator 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to się nie przyda, ponieważ prawdopodobnie nigdy nie będę mieć ambicji żeby sam coś modyfikować czy składać, ale dzięki wielkie że opisałeś to na forum i za ofertę pomocy.  Oby więcej takiego wkładu. 👍 

Edytowano przez JaZz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...