Skocz do zawartości

Monitor Audio Studio - Kraftest (mini)


Kraft

Recommended Posts

Moje noworoczne postanowienia właśnie biorą w łeb. Miało już nie być Kraftestów, ale trafiła się okazja przetestować kolumny tak interesujące, że nie zdzierżyłem. Nie dosyć, że firmy, którą znam i cenię, to jeszcze model specjalny, jedyny w swoim rodzaju, nie należący do żadnej serii. Chociaż... Jak się dobrze przyjrzeć, to Studio wyglądają jak półprodukt (albo odpad;) związany z produkcją szczytowego modelu MA, czyli Platinum PL500 II. Studio to jakby wycięta środkowa część modelu flagowego serii Platinum. Taki sam wysokotonowy AMT i takie same średniotonowce (w Studio oczywiście w roli średnio-niskotonowców). Tylko cena nie pasuje. Zamiast 100 000 zł dwadzieścia razy mniej. Wycinek ekstremalnego high-endu za 5 000 zł? Jak tu się nie zainteresować?

1622033102_Studio01.png.495cec1c24a63dc6cc7e8f7d1c72f74a.png

Nawet terminale głośnikowe takie same...

Monitor_Audio_Studio_Terminals-300x878.thumb.jpg.15ca8517e5e310d2935e570d57159c6e.jpgdz0xMDAwJmg9NTUx_src_42581-monitor_audio_platinum_pl500_2_audiocompl_fot9.jpg.5907de3e7f215601914fe6907f56ef95.jpg

... i okablowanie wewnętrzne.

2414.thumb.jpg.e027d19638d78a565d157db9f5790059.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę słów o głośnikach. Szczególnie ciekawe są zastosowane w Studio woofery. Mają membrany określane przez producenta skrótem RDT II (Rigid Diaphragm Technology). będące kanapką zewnętrznej warstwy C-CAM (Ceramic-Coated Aluminium/Magnesium - cienkiej membrany aluminiowo-magnezowej, wzmocnionej ultracienką warstwą trójtlenku glinu), warstwy środkowej o strukturze plastra miodu wykonanej z Nomexu, oraz spodniej warstwy zrobionej z plecionki z włókna węglowego. Taki kanapka ma mieć wysoką sztywność i jednocześnie wysokie tłumienie wewnętrzne. Takie same membrany MA stosuje się też w nowych seriach Platinum i Gold (jakby nie patrzeć, dużo droższych). 

Drugim ciekawym rozwiązaniem w konstrukcji wooferów Studio jest DCF (Dynamic Coupling Filter) - podatny nylonowy pierścień łączący cewkę z membraną, który utrzymuje sztywne połączenie do określonej częstotliwości, ale "odłącza" membranę od cewki przy częstotliwości jej break-upu. Otwory w pierścieniu pozwalają na odprowadzenie ciśnienia z centrum układu magnetycznego.

Kosze są wykonane, co typowe dla MA, z tworzywa sztucznego. Nietypowe jest za to ich odwrócone zawieszenie. Nie da się ukryć, że woofery są malutkie - mają kosze średnicy zaledwie ok. 12-13 centymetrów.

Monitor_Audio_Studio_Driver_Cross_Section.thumb.jpg.7b987ea18fbe753e0f57ba50222421b9.jpg

 

Powyżej 2,7 kHz w Studio śmiało wkracza do akcji MPD (Micro Pleated Diaphragm), czyli przemianowany przetwornik typu AMT (Air Motion Transformer).

Wszystkie głośniki są zamocowane w obudowie z pomocą dodatkowej aluminiowej płyty przykręcanej dwiema długimi śrubami do tylnej ścianki, co prawdopodobnie ma na celu redukcję wibracji. Płyta jest wyprofilowana wokół głośników, co nie jest chyba obojętne akustycznie. Sądzę, że poprawia propagację fal.

studio-tech_600x450.jpg.4c3e4b3d564447e5c8c1c32211dd7dc4.jpg

Monitor-Audio-Studio-3-XXL.jpg.5658af1e9ba5f03f5f28bf9e9f699151.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na niedzielne wynurzenia domorosłego krytyka sztuki. Czyli o wzornictwie.

1164021894_Studio02.thumb.png.200c0df7daac5cb5fdcc7853b76a4ebd.png

Niestety, chyba marny ze mnie krytyk, bo nie potrafię się do niczego w projekcie plastycznym Studio przyczepić. Wzorniczo są rewelacyjne! Myślę, że doskonale pasowałby do scenografii filmu S-F. Natchniony, futurystyczny projekt. I wcale nie przekombinowany. Prosty, mimo nietypowych proporcji, a mimo to jakiś inny, oryginalny. Elegancja, smak, forma podążająca za treścią. Ktoś miał naprawdę dobry dzień (a raczej miesiąc, zważywszy na dopieszczenie detali). 

246741669_Studio03.thumb.png.500582a560055178a1fa122b6250f878.png764274357_Studio04.thumb.png.2115b67b091b11c4557a899e6efc15f4.png1735569722_Studio05.png.c959cfab24160b72c1a99ea3b90b05f4.png 

O dbałości projektowej świadczy dobitnie dopracowanie układu tylnej ścianki, która powtarza symetryczny motyw przedniej. Dwa porty BR, dwie śruby mocujące, pionowo ustawione terminale. Żelazna konsekwencja.

2126290169_Studio06.thumb.png.6414787ff86c4546ac78ed647a2f349c.png191592884_Studio07.thumb.png.7ec56222ebd468e1a9985989eab3e960.png

Konsekwencja mająca niestety swoje następstwa funkcjonalne. Umiejscowienie otworów w eleganckich, rodowanych terminalach utrudnia wpinanie gołych przewodów. Nie bardzo wiadomo, jak z nimi podejść. Coby nie niszczyć wizji artystycznej, zalecam stosowanie bananów i nierówno przyciętych kabli. Wtedy przewody ułożą się symetrycznie i będzie tak wysmakowanie, jak to sobie projektant wyimaginował.

1601645623_Studio08.thumb.png.f817798a5a0bc67e32c778e4236720f5.png

Małe cacuszka. Mimo, że luksusem wcale nie ociekają. W cenie 4000-5000 zł? Monitor Audio kolejny raz błysnął stosunkiem jakości do ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem i trochę posłuchałem. Dźwięk się wydobywa;). Jaki? Przede wszystkim czysty, szybki i precyzyjny. Na tych cechach Studio opierają realizm przekazu. Szczegółów jest mnóstwo i to w całym paśmie, ale najwięcej uwagi przykuwają w środkowym zakresie. Brzmienie wokali, dęciaków i gitar jest jak wycięte skalpelem. Dźwięki pojawiają się błyskawicznie i błyskawicznie znikają. Przy wokalach trzeba się do tego trochę przyzwyczaić. Słychać bardzo dużo niuansów, szeleścików, smyrnięć po strunach,  oddechów itp. Plastyka i oddanie poczucia przestrzeni dość przeciętne. Jednak po raz pierwszy słuchając wstęgi nie odczuwam tu specjalnego braku. Inne przetworniki tego typu, które testowałem wypadały tu dużo gorzej. Albo Monitor ze swoim AMT coś pokombinował, albo małe średniotonowce i ich umiejętne zgranie ze wstęgą robią różnicę. Nie wiem. Stereofonia na szerokość standardowa, czyli dobra. Precyzja lokalizacji wysoka. Scenie brakuje za to głębokości. Wrażenie ogóle stereofonia robi jednak niezłe. 

Jest poczucie obcowania z klasowym dźwiękiem. Włączamy i czujemy, że tak właśnie powinny brzmieć instrumenty i głosy.   

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie ma potrzeby się rozdrabniać, ale przez wielu  nazwanie AMT wstęgą jest niedopuszczalne. A skoro forum o audio to można pisać prawidłowo o audio. :) O technologii bardzo dużo i dokładnie piszesz to i tu mógłbyś przybliżyć różnice bo na pewno o nich wiesz. 

PS bardzo często właśnie wstęgi są mylone z AMT i nazwy są mieszana, a bardziej popularne są głośniki AMT niż wstęga chociażby ELAC, ADAM czy sama firma AMT to wszystko Air Motion Transformer

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż zrobić, skoro język nie nadąża za technologią.

"Tu pojawia się nowy akronim – MPD, czyli Micro Pleated Diaphragm. To rodzaj wstęgi, tyle że membrana tego przetwornika nie jest płaska a pofałdowana, a jej działanie, polegające na ściskaniu i rozciąganiu owych fałdów, przypomina superszybki akordeon."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krafcie nie ja recenzuje :) wszystko jak wiesz jest w internecie nie będę ci odbierał przyjemności z poszukiwań i wklejania treści. 

A co do kolumn ładne są :). Szkoda tylko w MA że nie trzymają ceny, albo w sumie inaczej trzymają ale w większości bardzo niską :(. Te kolumienki też stoją już dlugooo na allegro chyba że to inny ich model.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Podłączyłem i trochę posłuchałem. Dźwięk się wydobywa;). Jaki? Przede wszystkim czysty, szybki i precyzyjny. Na tych cechach Studio opierają realizm przekazu. Szczegółów jest mnóstwo i to w całym paśmie, ale najwięcej uwagi przykuwają w środkowym zakresie. Brzmienie wokali, dęciaków i gitar jest jak wycięte skalpelem. Dźwięki pojawiają się błyskawicznie i błyskawicznie znikają. Przy wokalach trzeba się do tego trochę przyzwyczaić. Słychać bardzo dużo niuansów, szeleścików, smyrnięć po strunach,  oddechów itp. Plastyka i oddanie poczucia przestrzeni dość przeciętne. Jednak po raz pierwszy słuchając wstęgi nie odczuwam tu specjalnego braku. Inne przetworniki tego typu, które testowałem wypadały tu dużo gorzej. Albo Monitor ze swoim AMT coś pokombinował, albo małe średniotonowce i ich umiejętne zgranie ze wstęgą robią różnicę. Nie wiem. Stereofonia na szerokość standardowa, czyli dobra. Precyzja lokalizacji wysoka. Scenie brakuje za to głębokości. Wrażenie ogóle stereofonia robi jednak niezłe. 

Jest poczucie obcowania z klasowym dźwiękiem. Włączamy i czujemy, że tak właśnie powinny brzmieć instrumenty i głosy.   

Dzięki. Wiem, że mocniejszy rock to nie Twoja muzyka, ale czy próbowałeś z ciekawości? Bo to, co na razie piszesz o Studio pokrywa się z moim odbiorem Gold 100. (Domyślam się, że różnice na korzyść Goldów byłyby pewnie głównie na basie.) Natomiast, jeśli chodzi o gitarę elektryczną, szczególnie grającą z większym przesterem, to spodziewałem się więcej po Gold 100 (lepszego nasycenia barwy). Jeśli posłuchasz, to, proszę daj znać jak wypadają Studio pod tym względem.

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać jakiej dokładnie średnicy jest membrana  nisko/średnio-tonowa w tych kolumnach ( bez zawieszenia )? Pytam o to , bo w przypadku MA sprawa się komplikuje przez ich dość nietypowe mocowanie bez śrub na obrzeżu. Przez to średnica kosza jest zwykle mniejsza i o rozstawie śrub mocujących również nie ma mowy. A głośnik wysokotonowy jest po prostu magnetostatyczny w jednej z trzech najczęściej spotykanych opcji i zwykle nazywa się je właśnie wstęgowymi, bez wchodzenia w to jaki to rodzaj. Zawsze chodzi w nich o to aby nadawać ruch dość wiotkiej membranie w jej dużej powierzchni a nie tylko w styku z napędzającą ja cewką poprzez karkas na który jest nawinięta. Jak to jest w typowych głośnikach dynamicznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...